Profesor Oak

Wstępne informacjeOpisPokemony

OakImię: Samuel Oak (オーキド•ユキナリ博士 Dr. Yukinari Okido)
Klasa Trenerska: Profesor
Płeć: Mężczyzna
Miejsce zamieszkania: Miasto Pallet
Więzy rodzinne: Green Oak (wnuk), Daisy Oak (wnuczka), Samson Oak (Kuzyn)

ProfesOakor Oak jest jednym z głównych pobocznych bohaterów w serii Pokemon Special. Pojawia się zazwyczaj, jeżeli chodzi o sprawę pokedexów. Jego zadaniem jest wysyłanie na misje osób, którym podarował pokedex.

W swoich młodzieńczych latach Samuel Oak był potężnym Trenerem. Swoją siłę udowodnił poprzez pokonanie swojej największej przeciwniczki – Agathy oraz wygrał zawody Ligi Pokemon. Swego czasu trzymał się z paczką przyjaciół – parą z day-care, Kurtem i Prycem.

W serii R/G/B pierwsza wzmianka o profesorze wyszła podczas rozmowy Reda z dziećmi z miasteczka Pallet. Został opisany jako ekspert w dziecinie Pokemonów oraz światowej sławy profesorem. W rzeczywistej postaci pojawił się dopiero w następnym rozdziale “Kontra Bulbasaur”, gdzie pomylił Reda ze złodziejem, w efekcie czego chłopak przez przypadek otworzył wszystkie pokeballe znajdujące się w laboratorium. Podczas pogodni za Bulbasaurem Oak został zaatakowany przez dzikiego Machoke’a. Został wybawiony przez Reda, widząc jego potencjał podatował mu pokedex oraz roślinnego startera.
W rozdziale “Kontra Kadabra” Profesor został porwany przez zespół Rocket i uwięziony w budynku korporacji Silph. Z kolei laboratorium przejęła Kadabra wrogiej organizacji, która podszywała się pod mężczyznę. Podczas batalii z Zespołem Rocket Oak został uwolniony przez Greena, któremu zdradza, że powodem porwania było zmuszenie do ujawnienia swoich badań naukowych.
Człowiek również pojawił się podczas zawodów Ligi Pokemon jako jeden z uczestników, używając swoją fałszywą tożsamością – Dr. O. Człowiek miał na celu walkę z Blue, która ukradła mu Squrtley’a. Profesor pokonał dziewczynę oraz wybacza jej występek wręczając trzeci pokedex. Po ujawnieniu swojej tożsamości człowiek rezygnuje z zawodów, dzięki czemu Blue dostaje trzecie miejsce XIX zawodów Ligi.
Resztę zawodów człowiek przesiedział na trybunach w towarzystwie Billa.

Sporo kadrów mangi poświęcono na Oaka w serii Yellow. Człowiek pojawia się już w pierwszym rozdziale podczas rozmowy telefonicznej z Misty. Rozmowa została przerwana poprzez wtargnięcie rannego Pikachu. Człowiek już wtedy uświadamia sobie, że z chłopakiem stało się coś niedobrego, dlatego postanawia wysłać w podróż Yellow, która chwile później pojawiła się w jego laboratorium i usiłowała zabrać Pika bez pytania. Po krótkiej walce z dziewczyną człowiek przekonuje się do niej i postanawia jej zaufać i daje dziewczynie pokedex Reda.
Podczas ataku Elitarnej Czwórki mężczyzna dostawał raporty od liderów o obecnych sytuacjach w miastach.

W serii G/S/C mężczyzna został zaproszony jako specjalny gość do radiowego Show prowadzącego przez DJ Marry. Człowiek pojawia się w rozdziale “Kontra Elekid”, gdzie był dręczony przez Golda, który chciał pozyskać od człowieka Pokedex. Oak jednak nie mógł przekonać się do chłopaka uznając, że nie jest godny nosić miano posiadacza pokedexu.
Zmienił zdanie po tym kiedy chłopak uratował Rattatę Joego.
Kolejnym razem mężczyzna pojawia się w tomie 10, gdzie próbował pokonać Slugmy. Próby jednak są nieudane. Człowiek rekrutuję nową posiadaczkę pokedexu, by mogła jako pierwsza wypełnić do końca dane w pokemonowej encyklopedii, w zamian Profesor sponsoruje odbudowę szkoły dla dzieci biednych lub osieroconych.
Gdy Crystal spotyka Suicune, który jej ucieka Profesor Oak uświadamia ją o, że w pokedexie znajduje się funkcja śledzenia pokemona, który wcześniej uciekł.
Z polecenia profesora Oaka Crystal i Gold musieli wyruszyć na zawody Ligi Pokemon w celu zdemaskowania wrogiego Zespołu Rocket. Zaś sam profesor pojawił się na ekranie podczas trwania zawodów, kiedy okazało się, że Onix Jasmine ewoluował w Steelixa. Wtedy to ujawnił światu, że odkryto nowy typ pokemona – typ stalowy.
Po pokonaniu zamaskowanego mężczyzny człowiek zasypia na spotkanie z nowym rekrutem.

W serii FR/LG Oak nie pojawia się fizycznie, jednak zostawił nagranie, w którym mówi, by Red, Blue i Green zostawili swoje Pokedexy w laboratorium oraz każe wyruszyć na Wyspy Sevii..
W późniejszej fabule okazało się, że Oak chciał zaktualizować pokedexy swoich podopiecznych, jednak został porwany przez Orma – jednego z członków zespołu Rocket i zmuszony do nagrania się, by móc zmylić chłopców.
Człowiek został znaleziony, wraz z rodzicami Blue, poobijanego i skutego w jadany w wieży trenerskiej.
Po uwolnieniu, podczas ucieczki przed klonami Deoxysa człowiek zaktualizował pokedexy swoich podopiecznych, które mogły zostać dostarczone do rąk własnych.
Na końcu serii człowiek jest świadkiem przemiany Reda, Greena, Blue, Yellow i Silvera w kamień.

W serii Emerald człowiek zajął się odnalezieniem środka, który mógłby oswobodzić posiadaczy pokedexa z kamiennego posągu. W tym celu skontaktował się ze Scottem, wraz z którym postanowił złapać Jirachiego, by móc wypowiedzieć życzenie tyczące uwolnienia Reda i pozostałych.
W dalszych rozdziałach Crystal raportowała Oakowi o postępach Emeralda, który został wysłany przez profesora na Strefę Walk.

Oak pojawił się także we wspomnieniach Emeralda, gdzie nie chciał dać chłopakowi pokedexu, ponieważ odpowiedź dotycząca czym dla chłopca są pokemony nie była dla człowieka zachwycająca.
W serii DP został jedynie wspomniany przez członka Zespołu Galactic, który był zafascynowany pokemonową encyklopedią.

W serii Platinum profesor pomógł Elitarnej Czwórce w rozszyfrowaniu notatnika zawierającego zapiski na temat legendarnych pokemonów Sinoh. Oak wysłał również list do Marley, której zadaniem było odnalezienie Shaymina.

W serii HG/SS profesor wysłał Golda na zawody Pokéathlon’u w celu pozyskania informacji na temat zaginionego Lance’a.

Pokemony, które posiada:
Kangaskhan
Imię: Kanga
Gatunek: Kangaskhan
Poziom: ???
Płeć: Samica
Opis: Kanga (Jap: ガルっち Garu-tchi) po raz pierwszy pokazała się w retrospekcji, gdzie podczas Ligi Pokemon pokonała Taurosa . Została również użyta w stacie przeciwko Gengarowi Agathy. Została pokazana we wspomnieniach profesora Oaka, która ta walczyła przeciwko pokemonom Orma, jednak została ciężko ranna. Jej sygnaturowym atakiem jest błędny cios”.
Fearow

Imię:
Gatunek: Fearow
Poziom: ???
Płeć: ???
Opis: Po raz pierwszy pojawił się jako Spearow, który został wystawiony do walki przeciwko Blatoise’owi. Z kolei w serii Yellow stoczył batalię z Dodouo Yellow. W obydwóch tych walkach jego sygnaturowym atakiem było “Lustrzane Odbicie”.
Ewoluował w Fearowa do serii FR/LG. Został pokazany w retrospekcji – wraz z Kangaskhanem walczył przeciwko Ormowi.
Dodrio i Pidgeot

Imiona: –
Gatunek: Dodrio i Pidgeot
Poziom: ???
Płeć: ???
Opis: Zostały pokazane w rozdziale “Kontra Spearow” tuż przed walką z Blue. Miały one wzmocnić strach u dziewczyny przed latającymi pokemonami.
Stantler

Imię: Anth
Gatunek: Stantler
Poziom: ???
Płeć: Samica
Opis: Antch (Jap. オドっち Odo-tchi) służy jako transport naziemny. Pokazała się po raz pierwszy w serii G/S/C, gdy Oak wracał z wywiadu z DJ Marry. Kolejnym razem pojawiła się podczas przecięcia pokemonów przez Guile Hideouta w serii Emerald.
Ledyba

Imię: Bach
Gatunek: Ledyba
Poziom: ???
Płeć: ???
Opis: Bach (Jap. レディっち Redi-tchi) Pokazał się po raz pierwszy w serii G/S/C, gdy Oak wracał z wywiadu z DJ Marry. Jego sygnaturowym atakiem jest “ultradzwięk”.
Caterpie_Kakuna meowth poliwag rattata

Pozostałe pokemony:
Caterpie, Pidgey, Metapod, Rattata, Tentacool, Meowth, Weedle, Poliwag

Opis: Wszystkie te pokemony pojawiły się jedynie w rozdziale “Kontra Bulbasaur”, gdzie przez przypadek zostały uwolnione przez Reda i uciekły z laboratorium.
Pokemony, które posiadał:
Bulbasaur

Imię: Saur
Gatunek: Bulbasaur
Poziom: 5
Płeć: Samiec

Opis: Został podarowany Redowi po tym, jak uciekł z laboratorium i walczył z Machokem pokonując go za pomocą słonecznego promienia.
charmander

Imię: –
Gatunek: Charmander
Poziom: 5
Płeć: Samiec
Opis: Został podarowany Greenowi.
Squirtle

Imię: Blasty/Turtle
Gatunek: Squirtle
Poziom: 5
Płeć: Samiec
Opis: Został ukradziony przez Blue.
Chansey

Imię: Lucky-tchi
Gatunek: Chansey
Poziom: ???
Płeć: Samica
Opis: Chansey należała do profesora Oaka jeszcze za czasów młodzieńczych. Uczestniczyła w walce przeciwko Agacie. Lucky-tchi dalej jest posłuszna Profesorowi Oakowi, co było widoczne w rozdziale Kontra Shedinja, jednak obecnie jest pod opieką wnuczki profesora – Daisy. Jedyny znany atak tego pokemona to “Jajko na miękko”.
Share

Translate »