Crystal

Wstępne informacjeOpisPokemony

crystalImię: Crystal
Ksywka: Crys
Wiek: 11 lat (seria GSC), 13 (seria Emerald), 16 (seria HG/SS)
Rodzinne miasto: Violet
Urodziny: 30-go Kwietnia
Tytuł: Profesjonalny łapacz pokémonów
Specjalnie umiejętności: Łapanie pokémonów

Crys jest młodą dziewczyną, która pochodzi z miasta Violet. Znana jest z tego, że wszystkie swoje pokemony oznacza symbolem gwiazdki. Posiada też wyjątkową zdolność łapania kieszonkowych stworków- zamiast rzucać pokeballem, kopie go nadając mu większą prędkość.

Crystal pojawia się po raz pierwszy w tomie 10, w trzecim rozdziale, jako osoba, której zadaniem jest skompletowanie danych w Pokedexie profesora Oaka. Profesor chciał jej podarować jedynego startera, który mu pozostał- Chikoritę, lecz dziewczyna nie była pokemonem zainteresowana, tłumacząc się, że skompletowała już swoją drużynę. Początkowo trenerka nie dopuszczała do siebie myśli o treningu tego pokemona, lecz wkrótce zmieniła zdanie widząc męstwo i odwagę trawiastego startera. Podczas łapania nowych gatunków pokemonów spotyka Billa, który podarował jej przenośny transporter. Wychodzi na jaw, że system transportu pokemonów nie działa. Dziewczyna spotyka później porucznika Surge, który pomaga jej dostać się do miasta Olivine. Na swojej drodze Crystal zmierzyła się z Suicunem, którego nie udaje się jej złapać, lecz pokemon podszedł do niej na tyle blisko, że pozwoliło to na aktywowanie systemu śledzenia w pokedexie.

Po następnych porażkach złapania pokemona Crystal traci pewność siebie i nie potrafi już załapać nawet najsłabszego pokemona. Pojawia się jej matka, która stara podnieść się ją na duchu i wysyła dziewczynę na trening na górę Mortar, czyli w miejsce, gdzie Crys trenowała jako mała dziewczynka. Tam niegdyś zdobyła swoją obecną drużynę. Również podczas ucieczki przed Arcaninem złamała obydwie ręce, dlatego trenowanie łapania pokemonów ćwiczyła za pomocą nóg.

Po treningu Crystal spotyka na swej drodze Yellow i jej wuja, którzy zabierają dziewczynę na łódź. Podczas przeprawy mają pecha spotkać legendarnego pokemona Lugię. W samym środku bitwy po raz pierwszy trenerka poznaje Golda i Slivera, z którymi stara się złapać pokemona, lecz bezskutecznie (ktoś ich ubiegł).

Profesor Oak polecił Crystal, aby udała się na ceremonię otwarcia Ligi Pokemon, gdzie szesnastu liderów z dwóch regionów staczało ze sobą pojedynki. Powodem było podejrzenie, że wśród nich znajduje się ich wróg – Zamaskowany Mężczyzna.

Gdy przeciwnik pojawia się podczas zawodów, które zostają przerwane Gold i Crystal ruszają do walki przeciwko porucznikom Zespołu Rocket. Później dziewczyna wraz z innymi udaje się do lasu Ilex, gdzie toczy się ostateczna bitwa z Zamaskowanym Mężczyzną. Razem z Silverem i Goldem wchodzi do portalu czasu i zamyka w nim Pryce’a, który okazał się wrogiem.

Na końcu serii Crystal chce oddać uzupełniony Pokedex, lecz profesor Oak mówi jej, że znalazł ponad 100 nowych gatunków pokemonów.

Dwa lata później, profesor Oak wysyła Crystal, Golda i Emeralda do Strefy Walk, aby spotkali się z Jirachim, ponieważ tylko on potrafi uratować Reda, Silvera, Greena, Blue i Yellow zaklętych w kamień. Dziewczyna pożycza pokemony Emeraldowi, który walczy w ośrodkach strefy.
Udaje im się uratować seniorów i razem pokonują Archiego,
byłego przywódcę zespołu Aqua. Po walce staje wraz z innymi do walki w Kopule Walk.

Trzy lata po serii FR/LG Crys zabiera dzieci pana Earla do strefy Safari w ramach wycieczki. Tam spotka Silvera, od którego dowiaduje się na temat zaginięcia Lance’a. Postanawia przyłączyć się do poszukiwań i chce wyruszyć do miasta Ecruteak w celu skontaktowania się z Mortym. Plany pokrzyżowała jej Ariana – jeden z generałów Zespołu Rocket. By opóźnić wroga i dać wolną drogę Silverowi, Crys postanowiła walczyć z kobietą sam na sam. Podczas walki pojawia się Arceus, którego dziewczyna chce złapać z powodu jego smutnych oczu. Nie udaje jej się to i zostaje pokonana przez wroga.

Później nieprzytomna dziewczyna zostaje znaleziona przez Silvera, który był w drodze do ruin Alph, gdzie Gold walczy z Arceusem. W ruinach Sinjoh Silver został zmuszony do oddania 16 płytek wrogom, którzy wymusili na Arceusie stworzenie Palki, Dialgii i Giratiny. Na pomoc przybył Giovanni, Lance i Pryce, dzięki nim Crys i jej towarzysze zdołali uspokoić Arceusa oraz pokonać wrogi Zespół Rocket.

W serii ORAS Crystal, wraz z Goldem i Silverem, zadzwoniła do Emeralda. Zgodziła się na ochronę Johto przed zdarzeniem meteoroidu. Poinformowała również chłopaka, że do akcji włączyli się liderzy oraz Elitarna czwórka regionu Kanto i Johto.

Pokemony, które posiada:

Imię: Chumee
Gatunek: Smoochum/Psychiczny
Typ: Lodowy
Poziom: 48
Płeć: Samica

Opis: Chumee (ムーぴょん Mūpyon) to pierwszy pokemon Crystal. Towarzyszyła już jej od dziecka. Nie jest używana do walki ale często blokuje pokemony wrednym spojrzeniem. Pomaga w laboratorium profesora Oaka. Gdy Mega został uznany za członka drużyny Crystal, Chumee podzieliła się z nią wisiorkiem w kształcie gwiazdy.


Imię: Archy/Ackree
Gatunek: Arcanine
Typ: Ognisty
Poziom: 79
Płeć: Samiec

Opis: Ackree (ウインぴょん Winpyon) pojawił się jako dziki pokemon na górze Mortar. Wpadł w szał, po tym gdy został zraniony przez Larvitara. W amoku zaatakował Crystal, wskutek czego dziewczyna złamała obydwie ręce. Gdy trenerka złapała Arcanine’a, zauważyła jego poważnie ranne oko i stwierdziła, że pokemon ten nie jest z natury agresywny. Nawet po uleczeniu, nie udało się uratować prawego oka pokemona. Tę słabość wykorzystał Larvitar, którego Crystal spotkała po latach. Arcanine jest często używany przez trenerkę jako lądowy transport. Na szyi zaś nosi obroże z wisiorkiem w kształcie gwiazdy.


Imię: Parasee
Gatunek: Parasect
Typ: Roślinny/Trujący
Poziom: 75
Płeć: Samica

Opis: Parasee (パラぴょん Parapyon) pojawiła się na górze Mortar jako dziki pokemon. Wraz z pozostałymi pokemonami miała silne poczucie sprawiedliwości i chęci niesienia pomocy innym istotom, dlatego dołączyła do zespołu Crystal. Dzięki niej dziewczyna mogła szybciej wyleczyć złapane ręce (stworzyła gips). Jest często używana do blokowania przeciwnikowi ucieczki. Charakterystyczną cechą Parasee jest plama w kształcie gwiazdy.


Imię: Bonee
Gatunek: Cubone
Typ: Ziemny
Poziom: 73
Płeć: Samiec

Opis: Bonee (カラぴょん Karapyon) to kolejny pokemon, który pomógł Crystal w uleczeniu jej złamanych kości. Najczęściej używanym przez niego atakiem jest „fałszywe przesunięcie”, które zostawia punktów życiowych pokemona na tyle, by można go złapać. Jego cechą charakterystyczną jest pęknięcie na czaszce w kształcie gwiazdy. W serii Emerald został pożyczony Emeraldowi, by mógł nim walczyć w Piramidzie Walk.


Imię: Monlee/Himonee
Gatunek: Hitmonchan
Typ: Walczący
Poziom: 78
Płeć: Samiec

Opis: Himonee (エビぴょん Ebipyon) dołączył do zespołu Crystal oraz pomógł jej, gdy ta miała złamane ręce. Himonee stoczył walkę przeciwko Chikoricie, by pokazać pokemonowi jaka różnica siły jest między nimi. Na rękawicy ma naklejkę w kształcie gwiazdy. W serii Emerald Crystal pożyczyła pokemona chłopcu, by ten mógł stoczyć walkę w Piramidzie Walk.


Imię: Natee/Xatee
Gatunek: Xatu
Typ:Psychiczny/Latający
Poziom: 60
Płeć: Samica

Opis: Natee (ネイぴょん Naipyon) dołączyła do Crystal na górze Mortar, gdy ta złamała obydwie ręce. Dziewczyna często używa jej do transportu powietrznego. Do serii Emerald ewoluowała w Xatu. Jej cechą charakterystyczną jest pieprzyk pod okiem w kształcie gwiazdy.


Imię: Mega/Meagree
Gatunek: Meganium
Typ: Roślinny
Poziom: 80
Płeć: Samiec

Opis: Megaree (メガぴょん Megapyon) to starter Crystal. Dzieciaczyna z początku nie chciała przyjąć stworka z racji tego, że miła już komplet zaufanej drużyny. Pokemon jednak zaimponował Crystal podczas walki próbnej. Chumee podzieliła się swoimi wisiorkiem, akceptując Megaree jako oficjalnego członka drużyny. Ewoluowała w Bayleefa w rozdziale „Kontra Larvitar”, tocząc walkę z dzikim pokemonem w imię zranionego niegdyś Arcanine’a. W rozdziale „Kontra Lugia cz.III” przeszła grupową ewolucję (wraz z zaprzyjaźnionym Croconawem i Quilavą) w imię pokonania Lugii. Pod koniec serii GSC uczestniczyła w walce przeciwko Zamaskowanemu Mężczyźnie. W serii Emerald nauczyła się ostatecznego ataku i pomogła pokonać głównego antagonistę serii.

W laboratorium profesora Oaka:

Imię: Maymee
Gatunek: Mr.Mime
Typ: Psychiczny
Poziom: 49
Płeć: Samica

Opis: Mymee (バリぴょん Baripyon) został złapany do serii Emerald. Pokemon ten użył bariery, by Ruby, Sapphire i Emerald mogli opanować ostateczne ataki, które miały być wykorzystane do starcia z Guile Hideoutem. Jej cechą charakterystyczną jest gwiazda na klatce piersiowej.


Imię:
Gatunek: Blissey
Typ: Normalny
Poziom: ???
Płeć: Samica

Opis: Blissey została użyta w walce Emeralda przeciwko Mózgowi Strefy Walk, Lucy. Pomimo starcia z Seviperem i oddania jako pierwsza ataku, została zatruta przez Trujące Kły przeciwnika. Emerald nie był w stanie uleczyć ją jagódkami, ale szybko zmienił pokemona na Starmie, uaktywniając jej umiejętność samoleczenia. Później została pokonana przez Sevipera, ale przy okazji zostawiła niespodziankę Lucy.

Znanymi atakami Blisseya są sejsmiczny rzut, terapia ciepłem oraz uzdrawiający dzwon, a umiejętnością jest naturalne uzdrowienie.


Imię:
Gatunek: Rapidash
Typ: Ognisty
Poziom: ???
Płeć: Samiec

Opis: Rapidash został wybrany przez Emeralda jako pokemon do walk przeciwko komputerowym Dusclopsie i Kirlii. Podczas walki, Rapidash został zamrożony przez Dusclopsa, ale potem natychmiastowo rozmrożony przez płonący krąg, co umożliwiło zakończenie walki i przejście do kolejnego przeciwnika. Później, podczas konfrontacji z Seviperem Lucy, Rapidash był zdolny pokonać ją zaraz po tym, jak został uleczony przez terapie cieplną Blisseya.

Rapidash zna ataki: Płonące kręgi, Ryzykowne Natarcie, przegrzanie i Słoneczny promień*, a jego umiejętnością jest ucieczka.


Imię:
Gatunek: Starmie
Typ: Wodny/Psychiczny
Poziom: ???
Płeć: –

Opis: Starmie był użyty na przemian razem z Rapidashem podczas pierwszej rundy walki w na Szczycie Bitewnym, co umożliwiło pokonanie komputera. Później, Starmie został wezwany do walki przeciwko Shuckle Lucy. Shuckle był w stanie otruć Starmie, ale został błyskawicznie pokonany przez atak surfowania. Po walce z Shuckle, kolejnym pokemonem przeciwnika był Milotic. Pomimo nadal działającej trucizny, Starmie był stanie pokonać i tego pokemona, jednak potem stracił przytomność.
Starmie zna ataki Kulistej Błyskawicy, Surfowania,, Medium oraz Lodowy promień, a jego umiejętnością jest Naturalne uzdrowienie.


Imię:
Gatunek: Alakazam
Typ: Psychiczny
Poziom: ???
Płeć: ???

Opis: Alakazam został użyty w obu walkach na Piramidzie Walk i Walecznej Kopule. W piramidach głównie pomagał Emeraldowi w ucieczce przed dzikimi pokemonami oraz graczami komputera. W Kopule walczył przeciwko Charizardowi Tuckera zaraz po tym, jak wpadł na jego atak trzęsienia ziemi. Nie jest wiadome, czy Alakazam jest tym samym pokemonem złapanym przez Crystal w rozdziale „kontra Corsola”, czy zupełnie innym.
Alakazam zna ataki Teleportu, Uderzenie Pioruna, Uderzenie Ognia i Uderzenia Lodu.


Imię:
Gatunek: Phanpy
Typ: Ziemny
Poziom: ???
Płeć: ???

Opis: Emerald zabrał go ze sobą, by móc w stanie zebrać wystarczająco dużo przedmiotów które używała jego drużyna. Był użyty tylko raz do walki przeciwko trzem Houndoomom.

Phanpy zna tylko jeden atak i jest nim trzęsienie ziemi, a jego umiejętnością jest podnoszenie przedmiotów.


Imię:
Gatunek: Shedinja
Typ: Owadzi/Duch
Poziom: ???
Płeć: ???

Opis: Emerald wybrał Shedinje, zważając na jego cechę Cudownej Obrony, która sprawiała, że tylko ataki super efektywne mogły zostać użyte przeciwko niemu. Walczył przeciwko dzikiemu Misdreavusowi i pokonał go bez żadnego problemu. Jednakże atak, którego użył do pokonania Misdreavus zablokował jego użyteczność przez efekt działania ataku klątwy.

Shedinja zna tylko jeden atak, Kule Cienia, a jego umiejętnością jest Cudowna Obrona.


Imię:
Gatunek: Metagross
Typ: Psychiczny/Stalowy
Poziom: ???
Płeć: ???

Opis: Metagross został użyty przeciwko Charizardowi Tuckera, w której wykorzystywał swoją kombinacje ataków i obrony jednocześnie. Jednakże to nie uchroniło go przed atakiem „Przegrzania” Charizarda, co przesądziło o jego przegranej.

Metagross zna ataki Kamiennego Grobowca i Ochrony, a jego umiejętnością jest Oczyszczanie Ciała.


Imię:
Gatunek: Slugma (trzy)
Typ: Ogniste
Poziom: ???
Płeć: ???

Opis: Crystal złapała te Slugmy by powstrzymać je od atakowania Akademii Pokemon
Slugmy te znają atak Podpłomieni.


Pokemony złapane w Cheerygrove

Opis: Sentret, Caterpie, Fearow, Noctowl, Hoothoot, Pidgey, Ledyba, Hoppip, Spinarak, Arbok, Pidgeot, Rattata, Kakuna, i Oddish to pokemony, które zostały złapane w drodze do laboratorium profesora Oaka.


Imię:
Gatunek: Victreebel
Typ: Roślinny/Trujący
Poziom: ???
Płeć: ???

Opis: Crystal zmierzyła się z Victreebelem na Drodze 30. Tuż przed jego złapaniem, wrogi pokemon użył Chikority jako tarczy, co uchroniło go przed złapaniem. Crystal była zmuszona użyć ataku Wrednego Spojrzenia, by nie udało mu się zbiec z pola walki.
Victreebel zna tylko atak dzikich pnączy.


Flaffy i Dunsprace

Opis: Crystal złapała Flaaffy i Dunsparce’a, gdy uciekali z łodzi.
Jedynym atakiem Flaaffyego jest Elektroszok, a Dunsparca atak Podkopu.


Imię:
Gatunek: Staryu (dwanaście)
Typ: Wodny
Poziom: ???
Płeć: –

Opis: Crystal złapała Staryu podczas ich zabawy z Billem. Pokemony te aktualnie jest u Profesora Oaka.
Staryu te znają atak utwardzenia.


Imię:
Gatunek: Elekid
Typ: Elektryczny
Poziom: ???
Płeć: ???

Opis: Po złapaniu Staryu, Crystal zauważyła również Elekida, który nie został jeszcze przez nią dodany do kolekcji. Później wysłała go do Profesora Oaka.


Kolekcja pokemonów

Opis: Crystal złapała te pokemony w drodze do Jaskini Unii, m.in. rodzinę Nidoran, Abra, Yanma, Drowzee, Bellossom, Poliwratha, Politoeda, rodzine Magikarp, Goldeen, Slowpoke, Slowbro, rodzine Onixów, rodzine Bellsproutów, rodzinę Hoppipów, Parasa, rodzinę Ekansów, rodzinę Mareepów, Woopera, rodzinę Gastly, rodzinę Sandshrewó, rodzinę Cleffy, Zubatów, Geodudów, Spinaraków, Lediane, Kakune, Beedrilla, Raichu i Rattate.

Nie jest wiadome, czy Arbok, Hoppip, Spinarak, Caterpie, Kakuna i Rattata są z „kontra Chikorita” i czy rodzina Flaaffy i Dunsparce są z „kontra Flaaffy” są tymi samymi czy innymi pokemonami.
Nie znane są ataki tych pokemonów.


Imię:
Gatunek: Corsola
Typ: Wodny/Kamienny
Poziom: ???
Płeć: ???

Opis: Crystal złapała lidera stada Corsol, gdy te zaatakowały łódź podwodną, w której dziewczyna przebywała.


Imię:
Gatunek: Larvitar
Typ: Kamienny/Ziemny
Poziom: ???
Płeć: ???

Opis: Ten Larvitar zaatakował Arcanine’a, co skończyło się jego pięcioletnią rehabilitacją w rozdziale „kontra Slugma”. Ten sam Larvitar powrócił w rozdziale „kontra Larvitar”, kiedy Crystal wróciła na górę Mortar, uwięziwszy Crystal i Arcanine’a, dopóki pokemon Crystal Megaree nie pokonał go (a dziewczynie wróciła tym samym pewność siebie i chęci na złapanie Suicune’a).

Oddane lub wypuszczone:

Imię:
Gatunek: Remoraid
Typ: Wodny
Poziom: ???
Płeć: ???

Opis: Crystal oddała Wiltonowi te pokemony po tym, jak ten pokemon narobiły zamieszania podczas ich podróży na Wyspy Wiru. Później zostały oddane go dla Golda w „Kontra Lugia część II”.


Imię:
Gatunek: Qwilfish
Typ: Wodny/Trujący
Poziom: ???
Płeć: ???

Opis: Ten Qwilfish zaatakował Crystal w przypływie wściekłości (ich dom został zanieczyszczany przez pobliską budowę). Aby zakończyć kolejne zniszczenia, trenerka schwytała go. Potem Natee uratowała dziecko Qwilfisha, które zachorowało z powodu ścieków wpadających do wody. Zostało szybko wyleczone przez Suicune’a. Nie wiadomo, czy Crystal wypuściła go, czy wysłała do Profesora Oaka.


Imię:
Gatunek: Suicune
Typ: Wodny
Poziom: ???
Płeć: –

Opis: Kiedy Crystal pierwszy raz go ujrzała w Mieście Olivine, postanowiła go złapać. Po kilku porażkach straciła pewność siebie. Gdy jednak doszło do ostatecznego starcia z głównym Antagonistą Serii, Suicune dołączył do zespołu Crystal, oddając jej zgubiony, podczas ich ostatniej bitwy, kolczyk. Gdy obydwoje przyczynili się do pokonania wroga, Suicune odszedł od dziewczyny.

Share

Translate »