7. Diamond / Pearl [Seria]

 

Seria Diamond/Pearl opowiada o dwóch chłopcach, Diamondzie i Pearlu, którzy mają na celu stworzenie najśmieszniejszego kabaretu oraz P. Berlitz, która pragnie ruszyć ścieżką swoich przodków. Przez nieporozumienie chłopcy stają się ochroniarzami Panienki. Podczas trwania serii dziewczyna zdobywa odznaki i umacnia swoją więź z chłopcami. Razem muszą się zmierzyć z Zespołem Galactic oraz jego przywódcą, Cyrusem, który pragnie stworzyć nowy wszechświat.

Tom 30Tom 31Tom 32Tom 33Tom 34Tom 35Tom 36Tom 37Tom 38
338. Kontra Starly
338. Kontra Starly
Angielska Nazwa:Stagestruck Starly
Japońska nazwa: VSムックル VS. Mukkuru

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Platinum rozpoczyna swoją podróż i jako startera wybiera Piplupa.
 • Platinum myli Diamonda i Pearla ze swoimi ochroniarzami.
Opis Rozdziału
a  W regionie Sinnoh wstaje kolejny piękny dzień. Swój poranek rozpoczyna panienka Berlitz, której dziadek przyniósł do pokoju nowe ubrania. Dziewczyna przez chwilę wpatruje się w widoki za oknem, a następnie zaczyna się ubierać. Gdy zaczyna dobierać biżuterię, ma dylemat i nie wie, który pierścionek powinna ubrać.

Tymczasem w mieście Jubilife odbywa się konkurs kabaretowy. Swój występ rozpoczynają Diamond i Pearl — opowiadają skecz o Czerwonym Gyaradosie. Niestety Munchlax nie wywiązuje się ze swojej roli i zamiast się przebrać za Magikarpia zaczyna jeść. Pearl nie znosi upokorzenia na scenie i szybko się z niej ewakuuje. Za kulisami zaczyna robić koledze wyrzuty; Diamond całkowicie zignorował przygotowany skrypt. Chłopak tłumaczy się, że razem z Munchlaxem zauważyli wielki wózek jedzenia przygotowanego dla personelu, a dalej wypadki potoczyły się same. Pearl bardzo przeżywa nieudany gag. Nie poprawia mu humoru fakt, że pozostałe występy zostały nagrodzone o wiele głośniejszymi brawami. Przyjaciele razem wspominają pierwszy występ, w którym wzięli udział. W rolach głównych występowali Pippin i Purin. Chłopcy od tamtej chwili wiedzieli, że chcą w przyszłości podążać ich drogą i zostaną mistrzami kabaretu. Pearl z nowymi siłami już planuje następne próby.

Panna Berlitz kończy swoją garderobę i jest gotowa do wyruszenia w drogę. Nieoczekiwanie jej dziadek zaczyna płakać i bardzo przeżywa rozstanie z wnuczką. Dziewczyna szybko stara się go pocieszyć, ale jednocześnie irytuje ją fakt, że jej rodzina zatrudniła dwóch osobistych ochroniarzy, którzy będą z nią podróżować. Postanawia uciąć temat i dowiaduje się, że mają się spotkać w mieście Jubilife. Pozna ich po czerwonym i zielonym szalu. Panienka w końcu żegna się z dziadkiem i opuszcza willę. W drodze otwiera swoją walizkę i przywołuje Piplupa.

Pearl i Diamond ćwiczą swoje kolejne skecze. Próby nie idą po myśli Pearla i chłopak szybko się denerwubje. Za miesiąc jest kolejny wielki występ i do tego czasu chce być przygotowany. Ich rozmowę przerywa producent. Jak się okazało, widowni spodobał się ich gag i wygrali nagrodę specjalną. Mężczyzna przekazuje im bilety, a chłopcy szybko biegną z powrotem na scenę. Przez swoją nieuwagę wpadają na profesora Rowana. Szybko przepraszają wściekłego profesora i biegną dalej.

Rowan jest bardzo zdenerwowany manierami młodzieży. Asystent stara się go uspokoić i oprowadza po mieście. Profesor jest zdziwiony spokojem kolegi, którego córka wyruszyła dzisiaj w swoją podróż Pokemon. Wędrówka stała się już tradycją rodzinną, a zadaniem jest zebranie materiałów na górze Coronet w celu zrobienia własnego herbu. Panna Berlitz pomimo swojego młodego wieku postanowiła wyruszyć w podróż wcześniej, ale jej ojciec wierzy, że sobie świetnie poradzi. Rowan przyznaje, że oddał dziewczynie jeden Pokedex, a pozostałe dwa są przeznaczone dla jej ochroniarzy. Owa dwójka szybko dołącza do profesorów i profesor Berlitz przedstawia prędko swoje warunki.

Chłopcy otrzymują swoją nagrodę i opuszczają budynek. Gdy otwierają kopertę, widzą propozycję pracy jako ochroniarze. Nagrodą jest 10 milionów euro. Widząc ich radość, prezes cieszy się, że spodobały im się bilety na tor rowerowy.

Tymczasem pancienka Berlitz czeka na swoich dwóch ochroniarzy. Tłumaczy Piplupowi cel swojej podróży i przywołuje pozostałe startery. W oddali widzi zbliżających się chłopców.

Diamond ma wątpliwości odnośnie do zawartości koperty — kto w nagrodę dostaje propozycję pracy? Pearl tłumaczy koledze, że na pewno ktoś ich obserwuje i chce tylko sprawdzić ich reakcję. Do przyjaciół podbiegają Turtwig i Chimchar, trzymający Pokedexy. Nagle całą trójkę otacza stado Starly. Panna Berlitz wydaje rozkaz i dwójka przyjaciół zabiera się do ataku. Po 30 minutach niebezpieczeństwo zostaje zażegnane, ale dziewczyna zastanawia się, czy jej ochroniarze nie wydają się za młodzi. Dochodzi jednak do wniosku, że jej tato wiedział, co robi i pyta kolegów o imiona, jednocześnie nie chcąc zdradzić swojego. Panienka dosiada Ponyty i razem wyruszają na szczyt góry Coronet.

A w tym samym czasie prawdziwi ochroniarze czekają na pojawienie się córki profesora Berlitza.

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Platinum
 • Diamond
 • Pearl
 • Profesor Rowan

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Chatot (Pearla)
 • Munchlax (Diamonda)
 • Piplup (Platinum)
 • Turtwig (Diamonda)
 • Chimchar (Pearla)
 • Ponyta (Platinum)
 • Starly
339. Kontra Bidoof
339. Kontra Bidoof
Angielska Nazwa: A Bevy of Bidoof
Japońska nazwa: VSビッパ VS. Bippa

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Pearl nazywa Chimchara Chimhiko.
 • Diamond nazywa swojego Turtwiga Wig.
 • Bohaterowie zostają zaatakowani przez stado Bidoof’ów.
Opis Rozdziału
Nowo utworzona kompania spędza swój pierwszy wieczór w Hotelu Kotobuki. Diamond ogląda swoje ulubione anime, podczas gdy Pearl analizuje ich dotychczasową przygodę. Ten b drugi w pewnym momencie nie wytrzymuje i wymusza na sobie uwagę kolegi, dzieląc się z nim zmartwieniami co do nieznanej tożsamości ich towarzyszki. Chłopiec jest tak zaintrygowany dziewczyną, że posunął się do wysłania Chahiko na przeszpiegi.
W tym czasie panienka odbiera połączenie od swojego dziadka. Opowiada mu o pierwszym dniu podróży. Podsłuchujący ją Chatot nagle zauważa coś strasznego za sobą…
Chłopcy tradycyjnie już ćwiczą występ komediowy, po czym zajmują się swymi nowymi Pokemonami. Pearl nazywa Chimchara Chimhiko, z kolei Turtwig Diamonda otrzymuje imię Wig. Rozmowę chłopców przerywa nagle hałas, dochodzący z pokoju szlachcianki. Zaniepokojeni, schodzą na dół.
Panienka została zaatakowana przez stado wściekłych Bidoofów, o nienaturalnie długich zębach. Pearlc sprawnie rusza na pomoc, nie czekając na powolnego Diamonda. Niestety, połączony atak Chahiko i Chimhiko nie jest skuteczny wobec hordy poke-bobrów. Zgraja zaczyna się przemieszczać w stronę Diamonda, porywając panienkę ze sobą. Zajadający ciastka chłopiec ucieka, przy okazji zauważając, że Bidoofy gryzą co popadnie. Dzięki temu wpada na pewien pomysł. Zagania wszystkie dzikie pokemony do windy i jedzie z nimi na sam szczyt hotelu. Przejęty losem nierozgarniętego kolegi Pearl pędzi po schodach w górę. Na miejscu zastaje bezpiecznych przyjaciół i oblegające posąg Staraptora poke-bobry. Okazuje się, że Bidoofy szukały czegoś twardego do gryzienia, aby skrócić swoje za długie zęby. Diamond, z pomocą pokedexa, zdał sobie z tego sprawę i wpadł na pomysł, aby skupić uwagę dzikich stworków na jednym celu – złotym postumencie. Wesołe podejście i żarty chłopca rozbawiają panienkę, czego jednak się stanowczo wypiera przed Pearlem. Ten drugi strasznie przejmuje się poczynionymi przez dziką hordę zniszczeniami, lecz szlachcianka go uspokaja (i szokuje przy okazji), oznajmiając, że hotel należy do niej.

~Sky

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Platinum
 • Diamond
 • Pearl

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Chatot (Chahiko/Chahiko Pearla)
 • Munchlax (Lax Diamonda)
 • Piplup (Platinum)
 • Turtwig (Wig Diamonda)
 • Chimchar (Chimhiko Pearla)
 • Staraptor (statua)
 • Bidoof
340. Kontra Luxio
340. Kontra Luxio
Angielska Nazwa: Extreme Luxio
Japońska nazwa: VSルクシオ VS. Luxio

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Bohaterowie zostają zaatakowani przez Luxio.
Opis Rozdziału

Ochroniarze (ci prawdziwi) wyznaczeni do opieki nad panną Berlitz martwią się nieobecnością klientki. Wyposażeni w rowery (uzyskane w wyniku przypadkowej podmiany zlecenia z kuponami do wypożyczalni), wyruszają na poszukiwania.
Sama zainteresowana kontynuuje swoją podróż z chłopcami, których mylnie uznaje za swoją eskortę. Przygoda z Bidoofami tylko ją w tym utwierdziła. Nagle przed grupę wyskakuje dziki Luxio, który jednak znika równie szybko, co się pojawił. Diamond zagaduje szlachciankę, już oficjalnie nazywając ją „Panienką”, co denerwuje Pearla, strasznie zaciekawionego ukrytą tożsamością dziewczyny.
W mieście Oreburgh, profesor Rowan wraca do swego laboratorium, po serii wywiadów dla Jubilife TV. Jego asystent informuje, że wszystkie pomniejsze tematy na najbliższą konferencję naukową zostały już przygotowane. Pozostała jedynie kluczowa praca – o zjawisku ewolucji.
c Wracamy do naszej ekipy. Chłopcy jak zawsze ćwiczą swój podwójny stand-up, zastanawiający panienkę, która przecież uważa ich za ochroniarzy, nie komików. Pearl wyjaśnia, że jego uderzenia w twarz kolegi są formą komunikacji i muszą być jak najmocniejsze (Diamond ma inne zdanie). Ich dyskusję o występach przerywa ponowne pojawienie się Luxio, który tym razem zabiera panienkę ze sobą. Chłopcy ruszają w pościg i docierają do całego stada pokemonów z linii ewolucyjnej porywacza. Jednakże żaden z pozostałych stworków nie ingeruje w czyny towarzysza. Wyglądają raczej na widzów. Diamond próbuje odwrócić uwagę Luxio i uratować panienkę, lecz nie udaje mu się to, ze względu na jego powolną naturę. Pearl zauważa, że dziki pokemon próbuje uzyskać uznanie stada, które go odtrąca. Chcąc mu pomóc w nabyciu chwały, wysyła do walki swoich towarzyszy. Chłopiec nagle zdaje sobie sprawę z tego, że stworzenie ma połamane pazury, przez co (wg Pokedexa) nie może komunikować się ze stadem. Młody trener wpada wtedy na pewien pomysł. Zaczyna przemawiać do pokemonów, zdenerwowany ich zachowaniem. Prowadzi łapę Luxio i uderza nią, z zamiarem przesłania niewerbalnego sygnału – tak jak on zazwyczaj robi z Diamondem. Wywołana przez cios fala elektryczna dociera do reszty stada i przekazuje im uczucia Luxio. Grupa akceptuje elektrycznego lwa, za co ten jest dziękuje Pearlowi, po czym odchodzi. Uradowani chłopcy zauważają, że za ich plecami panienka potajemnie próbuje odwzorować przemówienie kolegi. Przyłapana, kolejny raz wypiera się swego zachowania. W duchu jednak jest podekscytowana wizją zwiedzania pięknego, pełnego ciekawostek świata. Drużyna dociera do Wrót Oreburgh, ich ostatniej przeszkody na drodze do miasta.
Tymczasem niedoszli ochroniarze panienki docierają do hotelu, w którym bohaterowie spędzili ostatnią noc. Jedna rzecz nie daje im spokoju: dlaczego złota statua Staraptora jest pełna dziur po zębach?

~Sky

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Platinum
 • Diamond
 • Pearl
 • Paka
 • Uji
 • Profesor Rowan

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Chatot (Chahiko Pearla)
 • Munchlax (Lax Diamonda)
 • Piplup (Platinum)
 • Turtwig (Wig Diamonda)
 • Chimchar (Chimhiko Pearla)
 • Ponyta (Platinum)
 • Luxio
341. Kontra Kricketot
341. Kontra Kricketot
Angielska Nazwa: Putting a Crimp in Kricketot
Japońska nazwa: VSコロボーシ VS. Koroboshi

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Platinum zostaje zaatakowana przez Kricketoty i Kricketune.
 • Platinum odkrywa wolę walki w Piplupie.
Opis Rozdziału

Drużyna dociera do Oreburgh City, miasta znanego ze swojej kopalni węgla. Turystyczną dyskusję młodych przerywa pojawienie się koparki, pędzącej w ich stronę. Sytuację ratuje Piplup panienki, po czym okazuje się, że kierowcą maszyny był Yeller Psyduck jednego z robotników. W ramach rekompensaty, panienka prosi mężczyznę o pokazanie jej drogi do kopalni. Podekscytowana perspektywą zwiedzenia tuneli, rozmarzyła się, czego jednak, klasycznie, wypiera się przed Pealem. Chłopcy nie wykazują zainteresowania zwiedzaniem, tak więc dziewczyna wyrusza samotnie.

Diamond i Pearl wybrali sobie najdroższy hotel w okolicy na nocleg. Ćwiczą swój występ, podczas gdy ich pokemony śpią. Diamond martwi się o panienkę, która ma tendencję do wpakowywania się w tarapaty. Pearl udaje, że się nie przejmuje, jednak szybko okazuje się, że kazał Chahiko zapamiętać drogę do kopalni, w razie niebezpieczeństwa. Chłopcy postanawiają odwiedzić tunele, aby zobaczyć, czy coś się nie stało.

Panienka tymczasem zwiedza kopalnie, razem ze swym przewodnikiem. Mężczyzna jednak opuszcza ją po chwili, gdyż Yeller znów odjechał koparką. Dziewczyna wchodzi do jednej z komór, gdyż słyszy stamtąd przyjemne dźwięki. Okazało się, że we wnętrzu znajduje się sctado Kirckerotów, które bez wahania atakują. Piplup samotnie rzuca się w wir walki z owadami.

Pearl przybywa na miejsce akurat w momencie, gdy samiczka poke-pingwina pada pokonana. Stanęła do nierównej walki, ponieważ chciała sprawdzić swoją siłę (dlatego też zatrzymała wcześniej maszynę). Wraca do nich przewodnik, który informuje, że owady to specjalnie wyćwiczone przez tutejszego lidera pokemony treningowe. Samotna Piplup nie miała szans na pokonanie ich wszystkich. Nie zmienia to faktu, że jej duma została urażona. Jest jednak sposób na poprawę samopoczucia pingwinki – wystarczy, że panienka zawalczy w oreburghskim stadionie i tam zwycięży. Uradowana właścicielka planuje powrót do hotelu, który okazuje się być dla niej „tanizną” (co totalnie rozbraja Pearla). W głośnikach rozbrzmiewa ważne ogłoszenie dla wszystkich górników. Lider sali w Oreburgh i ich przełożony, Roark, wrócił do miasta.

A Diamond pozostał w tyle, próbując odszukać przyjaciół.

~Sky

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Platinum
 • Diamond
 • Pearl
 • Pan Foreman
 • Roark

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Chatot (Chahiko Pearla)
 • Munchlax (Lax Diamonda)
 • Piplup (Platinum)
 • Turtwig (Wig Diamonda)
 • Chimchar (Chimhiko Pearla)
 • Psyduck (Pana Foremana)
 • Cranidos (Roarka)
 • Kricketot
 • Kricketune
342. Kontra Cranidos
342. Kontra Cranidos
Angielska Nazwa: A Conk on Cranidos’s Cranium
Japońska nazwa: VSズガイドス VS. Zugaidos

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Platinum zaczyna trenować swojego Piplupa.
 • Platinum walczy z Roiarkiem o pierwszą odznakę.
 • Platinum wygrywa i dostaję odznakę Węgla.
Opis Rozdziału

bPanienka spotyka się z chłopcami z samego rana w hotelowym lobby. Trójka wyrusza na zewnątrz, gdzie rozpoczynają swój trening przed walką w sali. Dzień wcześniej drużyna miała okazję spotkać Roarka, oreburghskiego lidera. Ten przyjął wyzwanie do pojedynku, którego termin został ustalony na dwa dni później. Diamond martwi się, zauważając, że chłopcy nie mają wiedzy, którą mogliby przekazać towarzyszce podczas treningu. Pearl jednak wierzy, że jedyne czego jej potrzeba to wiara w siebie i wola walki. Postanowił dać z siebie wszystko i pomóc dziewczynie. Wodny Piplup szybko rozprawia się z ognistym Chimhiko, wykorzystując przewagę typów. Aby podnieść poprzeczkę, następnym sparingpartnerem szlachcianki zostaje Diamond, który prowadzi trawiastego Wiga.

W Sanogem City profesor Rowan pyta swego asystenta, czy ten wie, co się dzieje obecnie z jego córką. Pan Berlitz twierdzi, że nie ma się czym martwić. W końcu dziewczyna ma dwóch ochroniarzy, strzegących jej. Naukowcy kierują się do Canalave, na kolejny wykład.

Następnego dnia, trójka bohaterów odwiedza imponujący wnętrzem stadion. Po krótkiej rozmowie z posągiem (z którego słychać głos informatora do spraw walk), panienka zaczyna walkę z jednym z trenerów, których musi pokonać, aby móc stanąć przed Roarkiem. Chłopcy zostają wyrzuceni z budynku, za podpowiadanie koleżance. Zmyślna dwójka znalazła sposób na zajrzenie do środka – Pearl podsadza przyjaciela, który dosięga okna. Panienka z kolei dociera do Roarka, a Piplup wyrusza do walki z Cranidosem lidera. Ten zaskakuje rywalkę, atakując elektrycznym ciosem. Oboje trenerów postanawia tymczasowo zamienić podopiecznych. Ponyta dziewczyny staje naprzeciw Onixa, atakującego potężnymi ruchami, które dzięki specjalnej umiejętności węża nie czynią mu szkód, choć powinny. Poke-koń zostaje szybko pokonany, a na polu walki zostają rozmieszczone kamienie, które skutecznie ranią Piplup, wracającą do bitwy. Pingwinka pokonuje jednak oponenta jednym celnym ciosem wodnej broni. Do akcji wraca Cranidos. Dinozaur okazuje się być za szybcki dla wroga, mimo słabszego typu. Panienka jest na straconej pozycji, podczas gdy chłopcy starają się jej jakoś pomóc, bez otwartego podpowiadania. Pearl wpada na pomysł, aby przekazać informację w formie występu komediowego. Dziewczyna zrozumiała wzmiankę o konfuzji i nakazuje użycie Wodnego Pulsu. Atak ogłusza Cranidosa, który pokonuje sam siebie, obijając się o skały. Roark zostaje pokonany, Piplup odzyskuje wiarę w siebie, a panienka zdobywa Odznakę Węgla.

Po walce, dziewczyna pyta Pearla, skąd wiedział, jakich ruchów powinna użyć w walce. Ten wspomina o swym ojcu, świetnym trenerze, który opuścił dom, gdy chłopak był mały. Zmęczony „mentor” panienki zasypia w hotelu, a Diamond mówi jej, że był przez przyjaciela trzymany na barkach podczas całej walki. Opowiada o niezłomnej woli Peala, jego największej zalecie.

~Sky

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Platinum
 • Diamond
 • Pearl
 • Roark
 • Górnicy
 • Profesor Rowan
 • Pan Berlitz
 • Młodzieniec
 • Dziadek Roarka (wspomnienia)
 • Palmer (zacieniony)

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Chatot (Chahiko Pearla)
 • Munchlax (Lax Diamonda)
 • Piplup (Platinum)
 • Turtwig (Wig Diamonda)
 • Chimchar (Chimler Pearla)
 • Ponyta (Platinum)
 • Cranidos (Roarka)
 • Onix (Roarka)
 • Geodude (Młodzieńca)
343. Kontra Combee
343. Kontra Combee
Angielska Nazwa: Honey for Combee
Japońska nazwa: VSミツハニー VS. Mitsuhoney

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Diamond zostaje zaatakowany przez Combee po tym jak zniszczył miodowe drzewo.
Opis Rozdziału

Pearl śni o swoich dotychczasowych przygodach, kiedy budzi go „bipczenie”, które wydają znajdujące się blisko siebie Pokedexy. Pozostali już są na nogach i zamierzają wyruszyć w drogę przez Floaroma, miasto kwiatów.

aDrużyna podróżuje, prowadząc zabawne rozmowy (lub, jak Diamond, idąc, śpiąc i jedząc równocześnie). Widoki są powalające – pola kwiatów sięgają za horyzont. Turystyczne dyskusje Pearla i panienki nie docierają ich kolegi, który pędzi przez łąkę, podążając za przyjemnym zapachem. Razem z pokemonami dosłownie obala drzewo, aby zlizać posmarowany na nim miód. Właścicielką miejsca okazuje się być mała dziewczynka, która chciała przywołać w okolicę Combee. Owady lekko ranią chłopców, którzy następnie postanawiają odegrać swój stand-up, aby rozbawić zapłakane dziecko. Udaje im się to, ale postanawiają poczekać na jej ojca i przeprosić za kłopot. Dziewczynka zauważa na niebie Drifloona taty, który przynosi ze sobą jedynie podarty fartuch. Dodatkowo, Pokemon wygląda na poobijanego. Chłopcy i dziewczynka (razem z przybyłą panienką) ruszają do pobliskiej elektrowni wiatrowej, gdzie powinien rezydować zaginiony mężczyzna.

Mają problemy z wejściem do środka, głównie przez mocne podmuchy powietrza w okolicy ośrodka. Na domiar złego drzwi okazują się być zamknięte, czym jednak szybko zajmuje się Chimhiko. Ekipa wchodzi do elektrowni, jednak na ich drodze staje Bronzong.

~Sky

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Platinum
 • Diamond
 • Pearl
 • Córkamenadżera/trenerka Combee

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Chatot (Chahiko Pearla)
 • Munchlax (Lax Diamonda)
 • Piplup (Platinum)
 • Turtwig (Wig Diamonda)
 • Chimchar (Chimhiko Pearla)
 • Ponyta (Platinum)
 • Combee
 • Drifloon
 • Bronzor
344. Kontra Bronzor
344. Kontra Bronzor
Angielska Nazwa: Belligerent Bronzor
Japońska nazwa: VSドーミラー VS. Dohmirror

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Bohaterowie poznają Mars w Elektrowni Wiatrowej.
Opis Rozdziału

aBronzor bez żadnego ostrzeżenia atakuje. Uciekając, przyjaciele znajdują ojca dziewczynki. Okazuje się, że jest przetrzymywany w formie zakładnika przez pewną kobietę, która obserwuje wszystko z zewnątrz przez szybę. Nakazuje ona aby jej Zubat zaatakował mężczyznę, jako karę za wezwanie pomocy. Nietoperz zostaje jednak powstrzymany przez Chimhiko. Na pytanie Diamonda, czemu kradnie elektryczność z budynku, nieznajoma stwierdza, że to zabawne. Chłopca denerwuje ta odpowiedź. Aby pokazać jej co jest śmieszne, razem z Pearlem odgrywają swój występ. Kobieta „psuje” kawał i mimo śmiechu, nie zmienia stosunku do grupy . Nakazuje Bronzorowi zagrzebać ich w budynku piaskowym atakiem. Ekipa jednak wylatuje razem z piaskiem na zewnątrz przez wejście. Niestety, Diamond i ojciec dziewczynki zostali w środku. Pearl bezskutecznie nawołuje, nie mogąc znaleźć zaginionych. Po chwili jednak dziewczynka zauważa, że te same Combee, które użądliły chłopców, kłębią się przy jednym z okien. Po drugiej stronie znajdują się pan naukowiec i Diamond, który wciąż ma na sobie ślady miodu z drzewa, co zwabiło owady. Szybka akcja kończy się wydostaniem dwójki. Tymczasem tajemnicza napastniczka odpuszcza im, odlatując na kręcącym się wiatraku, odciętym od ziemi przez jej Purugly’ego.

Było po wszystkim. Mężczyzna dziękuje drużynie za pomoc i martwi się o stan Diamonda, który jednak jedynie zasnął ze zmęczenia. Wszystkich oprócz Pearla dziwi niespotykanie miłe podejście chłopca do innych nawet wrogów. Blondyn tłumaczy im, że jego przyjaciel zawsze starał się być uprzejmy i wyrozumiały. To jego atut – największa wytworność.

~Sky

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Platinum
 • Diamond
 • Pearl
 • Menadżer Elektrowni Wiatrowej
 • Córka Menadżera
 • Mars (zacieniony)

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Chatot (Chahiko Pearla)
 • Munchlax (Lax Diamonda)
 • Piplup (Platinum)
 • Turtwig (Wig Diamonda)
 • Chimchar (Chimler Pearla)
 • Ponyta (Platinum)
 • Zubat (Mars)
 • Drifloon
 • Bronzor (Mars)
 • Combee
 • Purugly (Mars)
345. Kontra Rotom
345. Kontra Rotom
Angielska Nazwa: Robust Rotom
Japońska nazwa: VSロトム VS Rotom

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Bohaterowie spotykają Rotoma.
Opis Rozdziału

aDrużyna dociera do lasu Eterna i planuje dalszy ruch. Diamond w międzyczasie ekscytuje się książką o swoim ulubionym anime, Taurina Omega. Według przewodnika, zalecane jest poświęcenie pełnego dnia na podróż przez las, jako że nie ma po drodze miejsca do spania. Pearl jednak przemilcza ten fakt, w obawie że spanie na dworze będzie zbyt przerażającą perspektywą dla szlachcianki. Zmartwiony, odciąga Diamonda na naradę, tam jednak znajduje samotną posesję na polanie. Co przerażające, widoczna przy wejściu dwójka ludzi zniknęła na oczach chłopców. Dołącza do nich panienka, uradowana, że znaleźli „alternatywną sypialnię”. Przyjaciele postanowili nie tłumaczyć sytuacji i przenocować w budynku.

Chłopcy szykują towarzyszce herbatę w kuchni, gdy zostają zaatakowani przez grupę Gastly i „dziwne światło”. Dziwny duch zdaje się przeskakiwać między urządzeniami elektrycznymi. Nawet Pokedex nie może określić, czym to jest. Na domiar złego, w całym tym zamieszaniu, duet przypadkowo rozdziela się. Pearl nie ma pojęcia co zrobić, gdy nagle… wszystko ucicha. Chwilę potem wszystko się wyjaśnia. Diamond zdołał znaleźć ducha w telewizorze, gdzie ten mieszka. Domyślił się, tego, gdyż znikający ludzie z wcześniej to były iluzje czarnych charakterów z Tauriny Omegi. Gdy tylko dorwał nicponia, Wig i Lax spuścili mu łomot. Wszystko kończy się dobrze, a żart Diamonda rozbawia przybyłą panienkę, która (znów) wypiera się tego przed Pearlem.

Opuszczając willę następnego dnia, chłopcy nie mają pojęcia, że jeszcze tam wrócą.

~Sky

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Platinum
 • Diamond
 • Pearl

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Chatot (Pearla)
 • Munchlax (Diamonda)
 • Piplup (Platinum)
 • Ponyta (Platinum)
 • Turtwig (Diamonda)
 • Chimchar (Pearla)
 • Rotom
 • Gastly
346. Kontra Roserade I
346. Kontra Roserade I
Angielska Nazwa: Ring Around the Roserade I
Japońska nazwa: VSロズレイド I VS Roserade I

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Chimler, Wig i Piplup ewoluują w tym samym momencie.
 • Bohaterowie poznają Cynthie.
Opis Rozdziału
Pewna młoda dziewczyna razem ze swoimi Charubi i aRoserade, spędza miło czas przy wejściu do lasu Eterna. Swoim świetnym węchem wyczuwa nagle zapach gazu. Zainteresowana, rusza w tamtą stronę. Źródłem okazują się być… nasi bohaterowie, którzy w końcu wydostali się z lasu. Idąc w kierunku upragnionej cywilizacji, totalnie ignorują nieznajomą. Ta z kolei sprawia, że chłopcy się wywracają, używając roślinnego ataku Roserade i zwracając na siebie uwagę grupy. Na wieść o tym co zdarzyło się w pałacyku zeszłej nocy, jest w szoku, podziwiając odwagę podróżników (sama boi się duchów). Dziewczyna przy okazji się przedstawia – jest to Gardenia, lider sali miasta Eterna. Rozpoznaje w drużynie trenerów i pozwala im na walkę o odznakę bez eliminacji następnego dnia. Panienka tymczasem postanawia wziąć prysznic, gdyż obawia się zapachu gazu, jaki wyczuła Gardenia (zaprzeczyła jednak istnieniu owego strachu, gdy Pearl zapytał – klasyk).

Chłopcy ćwiczą komedię w pokoju hotelowym w mieście, gdy zauważają, że na podwórzu panna Berlitz ciężko pracuje, trenując do najbliższej walki. W krótkiej chwili Pearl tworzy maskę Gardenii, aby Diamond mógł się w nią „przekonująco” wcielić, jako pomoc ćwiczebna. Schodzą na dół, do swojej towarzyszki.

Szukając dogodnego miejsca do walki, przyjaciele napotykają dwie dziwne struktury – ogromną statuę z brązu, bprzedstawiającą jakieś stworzenie, oraz budynek z ogromnymi kolcami na ścianach. Jednak trening jest ważniejszy, niż widoki. „Przebrany” za liderkę Diamond prowadzi do boju Wiga i Chimhiko przeciwko Piplup i panience, którą instruuje Pearl. Przewaga typów daje o sobie znać – Chimchar pada od wodnych ciosów, których użytkowniczka musi ustąpić pola Turtwigowi. Podczas podsumowania błędów i wyciągania wniosków z treningu, szlachcianka słyszy czyjeś wołanie, albo tak się jej zdaje.

Tymczasem nieznana im blondynka w czerni przygląda się walczącym przyjaciołom. Patrząc na ich pokemony, ocenia, że są na progu ewolucji. Nie jest w błędzie – chwilę później cała trójka zmienia się, osiągając nowy poziom rozwoju.

~Sky

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Platinum
 • Diamond
 • Pearl
 • Gardenia
 • Cynthia

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Chatot (Chahiko Pearla)
 • Munchlax (Lax Diamonda)
 • Piplup (Platinum; wyewoluował)
 • Ponyta (Platinum)
 • Turtwig (Wig Diamonda; wyewoluował)
 • Chimchar (Chimler Pearla; wyewoluował)
 • Prinplup (Platinum; ewoluował)
 • Grotle (Wig Diamonda; ewoluował)
 • Monferno (Chimler Pearla; ewoluował)
 • Roserade (Gardenii)
 • Cherubi (Gardenii)
347. Kontra Roserade II
347. Kontra Roserade II
Angielska Nazwa: Ring Around the Roserade II
Japońska nazwa: VSロズレイド II VS Roserade II

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Platinum walczy z Gardenią.
 • Platinum zdobywa odznakę Lasu.
 • Cynthia uwalnia pana Rickshawa, który był więziony przez Zespół Galactic.
 • Rickshaw, myśląc że został uwolniony przez Pearla, Platinum i Diamonda, daje im rowery.
Opis Rozdziału
Zauważając nieznajomą, chłopcy postanawiają rozbawić ją swym występem, co okazuje się niespodziewanie skuteczne. Kobieta przedstawia się jako Cynthia i proponuje bohaterom wspólny trening. Imponujące okazują się zdolności Spiritomba trenerki, który prezentuje swoją moc, telekinezą wyłapując a  wodny pocisk Prinplup, oraz Ostry Liść Grotle’a (pokemony wystrzeliły te ataki w strachliwym odruchu, gdy Diamond przypadkiem kichnął ryżem na grzbiet swego podopiecznego). Po zakończeniu ćwiczeń Cynthia chwali umiejętności panienki, po uczy ją o tym, jak przewidywanie ruchów przeciwnika i kontrowanie ich jest kluczem do zwycięstwa. Po odejściu trójki trenerów, kobieta wraca do swego pierwotnego zadania – śledztwa w sprawie porwanego sprzedawcy rowerów.

Młodzi bohaterowie docierają do sali w Eternie, która okazuje się być lasem, zamkniętym w budynku. Napotykają oni tego samego “posąg-informatora”, którego poznali przed starciem z Roarkiem. Tak jak ostatnim razem, chłopcy zostają wyrzuceni na zewnątrz, a panienka szybko przedziera się przez pobocznych trenerów, stając w efekcie do dwuwalki z Gardenią. Liderka wydaje się być na przegranej pozycji (ataki duetu Prinplup i Ponyta mają przewagę typów nad Roserade i Cherubi), jednak okazuje się, że była przygotowana na taką ewentualność. Atakując z dystansu podziemnymi, zatrutymi pnączami, Pokemon-kwiat sprawnie pozbywa się ognistego rywala, uzyskując przewagę liczebną dla swego zespołu. Mimo usilnych starań, samotna Prinplup nie jest w stanie zbliżyć się do atakujących z oddali przeciwników. Pozbawiona możliwości ataku i pomocy przyjaciół, panienka ma coraz mniejsze szanse na pokonanie Gardenii.

Akcja kieruje się do zaginionego sklepikarza, którego porywaczami okazują się członkowie Team Galbactic. Słysząc jego głos, Cynthii udaje się zlokalizować przestępców. Jej Spiritomb uderza złoczyńców ciosami, które wyłapał podczas wspólnego treningu z młodymi trenerami. Całkowicie zaskoczeni wodnym atakiem, wrogowie natychmiast rzucają się do ucieczki. Pokemon następnie uwalnia sprzedawcę, przechwyconym atakiem Grotle’a przecinając krępujące go więzy. Mężczyzna nie poznaje tożsamości swej wybawicielki. Jedyna rzecz, jaką zauważył, to liście trawiastego pokemona, pokryte ziarenkami ryżu.

Tymczasem, w sali gimnastycznej, Gardenia całkowicie przytłacza swą przeciwniczkę. Atak Cherubi, Grass Knot, jest tym silniejszy, im przeciwnik jest cięższy, co ciężko odbija się na Prinplup, która urosła w wyniku ewolucji. Strategia liderki wydaje się być perfekcyjna, jednak panienka przypomina sobie słowa Cynthii i opracowuje własny plan. Wykorzystując dziury, wydrążone przez pnącza Roserade, wodny pokemocn zamraża obu rywali, uderzając ich podziemnym atakiem zamieci. Tym jednym atakiem walka zostaje zakończona a liderka wydaje zwyciężczyni Odznakę Lasu.

Opuszczając budynek, bohaterowie wpadają na sprzedawcę rowerów. Ryż, który mężczyzna znalazł na ostrym liściu, jest niedostępnym towarem w mieście Eterna (Diamond przywiózł go ze sobą). Pytając w mieście o podróżnych, sklepikarz mylnie uznał ich za swych wybawców, w nagrodę oferując zdezorientowanej trójce darmowe rowery.

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie)

 • Platinum
 • Diamond
 • Pearl
 • Gardenia
 • Cynthia
 • Rad Rickshaw
 • Zespół Galactic

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Chatot (Chahiko Pearla)
 • Munchlax (Lax Diamonda)
 • Ponyta (Platinum)
 • Prinplup (Platinum)
 • Grotle (Wig Diamonda)
 • Monferno (Chimhiko Pearla)
 • Roserade (Gardenii)
 • Cherubi (Gardenii)
348. Kontra Stunky
348. Kontra Stunky
Angielska Nazwa: A Big Stink Over Stunky
Japońska nazwa: VSスカンプー VS Skunpoo

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Platinum uczy się jazdy na rowerze.
 • Prinplup Platinum uczy się ataku lodowego promienia.
Opis Rozdziału

a Wyposażeni w otrzymane od sklepikarza składaki, bohaterowie wyruszają w dalszą podróż. Jednak już na starcie napotykają mały problem – panienka nie potrafi jeździć na rowerze.

W innej części regionu, profesor Rowan przybywa do miasta Canalave, gdzie ma się odbyć konferencja naukowa. Docierając na miejsce, mijają mężczyznę w płaszczu, który kontaktuje się z Roarkiem, liderem sali w mieście Oreburgh.

Tymczasem, chłopcy zatrzymują się na moście i zabierają za przeszkolenie panienki w jeździe na rowerze. Dziewczyna udaje pewną swoich umiejętności, jednak ciągłe wywrotki przeczą tej pozie. Wywołany upadkami hałas drażni płynącego pod nimi Stunky’ego. Rozdrażniona bolesnymi skutkami nieudanej jazdy i widocznym brakiem współczucia ze strony Pearla, panienka postanawia kontynuować naukę samodzielnie. Pozostawieni chłopcy zabierają się za ćwiczenie swego występu.

Wszystko odbywa się bez problemów, do czasu, gdy rozgniewany Stunky atakuje z zaskoczenia, “zasmradzając” bohaterów swym przykrym zapachem. Dziewczyna nie jest w stanie znieść smrodu i traci przytomność, niekontrolowanie zjeżdżając rowerem z coraz to większą prędkością. Pearl nie traci ani chwili – razem z Primplup i Chimhiko wskakuje na drugi rower i pędzi na ratunek. Korzystając ognistych i lodowych zdolności obu pokemonów, udaje się mu uratować panienkę. W międzyczasie Diamond znajduje sprawcę całego zamieszania. Dodatkowo, trening jazdy w końcu odnosi pożądany skutek… choć zatrzymywanie się pozostaje wyzwaniem.c

Na sam koniec akcja kieruje się ku nieznanej, tajemniczej postaci, zbliżającej się do skrzyżowania dróg ku Oreburgh i górze Coronet.

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Platinum
 • Diamond
 • Pearl
 • Profesor Rowan
 • Byron

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Prinplup (Platinum)
 • Grotle (Wig Diamonda)
 • Monferno (Chimhiko Pearla)
 • Ponyta (Platinum)
 • Munchlax (Lax Diamonda)
 • Chatot (Chahiko Pearla)
 • Floatzel
 • Shieldon (Byrona)
349. Kontra Probopass i Magnezone
349. Kontra Probopass i Magnezone
Angielska Nazwa: Passing by Probopass and Maneuvering around Magnezone
Japońska nazwa: VSダイノーズとジバコイル VS Dainose and Jibacoil

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Platinum, Diamond i Pearl zostają zaatakowani przez Cyrusa.
Opis Rozdziału
Tajemniczy mężczyzna przywołuje swego Honchcrowa i oczekuje kurierki, która przynosi mu paczkę. Osobnik z nietypowym namaszczeniem podpisuje potwierdzenie odbioru przesyłki, sygnując na nim swe imię – Cyrus.

a  Trójka młodych bohaterów odwiedza przydrożny zajazd. Przesyceni smrodem Stunky’ego (który wg pokedexa utrzymuje się przez 24h), z radością przyjmują od właściciela propozycję skorzystania z gorących źródeł. W czasie gdy panienka samotnie zażywa kąpieli, chłopcy dodatkowo ćwiczą swoje żarty. Dopiero po wyjściu z wody zauważają imponujący widok, który im do tej pory umykał – znajdowali się u podnóża góry Coronet. Bohaterowie z entuzjazmem wyruszają ku celowi swej podróży, nie wiedząc że enigmatyczny Cyrus kieruje się w tę samą stronę.

Akcja kieruje się ku dwójce prawdziwych ochroniarzy panienki, którzy wciąż kontynuują poszukiwania klientki. Podążają oni niestrudzenie tropem trójki trenerów, zbliżając się do nich bardziej i bardziej. Obierają kierunek na gorące źródła, licząc przy okazji na chwilę relaksu.

U podnóża góry, młodzi bohaterowie rozpoczynają wspinaczkę. Diamond wspomina towarzyszom, bże droga na szczyt prowadzi poprzez sieć wyrytych w masywie tuneli. Pearla denerwuje fakt, że jego przyjaciel ukrywał informacje przez większość dnia. Jego krzyki docierają do stojącego nieopodal niech Cyrusa. Zirytowany hałasem mężczyzna wysyła swe pokemony, aby uciszyły intruzów. Oba stworki natychmiastowo zmieniają się pod wpływem wewnętrznej energii góry Coronet – Magneton staje się Magnezone’em, a Nosepass Probopassem. Istoty atakują bohaterów, powalając ich na ziemię i przysypując kamieniami wszystkich, poza Diamondem i jego podopiecznymi. Usatysfakcjonowany Cyrus odchodzi.

Tymczasem, w zajeździe rozmawiają ze sobą dwie panie z obsługi – ta, która skierowała trójkę bohaterów do kąpieli, oraz kurierka, która dostarczyła paczkę Cyrusowi. Mężczyzna wspomniał tej drugiej o wyjątkowości góry Coronet i związanej z nią historii. Uznał ją jednak za zbyt mało pojętną, aby zrozumiała jego tok rozumowania.

Na wyższych poziomach masywu, Cyrus odbiera połączenie od nadawcy otrzymanej przez niego paczki, której zawartością były dwa przemienione wcześniej pokemony.c Rozmówcy zdają się mieć jakiś wspólny, sekretny plan.

W międzyczasie Diamond usilnie stara się odnaleźć swych przyjaciół wśród rumowiska. Dzięki sprytnej sztuczce udaje mu się nawiązać kontakt z Pearlem, jednak wciąż nie może go zlokalizować. Na pomoc przychodzi mu niespodziewany sojusznik – Luxio, któremu bohaterowie pomogli na początku swej podróży, ewoluował w Luxraya. Dzięki wyjątkowemu wzrokowi elektrycznego pokemona Diamondowi udaje się uwolnić przyjaciół spod kamieni. Chłopiec dziękuje stworkowi za pomoc, który odchodzi w swoją stronę. Po chwili przebijania się przez zasypany tunel, trójce udaje się znaleźć drogę wyjścia z jaskini, na wschodnią część regionu Sinnoh.

W zupełnie innym, nieokreślonym bliżej miejscu, tajemniczy osobnik tworzy plan porwania młodej panny Berlitz, w celu wymuszenia okupu. Za cel obiera sobie dwójkę strażników panienki, nie zdając sobie sprawy z faktu, że nie znają oni lokalizacji swojej klientki.

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Platinum
 • Diamond
 • Pearl
 • Cyrus
 • Paka i Uji
 • Saturn (zacieniony)
 • Galactic (członkowie)

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Ponyta (Platinum)
 • Prinplup (Platinum)
 • Grotle (Wig Diamonda)
 • Munchlax (Lax Diamonda)
 • Monferno (Chimhiko Pearla)
 • Chatot (Chahiko Pearla)
 • Magneton (Cyrusa)
 • Nosepass (Cyrusa)
 • Magnezone (Cyrusa)
 • Probopass (Cyrusa)
 • Honchkrow (Cyrusa)
 • Croagunk (Saturna)
 • Budew
 • Happiny
 • Luxray (wiele)
 • Shinx (wiele)
 • Luxio (wiele)
350. Kontra Buneary
350. Kontra Buneary
Angielska Nazwa: Boogying with Buneary
Japońska nazwa: VSミミロル VS Mimirol

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Diamond, Pearl i Platinum biorą udział w Konkursach Pokemon.
Opis Rozdziału

a Po dosłownym przebiciu się przez górę Coronet, Diamont, Pearl i panienka docierają do obrzeży miasta Hearthome. Po chwili spaceru napotykają tańczącego Buneary. Pokemon uderza nic nie spodziewającego się Pearla, który w odwecie rzuca się za nim w pościg po mieście. Podczas biegu przez miasto, panienka oddziela się od grupy. Po krótkiej rozmowie ze swym pokemonem, trafnie zgaduje, że Prinplup ma ochotę spróbować swych sił w tańcu, tak jak robił to napotkany przez nich wcześniej stworek.

Chłopcy tymczasem kontynuują pościg za zajączkiem, który wraca prosto w objęcia swej właścicielki. Mimi, bo tak ma owa trenerka na imię, w ramach rekompensaty za kłopot oferuje chłopcom słoiczekb brokatu i zaprasza ich na konkurs, którego jest sędzią. Ku ich zaskoczeniu, na scenie stoi nie kto inny, jak panienka, która mimo iż znalazła się na scenie przypadkowo, zaczyna tańczyć… a przynajmniej próbuje. W zamieszaniu, wywołanym nagłym wkroczeniem na scenę, dziewczyna deklaruje swój udział w najbliższym konkursie, z zamiarem udowodnienia, że potrafi osiągnąć coś nie jako dziedzic bogatego rodu, a pełnoprawny trener pokemon.

Następnego ranka, zaspani chłopcy dołączają do swej towarzyszki, rozpoczynając specjalny trening, inny niż wszystkie poprzednie.

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Platinum
 • Diamond
 • Pearl
 • Keira
 • tłum

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Prinplup (Platinum)
 • Grotle (Wig Diamonda)
 • Monferno (Chimhiko Pearla)
 • Munchlax (Lax Diamonda)
 • Chatot (Chahiko Pearla)
 • Buneary (Keiry)
 • Ponyta (Platinum)
351. Kontra Pachirisu
351. Kontra Pachirisu
Angielska Nazwa: Perturbed by Pachirisu
Japońska nazwa:VSパチリス VS. Pachirisu

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Platinum po raz pierwszy występuje w Super Konkursie.
 • Platinum wygrywa wstążkę Normalnej Rangi.
Opis Rozdziału
a Pod okiem Pearla, Berlitz zaczyna przygotowania do konkursu. Chłopak uważa, że aby zrobić wrażenie na sędziach, Pokemony dziewczyny muszą się popisać doskonałą pracą nóg podczas tańca. Konkurs składa się z trzech etapów; pierwszym z nich jest prezentacja wizualna, podczas której oceniane są akcesoria i dodatki, jakie stworek nosi. Drugim etapem jest konkurencja taneczna i to właśnie na nią przypadkowo panienka weszła. Ostatnią konkurencją jest zaprezentowanie ataków Pokemona. Dziewczyna wydaje się bardzo zdeterminowana i za wszelką cenę chce odbudować dobre imię rodziny.

Do przyjaciół podchodzi staruszek i zadaje pytania odnośnie do trzymanych przez nich PokeBalli. Jednocześnie jest zachwycony widokiem wszystkich trzech starterów. W euforii chce, żeby przyjaciele zostali członkami Klubu Miłośników Pokemon, którego on jest prezesem. Celem stowarzyszenia jest pokazanie, że każdy Pokemon jest pełen uroku, a prezes jest tak zachwycony treningiem Berlitz, że oddaje swój pojemnik na Puffinki. Puffinki są to ciasteczka podnoszące kondycję stworka; w pierwszym etapie konkursu nie tylko wygląd jest oceniany, ale także jego samopoczucie. Prezes opowiada o wyrobie babeczek, składających się głównie z jagód.

Pearl wykorzystuje chwilę przerwy w treningu i ćwiczy kolejne skecze, tym razem z udziałem prezesa. Gag znów nie idzie po myśli Pearla i po krótkiej chwili chłopak rezygnuje z próby. W tym czasie Dia postanowił przygotować kilka Puffinek. Po wytworzeniu kilku sztuk nie jest zadowolony ze swoich efektów i jeszcze raz zaczyna pracę nad babeczkami. Zza okna obserwuje go Pearl, który już wcześniej zauważył, że przyjaciel traktuje gotowanie z najwyższą powagą. Natomiast panienka ćwiczy drugi etap konkursu, taniec. Prezes zauważa, że skoro Dia zajmuje się pierwszą konkurencją, dziewczyna drugą, to Pearl powinien wiedzieć co nieco o trzeciej. Chłopak bierze sobie radę do serca i zaczyna czytać podręczniki o walkach.

Następnego dnia cała trójka idzie zarejestrować swój udział w najbliższym konkursie. Pearl zauważa, że otoczenie wydaje się wrogo nastawione w stosunku do panienki, ale ona nie zwraca na to uwagi. Chłopak zostawia koleżankę, aby przygotowała się do konkursu, a sam idzie usiąść na widowni. Diamond postanowił wrócić do kuchni i przez chwilę zająć się jeszcze babeczkami.

Berlitz chce, aby Prinplup wyglądała jak najlepiej i daje jej jedną z Puffinek zrobionych przez kolegę. W tym czasie gdy rozmawia z Pokemonem jej ciastka są podmieniane przez Pachirisu.

Rozpoczyna się pierwsza część konkursu. Prinplup jest oceniany przez sędziów bardzo pozytywnie. Widownia jest pod wrażeniem kondycji Pokemona i domyśla się, że to efekt Puffinki zrobionej z bardzo rzadkich jagód. Panienka zauważa, że w jej pudełeczku, w którym trzymała ciastka, ktoś zrobił wielki bałagan. Zdenerwowana dziewczyna zaczyna panikować, a widownia zaczyna się irytować. Ponowie sądzą, że chce ich ośmieszyć, tym razem pokazując swoją drogą biżuterię. Nawet pozostali zawodnicy zdają się przeciwko niej. Pearl wspiera z widowni koleżankę, która w ostatniej chwili ozdabia strój podopiecznegco brokatem. W drugiej rundzie Prinplup był cały czas popychany przez swoich przeciwników i nie mógł się skupić na tańcu.

Jury zarządza 15 minutową przerwę i Pearl biegnie porozmawiać z Berlitz. Dziewczyna jest załamana i nie chce ponownie wejść na scenę. Chłopak jest zdenerwowany jej postawą, a tymczasem do budynku wkracza Dia. Na tacy trzyma ciasto, tym razem przeznaczone dla dziewczyny. Podbudowana panienka postanawia nie rezygnować z konkursu i po przerwie biegnie na swój występ.

Prinplup zaczyna prezentację swoich ataków, a publiczność jest wprost oczarowana. Po trzecim etapie następuje przedstawienie wyników i okazuje się, że panna Berlitz zwyciężyła. Wszyscy są pod wrażeniem jej umiejętności, z wyjątkiem jednej pary kobiet, które otwarcie ją krytykują. Nie podoba się to Fantinie, znanej jako Tancerka Dusz, która za pomocą swojego Pokemona wyrzuca kobiety z budynku. Gdy następuje przyznanie nagród, panienka schodzi ze sceny, i przyprowadza Dia i Pearla. Dziewczyna jest im tak wdzięczna za pomoc, że chce się z nimi podzielić nagrodą.

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Platinum
 • Diamond
 • Pearl
 • Prezes Miłośników Pokemon
 • Lady
 • Waleczna dziewczyna
 • Dziewczyna z parasolem
 • Fantina
 • Jasmine
 • Johanna

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Prinplup (Platinum)
 • Grotle (Wig Diamonda)
 • Monferno (Chimhiko Pearla)
 • Munchlax (Lax Diamonda)
 • Chatot (Chahiko Pearla)
 • Ponyta (Platinum)
 • Pachirisu
 • Machop
 • Zubat
352. Kontra Croagunk i Abra I
352. Kontra Croagunk i Abra I

Angielska Nazwa: Crowded by Croagunk & Advanced on by Abra I
Japońska nazwa: VSグレッグル&ケーシィ I VS. Gureggru & Casey I

Ważne wydarzenia

Ważne wydarzenia:

 • Paka i Uji doganiają Dia, Pearla i Platinum.
 • Bohaterowie poznają Fantine.
 • Fantina zabiera bohaterów do Wieży Zagubienia, by ”uratować ich” przed Paką i Uji, którzy zostają utożsamieni z porywaczami Platinum.
 • Paka i Uji dochodzą do Wieży Zagubienia i zaczynają walkę z Zespołem Galactic.
Opis Rozdziału
a  Ochroniarze Berlitz, Ignor i Phool, wreszcie znaleźli córkę naukowca. Zauważają, że towarzyszy jej dwójka chłopców i podejrzewają, że to oni wcześniej porwali ich klientkę. Gdy zamierzają odbić zakładniczkę zjawia się Fantina.

 Tancerka Dusz przeprasza trójkę przyjaciół za spóźnienie i gratuluje panience jej występu w konkursie. Kobieta orientuje się, że ktoś ich obserwuje i podejrzewa, że dwójka kobiet, która wcześniej krytykowała panienkę ich śledzi. Ku rozpaczy ochroniarzy liderka postanawia iść z dziećmi.
Ignor i Phool postanawiają jednak zaatakować, ale w akcji przeszkadza im Drifblim Fantiny. Kobieta używa Pokemona jako wielkiego balona i cała czwórka sprawnie ucieka.
 b
Fantina domyśla się, że Posiadacze Pokedexa pierwszy raz lecą na Pokemonie i pokazuje im widok z góry. Zwraca uwagę na wysoki budynek i postanawia, że wylądują w jego pobliżu. Tą budowlą jest Wieża Zagubienia. Po wylądowaniu chłopcy ponownie ćwiczą jeden ze swoich gagów, tym razem o konkursach. Ku zaskoczeniu Pearla Fantinie bardzo podoba się skecz, chociaż chłopiec uważa, że śmiech w takim miejscu nie jest odpowiedni. Znajdują się na samym szczycie wieży, która robi za cmentarz Pokemonów. Liderka jednak szybko uspokaja chłopaka i wyjawia, że właśnie w tym miejscu najczęściej trenuje.
Na pierwszym piętrze wieży przebywają ochroniarze, którzy podejrzewają, że panienka Berlitz została uwięziona na ostatnim piętrze.c Nagle otaczają ich członkowie zespołu Galactic, których zadaniem było odnaleźć ochroniarzy córki bogatego naukowca. Mózg organizacji planuje okup dziewczyny na wysokość półtora biliona. Galactic zauważa, że dziewczyny nie ma w pobliżu jej strażników i organizacja wysyła swoje Pokemony do walki. Ignor domyśla się, że Diamond i Pearl zaplanowali całą sytuację i opiekunowie przyzywają własnych podopiecznych. Rozpoczyna się dwuwalka pomiędzy Buizelem i Burmim ochroniarzy, a Croagunkiem i Abrą. Po krótkiej wymianie ciosów szala zwycięstwa przechyla się na korzyść przeciwników Ignora i Phoola.
Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Platinum
 • Diamond
 • Pearl
 • Fantina
 • Paka i Uji
 • Zespół Galactic (członkowie)
 • Saturn (zacieniony)

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Prinplup (Platinum)
 • Grotle (Wig Diamonda)
 • Monferno (Chimhiko Pearla)
 • Munchlax (Lax Diamonda)
 • Chatot (Chahiko Pearla)
 • Ponyta (Platinum)
 • Drifblim (Fatiny)
 • Misdreavus (Fatiny)
 • Buizel (Ujiego)
 • Burmy (Pakaa)
 • Croagunk (Zespołu Galactic)
 • Abra (Zespołu Galactic)
353. Kontra Croagunk i Abra II
353. Kontra Croagunk i Abra II
Angielska Nazwa: Crowded by Croagunk & Advanced on by Abra II
Japońska nazwa: VSグレッグル&ケーシィ II VS. Gureggru & Casey II

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Paka i Uji pokonują Croagunka i Abre Saturna.
 • Platinum widzi walkę Paki i Ujiego.
 • Mars wykorzystuje energię skradzioną z Elektrowni Wiatrowej.
 • Fantina pożycza Pearlowi, Dia i Platinum swojego Drifblima.
Opis Rozdziału
a  Walka na pierwszym piętrze wieży wciąż trwa. Następuje kolejna wymiana ciosów, ale to Croagunk Galaktycznych okazuje się zwycięzcą pojedynku.

Tymczasem Pearl zwraca uwagę na hałas dobiegający z poniższych pięter. Fantina uspokaja go szybko i tłumaczy, że trenerzy z miasta często przychodzą tutaj na trening. Mimo że w wieży znajduje się cmentarz, jest ona także domem wielu dzikich Pokemonów, które czasami atakują zwiedzających. Po tym wyjaśnieniu Tancerka Dusz prosi duet i jeszcze jeden występ. Pearl się zgadza i razem z Dia przedstawiają skecz o wieżach. Po występie panienka prosi Fantinę o pozwolenie zwiedzania wieży. Liderka nie widzi nic przeciwko i dziewczyna idzie się trochę rozejrzeć. Po jej odejściu kobieta prosi o kolejne żarty duetu.

Na dole budynku Ignor i Phool starają się odzyskać kontrolę nad sytuacją. Po wyeliminowaniu Buizela, Croagunk chwilowo przygląda się pozostałej dwójce walczących. Nagle członkowie zespołu Galactic zauważają obserwującą ich panienkę i rozkazują swoim Pokemonom szybkie pozbycie się Burmy‘ego. Dzięki ocknięciu się Buizela ochroniarze kontratakują i pokonują przeciwników. Berlitz jest pod wrażeniem ich umiejętności i wraca do przyjaciół opowiedzieć im o walce. Ignor i Phool zgadzają się, że zanim odbiją zakładniczkę ich Pokemony muszą chwilę odpocząć.

Mózg Zespołu, Saturn, nakazuje swoim podwładnym zamknięcie drogi 210. Akcję przerywa mu Mars, która nakazuje koledze spokój. Po krótkiej sprzeczce dochodzą do porozumienia i wymieniają informacje odnośnie do ostatnich cosiągnięć. Mars opowiada o ukradzionej energii w elektrowni, a chłopak o budowie galaktycznej bomby.

Panienka wraca na górę wieży i opowiada o walce. Fantina jest pod wrażeniem zapału dziewczyny i proponuje przyjaciołom podróż do następnego miasta na swoim Drifblimie. Cała trójka jest zachwycona pomysłem i razem z podopiecznym Fantiny opuszczają wieżę.

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Platinum
 • Diamond
 • Pearl
 • Fantina
 • Paka i Uji
 • Zespół Galactic (członkowie)
 • Saturn
 • Mars

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Prinplup (Platinum)
 • Grotle (Wig Diamonda)
 • Monferno (Chimhiko Pearla)
 • Drifblim (Fatiny)
 • Misdreavus (Fatiny)
 • Buizel (Ujiego)
 • Burmy (Paki)
 • Croagunk (Saturna)
 • Abra (Saturna)
 • Luxray (Mars)
 • Electivire (Mars)
 • Murkrow
354. Kontra Unown I
354. Kontra Unown I
Angielska Nazwa: Knowledge of the Unown I
Japońska nazwa: VS. アンノーン I VS. Unknown I

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Diamond, Pearl i Platinum docierają do miasta Solaceon.
 • Drifblim wraca do Fantiny.
 • Dia i Pearl poznają Unowny D i P.
 • Grupa wchodzi do Ruin Solaceon.
Opis Rozdziału
a  Podróż na Drifblimie przebiega gładko i wkrótce Posiadacze Pokedexa lądują w mieście Solaceon. Szubko żegnają się ze stworkiem Fantiny i planują dalszą podróż. Nagle panienka zauważa, że ktoś robi jej zdjęcie z ukrycia. Dziewczyna wpada w panikę i obawia się, że pomimo starań włożonych przez jej ojca ktoś ją wyśledził. Pearl szybko wyrywają z zadumy i razem zaczynają ścigać paparazzi. Ich trop prowadzi do Redakcji Pokemon i chłopak obawia się, że zdjęcie panienki może zostać wydrukowane w gazecie. Zaczyna dobijać się do redakcji, ale nikt nie odpowiada.

Wkrótce z redakcji wybiega dziewczynka, która rozpoznaje Pearla ze zdjęcia. Zaczyna się bać, że chłopak będzie chciał pozwać gazetę. Jej monolog przerywa starszy pan jadący na Gastrodonie. Okazuje się ojcem dziewczynki i wyjaśnia trójce przyjaciół, że to nie oni byli celem zdjęcia, tylko tajemnicze cienie znajdujące się nad nimi. Ku rozpaczy redaktora, który miał nadzieję, że sfotografował całkowicie nowe zjawiskbo, Berlitz rozpoznaje kształty Unownów, tajemniczych Pokemonów przybyłych z regionu Johto. Dziewczyna pyta dwójkę z redakcji, czy w pobliżu nie znajdują się starożytne ruiny i otrzymuje twierdzącą odpowiedź.

W drodze do ruin Pearl i Dia ćwiczą swój kolejny gag, tym razem o naturach Pokemonów. Tym razem Pearl jest zadowolony z próby, a Dia w ramach nagrody przygotowuje ekspresową zupkę. W tym czasie panienka opowiada redaktorom o Unownach, których odkryto aż 28 różnych form. Gdy dostrzega swoich kolegów, ze zdziwieniem stwierdza, że nad ich głowami unoszą się dwa z tych mistycznych Pokemonów.

Diamond wpada w przerażenie, ale po chwili stwierdza, że dwójka stworków raczej chce się z nimi pobawić, a nie wystraszyć. Nagle Pokemony zaczynają emitować sygnał, a panienka używając Pokedexa stwierdza, że chcą się z nimi porozumieć. Unowny wydają się to potwierdzać i ciągną Diamonda i Pearla za csobą. Berlitz ma dylemat — iść z przyjaciółmi, czy zawiadomić redaktorów. Postanawia jednak iść z kolegami.

Unowny prowadzą ich do ruin Soleceon, gdzie na jednej ze ścian jest wyryty tajemniczy napis. Berlitz dzięki swojej wiedzy szybko go tłumaczy; gdzie jedno życie spotka inne życie, niedługo coś się narodzi.

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Platinum
 • Diamond
 • Pearl
 • Belle i Pa

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Prinplup (Platinum)
 • Grotle (Wig Diamonda)
 • Monferno (Chimhiko Pearla)
 • Munchlax (Lax Diamonda)
 • Chatot (Chahiko Pearla)
 • Ponyta (Platinum)
 • Drifblim (Fatiny)
 • Gastrodon
 • Unown (dwa; D i P)
355. Kontra Unown II
355. Kontra Unown II
Angielska Nazwa: Knowledge of the Unown II
Japońska nazwa: VS. アンノーン II VS. Unknown II

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Bohaterowie znajdują parę uwięzionych Unownów.
 • W trakcie akcji ratunkowej Platinum, Ponyta i Chimhiko zostają rozdzieleni.
 • Platinum nazywa Unowna P panem pobudliwym a Unowna D panem spokojnym.
 • Bohaterowie uwalniają uwięzione Unowny.
 • Profesor Rowan wygłasza mowę w mieście Canalave.
Opis Rozdziału
a Berlitz odczytuje napis ze ściany, a następnie Unowny prowadzą przyjaciół dalej w ruiny. Pearl zauważa, że Pokemony zaczęły się dziwnie zachowywać; jeden z nich wydaje się bardzo zdenerwowany, natomiast drugi jest wyraźnie rozkojarzony. Przyjaciele wciąż podążają za stworkami i znajdują małą dziurę w ścianie. Gdy Pearl się do niej zbliża, zauważa, że za murem jest kolejne pomieszczenie, a w nim znajduje się więcej Unownów. Panienka domyśla się, że dwójka stworków przyprowadziła ich tutaj, bo ich przyjaciele zostali uwięzieni.

Cała trójka postanawia pomóc Pokemonom, a gdy Pearl chce zburzyć ścianę, Berlitz zaczyna protestować. Dziewczyna nie chce bezsensownymi atakami zburzyć świątyni, która przetrwała w tym stanie tysiące lat. Wspólnie postanawiają znaleźć inną drogę to Unownów i wyruszają w głąb labiryntu. Nagle z sufitu spada na nich ogromny głaz, który zaczyna się toczyć w ich stronę. Gdy starają się uniknąć pułapki, przypadkowo aktywują obrotowe drzwi. Dzięki przejściu unikają głazu, ale w nowym pomieszczeniu jest tak ciemno, że nie widzą samych siebie. Pearl zdaje sobie sprawę, że część ich Pokemonów, w tym wszystkie o ognistym typie, zostały po drugiej stronie ściany. Chłopak stara się znaleźć jeszcze raz przejście, ale nie udaje mu się.

Berlitz prosi wszystkich o spokój i wyjawia, że gdy tłumaczyła napis na początku świątyni, widziała drogowskazy, które być może pomogą im wyjść z powrotem. Przyjaciele zgadzają się z nią i przywołują swoje Pokemony do PokeBalli, żeby się ponownie nie zgubiły. Zaczynają podążać według wskazówek ze ściany, ale panienka wkrótce orientuje się, że trop się urywa. Gdy dziewczyna się poddaje, zauważa, że dwa Unowny ich dopingują i domyśla się, że wyjście jest już bardzo blisko. Berlitz postanawia zbadać wszystkie ściany. Nagle potyka się o kamień, ale dzięki Diamendowi nie upada. Jednak dzięki potknięciu wypada jej PokeBall, a wraz z pojawieniem się Prinplup powstaje struga światła. Dziewczyna przypomina sobie, że nalepki, które dostała od redaktorów generują światło w chwili użycia PokeBalli.

Gdy pokój został rozświetlony, przyjaciele szybko szukają brakującej wskazówki. Dia wpada na trop i dzięki koleżance udaje im się dostać do uwięzionych Unownów. Jednocześnie znajdują resztę swoich Pokemonów, które zostały za obrotowymi drzwiami. Cała trójka cieszy się widząc Unowny szczęśliwe i wkrótce opuszczają ruiny.

Gdy wracają do miasta, widzą znajomą dwójkę redaktorów rozdającą gazety. Pearl zauważa, że jeden z ich występów został opublikowany bez ich zgody. Słysząc jego pretensje, dziewczynka ponownie obawia się pozwu. Nieprzyjemną sytuację przerywa jej ojciec, który dziękbuje trójce za okazaną pomoc. W ramach nagrody redaktorzy chcą odprowadzić ich bezpiecznie do miasta. W drodze redaktor pyta panienkę jeszcze raz o Unowny, ale dziewczyna chce zachować swoje dzisiejsze przygody w sekrecie.

Następnego dnia w mieście Canalave odbywa się konferencja w Akademii Pokemon. Profesor Elm prowadzi wykład o trenerach opiekującymi się jajami Pokemon. Po wykładzie profesor Rowan i Berlitz rozmawiają o swoich prezentacjach. Berlitz martwi się o córkę, chociaż zdaje sobie sprawę, że do jej ochrony zatrudnił najlepszych ludzi. Do mężczyzn podchodzi asystentka, która prowadzi ich na następny wykład. Przy okazji wręcza im najświeższą prasę. Rowan stwierdza, że nie ma w niej nic ciekawego i nie czytając, wyrzuca gazetę, w której na pierwszej stronie znajduje się zdjęcie córki jego przyjaciela.

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Platinum
 • Diamond
 • Pearl
 • Belle i Pa
 • Profesor Elm
 • Joey
 • Profesor Rowan
 • Pan Berlitz

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Prinplup (Platinum)
 • Grotle (Wig Diamonda)
 • Monferno (Chimhiko Pearla)
 • Munchlax (Lax Diamonda)
 • Chatot (Chahiko Pearla)
 • Ponyta (Platinum)
 • Gastrodon
 • Unown (wiele)
356. Kontra Meditite i Riolu I
356. Kontra Meditite i Riolu I
Angielska Nazwa: Magnificent Meditite & Really Riolu I
Japońska nazwa: VS. アサナン & リオル I VS. Asanan & Riolu I

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Boohaterowie dochodzą do miasta Veilstone.
 • Platinum wygrała „soczewkę” w kasynie.
 • Maylene akceptuje wyzwanie Platinum.
Opis Rozdziału
a  Grupka dzieci podziwia siłę miejscową liderkę sali, Maylene. Znana jest ze swojej szybkości i siły ataku. Po krótkiej debacie dzieci dochodzą do wniosku, że w tym stanie nie pokonają silnej liderki i wspólnie wyruszają na poszukiwanie przedmiotów, które sprawią, że ich Pokemony staną się silniejsze.

Tymczasem Maylene kontynuuje swój trening. Jest na swoim stanowisku przez bardzo krótki okres i jeszcze nie wierzy w swoje możliwości. Postanawia jeszcze ciężej trenować, aby w przyszłości stawić czoła wszystkim trenerom.

Panienka Berlitz kontynuuje swoją podróż razem z kabaretowym duo. Wspólnie wspominają męczarnie, jakie przeżyli na trasie numer 210, kiedy to ogromne stado Psyducków zablokowało przejście. Przyjaciele weszli na drogę 215, bo nie mogli przebić się przez hordę Pokemonów. Panienka dochodzi do wniosku, że powinni chwilę odpocząć, gdy w oddali dostrzega jasno oświetlony budynek. Trójka domyśla się, że to na pewno hotel i postanawiają się rozdzielić; dziewczyna idzie odpocząć, a Pearl i Dia zostaną na dworze, poćwiczyć swoje występy.

Gdy Berlitz dochodzi do budynku, zauważa, że to nie hotel, tylko kasyno. Podchodzi do niej właściciel kasyna i szybko tłumaczy podstawowe zasady gry.b

W tym samym czasie Pearl organizuje kolejną próbę. Tym razem przyjaciele na celownik biorą żarty o przygodach i Psyduckach. Pearl po raz kolejny jest zadowolony z przedstawienia i razem postanawiają odszukać koleżankę. Znajdują ją w kasynie i zauważają, że bardzo wciągnęła się w grę na automatach. Berlitz tak podoba się hazard, że całkowicie odechciało się jej spać. Pearl wpada w szał i tłumaczy dziewczynie, że hazard to niebezpieczna rozrywka. Od razu zabiera ją do prawdziwego hotelu.

W hotelowym pokoju Pearl wciąż kontynuuje swój wywód. Do pokoju wchodzi Diamond i wręcza Berlitz jej wygraną — Soczewkę. Jest to przedmiot, który trzymany przez Pokemona podnosi jego celność. Aby się przekonać o skuteczności przedmiotu, dziewczyna daje go Monferno, który nie najlepiej radzi sobie z atakami dystansowymi. Przyjaciele wychodzą na dwór i Chimhiko atakuje drzewo. Nagle pomiędzy drzewem i atakiem Pokemona znajduje się Maylene, która w ostatniej chcwili unika ataku. Liderka szybko podbiega do przyjaciół i pyta, czy nie zostali ranni. Gdy okazuje się, że wszyscy są cali, zauważa, że Monferno trzyma Soczewkę. Dziewczyna myśli, że to ich głosy słyszała rano i cieszy się na walkę z nowymi znajomymi. Szybko ucieka do swojej sali, jednocześnie wyzywając na pojedynek.

A tymczasem dzieci, które rano przyglądały się trenującej Maylene wciąż nie znalazły przedmiotów dla swoich podopiecznych.

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Platinum
 • Diamond
 • Pearl
 • Maylene
 • Mały Ninja
 • Dziewczynka
 • Poké-dzieciak
 • Menadżer kasyna

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Prinplup (Platinum)
 • Grotle (Wig Diamonda)
 • Monferno (Chimhiko Pearla)
 • Munchlax (Lax Diamonda)
 • Chatot (Chahiko Pearla)
 • Ponyta (Platinum)
 • Meditite (Maylene)
 • Riolu (Maylene)
357. Kontra Meditite i Riolu II
357. Kontra Meditite i Riolu II
Angielska Nazwa: Magnificent Meditite & Really Riolu II
Japońska nazwa: VS. アサナン & リオル II VS. Asanan & Riolu II

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Platinum wygrywa z Maylene i dostaje drugą odznakę.
Opis Rozdziału
a  Trójka przyjaciół wspomina wieczorne spotkanie z Maylene. Liderka dała wyraźnie do zrozumienia, że chce walczyć z Monferno. Przyjaciele dziwią się, że Maylene, która jest od nich młodsza, już została specjalistką od typu walczącego. Postanawiają nie tracić więcej czasu i wyruszają na trening. Pearl chce pomóc koleżance i na czas walki oddaje jej swoje Pokemony. Diamond zakłada maskę z podobizną liderki i wspólnie zaczynają trenować. Pearl wspomina jak szybko Maylene uniknęła ataku i domyśla się, że sama Soczewka nie wystarczy, żeby ją pokonać. Jeszcze bardziej wspiera Berlitz w jej ćwiczeniach.

Po treningu koledzy idą coś zjeść, a panienka chwilowo zostaje sama. Nagle podchodzi do niej staruszek, który widział ją w kasynie, Dziewczyna tłumaczy się, że jej ochroniarze nie pozwalają jej grać i dlatego zostawiła swój portfel w hotelowym sejfie. Mężczyzna nie pozwala się przekonać, daje jej kilka monet i ciągnie z powrotem do kasyna.

Pearl i Dia po raz kolejny ćwiczą swoje skecze. Gdy kończą, zauważają zmęczoną koleżankę wracającą do hotelu. Koledzy myślą, że sama postanowiła trenować i postanawiają jej nie przeszkadzać w odpoczynku.

Następnego dnia wszyscy razem ruszają do sali Maylene. Po wypełnieniu formalności Berlitz rusza do walki. Pearl zauważa, że dziewczyna jest bardzo rozkojarzona i nie zwraca uwagi na otoczenie. Po pokonaniu wszystkich trenerów panienka staje przed liderką. Dziewczyna zauważa, że jej przeciwniczka chce użyć Meditite‘a i Riolu. Postanabwia sprawdzić oba stworki w Pokedexie i nagle zauważa, że zgubiła urządzenie. Dia nie chce, żeby koleżanka zrezygnowała z walki i biegnie do kasyna, aby odszukać sprzęt.

Walka rozpoczyna się, a jako pierwszego Pokemona Maylene wystawia Riolu. Berlitz wystawia Monferno i Pokemony zaczynają wymieniać ciosy. Dziewczyna widzi, że ognisty starter wyraźnie sobie nie radzi i przywołuje zamiast niego Chahiko. Maylene widząc, że jej rywalka zmieniła taktykę, również zmienia swojego podopiecznego. Chatot i Meditite są na bardzo równym poziomie, ale to Chahiko ostatecznie wygrywa. Maylene jeszcze raz wystawia Riolu, który jednym ruchem pokonuje ptaka. Finałowa walka znów rozgrywa się pomiędzy Riolu, a Chimhiko.

Tymczasem Diamond szuka w kasynie Pokedexa. Postanawia popytać ludzi znajdujących się w budynku i okazuje się, że jeden klient widział takie urządzenie w biurze rzeczy znalezionych. Chłopiec szubko dzwoni do Pearla i informuje go o postępach. Następnie razem z mężczyzną idą odebrać Pokedex.

Gdy Pearl dowiaduje się, że panienka spędziła całą noc w kasynie, wpada w szał. Zaczyna robić wyrzuty dziewczynie, która pomimo obietnicy znów grała na automatach. Jego krzyki przerywa robot, który prosi o spokój na sali.

Maylene wzięła sobie za punkt honoru pokonać Berlitz, która ma mnóstwo pieniędzy, bo chce udowodnić, że w walce każdy może być równy. Dziewczyna słyszy to i prosi Monferno, żeby wyrzucił trzymany przedmiot. Wspólnie koncentrują się przed nacstępnym atakiem i znów rozpoczynają natarcie. Chimhiko uderza i nokautuje Riolu. Pearl orientuje się, że Berlitz poszła do kasyna tylko się przyglądać grze i przeprasza za swój wcześniejszy wybuch. Okazuje się, że mężczyzną, który wczoraj oddał panience kilka monet był ojciec Maylene. Berlitz otrzymuje już trzecią odznakę.

W tym samym czasie Diamond wciąż szuka Pokedexu. Chłopiec zapomniał spytać swojego przewodnika, w której części budynku widział urządzenie i zaczyna przeszukiwać wszystkie regały. Gdy w końcu odnajduje zgubę, orientuje się, że coś jest nie tak.

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Platinum
 • Diamond
 • Pearl
 • Maylene
 • Czarny pas
 • Menadżer kasyna
 • Ojciec Platinum
 • Statua sali gimnastycznej

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Prinplup (Platinum)
 • Grotle (Wig Diamonda)
 • Monferno (Chimhiko Pearla)
 • Munchlax (Lax Diamonda)
 • Chatot (Chahiko Pearla)
 • Meditite (Maylene)
 • Riolu (Maylene)
 • Machoke (Czarnego pasa)
358. Kontra Staravia i Skuntank I
358. Kontra Staravia i Skuntank I
Angielska Nazwa: Stunning Staravia & Stinky Skuntank I
Japońska nazwa: VSムクバードとスカタンク VS. Mukubird and Skutank I

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Paka i Uji wpadają na trop Platinum.
 • Diamond i Pearl dowiadują się, że Platinum nie jest ich przewodniczką, tylko córką najbogatszej rodziny Sinnoh.
Opis Rozdziału
a  Miasto Veilstone, w którym obecnie znajduje się trójka Posiadaczy Pokedexa, zostało zbudowane na potężnym złożu kamieni. Dodatkowo wokół miasta znajdują się ogromne kratery po meteorytach, które stanowią dodatkową atrakcję miasta.

W biurze rzeczy znalezionych ktoś z ukrycia atakuje Diamonda. Sprawcą okazuje się jeden z członków zespołu Galactic, który bardzo zainteresował się urządzeniem. Mężczyzna jest pod wrażeniem tego, ile przydatnych informacji o Pokemonach znajduje się w tym urządzeniu. Złodziej nie chce oddać Pokedexu i atakuje przy pomocy swojego Gible‘a. Przy okazji nie patrzy pod nogi, potyka się i Pokedex bezpiecznie ląduje na dłoniach Dia. Pojawiają się pozostali członkowie zespołu i zaczynają gonić chłopaka.

Tymczasem Saturn wpada ponownie w szał, gdy kolejna akcja się nie udbaje. Mózg wciąż obserwuje prawdziwych ochroniarzy wynajętych przez profesora Berlitz i ma nadzieję, że zaprowadzą go do bogatej dziedziczki. Wydaje rozkaz porwania dziewczyny.

W środku nocy Pearl i panienka czekają na swojego kolegę, który jeszcze nie wrócił z biura rzeczy znalezionych. Pearl zauważa, że jego koleżanka jest czymś zmartwiona; dziewczyna ma pretensje do siebie, że zgubiła tak ważne urządzenie. Pearl rozmyśla nad jej słowami i nagle zauważa, że wszystkie światła dookoła zgasły. Przyjaciele zaczynają siebie szukać, ale Pearl nic nie widząc idzie w drugą stronę. Gdy chłopak oddala się coraz bardziej, Berlitz zostaje zaatakowana. Chłopak domyśla się, że zbytnio się od siebie oddalili i wraca się.

Sprawcami zamieszania okazują się Ignor i Phool, którzy zabierają swoją klientkę w bezpieczne miejsce. Jednak to nie oni wyłączyli światła w mieście, a gdy wspominają to wydarzenie, zauważają, że zostali otoczeniu przez członków zespołu G. Zostawiają nieprzytomną dziewczynę w Centrum Handlowym i sami ruszają rozprawić się z przeciwnikami. Prczywołują swoje Pokemony i rozpoczynają walkę. Jednocześnie zauważają, że ich rywale zdają się doskonale orientować się w terenie.

Pearl zauważa toczącą się nieopodal walkę i gdy chce sprawdzić, co się dzieje, wpada na biegnącego Diamonda. Zmęczony chłopiec szybko tłumaczy przyjacielowi, co się stało i oboje przywołują swoje Pokemony, i również stają do walki. Widząc to Ignor i Phool zaczynają podejrzewać, że ci, których początkowo podejrzewali o porwanie panienki, nie są wcale źli. Gdy w zamieszaniu walki wpadają na siebie, szybko wyjaśniają zaistniałą pomyłkę. Diamond i Pearl dowiadują się, że Berlitz wcale nie jest ich przewodniczką, tylko bogatą córką profesora.

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Platinum
 • Diamond
 • Pearl
 • Paka i Uji
 • Zespół Galactic (członkowie)
 • Saturn
 • Maylene
 • Zespół Galactic Grunt

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Grotle (Wig Diamonda)
 • Monferno (Chimler Pearla)
 • Munchlax (Lax Diamonda)
 • Chatot (Chahiko Pearla)
 • Buizel (Ujiego)
 • Burmy (Paki)
 • Staravia (wiele; Zespołu Galactic)
 • Skuntank (wiele; Zespołu Galactic)
 • Chingling (Zespołu Galactic; Członka)
 • Gible (Zespołu Galactic; Członka)
359. Kontra Staravia i Skuntank II
359. Kontra Staravia i Skuntank II
Angielska Nazwa: Stunning Staravia & Stinky Skuntank II
Japońska nazwa: VSムクバードとスカタンクII VS. Mukubird and Skutank II

Ważne wydarzenia

Ważne wydarzenia:

 • Wig Diamonda wyewoluował w Torterre.
 • Chimler Pearla wyewoluował w Infernape.
Opis Rozdziału
a  Pearl jest w szoku, gdy dowiaduje się o pomyłce, ale szybko dochodzi do siebie i przypuszcza atak na Pokemony zespołu Galactic. Ignor i Phool zauważają, że przeciwników jest zbyt wielu i postanawiają połączyć swoje ataki, aby zwiększyć ich moc. Diamond również chce chronić swoją przyjaciółkę i wysyła swoje Pokemony do walki. Natomiast Pearl obserwuje uważnie pole bitwy i przewiduje ruchy przeciwnika, co bardzo ułatwia walkę. Ochroniarze widząc ich zapał, dają im kilka rad i wspólnie rozpoczynają kolejny atak. Razem szybko zdobywają przewagę, a startery, które zdobyły nowe umiejętności, zaczynają ewoluować. Ignor orientuje się, że walka toczyła się przed Centrum Handlowym i nie chcąc, żeby przeciwnicy domyślili się, gdzie jest panienka, biegną w głąb miasta.

Tymczasem Berlitz odzyskuje przytomność. Przywołuje do siebie swoją Prinplup i razem szukają wyjścia z Centrum.

Saturn po raz kolejny przeżywa niepowodzenie misji. Irytuje się, gdy jego ludzie ani nie znaleźli dziedbziczki, ani nie porwali jej ochroniarzy. Zastanawia się, gdzie są pozostałe Mózgi i postanawia, że nadszedł czas na użycie galaktycznej bomby. Chłopak wydaje rozkazy i bomba zostaje przygotowana do wystrzału. Do tego celu musi zwabić ochroniarzy do kwatery głównej znajdującej się w mieście Vielstone.

Ignor i Phool w dalszym ciągu odciągają uwagę galaktycznych od Centrum Handlowego. Zauważają, że ich wrogowie wydają się w ogóle nie odczuwać zmęczenia. Dodatkowo ich ruchy wydają się bardzo zsynchronizowane, choć w żaden sposób się ze sobą nie porozumiewają. Gdy Posiadacze Pokedexa wraz z ochroniarzami dobiegają do budynku z kolcami, bardzo podobnego do tego z miasta Eterny, ich prześladowcy się zatrzymują. Ignor korzysta z okazji i przywiązuje szalikiem Pearla i Dia do drzewa i jednocześnie wkłada słuchawkę do ucha Diamonda. Słuchając się poleceń ochroniarzy, przyjaciele polecają swoim Pokemonom wykonywać różne ataki, które powstrzymują ruchy Galaktycznych.c

Obserwujący wszystko przez kamerę Saturn postanawia uruchomić bombę. Jej celem jest dwójka ochroniarzy, którzy w ciągu pięciu sekund zostaną uwięzieni w próżni. W całym mieście rozlega się głośny pisk, spowodowany wystrzeleniem pocisku.

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Platinum
 • Diamond
 • Pearl
 • Paka i Uji
 • Zespół Galactic (członkowie)
 • Saturn
 • Menadżer kasyna
 • Maylene
 • Ojciec Maylene
 • Czarny pas
 • Dziewczynka
 • Poké-dzieciak
 • Mały Ninja

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Grotle (Wig Diamonda; wyewoluował)
 • Torterra (Wig Diamonda; ewoluował)
 • Monferno (Chimler Pearla; wyewoluował)
 • Infernape (Chimler Pearla; ewoluował)
 • Munchlax (Lax Diamonda)
 • Prinplup (Platinum)
 • Chatot (Chahiko Pearla)
 • Buizel (Ujiego)
 • Burmy (Pakaa)
 • Staravia (wiele; Zespołu Galactic)
 • Skuntank (wiele; Zespołu Galactic)
 • Croagunk (Saturna)
360. Kontra Gible
360. Kontra Gible
Angielska Nazwa: Great Gible
Japońska nazwa: VSフカマル VS. Fukamaru

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Paka i Uji oraz ich pokemony znikają z prawdziwego świata.
 • Prinplup Platinum ewoluuje w Empoleona.
Opis Rozdziału
a  Saturn cieszy się, widząc, że jeden z jego celów został wreszcie osiągnięty, a dwójka ochroniarzy nie będzie mu już przeszkadzać. Nie chce jednak spoczywać na laurach i zaczyna szukać Panienki Berlitz.

Pearl dzięki swoim Pokemonom pozbywa się szalika i pomaga koledze wydostać się z potrzasku. Chłopcy widzą koło siebie obraz ochroniarzy i starają się uwolnić nowych sojuszników. Wspólnie z Pokemonami próbują na wszelkie sposoby, ale żadne działanie nie pomaga. Nagle Paka i Uji przemawiają do chłopców — chcą, aby kontynuowali ochronę Panienki i wspólnie stawali się coraz silniejsi. Po krótkiej chwili następuje kolejny wybuch i mężczyźni znikają na dobre.

Roztrzęsiony Pearl stara się ułożyć wszystkie informacje w całość. Dia przyznaje, że od dawna podbejrzewał, że coś w tej sytuacji nie gra, ale bardzo chciał wyruszyć w podróż z przyjacielem, dlatego nie dzielił się swoimi przypuszczeniami. Pearl ma wyrzuty sumienia i postanawia, że będą kontynuowali dzieło ochroniarzy. Obaj ruszają do Centrum Handlowego w poszukiwaniu klientki.

Berlitz nieświadoma zagrożenia spokojnie ćwiczy sobie na siłowni. Gdy spotyka się z kolegami, dziewczyna opowiada o wszystkich miejscach, które zwiedziła i jednocześnie przyznaje, że dzięki ćwiczeniom jej Prinplup ewoluowała na najwyższe stadium. Jest zaskoczona, gdy od przyjaciół słyszy zapewnienie o ich wierności, ale bardzo się cieszy z ich poświęcenia.

Tymczasem w jednej z kryjówek zespołu Galactic Cyrus nie jest zadowolony z użycia przez Saturna specjalnej broni. Daje chłopakowi reprymendę i opowiacda o celu zespołu. Saturn usprawiedliwia się szybko i informuje szefa o braku w funduszach, i planie porwania dziedziczki.

Całą rozmowę podsłuchuje jeden z członków zespołu. Dziwi się, gdy słyszy, że nawet nie wiedzą jak dziewczyna, na którą polują, wygląda. Mężczyzna postanawia na własną rękę poszukać jej śladów i znajduje przyciemnione zdjęcie, które zostało zrobione w Wieży Zagubienia.

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Platinum
 • Diamond
 • Pearl
 • Paka i Uji
 • Saturn
 • Cyrus
 • Członkowie zespołu Galactic

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Infernape (Chimler Pearla)
 • Prinplup (Platinum; wyewoluowała)
 • Empoleon (Platinum; ewoluowała)
 • Chatot (Chahiko Pearla)
 • Buizel (Ujiego)
 • Burmy (Paki)
 • Croagunk (Saturna)
 • Magnezone (Cyrusa)
 • Probopass (Cyrusa)
 • Chingling (Członka zespołu Galactic)
 • Gible (Członka zespołu Galactic)
 • Staraptor (Członka zespołu Galactic)
361. Kontra Bibarel i Hippopotas
361. Kontra Bibarel i Hippopotas
Angielska Nazwa: Bombastic Bibarel & Heroic Hippopotas
Japońska nazwa: VSビーダルとヒポポタス VS. Beadaru and Hippopotas

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Diamond, Pearl, i Platinum poznają pana Footstepa.
Opis Rozdziału
a  Trójka bohaterów kontynuuje swoją podróż i w okolicach jeziora Valor zaskakuje ich straszna ulewa. Dia zauważa w pobliżu budynek i przyjaciele udają się szybko w jego stronę. Pearl ma nadzieję, że jest to hotel, a wtedy będą mogli spokojnie odpocząć w nim do następnego ranka. Słysząc to Berlitz oponuje i opowiada o hotelu Wielkiego Jeziora, znajdującego się na drodze numer 214, w którym dziewczyna bardzo chciałaby się zatrzymać. Według jej opowiadań hotel ten jest jednym z najbardziej luksusowych miejsc w całym Sinnoh. Przyjaciele szybko się zgadzają, a Pearl wyrusza na poszukiwanie restauracji.

Ich śladami podąża tajemniczy mężczyzna, którego bardzo interesują odciski stóp pozostawione przez nich na ziemi. Wśród śladów rozpoznaje Chatota, którego tropów przez długi czas poszukiwał.

Chahiko słyszy mężczyznę, ale wspólnie z Pearlem uznają, że to tylko wiatr. Chłopak w końcu znajduje restaurację, ale gdy do nich wchodzi, zauważa, że atmosfera jest bardzo napięta. Znienacka atakują go Hippopotas i Bibarel, a on ledwo unika ataku. Zdenerwowany wypytuje towarzystwo o zajście, a po chwili przychodzą właściciele restauracji. Tłumaczą chłopakowi, że w budynku odbywają się również walki Pokemon, a części klientów jest tutaj właśnie z tego powodu. Pearl szybko kalkuluje, postanawia odszukać Dia i zarobić na walkach trochę pieniędzy.b

Diamond chybko dołącza do kolegi i wspólnie zaczynają walczyć z pozostałymi klientami. Przywołują do siebie swoje startery i po krótkiej walce z Hippopotasem i Bibarelem odnoszą zwycięstwo. Berlitz, która również przyglądała się potyczce, jest bardzo dumna z umiejętności kolegów. Zachwyceni swoim zwycięstwem zaczynają opowiadać skecz o podróżach. Panienka chce podejść do przyjaciół, ale zauważa, że całe pole walki zostało pokryte błotem. Gdy chce po nim przejść, powstrzymuje ją mężczyzna, ten sam, który zachwycał się śladami Chatota, i prosi ją o chwilę cierpliwości, dopóki ślady na błocie nie zaschną.

Pearl rozmawia z właścicielem restauracji, który opowiada mu o tym szalonym kolekcjonerze śladów. Nazywa się Futomaki i jest znany w mieście jako Doktor Odcisk. Kolekcjoner zaprasza trójkę przyjaciół do swojego mieszkania i pokazuje imponującą kolekcję zebranych śladów. Futomaki opowiada o swojej pracy. Dzięki odciskom śladów można stwierdzić, jak duża jest więź pomiędzy Pokemonem a trenerem, czy stworek czuje się dobrze, albo odtworzyć przebieg jego walki. Doktor zauważa, że Chatot jestc bardzo szczęśliwym Pokemonem i dalej opowiada o swojej pracy. Jednym ze śladów, których nie posiada jest odcisk łap Hippowdona. Nagle rozmowę przerywa potężny ryk.

Gdy cała czwórka wybiega przed dom sprawdzić, kto jest źródłem ryku, okazuje się, że to… Hippowdon. Doktor wylał dookoła swojego domu specjalną substancję, która w krótkim czasie zastyga, a ślady szybko się utrwalają. Berlitz zauważa jednak, że Pokemon jest wściekły. Dziewczyna nie myli się, a Hippowdon wystrzeliwuje ze swoich dziur piasek, rozpoczynając potężną burzę.

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Platinum
 • Diamond
 • Pearl
 • Dżentelmen
 • Towarzystwo
 • Pan Footstep

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Infernape (Chimler Pearla)
 • Ponyta (Platinum)
 • Chatot (Chahiko Pearla)
 • Torterra (Wig Diamonda)
 • Hippopotas (Dżentelmena)
 • Bibarel
 • Hippowdon
362. Kontra Drapion i Kricketune I
362. Kontra Drapion i Kricketune I
Angielska Nazwa: Dramatic Drapion & Crafty Kricketune I
Japońska nazwa: Vsドラピオンとコロトック I VS. Dorapion and Korotok I

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Diamond i Platinum zostają rozdzieleni od Pearla i Pana Footstepa.
Opis Rozdziału
a  Burza piaskowa jest tak potężna, że porywa w powietrze całą czwórkę. Dia próbuje rozśmieszyć towarzyszy jednym ze swoich skeczy, ale przez piasek szybko zaprzestaje prób.

Nagle burza słabnie i Pearl zauważa, że znajduje się na brzegu ogromnego jeziora. Wraz z nim jest Doktor Odcisk, ale nie ma śladu po reszcie towarzyszy. Chłopak szybko dochodzi do siebie i w dwójkę zaczynają poszukiwania.

Tymczasem Panienka i Diamond również odzyskują przytomność. Oni również znajdują się na brzegu jeziora i wspólnie dochodzą do wniosku, że najlepszym wyjściem z sytuacji będzie podróż wzdłuż jego brzegu. Podczas wędrówki Dia opowiada o tym, jak kiedyś przy jeziorze Verity dwójka jego ulubionych kabareciarzy, Mistrzowie Niebieskiego Nieba, występowała w mieście Twinleaf. Opowiadali skecz o Jeziorze Wściekłości i zamieszkującego w nim Czerwonego Gyaradosa. Dia razem z Pearlem byli zachwyceni występem i wbspólnie postanowili udać się do pobliskiego jeziora. Niefortunnie Dia zgubił się w lesie, a gdy znalazł jeden z brzegów jeziora, zobaczył tajemnicze światełko i zarys Pokemona. Wkrótce po tym stracił przytomność i niedługo później przyjaciel go znalazł. Gdy Diamond wyznaje, że nie opowiedział Pearlowi o zajściu, Panienka zastanawia się, dlaczego jej wyjawił swój sekret, ale chłopak nie odpowiada.

W tym samym czasie Pearl dzielnie znosi towarzystwo Doktora, który zatrzymuje się przy każdym śladzie Pokemona. Futomaki zauważa lecącego Staraptora i prowokuje Pokemona do wylądowania na ziemi. Pokemon połyka haczyk, ale zamiast zostawić swoje odciski łap na ziemi, porywa w szpony Doktora i odlatuje. Pearl nie chce zostawiać towarzysza, łapie go za rękę, ale Pokemon bez problemu porywa ich obu w przestworza. Doktor zauważa, że Staraptor szybko się męczy i rozważa wypuszcczenie ich na ziemię. Pearl panikuje i prosi Chatota i porozmawianie z kolegą ptakiem. Chce, aby Staraptor zostawił ich na wysepce znajdującej się nieopodal.

Dia i Berlitz słyszą głos przyjaciela i nie zdają sobie sprawy, że akurat przelatuje nad ich głowami. Rozmyślenia przerywa im dwójka naukowców wraz z Drapionem i Kricketunem. Nie wydają się zachwyceni widokiem przyjaciół i pytają, czy nie widzieli tabliczki wyraźnie zabraniającej wstępu na teren jeziora. Panience bardzo nie podoba się ich ton i nie chce się z nimi udać w celu wyjaśnienia sprawy. Wyjaśnia, że to przez burzę piaskową znaleźli się koło jeziora, a teraz szukają dwójki swoich przyjaciół. Dziewczyna dodatkowo pyta, jakim prawem zajmują ten teren, skoro nie jest niczyją własnością. Naukowcy wymieniają imię Cyrusa i wysyłają swoje Pokemony do walki. Widząc to Diamond również przygotowuje się do bitwy.

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Platinum
 • Diamond
 • Pearl
 • Pan Footstep
 • Dwaj naukowcy

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Infernape (Chimler Pearla)
 • Chatot (Chahiko Pearla)
 • Torterra (Wig Diamonda)
 • Empoleon (Platinum)
 • Hippowdon
 • Staraptor
 • Drapion (Naukowca)
 • Kricketune (Naukowca)
363. Kontra Drapion i Kricketune II
363. Kontra Drapion i Kricketune II
Angielska Nazwa: Dramatic Drapion & Crafty Kricketune II
Japońska nazwa: Vsドラピオンとコロトック II VS. Dorapion and Korotok II

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Diamond i Platinum odnajdują Pearla i Pana Footstepa.
 • Bohaterowie walczą z dwoma naukowcami.
Opis Rozdziału
  bDiamond przywołuje swojego Munchlaxa i broni Panienkę przed napastnikami. Gdy Pokemon wyraźnie nie radzi sobie z przeciwnikami, przywołuje także Startera i siły zostają wyrównane. Naukowiec docenia wytrzymałość Wiga, ale Kricketune używając swoich szczypiec, usypia roślinnego Pokemona. Munchlax ponownie musi sobie radzić sam i rozpaczliwie unika wszystkich ataków. Berlitz widzi, że walka na bliską odległość nie ma sensu i pożycza koledze swoją Ponytę. Dia ma wyrzuty sumienia, że to on jedzie, a koleżanka biegnie, ale Panienka jest tak wdzięczna za pomoc, że nie widzi w tym problemu. Chłopak zauważa, że odległość pomiędzy nimi a naukowcami wcale się nie zmniejsza i prosi Laxa, aby wyrzucił z futerka swoje jagody. Sztuczka się nie udaje i naukowcy bez problemu unikają pułapki. Nagle Ponyta się potyka. Drapion i Kricketune zaczynają atakować, ale przeszkadza im blask bijący z wyspy na jeziorze. Lax wykorzystuje nieuwagę przeciwników i ich powala, a Dia szybko wiążę dwójkę naukowców.

Pearl z Doktorem dopływają do brzegu wyspy, na którym akurat znajdują się ich przyjaciele. Obie grupy szybko relacjonują swoje przygody, a Futomaki zauważa, że Drapion nie jest szczęśliwym Pokemonem. Dia mówi, że uratowało ich światło bijące z wyspy, ale gdy pyta kolegę czy nie widział na niej nic podejrzanego, chłopak wyraźnie unika odpowiedzi. Berlitz też zastanawia ta tajemnica, ale jest tak zmęczona, że momentalnie zasypia.a

Gdy budzi się następnego ranka, jest załamana tym, że całą noc spędziła na dworze. Dodatkowo rozczarował ją fakt, że nie odwiedziła znanego hotelu. Szybko jednak dochodzi do wniosku, że sen na świeżym powietrzu jest niesamowitą przygodą i przestaje żałować. Gdy koledzy widzą, że wstała, dają jej ciepłą zupę i opowiadają swoje najnowsze dowcipy. Po występie Panienka dowiaduje się, że Doktor opuścił ich poprzedniego wieczora i odprowadził dwójkę naukowców na policję. Przed wyruszeniem dał im specjalną Wstążkę Odcisku, która symbolizuje ich przyjaźń z Pokemonami. Wyruszają w dalszą podróż, a Pearl z tęsknotą spogląda na wyspę.

A tymczasem nieszczęśliwi naukowcy w drodze na komisariat słuchają coraz to nowych piosenek pana Futomaki.

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Platinum
 • Diamond
 • Pearl
 • Pan Footstep
 • Dwaj naukowcy

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Ponyta (Platinum)
 • Munchlax (Lax Diamonda)
 • Torterra (Wig Diamonda)
 • Empoleon (Platinum)
 • Drapion (Naukowca)
 • Kricketune (Naukowca)
 • Weavile
364. Kontra Skorupi
364. Kontra Skorupi
Angielska Nazwa: A Skuffle with Skorupi
Japońska nazwa: VSスコルピ VS. Skorpi

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Diamond, Pearl i Platinum poznają pana Crashera Wake.
Opis Rozdziału
a  Dia ogląda przez teleskop dla turystów dzikie Pokemony. Pearl niecierpliwi się i pogania kolegę. Wspólnie idą na pociąg, a w międzyczasie wymyślają swoje kolejne skecze. Na peronie spotykają się z Berlitz i wspólnie wsiadają do pociągu. Przez okno w przedziale podziwiają widoki na bagna Pastorii. Pearl domyśla się, że koleżanka będzie chciała stoczyć walkę również w tutejszej sali.

Pearl wspomina ostatnią wizytę w sali. Gdy Berlitz oznajmiła swoją gotowość do walki, pojawił się umięśniony mężczyzna, który bardzo cieszył się z jej przybycia. Nagle wszyscy jego asystenci zaczęli go odciągać od wyzywającej i z paniką zauważyli, że nie ma na twarzy swojej maski. Jeden z pracowników podszedł do przyjacibół i oznajmił, że pan Crasher Wake w tej chwili nie może stoczyć pojedynku. Jednocześnie oznajmiał, że lider jest bardzo silny i zachęcił Panienkę do pokazania swoich Pokemonów. Asystent stwierdza, że stworki nie wyglądają na słabe, ale mogą sobie nie poradzić na wodnym polu walki. W trakcie rozmowy dołącza sam Crasher, tym razem już w swojej masce. Berlitz postanawia złapać roślinnego Pokemona na pobliskich bagnach i wraz z przyjaciółmi udaje się na pociąg.

Gdy docierają na miejsce, zostają poinformowani, że teren jest własnością Safari. Przyjaciele szybko przebierają się w specjalne kombinezony i ruszają na polowanie. Berlitz zauważa Skorupi, ale nie udaje się jej go złapać. Pearl poznaje, że koleżanka nigdy nie łapała dzikiego Pokemona i szybko cwyjaśnia jej podstawowe zasady. Jednocześnie zachęca do używania przynęty, dzięki której dzikie Pokemony będą bliżej podchodzić. Dziewczyna chce jak najszybciej zastosować się do rad i gdy widzi Budew rzuca przekąskę. Jednak i tym razem Pokemon nie daje się złapać. Po kilku kolejnych nieudanych próbach Panienka jest coraz bardziej zrezygnowana. Przyjaciele szybko sprawdzają swoje zapasy i zauważają, że zostały im tylko 3 PokeBalle. Nagle Berlitz orientuje się, że ugrzęzła w bagnie, a jej przyjaciele również są uwięzieni. Pearl prosi wszystkich o spokój i chwilę do namysłu. Gdy chłopak szuka rozwiązania, zauważa, że Chatot i Lax są atakowani przez dzikiego Carnivine.

Tymczasem Crasher Wake przygotowuje się do nadchodzącej walki.

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Platinum
 • Diamond
 • Pearl
 • Crasher Wake
 • Marynarze

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Carnivine
 • Marill
 • Hoothoot
 • Barboach
 • Skorupi
 • Budew
365. Kontra Carnivine
365. Kontra Carnivine
Angielska Nazwa: Crafty Carnivine
Japońska nazwa: VSマスキッパ VS. Muskippa

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Munchax i Chatot zostają połknięci przez Carnivine.
 • Platinum topi się w bagnach.
 • Platinum zostaje uratowana.
 • Platinum rozpoczyna walkę z panem Wake o kolejną odznakę.
Opis Rozdziału
a Chatot i Lax zostają uwięzieni przez pnącza Carnivine‘a, który po chwili połyka oba Pokemony. Pearl zaczyna panikować, ale Dia zauważa, że Munchlax dzielnie się opiera, a po krótkim czasie całkowicie się uwalnia. Dwójka przyjaciół nagle zauważa, że panienka zniknęła. Szybko uwalniają się z bagna i zauważają koleżankę pod wodą. Pearl czym prędzej przywołuje Chimhiko i Pokemon ratuje dziewczynę.

Zrezygnowani przyjaciele opuszczają teren Safari. Berlitz jest smutna, bo nie złapała żadnego roślinnego Pokemona, a Dia chcąc pocieszyć koleżankę, proponuje jej użycie swojego startera. Cała trójka zastanawia się, dlaczego Crasher polecił im podróż do tak niebezpiecznego miejsca. Zauważają, że bagna są bezpośrednio połączone z miastem, które wydaje się bardzo spokojne. Przyjaciół zaczepia starsza kobieta, która mówi, że spokój miasta jest zasługą tutejszego Lidera. Gdy Pearl chce wrócić do hotelu, Panienka postanawia stoczyć walkę z Wakem jeszcze tego samego dnia.

Przyjaciele wyruszają do wodnej sali stoczyć kolejną walkę o odznakę. W progu wita ich ten sam pomnik znajdujący się we wszystkich dotychczas spotkanych salach. Statua tłumaczy im szybko zasady walki: wyzywający może mieć przy sobie trzy Pokemony, z czego do walki z Liderem sali mogą zostać użyte tylko dwa — trzeci będzie losowo odrzucony. Na całej powierzcbhni sali znajdują się drewniane kładki, które ułatwiają wędrówkę do Crashera. Pearl i Dia wsiadają do łódki razem z pomnikiem i zaczynają przyglądać się zmaganiom koleżanki. Dziewczyna momentalnie omija wszystkie przeszkody i staje twarzą w twarz z Liderem.

Pierwsze starcie toczy się pomiędzy Floatzelem i Empoleonem. Następuje ostra wymiana ciosów, ale gdy żaden z Pokemonów nie może zdobyć przewagi, walka przenosi się pod powierzchnię wody. Oba stworki zyskują znacznie na prędkości i ponownie na siebie nacierają.

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Platinum
 • Diamond
 • Pearl
 • Crasher Wake
 • Marynarze
 • Statua sali gimnastycznej
 • Obywatele Pastorii

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Ponyta (Platinum)
 • Chatot (Chahiko Pearla)
 • Infernape (Chimler Pearla)
 • Munchlax (Lax Diamonda)
 • Empoleon (Platinum)
 • Floatzel (Crasher Wakea)
 • Carnivine
 • Murkrow (stado)
 • Kricketot
 • Kricketune
 • Wooper
366. Kontra Floatzel
366. Kontra Floatzel
Angielska Nazwa: Floatzel and Jetsam
Japońska nazwa: VSフローゼル VS. Flowsel

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Platinum pokonuje Crasher Wake’a i dostaje odznakę.
Opis Rozdziału
a Floatzel i Empoleon toczą zaciętą walkę w sali Pastorii. Floatzel stara się podejść swojego przeciwnika, ale zbliża się za bardzo i Empoleon go nokautuje. Wake jest pod wrażeniem siły Berlitz i jako następnego Pokemona przyzywa Quagsire’a. Podopieczny wyzywającej dzielnie się trzyma, ale stracił zbyt wiele sił w poprzedniej rundzie i Quagsire okazuje się silniejszy. Dziewczyna przyzywa Torterrę. Oba Pokemony posiadają bardzo dużo siły i zaczynają się popychać. Jednak to Quagsire okazuje się mocniejszy i wrzuca swojego rywala z trenerką do wody. Panienka jest tak brudna, że woda natychmiast staje się brązowa. Crasher obserwuje bąbelki wydostające się na powierzchnię, a gdy przestają się pojawiać, nakazuje asystentom wyłowienie dziewczyny. Berlitz korzysta z zamieszania, wychodzi z drugiej strony pola walki i wraz z Wigiem po raz kolejny atakuje. Cios okazuje się bardzo celny i dziewczyna wygrywa całą walkę.

Berlitz opowiada, że potrzebne doświadczenie zdobyła, topiąc się na bagnach i dzięki temu wiedziała, że wszyscy będą obserwowali bąbelki. Dia stara się rozśmieszyć zdenerwowanego Pearla, ale kolega po raz kolejny nie docenia jego humoru. Panienka pyta Lidera, skąd będą pochodziły pieniądze, które dostanie za wygraną walkę. Zdziwiony Wake odpowiada, że walki finansuje Stowarzyszenie Pokemon. Dziewczyna nie chce, żeby miasto zostało bez ochrony przed bPokemonami pochodzącymi z bagien. Jednocześnie komplementuje siłę i poświęcenie swojego przeciwnika. Crasher w ramach zwycięstwa wręcza dziewczynie Odznakę Bagna.

Przyjaciele bez chwili zwłoki ruszają w dalszą podróż. Wspólnie ustanawiają nowy kierunek podróży — tym razem będzie to zachód. Góra Coronet rośnie w ich oczach z dnia na dzień.

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Platinum
 • Diamond
 • Pearl
 • Crasher Wake
 • Marynarze
 • Statua sali gimnastycznej

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Ponyta (Platinum)
 • Chatot (Chahiko Pearla)
 • Infernape (Chimler Pearla)
 • Torterra (Wig Diamonda)
 • Munchlax (Lax Diamonda)
 • Empoleon (Platinum)
 • Floatzel (Crasher Wakea)
 • QuagPane (Crasher Wakea)
 • Gyarados (Crasher Wakea) (Wspomniany)
 • Carnivine (Wspomniany)
367. Kontra Psyduck
367. Kontra Psyduck
Angielska Nazwa: Suffering Psyduck
Japońska nazwa: VSコダック VS. Koduck

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Bohaterowie ponownie spotykają Cynthie
 • Cynthia sprawia, że Psyducki blokujące przejście odchodzą.
Opis Rozdziału
a  Trójka przyjaciół zatrzymuje się w Pokemonowym Dworze, gdzie właściciel rezydencji oprowadza ich po ciekawszych miejscach budynku. Najciekawszym punktem okazuje się ogród, do którego przychodzą wszystkie dzikie Pokemony z okolicy. Berlitz czuje się wyjątkowo dobrze w ogrodzie, a koledzy zauważają, że bardzo dobrze dogaduje się z właścicielem. Do pana Blacklota podchodzi pokojówka, która informuje go o przyjeździe dawno spodziewanych gości. Kobieta chcąc, aby Panienka zapamiętała chwile spędzone w ogrodzie daje jej w prezencie Dzwonek Spokoju.

Pearl irytuje się, że w całej rozmowie on i Dia są pomijani. Jakby na potwierdzenie jego słów podchodzi ochroniarz i ostrzega chłopców, że w budynku znajdują się bardzo wartościowe rzeczy, a on nie chce, żeby nagle zniknęły. Pearl wymienia uwagi z Diamondem, gdy koleżanka do nich podchodzi i pyta o pozwolenie zwiedzenia ogrodu. Pearl nie widzi większych przeszkód, ale prosi, żeby wzięła ze sobą wszystkie trzy startery. Gdy dziewczybna odchodzi, postanawiają przećwiczyć swój podwójny występ, pod czujnym okiem ochroniarza.

Gdy kończą skecz zauważają gościa pana Blacklota, którym okazuje się Cynthia. Szybko wymieniają uprzejmości, a kobieta zauważa, że podopieczni przyjaciół ewoluowali na najwyższe stadia. Cynthia przyznaje, że znalazła się tutaj na prośbę Blacklota, który jest właścicielem Ogrodu Przyjaźni. W ogrodzie ostatnimi czasy zaczęły się dziać dziwne rzeczy. Ostatnio jeden z trenerów bawiących się na placu zgubił swojego Psyducka, a wkrótce potem cała droga numer 210 została zablokowana przez ogromne stado tych Pokemonów. Pearl i Dia przypominają sobie, że również mieli z tymi stworkami problemy. Cynthia uważa, że te wydarzenia są ze sobą powiązane i postanawia oczyścić drogę, a trójka przyjaciół chętnie do niej dołącza.

Cała czwórka rusza w drogę, Cynthia na swoim rowerze, a pozostała trójka na grzbiecie Garchompa. Trasę pokonują w niesamowicie szybkim tempie, a kobieta przyznaje, że jednym z marzeń dzieciństwa było posiadanie własnego roweru. Dodatkowo jej rower posiada specjalną skrytkę, w której wygodnie można przechowywać różne przedmioty. Gdy dobierają na trasę 210, okazało się, że Psyducków jest jeszcze więcej. Cynthia tłumaczy, że Pokemony są nieszczęśliwe z powodu wiecznego bólu głowy. Wykorzystuje tabletki, które ma przy sobie i rozpuszcza je w wodzie. Następnie rozpyla lekarstwo nad Pokemonami, dzięki któremu ból głowy zostaje zneutralizowany. Pearl rozpoznaje zaginionego Psyducka. Pomimo sukcesu misji Cynthia dalej zastanawia się, jackim sposobem Pokemony zorganizowały się i tak skutecznie zablokowały przejście. Domyśla się, że ktoś specjalnie pokierował kaczkami.

Gdy droga zostaje na dobre odblokowana Cynthia zauważa pobliską kawiarenkę słynącą z mleka Moomoo. Kobieta opowiada, że jej babcia, która mieszka w Celestic, bardzo lubi odwiedzać to miejsce. Ku zdumieniu wszystkich babcia okazuje się w restauracji. Staruszka zaczyna narzekać na Psyducki i opowiada o trzech tajemniczych Pokemonach mieszkających w regionalnych jeziorach.

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Platinum
 • Diamond
 • Pearl
 • Pan Backlot
 • Cynthia
 • Pokojówki
 • Strażnicy
 • Dżentelmen
 • Trenerzy (Wspomniany)
 • Babacia Cynthii

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Infernape (Chimler Pearla)
 • Torterra (Wig Diamonda)
 • Empoleon (Platinum)
 • Garchomp (Cynthi)
 • Chingling (Babci Cynthi)
 • Psyduck (Trenera; Wspomniany)
 • Psyduck (wiele)
 • Pichu (wiele)
 • Starly (stado)
 • Pikachu (wiele)
 • Roselia (wiele)
 • Kricketune (wiele)
 • Clefairy (Wspomniany)
 • Pachirisu (Wspomniany)
368. Kontra Probopass i Magnezone I
368. Kontra Probopass i Magnezone I
Angielska Nazwa: Problematic Probopass and Mad Magnezone I
Japońska nazwa: VS ダイノーズ & ジバコイル I VS. Dainose & Jibacoil I

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Bohaterowie docierają do miasta Celestic.
 • Bohaterowie ponownie spotykają Cyrusa.
Opis Rozdziału
a  Babcia Cynthii zaczyna swoją opowieść o trzech jeziorach. Trójka przyjaciół zaczyna ją wypytywać o szczegóły, a Diamond przyznaje, że sam był świadkiem tajemniczego zjawiska. Kobieta irytuje się i krzyczy na przyjaciół, którzy w jej mniemaniu zachowują się niestosownie. Babcia podchodzi obrażona do baru i prosi o więcej mleka, a pozostała czwórka znajduje coś dla siebie. Pearl i Dia ćwiczą jeden ze swoich skeczy, który jest tak śmieszny, że babcia wypluwa z siebie mleko. Dia opowiada pozostałej dwójce towarzyszy, że za drogą 210 jest bardzo gęsta mgła. Cynthia proponuje młodszym kolegom, żeby wyruszyli do miasta Celestic wraz z babcią. Tymczasem Cynthia informuje, że jest oczekiwana gdzieś indziej i musi już ruszać w dalszą drogę. Jednak zostawia im swojego Garchompa i ma nadzieję, że podróż odbędzie się bez bniespodzianek.

Trójka posiadaczy Pokedexa wraz z babcią udają się do miasta. Mgła okazuje się rzeczywiście bardzo gęsta i przyjaciele szybko tracą staruszkę z oczu. Pearl zaczyna biec przed siebie i nieomal spada z urwiska. Szybko się ratuje, a tymczasem ich przewodniczka się odnajduje. Kobieta oznajmia, że mgła jest jednym z elementów tutejszego krajobrazu i otacza zarówno górę Coronet, jak i trzy jeziora. Babcia zaczyna wcześniej przerwaną opowieść. Trzy wielkie jeziora – Valor, Acutiy, Verity od dawnych czasów skupiały wokół siebie legendy. Według jednej z nich są domem trzech Legendarncych Pokemonów, opiekunów Emocji, Wiedzy i Woli Walki. Tymczasem cała czwórka szczęśliwie dociera do miasta Celestic.

Przyjaciele dostrzegają ruiny starożytnego miasta, na którego ścianach są uwiecznione rysunki Legend. Dia zauważa, że Garchomp zrobił się bardzo niespokojny. Berlitz dostrzega dziwne obiekty gromadzące się wokół jednego z wejść do miasta. Nagle pojawia się Cyrus, który na wstępie chwali siłę Garchompa. Zaczyna atakować przy pomocy Probopassa i Magnezone‘a. Przyjaciele domyślają się, że to ten człowiek wcześniej zasypał ich w tunelu góry Coronet i to on stoi na czele zespołu Galactic. Waleczna babcia również postanawia walczyć i wzywa Garchompa do pomocy. Pokemon staje do walki sam na dwóch, ale radzi sobie bardzo dobrze i unika ciosów przeciwnika. Sam rozpoczyna serię ataków, a jeden z nich powoduje rozszerzenie wejścia do ruin. Cyrus wchodzi do świątyni, a jego Pokemony kontynuują atak.

W ruinach mężczyzna kieruje się do centrum świątyni. Tam zauważa podobizny Pokemonów z legendy opowiedzianej przez babcię Cynthii – Azelfa, Mesprita i Uxie, trzech strażników jezior.

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Platinum
 • Diamond
 • Pearl
 • Cynthia
 • Babcia Cynthi
 • Cyrus
 • Kelnerki
 • Pan Backlot (Wspomniany)
 • Trener Psyducka (Wspomniany)

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Infernape (Chimler Pearla)
 • Torterra (Wig Diamonda)
 • Empoleon (Platinum)
 • Garchomp (Cynthi)
 • Chingling (Babci Cynthi)
 • Probopass (Cyrusa)
 • Magnezone (Cyrusa)
 • Miltank (Maida)
 • Psyduck (wiele; Wspomniany)
 • Mesprit (Wspomniany; narysowany)
 • Azelf (Wspomniany; narysowany)
 • Uxie (Wspomniany; narysowany)
 • Psyduck (Trenera; Wspomniany)
 • Palkia (Narysowana)
 • Dialga (Narysowana)
 • Nosepass
369. Kontra Probopass i Magnezone II
369. Kontra Probopass i Magnezone II
Angielska Nazwa: Problematic Probopass and Mad Magnezone II
Japońska nazwa: VS ダイノーズ & ジバコイル II VS. Dainose & Jibacoil II

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Kontynuowana jest walka z Cyrusem.
 • Diamond wylewa swój żal na Pearla.
Opis Rozdziału
a Trójka przyjaciół zastanawia się co powinna uczynić, gdy Cyrus znalazł się w środku jaskini i prawdopodobnie widział wszystkie ważne malowidła. Według przekazu w ruinach, kiedy trzy legendarne Pokemony z jezior się spotkają, będą w stanie stworzyć potężną energię. Ku zdumieniu babci Cyrus bez problemu odczytuje zaszyfrowaną wiadomość. Berlitz bardzo chce obejrzeć rysunki z bliska i nie rozumie, dlaczego koledzy ją powstrzymują. Panienka po części osiąga swój cel i zauważa rysunek Mesprita. Dia dziwi się, że ten mężczyzna nie chce porwać dziewczyny, pomimo tego, że cały jego zespół za każdym razem próbował tego dokonać. Jedyne, na co zwrócił uwagę to na siłę Garchompa. Dia chce zacząć walkę z Cyrusem, ale Pearl twierdzi, że gdy nie zna się siły przeciwnika, to walka jest z góry przegrana. Pearl prosi babcię o pożyczenie Garchompa i cała czwórka ucieka z ruin. Gdy docierają w bezpieczne miejsce, Pearl zauważa brak przyjaciela.

Dia przypadkowo zostaje w jaskini i ściąga na siebie uwagę Cyrusa. Mężczyzna jednak wraca do malowideł i za pomocą pióra sporządza notatki. Po kilku chwilach zapisuje wszystkie najważniejsze informacje i wychodzi z ruin. Dia nie chce pozwolić człowiekowi odejść i staje mu na drodze. W nagrodę dostaje potężnym ładunkiem Magnetycznej Bomby od Magnezone‘a i chłopak traci przytomność.

Atak zauważają jego przyjaciele, którzy już zdążyli wrócić na teren starożytnego miasta. Pearl chce jak najszybciej wesprzeć przyjaciela, prosi dwójkę pań o zostanie w bezpiecznym miejscu i rusza na ratunek. Dia po chwili odzyskuje przytomność, a Lax chwali się kradzieżą kamery Cyrusa. Pearl niespodziewanie wpada w szał i wyładowuje swoją złość na towarzyszu. Dia po raz pierwszy nie przyjmuje nagany i stawia się Pearlowi — twierdzi, że równie dobrze, jak on potrafi ocenić sytuacje. Dodatkowo ma dość ciągłego używania siły przez Pearla. Przyjaciele zaczynają się kłócić, a tymczasem Cyrus wydostaje się z ruin. Pearl po raz kolejny chce uciekać, ale Dia nie chce ani uciec, ani oddać kamery. Podjął już decyzję i wysyła Wiga i Laxa do walki. Pearl dostrzega przemianę zabchodzącą w przyjacielu.

Walka rozpoczyna się i początkowo Dia ma problemy z odparowaniem ciosów. Lax jest wystawiony na najcięższy ogień i gdy widzi, że przegrywa, wypuszcza ze swojego futerka ukryte jagody i pomiędzy nimi chowa kamerę. Cyrus nie przejmuje się i z Magnezonem przywołuje do siebie wszystkie metalowe przedmioty. Plan jest skuteczny i kamera grzecznie leci do Cyrusa. Jednak przechwytuje ją Chatot i zabiera do Pearla. Chłopak postanawia za wszelką cenę pomóc Dia i wspólnie stają do walki. Jednak nawet wspólnymi siłami niewiele mogą zrobić i w krótkim czasie Chahiko zostaje znokautowany.

Cyrus wyjawia, że próba odbicia kamery jest bezcelowa, bo pełni ona tylko funkcję dodatkową — najważniejsze jest wszystko zobaczyć na własne oczy. Mężczyzna wyjawia swoje zamiary, w których chce stworzyć lepszy świat. Ostatecznie jest pod wrażeniem umiejętności chłopców i proponuje im wstąpienie w swoje szeregi. Pearl prosi o zaprzestanie ataku na Chahiko, a Cyrus wycofuje cios. Chatot korzysta z okazji i dziobem rozwala kamerę. Dia zaczyna śpiewać swoją ulubioną piosenkę o mechach, czym dodaje sobie odwagi. Chłopiec pyta Cyrusa o symbol na jego piersi i chce się upewnić, że należy do zespołu Galactic.

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Platinum
 • Diamond
 • Pearl
 • Cynthia
 • Babcia Cynthi
 • Cyrus

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Infernape (Chimler Pearla)
 • Torterra (Wig Diamonda)
 • Empoleon (Platinum)
 • Munchlax (Lax Diamonda)
 • Chatot (Chahiko Pearla)
 • Garchomp (Cynthi)
 • Chingling (Babci Cynthi)
 • Probopass (Cyrusa)
 • Magnezone (Cyrusa)
 • Mesprit (Wspomniany; Narysowany)
 • Azelf (Wspomniany; Narysowany)
 • Uxie (Wspomniany; Narysowany)
 • Palkia (Narysowana)
 • Dialga (Narysowana)
370. Kontra Probopass i Magnezone III
370. Kontra Probopass i Magnezone III
Angielska Nazwa: Problematic Probopass and Mad Magnezone III
Japońska nazwa: VS ダイノーズ & ジバコイル III VS. Dainose & Jibacoil III

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Bohaterowie walczą z Cyrusem.
 • Bohaterowie ponownie spotykają Fantine.
 • Bohaterowie spotykają babcie Cynthi.
Opis Rozdziału
a  Nad miastem Celestic przelatuje Fantina, która w oddali zauważa Diamonda i Pearla walczącego z Cyrusem. Mężczyzna jest wraz ze swoimi Pokemonami tak potężny, że wpływa nawet na prądy powietrzne, przez co mgła z drogi 210 dociera do miasta.

Berlitz zauważa zagęszczającą się mgłę i zaczyna martwić się o przyjaciół. Prosi babcię o rozwagę i biegnie do kolegów.

Tymczasem Cyrus powoduje trzęsienie ziemi i wielki skalny słup porywa chłopców w górę. Pearl docenia siłę swojego przeciwnika, który jest naprawdę znakomitym trenerem. Jednocześnie domyśla się, że uważa ich za dobrych rywali, inaczej nie stanąłby do walki z dziećmi. Cyrus przyzywa Honchkrowa, który chwilowo rozwiewa mgłę. Następnie używa swojego samochodu i opuszcza teren miasta.

Przyjaciele ponownie się spotykają, a Berlitz bardzo się cieszy, gdy widzi, że nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń. Pearl stara się pogodzić z Dia, ale chłopak nie reaguje na jego komplementy. Babcia dzwobni do Cynthii i zdaje jej szybką relację. Kobieta zdaje sobie sprawę, że przez dziurę zrobioną przez Garchompa każdy teraz może zajrzeć do ruin. Chce powołać specjalną ekipę, która będzie broniła do nich dostępu. Berlitz przyznaje, że bardzo interesują ją dalsze losy starożytnych zabytków. Dziewczyna instynktownie czuje, że rysunki na zewnątrz i wewnątrz bcudowli są ze sobą powiązane. Panienka tak się zapala do swojej wizji, że nieopatrznie rozbija kamienny filar, a chłopcy spadają na ziemię.

W locie przechwytuje ich Fantina razem ze swoim Drifblimem. Liderka przyznaje, że widziała toczącą się na dole walkę, ale w pomocy przeszkodziła jej nagła mgła. Poza tym jej Pokemon może poruszać się tylko w stronę, w którą wieje wiatr. W ramach podziękowania chłopcy opowiadają jeden ze swoich żartów. Fatinie bardzo się żart podoba i szybkim ruchem zabiera panienkę na Drifblima. Przyjaciele szybko żegnają się ze staruszką, która postanawia pozostać w mieście. Pearl korzysta z okazji i przeprasza przyjaciela za swoje zachowanie.

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Platinum
 • Diamond
 • Pearl
 • Fantina
 • Babcia Cynthi
 • Cyrus
 • Cynthia (w telefonie)

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Infernape (Chimler Pearla)
 • Torterra (Wig Diamonda)
 • Empoleon (Platinum)
 • Munchlax (Lax Diamonda)
 • Chatot (Chahiko Pearla)
 • Garchomp (Cynthi)
 • Chingling (Babci Cynthi)
 • Probopass (Cyrusa)
 • Honchkrow (Cyrusa)
 • Magnezone (Cyrusa)
 • Drifblim (Fantiny)
 • Duskull (Fantiny)
 • Mesprit (Wspomniany)
 • Azelf (Wspomniany)
 • Uxie (Wspomniany)
 • Palkia (Narysowana)
 • Dialga (Narysowana)
371. Kontra Drifblim
371. Kontra Drifblim
Angielska Nazwa: Drifting Drifblim
Japońska nazwa: VSフワライド VS. Fuwaride

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Bohaterowie dowiadują się, że Cynthia jest liderką miasta Hearthome.
 • Zamaskowany członek zespołu Galactic oszukuje ojca Platinum, mówiąc że porwał jego córkę.
 • Oszukany ojciec płaci okup.
Opis Rozdziału
a  Jeden z członków zespołu Galactic stara się rozjaśnić zdjęcie, które zostało zrobione Berlitz w Centrum Handlowym. Po kilku próbach udaje mu się i mężczyzna zdaje sobie sprawę, że jest ona nie tylko bardzo bogata, ale również jest córką znanego naukowca. Dodatkowo zarówno profesorowie Berlitz, jak i Rowan obecnie uczestniczą w konferencji w Akademii Pokemon. Podsumowuje wszystkie dotychczas zebrane fakty o niej — dziewczyna wynajęła dwójkę ochroniarzy, ale obaj zostali zlikwidowani, o czym najwyraźniej nie powiedziała ojcu. Mężczyzna postanawia działać i układa ostateczny plan porwania dziedziczki.

Tymczasem trójka bohaterów razem z Fantiną podróżują do miasta Hearthome. Berlitz chce skorzystać z okazji i zmierzyć się z tutejszym liderem sali, bo przy ostatniej wizycie w mieście nie było ku temu okazji. Fantina pbrzyznaje się, że to ona jest Liderką i bardzo lubi przyjmować nowe interesujące wyzwania. W drodze do sali chłopcy po raz kolejny ćwiczą swój podwójny występ. Pearl znów nie jest zadowolony i biję kolegę tostem, a w międzyczasie wpada na pomysł jednoosobowego gagu-gagu, w którym jedna osoba całkowicie improwizuje. Gdy Dia rozmyśla nad pomysłem przyjaciela, Pearl zauważa, że Berlitz ciężko trenuje przed starciem na sali. Chłopak zostawia żarty na potem i biegnie pomóc koleżance, wkładając maskę Fantiny. Chłopak dzieli się notatkami odnośnie do stylu walki liderki i wspólnie wymyślają najskuteczniejszą strategię. Pearl wpada na pomysł, do którego realizacji jest potrzebny Munchlax.

Następnego dnia przyjaciele ruszają do sali, gdzie już czeka na nich dobrze znany posąg. Berlitz wybiera walkę trzy na trzy z możliwością zmiany Pokemonów, a statua objaśnia zasady panujące w sali. W przeciwieństwie do poprzednich wyzwań tutaj nie czają się trenecrzy, których trzeba pokonać, ale należy odpowiadać na pytania z różnych dziedzin; od matematyki po życie Pokemonów.

W tym samym czasie Berlitz i Rowan wracają z ostatniego wykładu. Obaj zastanawiają się jak powinni spędzić resztę dnia i Rowan proponuje odwiedzić tutejszą restaurację. Nagle Berlitz zauważa, że nie wziął wszystkich dokumentów z Akademii i postanawia szybko się wrócić. W drodze do sali atakuje go jeden z członków Galaktycznych i pokazuje zdjęcie córki. Napastnik twierdzi, że porwał dziewczynę i żąda ponad bilion jenów okupu. Naukowiec nie daje się zwieść i uważa, że to tania sztuczka wyłudzenia pieniędzy. Jego pewność zostaje zachwiana, gdy dowiaduje się, że zatrudnieni ochroniarze zostali wyeliminowani z gry.

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Platinum
 • Diamond
 • Pearl
 • Fantina
 • Członkowiezespołu Galactic
 • Profesor Rowan
 • Pan Berlitz
 • Zamaskowany mężczyzna
 • Statua sali gimnastycznej

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Torterra (Wig Diamonda)
 • Empoleon (Platinum)
 • Munchlax (Lax Diamonda)
 • Ponyta (Platinum)
 • Drifblim (Fantiny)
 • Mismagius (Fantiny)
 • Gible (Zamaskowanego mężczyzny)
 • Staraptor (Zamaskowanego mężczyzny)
372. Kontra Mismagius I
372. Kontra Mismagius I
Angielska Nazwa: Mirages of Mismagius I
Japońska nazwa: VSムウマージI VS. Mumargi I

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Ojciec Platinum dowiaduje się, że Paka i Uji zostali zlikwidowani.
Opis Rozdziału
a  Pan Berlitz dzwoni do ochroniarzy córki, ale żaden z nich nie odbiera telefonu. Mężczyzna martwi się, że jego córce rzeczywiście może grozić niebezpieczeństwo, bo zatrudnieni ludzie nie wywiązali się ze swoich obowiązków. Naukowiec jeszcze raz zastanawia się nad wpłaceniem okupu, a w tym czasie porywacz opowiada o misji zespołu Galactic — stworzeniu nowego, lepszego świata. Do tego celu są potrzebne niesamowite pieniądze, dlatego okup jest dla nich tak ważny.

Tymczasem córka Berlitza spokojnie pokonuje wyzwania sali Hearthome. Pearl irytuje się, że tak wiele pytań jest z matematyki, ale Panienka szybko radzi sobie z obliczeniami i w krótkim czasie dociera dob pokoju Fantiny. Dziewczyna podchodzi do pola walki, a jej koledzy zostają z boku i obserwują zbliżające się starcie. Przez specjalne pola, dźwięk się załamuje i koledzy nie słyszą rozmowy pomiędzy swoją przyjaciółką a Liderką. Pierwsza runda toczy się pomiędzy Laxem i Duskullem. Berlitz w myślach dziękuje kolegom za pomoc w treningu, a Lax błyskawicznie nokautuje przeciwnika. Fantina wystawia Drifblima, a jej przeciwniczka Empoleona. Tutaj walka nie jest tak jednostronna, jak poprzednio, ale wodny starter sprytnie stara się wykorzystać wszystkie ruchy przeciwnika przeciwko niemu. Pingwin wykorzystuje swoją chwilową przewagę i pokonuje Pokeducha. Ostatnim Pokemonem Fantiny jest Mismagius. Pokemon szybko wykorzystuje swoją zdolność do tworzenia iluzji ci wokół pola walki tworzy gęstą dżunglę. Pearl domyśla się, że to najsilniejszy punkt obrony Fantiny i radzi przyjaciółce szybkie zakończenie walki. Berlitz korzysta z rady i atakuje, ale przez iluzje Mismagiusa wszystkie ataki, które mają pierwszeństwo, atakują jako drugie. Dziewczyna wycofuje Empoleona, a na jego miejsce wystawia Ponytę. Ognisty Pokemon już na starcie daje się złapać w iluzję i Fantina szybkim atakiem wyrównuje wynik meczu. Obu paniom zostało tylko po jednym Pokemonie.

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Platinum
 • Diamond
 • Platinum
 • Fantina
 • Paka i Uji (w komputerze)
 • Pan Berlitz
 • Zamaskowany mężczyzna
 • Statua sali gimnastycznej

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Empoleon (Platinum)
 • Munchlax (Lax Diamonda)
 • Ponyta (Platinum)
 • Drifblim (Fantiny)
 • Mismagius (Fantiny)
 • Duskull (Fantiny)
373. Kontra Mismagius II
373. Kontra Mismagius II
Angielska Nazwa: Mirages of Mismagius II
Japońska nazwa: VSムウマージII VS. Mumargi II

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Platinum pokonuje Fantine i dostaje odznakę Ruin.
 • Okazuje się, że statua sali gimnastycznych była kierowana przez Prezesa Stowarzyszenia Pokemon.
 • Bohaterowie zatrzymują się w bibliotece Canalave.
Opis Rozdziału
c  Ostatnia runda walki toczy się pomiędzy Laxem i Mismagiusem. Munchlax jest na przegranej pozycji, a iluzja przeciwnika wytrąca go z równowagi. Mały żarłok w swojej wizji widzi pokój pełen jedzenia i nie jest w stanie skupić się na walce. Mismagius wyprowadza serię ataków, które bezpośrednio trafiają w cel. Pearl zauważa, że Berlitz również jest bardzo rozkojarzona i nie jest w stanie wydawać poleceń podopiecznemu. Dia nagle zaczyna biegać po całej sali w poszukiwaniu większej ilości jedzenia z iluzji. Preal stara się go powstrzymać, a gdy widzi szczęście kolegi, pojmuje, że Mismagius tbworzy tylko szczęśliwe iluzje. Panienka nie może skupić się na walce, bo wierzy zawsze w to, co widzi, a Dia i Lax są tak szczęśliwi, że nie odczuwają bólu. Pearl za wszelką cenę chce pomóc koleżance i stara się ją naprowadzić na rozwiązanie. Dziewczyna rozumie jego wiadomość i ze wszystkich sił stara się pojąć punkt widzenia Laxa. Jej plan się udaje i gdy Munchlax bawi się na polu walki nieświadomie eliminuje Mismagiusa.

Berlitz odnosi zwycięstwo, a Fantina jest pod wrażeniem umiejętności zarówno przeciwniczki, jak i Pearla. Pokonana liderka wręcza Panience Odznakę Relikwii. Fantina nie przejmuje się, że Pearl złamał zasady walki i podpowiadał koleżance — od lat nikt nie przełamała iluzji Mismagiusa, dlatego kobieta uważa, że nagroda jest w pełni zasłużona. Przyjaciele zauważają brak Diamonda; chłopak dalej nie otrząsnął się z iluzji i ku rozbawieniu Fantiny przybiera bardzo śmieszne pozy.

Fantina w ramach dodatkowej nagrody chce zabrać trójkę przyjaciół do biblioteki w mieście Canalave. Gdy pokazuje drogę do niej na telewizorze, pojawiają się najnowsze wiadomości — w Canalave odbywała się ważna konferencja w Akademii Pokemon i w niewyjaśnionych okolicznościach zaginęły dwie osoby.

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Platinum
 • Diamond
 • Pearl
 • Fantina
 • Cyrus (Wspomniany)
 • Prezes Stowarzyszenia Pokemon

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Empoleon (Platinum Wspomniany)
 • Munchlax (Lax Diamonda)
 • Chatot (Chahiko Pearla)
 • Ponyta (Platinum; Wspomniany)
 • Mismagius (Fantiny)
 • Baltoy
 • Drifblim
374. Kontra Bronzong I
374. Kontra Bronzong I
Angielska Nazwa: Brash Bronzong I
Japońska nazwa: VSドータクンI VS. Dohtakun I

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Bohaterowie dowiadują się, że dwaj zaginieni naukowcy to ojciec Platinum i Profesor Rowan.
 • Bohaterowie poznają Byrona.
 • Cranidos Roarka ewoluuje w Rampardosa.
 • Okazuje się, że człowiek, któremu zaginął Psyduck to pan Foreman.
 • Bohaterowie odnajdują ojca Platinum i profesora, którzy są zamknięci w specjalnym sześcianie.
Opis Rozdziału
a  Zostają podane nazwiska zaginionych naukowców; jednym z nich jest Rowan, a drugim profesor Berlitz. Załamana Panienka dzwoni do stacji telewizyjnej, żeby potwierdzić informacje i ku jej rozpaczy okazują się prawdziwe. Fantina chce pomóc załamanej dziewczynie i pożycza jej swojego Drifblima, dzięki któremu cała trójka błyskawicznie dostanie się do Canalave. Po szybkich podziękowaniach przyjaciele ruszają w drogę.

W locie Pearl zamartwia się czy w śledztwie nie wyjdzie na jaw prawda o prawdziwych ochroniarzach dziewczyny. Dia zastanawia się, czy dobrze robią, zabierając dziedziczkę na miejsce zbrodni, ale Pearl tłumaczy, że odszukanie jej ojca jest bardzo ważną rzeczą. Słowa Fantiny sprawdzają się i dzięki Drifblimowi wszyscy błyskawicznie docierają do miasta. Przyjaciele docierają do biblioteki, do której teraz nie można wchodzić. Pearl postanawia, że powinni udać się do hotelu, a następnie popytać o zajście ludzi mieszkających w mieście. Nagle Berlitz słyszy głos swojego ojca i wbiega do pobliskiego budynku. Gdy Pearl i Dia starają się dogonić koleżankę, cała trójka wpadba na ruchome platformy. Dzięki nim docierają do mężczyzny, który domyśla się, że cała trójka jest świetnymi trenerami.

Tymczasem w mieście Oreburgh jeden z robotników ciężko pracuje w kopalni. Zauważa Roarka, którego Cranidos właśnie ewoluuje w Rampardosa. Zaskoczony mężczyzna czym prędzej idzie pogratulować chłopakowi, a przy okazji rozgaduje się o jego podejściu do Pokemonów. Pracownik przypomina sobie, że ojciec Roarka trzy tygodnie temu wezwał syna do miasta Canalave, w którym zaczęły się dziać niepokojące rzeczy. W mieście pojawiła się tajemnicza organizacja, która w prawdzie nie sprawia kłopotów, ale ma dziwne zainteresowania i jej członkowie bardzo dużo czasu spędzają w bibliotece. Dodatkowo ostatnio zaginęły dwie ważne osoby. Robotnik opowiada, że jego Psyduck ostatnio się zgubił, ale szczęśliwie znalazł się na drodze 210. Roark martwi się o ojca, który zawsze najpierw działa, a dopiero potem myśli.

W międzyczasie w Ccanalave mężczyzna staje do walki z Berlitz. Wystawia swoje dwa Bronzongi przeciwko Empoleonowi. W zamieszaniu Panienka gubi swój szal z odznakami, który znajduje Shieldon jej przeciwnika. Berlitz dzielnie się broni przed atakami i nie chce pomocy swoich kolegów ani ich Pokemonów. Wystawia Ponytę do pomocy. Berlitz podejrzewa, że ten mężczyzna stoi za porwaniem jej ojca, ponieważ zaatakował ich bez powodu, a na dodatek z tego budynku dochodził głos jej ojca. Razem z Pokemonami atakuje przeciwnika i przypadkowo trafia zasłony. Kotary stają w płomieniach i odsłaniają uwięzioną dwójkę naukowców.

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Platinum
 • Diamond
 • Pearl
 • Fantina
 • Byron
 • Roark
 • Cynthia (Wspomniany)
 • Paka i Uji (Wspomniany)
 • Profesor Rowan
 • Pan Foreman
 • Studenci
 • Pan Berlitz
 • Lokaj (w telefonie)
 • Policja Canalave (Wspomniana)
 • Prasa Canalave (Wspomniana)

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Infernape (Chimler Pearla)
 • Empoleon (Platinum; Wspomniany)
 • Torterra (Wig Diamonda)
 • Munchlax (Lax Diamonda)
 • Chatot (Chahiko Pearla)
 • Ponyta (Platinum)
 • Drifblim (Fantiny)
 • Shieldon (Byrona)
 • Bronzong (Byrona; dwa)
 • Cranidos (Roarka; wyewoluował)
 • Rampardos (Roarka; ewoluował)
 • Psyduck (Pan Foremana)
375. Kontra Bronzong II
375. Kontra Bronzong II
Angielska Nazwa: Brash Bronzong II
Japońska nazwa: VSドータクンII VS. Dohtakun II

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Bohaterowie dowiadują się, że Byron jest liderem miasta Canalave.
 • Ojciec Platinum demaskuje na oczach swojej córki Diamona i Pearla, którzy nie są prawdziwymi ochroniarzami.
 • Platinum dostaje odznakę od Byrona.
 • Platinum ucieka.
Opis Rozdziału
a  Profesor Berlitz rozpoznaje córkę, a Diamond zauważa, że to ta sama dwójka, na którą razem z Pearlem wpadli w mieście Jubilife. Pearl zastanawia się, czy powinien powiedzieć Panience o prawdziwych ochroniarzach, ale postanawia, że uwolnienie jej ojca jest teraz najważniejsze. Zdenerwowana dziewczyna nokautuje dwa Bronzongi jednym ciosem. Jej przeciwnik jest zdziwiony siłą jej Pokemonów, a także tym, że to jej ojciec jest uwięziony w klatce. Jednocześnie zauważa, że Shieldon znalazł szalik, na którym są przypięte odznaki z Sal. Zdaje sobie sprawę, że dziewczyna nie jest tym, kim myślał, a cała walka jest jednym wielkim nieporozumieniem. Berlitz chcąc uwolnić ojca, próbuje rozwalić szybę łopatą, ale jej przeciwnik powstrzymuje ją i twierdzi, że ten sposób nic nie da. Dodatkowo on sam stara się dowiedzieć, z czego jest zrobiona szyba, żeby przy jej rozbiciu żaden z naukowców nie ucierpiał. Mężczyzna tłumaczy się szybko ze swojego błędu i przedstawia siebie jako Byron, Lider tutejszej Sali, i w ramach przeprosin oddaje jej swoją odznakę. Dziewczyna wciąż nie może zrozumieć, jak doszło do takiej pomyłki, a Byron stara się wszystko dokładniej wytłumaczyć.b

Sześć miesięcy temu w Canalave pojawiła się dziwna organizacja i Byron razem z synem próbowali dowiedzieć się, czego ten zespół tak zawzięcie poszukuje. Jednak Roark miał zbyt wiele problemów w swoim mieście i był zmuszony do powrotu do domu. Kilka dni temu Byron podsłuchał rozmowę ojca dziewczyny z jednym członków Zespołu, z której wynikało, że naukowiec przelał na konto organizacji dużą sumę pieniędzy, potrzebnych do stworzenia Galaktycznej Bomby. Byron zorientował się, że doktor jest zastraszany i postanowił wkroczyć do akcji. W tym samym czasie przybył Rowan, a po chwili obaj naukowcy zostali uwięzieni w specjalnej klatce, której nie da się rozbić. Zamaskowany mężczyzna uciekł, a Lider przeniósł klatkę do swojej Sali.

Byron kończy swoją opowieść, a na dodatek twierdzi, że przez pułapkę nie da się usłyszeć uwięzionych. Berlitz jednak oponuje i przyznaje, że to głos ojca przywiódł ją w to miejsce. Przyjacciele orientują się, że siła klatki zmniejsza się i po chwili Berlitz może porozmawiać z tatą. Profesor martwi się, że jej ochroniarze nie wywiązali się ze swojej pracy, przez co była w ciągłym niebezpieczeństwie. Dziewczyna nie wie, o co chodzi i ze zdziwieniem spogląda na Diamonda i Pearla. Zdenerwowani chłopcy szybko wyznają jej prawdę i zapewniają, że przez cały czas chcieli tylko jej dobra. Załamana trenerka nie chce już im wierzyć i ucieka z budynku.

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Platinum
 • Diamond
 • Pearl
 • Byron
 • Profesor Rowan
 • Paka i Uji (Wspomniany)
 • Roark (Wspomniany)
 • Pan Berlitz
 • Zamaskowany mężczyzna (Wspomniany)

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Infernape (Chimler, Pearla)
 • Empoleon (Platinum Wspomniany)
 • Torterra (Wig Diamonda)
 • Munchlax (Lax Diamonda)
 • Chatot (Chahiko Pearla)
 • Ponyta (Platinum)
 • Shieldon (Byrona)
 • Bronzong (Byrona; dwa)
 • Gible (Zamaskowanego mężczyzny; Wspomniany)
 • Staraptor (Zamaskowanego mężczyzny; Wspomniany)
 • Chingling (Zamaskowanego mężczyzny; Wspomniany)
376. Kontra Staraptor
376. Kontra Staraptor
Angielska Nazwa: Startling Staraptor
Japońska nazwa: VSムクホーク VS. Staraptor

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Platinum dowiaduje się o planie zespołu Galactic.
 • Platinum wyjawia swoje imię Pearlowi i Diamondowi.
Opis Rozdziału
a  W mieście Veilstone, Zespół Galactic kończy budowę Galaktycznej Bomby w swojej głównej siedzibie. Dzięki funduszom od profesora Berlitz prace idą pełną parą i wkrótce projekt zostanie skończony. Całość ma być gotowa w ciągu jednego tygodnia. Cyrus zaczyna planować przebieg akcji zrzutu Bomby.

Panienka jest załamana i nie chce przebywać w tym samym miejscy co pozostali posiadacze Pokedexa. Jednocześnie nie może opuścić miasta, bo jej tata wciąż nie został uwolniony. Pearl współczuje koleżance, ale zdaje sobie sprawę, że nie jest w stanie już nic dla niej zrobić. Do dziewczyny podchodzi Byron. Lider chce, aby wreszcie otrząsnęła się ze swojego otępienia i wróciła do Sali. Berlitz martwi się, że ojciec zabroni jej dalszego podróżowania po regionie. Dodatkowo teraz, gdy Galaktyczni zdobyli potrzebne im fundusze Sinnoh stało się bardzo niebezpiecznym regionem. Panienka postanawia wrócić do Sali i w swoim pokoju zastanawia się co powinna dalej robić.b

Gdy dziewczyna zasypia do jej pokoju, wkrada się porywacz jej ojca. Mężczyzna uwalnia dwójkę naukowców, którzy nie są mu już potrzebni. Nad śpiącą dziedziczką opowiada o planie swojego zespołu; ich zadaniem jest skonstruowanie Bomby, która złapie Azelfa, Mesprita i Uxie. Plan ma zostać zrealizowany w następną sobotę.

Berlitz budzi się z koszmaru, w którym dwójka jej przyjaciół umiera od wybuchu bomby. Dziewczyna wstaje z łóżka i zaczyna pisać list.

Pearl i Dia postanawiajcą wrócić do domu. Przed Salą żegnają się z Byronem i dwójką naukowców, i przepraszają za wszystkie problemy. Chłopcy nie chcą się pożegnać z koleżanką, bo domyślają się, że nie będzie chciała ich wysłuchać. Pearl jednak rozumie jej punkt widzenia i nie ma pretensji o jej brak zaufania. Gdy obaj chcą zwrócić Pokedex pojawia się Berlitz. Dziewczyna przez noc ułożyła sobie przemowę, a teraz chciałaby ją odczytać przy wszystkich. Dziękuje kolegom za poświęcony jej czas i przyznaje, że ona sama nie jest bez skazy. Jednocześnie ma nadzieję, że w dalszym ciągu będą chcieli z nią podróżować. Kończy swój wywód, podając swoje prawdziwe imię – Platina Berlitz. Platina wyznaje ojcu, że będzie kontynuowała swoją podróż i obroni Sinnoh przed Zespołem Galactic.

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Platinum
 • Diamond
 • Pearl
 • Byron
 • Cyrus
 • Zamaskowany członek
 • Profesor Rowan
 • Pan Berlitz

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Empoleon (Platinum; Wspomniany)
 • Ponyta (Platinum)
 • Chingling (Zamaskowanego człowieka)
 • Staraptor (Zamaskowanego człowieka)
 • Azelf (Wspomniany)
 • Uxie (Wspomniany)
 • Mesprit (Wspomniany)
377. Kontra Rapidash
377. Kontra Rapidash
Angielska Nazwa: Hurrah for Rapidash
Japońska nazwa: VSギャロップ VS. Gallop

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Ponyta Platinum ewoluuje w Rapidasha
 • Diamond i Pearl dostają pozwolenie od ojca Platinum, by mogli pomóc w jej misji.
 • Dia, Pearl i Platinum rozdzielają się. Każdy z nich wyrusza nad inne jezioro.
 • Dia dostaje Shieldona od Byrona.
 • Dia wyrusza na specjalny trening.
Opis Rozdziału
a  Platina informuje wszystkich o informacjach usłyszanych podczas snu: Galaktyczni chcą złapać trzy Pokemony zamieszkujące jeziora. Profesor Berlitz stanowczo się nie zgadza na jej dalszą podróż i uważa, że nie poradzi sobie ze wszystkimi niebezpieczeństwami. Jednak jego córka nie chce go słuchać, a jakby na potwierdzenie jej słów Ponyta ewoluuje. Naukowiec jednak nie daje się przekonać i wciąż nie pozwala na dalszą wędrówkę. Nagle Byron przywołuje Bronzonga i atakuje dziewczynę. Platina bez problemu kontruje uderzenie, a dzięki Byronowi pokazała jak bardzo urosła w siłę. Do rozmowy wtrąca się również Rowan — wszyscy chcą, żeby dziewczyna kontynuowała swoje przygody. Pan Berlitz daje się przekonać i daje pozwolenie córce. Jednocześnie oddaje szaliki Diamonda i Pearla, które chłopcy przypadkowo zgubili. Rowan prosi o Pokedexy całej trójki, bo chce dodać do nich dwie nowe aktualizacje. Pierwszą z nich jest wyróżnienie różnic zewnętrznych pomiędzy samicami a samcami Pokemonów. Drugą są informacje o Pokemonach spotykanych w innych regionach.b

Platina rozmyśla nad dalszym szlakiem podróży. Jeziora Valor, Verity i Acuity są położone w sporych odległościach od siebie. Pearl zdaje sobie sprawę, że dotarcie do wszystkich w mniej niż tydzień jest praktycznie niewykonalne. Dia sugeruje, że do złapania wszystkich Pokemonów będą potrzebne aż trzy bomby. Pearl proponuje przyjaciołom chwilowe rozdzielenie — każdy wyruszy do jednego z jezior i obroni zamieszkującą w nim Legendę.

Pearl udaje się nad jezioro Valor, a Platina nad jezioro Acuity. Dia również chce wyruszyć, ale Byron proponuje udać się razem z nim na specjalny trening. Lider prowadzi chłopca na statek, który wypływa z portu następnego ranka. Mężczyzna zauważa, że z całej trójki to Dia jest najsłabszym ogniwem. Wręcza mu list do kapitana statku z wyjaśnieniami i PokeBall Shieldona, który bardzo polubił chłopaka.

Następnego ranka na drodze 204 Pearl budzi się ze snu. Szkoda mu rozbicia drużyny i wspomina czasy, gdy razem budzili się w hotcelowym pokoju. Dodatkowo brakuje mi pikania Pokedexa, które oznaczało, że jego przyjaciele są w pobliżu.

Tymczasem Platina również się budzi. Dziewczyna również bardzo tęskni za przyjaciółmi. Nie daje sobie razy z emocjami i zaczyna płakać.

Ten sam problem ma Diamond, który już płynie na specjalny trening. Jego Pokemony również czują się nieswojo bez towarzyszy podróży, ale chłopiec robi dobrą minę do złej gry. Stara się być silny, ale gdy zdaje sobie sprawę, dlaczego jego Pokedex nie piszczy, wybucha płaczem.

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Platinum
 • Diamond
 • Pearl
 • Byron
 • Profesor Rowan
 • Pan Berlitz
 • Zamaskowany członek (Wspomniany)
 • Paka i Uji (Wspomniany)
 • Mędzynarodowa policja(Wspomniany)
 • Prezes Klubu miłośników pokemon (Wspomniany)
 • Policja canalave(Wspomniany)
 • Kapitan S. S. Sinnoh(Wspomniany)

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Infernape (Chimler Pearla)
 • Empoleon (Platinum; Wspomniany)
 • Torterra (Wig Diamonda)
 • Munchlax (Lax Diamonda)
 • Chatot (Chahiko Pearla)
 • Ponyta (Platinum; wyewoluował)
 • Rapidash (Platinum; ewoluował)
 • Bronzong (Byrona; dwa)
 • Shieldon (Byrona > Diamonda)
 • Azelf (Wspomniany)
 • Uxie (Wspomniany)
 • Mesprit (Wspomniany)
378. Kontra Gliscor
378. Kontra Gliscor
Angielska Nazwa: Grumpy Gliscor
Japońska nazwa: VSグライオン VS. Glion

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Don walczy po raz pierwszy u boku Dia.
 • Don walczy z Gliscorem.
 • Diamond rozpoczyna trening pod okiem Rileyana na Stalowej Wyspie.
Opis Rozdziału
a  W mieście Canalave tata żegna się ze swoją córką i wyrusza do pracy. Wsiada na statek, rusza za ster i wypływa z portu. Na pokładzie jest również Diamond, wraz ze swoimi podopiecznymi. Kapitan nie spodziewa się żadnych trudności w pierwszym dniu pracy i spokojnie rozpoczyna pracę. Nagle jeden z jego marynarzy informuje, że większość zapasów zniknęła. Gdy mężczyzna wchodzi do kuchni widzi zajadającego smakołyki Diamonda wraz z jego Pokemonami. Mężczyzna wpada w szał i zastanawia się nad wyrzuceniem chłopca ze statku. Denerwuje się jeszcze bardziej, gdy widzi, że Diamond nic nie robi sobie z jego krzyków i spokojnie zasypia.

Gdy Diamond się budzi kapitan, wydaje rozkaz wyrzucenia go ze statku. Gdy żaden z marynarzy bnie odpowiada, Dia zauważa, że wszyscy są pogrążeni w głębokim śnie. Kapitan podejrzewa, że to może być sprawka dzikiego Pokemona, a chłopiec się z nim zgadza, gdy widzi wiszącego na jednej z poręczy Gliscora. Kapitan dziwi się, gdy widzi, że Dia skanuje nietoperza Pokedexem, ale w następnej chwili Gliscor atakuje i mężczyzna jest zmuszony uciekać z górnego pokładu. Dia przywołuje swoje Pokemony, ale Gliscor wyprowadza serię bardzo efektywnych kontrataków.

Dia postanawia potraktować walkę na poważnie. Na pierwszy ogień wysyła Laxa, który oczyszcza swoje futerko ze zgromadzonych jagód. Zaczyna rzucać nimi w swojego przeciwnika, przez co kupuje dla siebie trochę czasu. W tym samym czasie Don occiera się o drzewo Torterry i zwiększa wytrzymałość swojego pancerza. Gdy Gliscor postanawia zaatakować Shieldon, łamie sobie zęby na jego tarczy. Wig kończy walkę, a Gliscor pada nieprzytomny.

Diamond wręcza kapitanowi list od Byrona. W liście jest prośba od Lidera o przewóz Diamonda bezpiecznie przez morze. Kapitan zgadza się na dodatkowego pasażera i nagle przypomina sobie, że nikt nie stoi za sterami statku. Pokład płynie wprost na ogromną skałę. W ostatniej chwili ratuje ich Riley, który na prośbę Byrona przybył pomóc Diamondowi w jego treningu. Wspólnie udają się na Stalową Wyspę.

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Diamond
 • Marynarz Eldritch
 • Riley
 • Byron (Wspomniany)
 • S. S. Sinnoh Crew
 • Żona Eldritcha
 • Dzieci Eldritcha

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Torterra (Wig, Diamonda)
 • Munchlax (Lax Diamonda)
 • Shieldon (Don Diamonda)
 • Lucario (Riley’a)
 • Gliscor
 • Gligar (Wspomniany)
379. Kontra Lucario I
379. Kontra Lucario I
Angielska Nazwa: Lucky Lucario I
Japońska nazwa: VSルカリオI VS. Lucario I

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Diamond rozpoczyna specjalny trening z Riley’em.
Opis Rozdziału
a  Rozdział zaczyna się dotarciem Diamonda na stalową wyspę, która jest położona od wschodniej strony wybrzeża Sinnoh.
Po pożegnaniu marynarza, Riley, postawny mężczyzna w eleganckim stroju z kapeluszem na głowie i Lucario przy boku, zaczyna opowiadać dokładniej o wyspie m.in. że nie została ona w pełni wykorzystana, posiada wiele minerałów i surowców, oraz jest idealnym miejscem do treningów zarówno przez liderów, jak i zwykłych trenerów. Trenował na niej także Byron.
Po dotarciu na drobną skalną płaszczyznę, Riley oznajmia, że jest to miejsce specjalnego treningu dla Diamonda, po czym, niespodziewanie, wyzywa go na walkę. Zdezorientowany, nagłym rozwojem sytuacji, chłobpak nie za bardzo wie, co ma zrobić. Zanim jednak zdążył coś powiedzieć Riley decyduje się na walkę 3 na 1. Zatem do walki stają Lucario kontra Don, Wig i Lax. Mimo wszelkich starań Diamonda zostaje on pokonany przez Reileya. Wygrywa on dzięki specjalnej taktyce.
Następnie Dia dostaje solidny wykaz błędów popełnionych przez niego w walce. Oraz uświadamia sobie, że na razie jego pokemony skupiają się raczej na ofensywie. Dowiaduje się też co nieco o umiejętnościach Lucario. Riley po daniu Diamondowi wskazówek dotyczących przyszłych walk, stwierdza, iż powinni iść na poziom A.

Idąc do celu, wchodzą do jaskini. Następnie Riley próbuje wytłumaczyć Diamondowi drogę do poziomu A, lecz ten zupełni tego nie łapie. Riley w końcu decyduje się z nim pójść, ten pierwszy raz, ale w ramach treningu ma walczyć z każdym napotkanym dzikim pokemonem. Ma to pokazać więcej błędów Diamonda i przy okazji wyćwiczyć pewne zachowania, które kcażdy dobry trener pokemonów powinien posiadać. Prawie od razu zostają zaatakowani przez Steelixa, który próbował uderzyć szarżą w Dona. Ten jednak zablokował go twardą jak kamień głową, blokując jednocześnie agresora. Steelix niezniechęcony faktem bycia zablokowanym zdecydował się na uderzenie ogonem. Jednak uniemożliwił mu to Lax, który z całych sił pochwycił ogon Stellixa unieruchamiając go, co dało Wigowi szansę na atak. Jednak zdezorientowany Diamond zupełnie stracił głowę, przez co nie wydał mu żadnych poleceń.
Stojący zaś z tyłu Riley ciągle analizował ruchy Diamonda. Nagle zapytał się Diamonda jakby nigdy nic, kiedy ma się odbyć ”atak” na legendarnego pokemona z jeziora Verity.

~Olaffo

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Diamond
 • Marynarz Eldritch
 • Riley
 • Byron (Wspomniany)
 • Trenerzy (Wspomniany)
 • Gym Leaders (Wspomniany)

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Torterra (Wig Diamonda)
 • Munchlax (Lax Diamonda)
 • Shieldon (Don Diamonda)
 • Lucario (Riley’a)
 • Steelix
 • Snorlax (Wspomniany)
 • Bastiodon (Wspomniany)
 • Mesprit (Wspomniany)
 • Uxie (Wspomniany)
 • Azelf (Wspomniany)
380. Kontra Lucario II
380. Kontra Lucario II
Angielska Nazwa: Lucky Lucario II
Japońska nazwa: VSルカリオI VS. Lucario II

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Dia ponownie spotyka Steelixa.
 • Diamond zdaje test i ratuje poke-jajo.
Opis Rozdziału
a  Rozdział ten jest bezpośrednią kontynuacją poprzedniego.
Widzimy na niej sytuację z ostatniej strony poprzedniego rozdziału, w której Diamond walczy z dzikim Steelixem.
Naszemu bohaterowi przechodzi przez głowę myśli, że nie jest wystarczająco dobry, by ochronić Mesprita i dochodzi do wniosku: Muszę stać się silniejszy! … Po to jest ten specjalny trening . Postanawia sobie ćwiczyć do upadłego przez te 3 dni, aby być gotowym na walkę z zespołem Galactic.
Po tych dywagacjach skupia się na bitwie między nim, a raczej jego pokemonami, a Steelixem. Nakazuje Wigowi użyć ‘chrupania’ co powoduje duże obrażenia u dzikiego pokemona. Rozsierdza to Steelixa, który w napadzie szału przewraca i unieruchamia wszystkie pokemony Diamonda.
Poirytowany uderza jeszcze Laxa i Wiga, po czym ucieka pod ziemię. Zaniepokojony Diamond podbiega do swoich pokemonów, jednocześnie pytając: Czy wszystko z nimi w porządku.
Stojący, przez cały ten czas, z tyłu Riley, cały czas analizował posunięcia młodego trenera. Po ucieczce Steelixa Diamond zajął się swoimi pokemonami. Riley uświadomił go zaś, że Steelix, z którym walczył, nie był jakimś tam zwykłym dzikim pokemonem, a szefem jaskini, w której przebywają. Ponadto dodał, iż nigdy sam go nie pokonał.
Szybko jednak ruszyli dalej, gdyż czas ich naglił, i nie mogli sobie pozwolić na taką zwłokę. W drodze Diamond miał jeszcze wiele szans na stoczenie bitw z dzikimi pokemonami.b
Gdy doszli do najgłębszej części jaskini, Riley stwierdził, że
doszli do celu podróży. I mogą teraz wrócić na górę.
Riley uznał, że teraz Diamond zna na tyle trasę, by samemu iść do jaskini. W ten oto sposób nasz bohater wyruszył na samotną podróż w głąb jaskini. Riley zaś stał przed wejściem, czekając na jego powrót i za każdym razem leczył mu pokemony.
W ten sposób minął pierwszy dzień, a następnie drugi. Diamond, w tym czasie, zdążył zrobić 4 rundy.
Następnie nadszedł dzień trzeci a co za tym idzie 5 runda. Po powrocie do miejsca gdzie czekał Riley, padnięty Diamond oznajmił wykonanie zadania.
Każdy wie, że po wyczerpującej pracy trzeba sobie dobrze zjeść, więc gdy tylko trochę odsapnął, zabrał się za przygotowywanie obiadu, w końcu nie ma to, jak dobry polowy posiłek.
Riley, w tym czasie, postanowił trochę odpocząć i usiąść na kamieniu. Jednak przez przypadek usiadł na jakimś zeszycie. Okazało się, że to zapiski Diamonda co do taktyk bitewnych i kondycji swoich pokemonów. Czytanie przerwał mu nasz kucharz, wołający do stołu.
Siedli więc razem do obiadu, rozmawiając przy tym o bitwach, jakie stoczył Dia. Nagle zza skał ukazała im się cała zgraja pokemonów, kuszonych
pysznym zapachem kuchni Diamonda, który zaczął je częstować. Tym sposobem jedzenie dość szybko zostało zjedzone.

Przyszła pora, żeby iść spać, lecz Diamond, zamiast chrapać w najlepsze, wysmykną się z namiotu i po kryjomu, licząc, że Rilcey się nie obudzi, poszedł ćwiczyć ze swoimi pokemonami.

Nazajutrz rankiem, w ostatni dzień pobytu Diamonda na wyspie, Riley postanowił przygotować dla niego specjalny test, sprawdzający ile się nauczył. Polegał on na znalezieniu i przyniesieniu jaja pokemona, ukrytego w najniższej części jaskini. Podekscytowany Diamond szybko pobiegł w stronę wejścia na niższy poziom jaskini, lecz coś torowało mu drogę. Po dokładniejszym przyjrzeniu się przeszkodzie stwierdził, że to Steelix. Leżał w bezruch jakby ogłuszony z poważnymi ranami. Ale kto mógł to zrobić???

~Olaffo

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Diamond
 • Riley
 • Byron (w telefonie)
 • Pearl (narysowany)

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Torterra (Wig Diamonda)
 • Munchlax (Lax Diamonda)
 • Shieldon (Don Diamonda)
 • Lucario (Riley’a)
 • Steelix
 • Mesprit (Wspomniany)
 • Geodude (wiele)
 • Graveler (wiele)
 • Onix (wiele)
 • Golbat (wiele)
 • Wingull (wiele)
 • Pelipper (wiele)
381. Kontra Vespiquen i Mothim I
381. Kontra Vespiquen i Mothim I
Angielska Nazwa: Vexing Vespiquen & Unmanageable Mothim I
Japońska nazwa: VS ビークインと ガーメイルI VS. Beequen & Gamale I

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Diamond i Riley sprawdzają kto by mógł pokonać najpotężniejszego pokemona na wyspie.
 • Dia walczy z dwoma przeciwnikami, którzy ukradli jajo.
 • Dia uczy się używać tylko jednego liścia podczas ataku ostrych liści.
Opis Rozdziału
a  Rozdział ten zaczyna się od bezpośredniej kontynuacji poprzedniego.
Zdezorientowany sytuacją Daimond przygląda się Steelixowi, w tym samym momencie podbiega do niego Riley. Okazuje się, że potrafi on tak jak jego Lucario, wyczuwać aurę pokemonów i ludzi, a nawet w niej czytać. Oznajmia, że stoczył on ciężką bitwę z bardzo szybkim przeciwnikiem. Nawet mimo użycia ”polerowania” nie dał sobie rady z przeciwnikiem. Riley szybko zmienia plany i oznajmia Diamondowi, że od teraz nie mogą się rozdzielać, a priorytetem jest znalezienie jaja i sprawców tego incydentu. Idąc przed siebie Dia wspomina nagle, że wydawało mu się, iż widział cień o ludzkiej sylwetce. Riley zdziwiony przez chwile zastanawia się nad tym, ale po chwili oznajmia: ”Gdyby było to prawdą … Ja i Lucario wyczulibyśmy obcą aurę …”. Nie dane mu było jednak skończyć. Nagle coś świsnęło przed jego twarzą, a następnie zarówno on, jak i Lucario zostali uderzeni i odepchnięci. Riley spadł z platformy. Gdy się wyzbierał, poczuł, że ma coś na oczach, co uniemożliwia mu widzenie. Daimond szybko do niego zbiegł i stwierdził, iż ta dziwna substancja to miód. Nagle na platformie gdzie jeszcze przed chwilą stali nasi bohaterowie, pojawiły się dwie sylwetki mężczyzn, którzy wyśmiewali się z Rileya, że dał się tak łatwo zaatakować. Zdezorientowany Riley próbuje dowiedzieć się, kim są bów ludzie, którzy go napadli, lecz on odpowiadają: ”Oh? Czemu pytasz? Użyj swojej mocy, to się dowiesz. … A no tak, nie możesz jej użyć,HAHAHAHAHA!”, po czym wyprowadzają kolejny atak. Następnie oznajmiają, że stworzyli technikę pozwalającą zagłuszać aurę i chcą ją wypróbować na Rileyu. Nazwali ją zapieczętowanie aury.

Okazało się też, że oprychy mają jajo. Ponadto jeden z nich ma Vespiquen, która umie atakować z ogromną prędkością. Nagle poruszony i podekscytowany Daimond rzuca wyzwanie oprychom, twierdząc, że ma sposób na ich szybkość. Z początku decyduje się na ”ostry liść”, co Vespiquen kontruje bez żadnych problemów ”rozkazem obrony”. Jednak Dia się nie zniechęca i powtarza atak. Mimo śmiechu przeciwników z powodu niskiej prędkości ataków Wiga, Daimond jest nad wyraz spokojny i pewien siebie. To dlatego, że opracował specjalną technikę, której potwierdzenia potrzebował. Podczasc drugiego ataku wypuścił więcej liści, ale z mniejszą prędkością, zatem jeśli wypuści tylko jeden liść, jego prędkość będzie ogromna. Na tym właśnie polegała technika Diamonda, wypuszczeniu jednego, ultraszybkiego liścia. Nazwał ją ”super listek-Dia”. Tak więc używając jej używając tej techniki wygrał bitwę z Vespiquen. Co spowodowało, że Mothim stracił koncentrację i przestał zagłuszać aurę. Dzięki temu Lucario Rileya był w stanie, nawet z zamkniętymi oczami, dokopać oprychom, a Daimond zabrać jajo pokemona. Po czym związać nikczemników i z uśmiechem na twarzy pójść dalej.

~olaffo

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Diamond
 • Riley
 • Faceci od bilardu

 

Kto wystapił (Pokémony):

 • Torterra (Wig, Diamonda)
 • Munchlax (Lax Diamonda)
 • Shieldon (Don Diamonda)
 • Lucario (Riley’a)
 • Vespiquen (Faceta od bilardu)
 • Mothim (Faceta od bilardu)
 • Steelix
 • Jajo
382. Kontra Vespiquen i Mothim II
382. Kontra Vespiquen i Mothim II
Angielska Nazwa: Vexing Vespiquen & Unmanageable Mothim II
Japońska nazwa: VS ビークインと ガーメイルII VS. Beequen & Gamale II

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Z jaja wykluwa się Riolu.
 • Dia zaprzyjaźnia się ze Steelixem.
 • Dia zadaje cały egzamin.
 • Dia opuszcza wyspę i wyrusza na swoją misje.
Opis Rozdziału
a  Rozdział ten jest bezpośrednią kontynuacją poprzedniego. Na pierwszej stronie zobaczyć możemy wykluwające się jajo, które jest bacznie obserwowane przez Rileya i marynarzy. Po chwili skorupka pęka, a naszym oczom ukazuje się malutki Riolu. Wszyscy byli poruszeni tym faktem, zwłaszcza marynarz, któremu przypomniał się dzień narodzin jego synka. Następnie naszym oczom ukazuje się dwóch opryszków z poprzedniego rozdziału, związanych liną z jakim słupem. Co zabawne, najbardziej zirytowany na bandziorów jest nasz marynarz. Ostro wkurzony wydziera się na nich, pybtając między innymi; JAKIM PRAWEM CHCIELIŚCIE ZNISZCZYĆ TAK CUDOWNĄ RZECZ, JAK ŻYCIE?! … WY BYDLAKI! KTO WAM KAZAŁ TU PRZYJECHAĆ?! PO CO TU JESTEŚCIE?! GADAJCIE!!! . Riley próbując ostudzić emocje marynarza mów, że już ich o to pytał. Zbiry zaś prawie płacząc, odpowiadają, że jakiś gość ich wynajął, aby zrobili zamieszanie na wyspie. Mieli za to dostać dużo kasy. Podczas gdy Riley zastanawiał się, czemu ktoś próbuje wywołać zamieszanie na wyspie, Marynarz wypytuje się go gdzie jest Dainond. Okazuje się, że chłopak bawi się w najlepsze z Steelixem, który jeszcze do niedawna próbował mu spuścić lanie. Zarówno Riley, jak i marynarz, zauważyli fakt, iż Dia szybko zdobywa nowych przyjaciół. Po krótkim zastanowieniu się, Riley podchodzi do Diamonda i mówi mu, że może być z siebie dumy, oraz oznajmia mu o zdaniu testu.
Niespodziewanie chłopak nie jest z siebie zadowolony. Stwierdza, iż mimo swoich postępów, wróg cały czas go obserwował i poznał jego taktykę. Nagle Riley wyczuł obecność czegoś dziwnego wysoko nad nimi w powietrzu. Daimond szybko ncakazał Wigowi użyć super listka Dia. Po chwil na ziemię spadł mały okrągły satelita ze wmontowaną kamerą. Stojący na głowie Steelixa Daimond oznajmia, że już widział takie urządzenie. Nagle Steelix zrzuca chłopaka z grzbietu, który robiąc parę koziołków, uderza w drzwi jakiegoś domku letniskowego, wywarzając je. Po chwili okazuje się, że to domek Byrona. Daimond przypomina sobie o sytuacji, w której Byron mówi mu, alby znalazł przedmiot leżący pod telewizorem i dał go Donowi, więc tak też czyni. Następnie znajduje zdjęcie, na którym są Byron i Roark. Daimond uświadamia sobie, że są oni prawdopodobnie rodziną. Na myśl o rodzinie, w głowie, ukazuje mu się obraz Pearla i Platiny. Lekko nakręcony postanawia obronić zarówno ich, jak i przyszłość Sinnoh. Następnie z głowy Steelixa rozgląda się za celem swojej dalszej podróży. Następnie energicznie wskakuje na statek. Teraz zostało już tylko pożegnać się z Rileym i można ruszać w dalszą drogę. Przygoda wzywa …!

~Olaffo

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Diamond
 • Riley
 • Marynarz Eldritch
 • Mezczyźni od bilarda
 • Załoga Eldritcha
 • Byron (Wspomniany, zdjęcie)
 • Roark (zjęcie)
 • Platinum (Wspomniany)
 • Pan Berlitz (Wspomniany)
 • Mama Dia(Wspomniana)
 • Syn Eldritcha(Wspomniany)

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Torterra (Wig Diamonda)
 • Munchlax (Lax Diamonda)
 • Shieldon (Don Diamonda)
 • Lucario (Riley’a)
 • Steelix
 • Riolu (Riley’a; wykluty)
 • Mesprit (Wspomniany)
383. Kontra Wingull
383. Kontra Wingull
Angielska Nazwa: Winning Over Wingull
Japońska nazwa: VSキャモメ VS. Camome

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Pearl, Chahiko i Chimhiko znajdują stalownie Fuego i dowiadują się, że był on używany przez zespół Galactic.
Opis Rozdziału
a  W tym rozdziale akcja przenosi się do Pearla. Pierwsze co widzimy to naszego bohatera wspinającego się na jakieś skały. Widać, że sprawia mu to dużo wysiłku, ale zawsze może liczyć na pomoc swoich wiernych pokemonów, zwłaszcza Chimhiko. Po wygramoleniu się na szczyt ściany skalnej Pearl rozmarzył się niesamowitym widokiem, jaki ujrzały jego oczy.
Chwilę później nasz bohater wyciąga latarkę z torby i zaczyna rozglądać się po okolicy. Nagle jego oczy napotykają na duży budynek z kolcami po bokach fasady. Pearl szybko przypomniał sobie, że mówił mu o nim, już kiedyś, Diamond.
Nagle w polu widzenia lornetki pojawia się helikopter, lądujący na dachu budynku i od razu wydało mu się to podejrzane. Postanawia zejść do lasu. Więc od razu zabrał się do schodzenia z drugiej strony ścianki skalnej. Nagle kontem oka dostrzegł, że coś, a raczej ktoś, leci wprost na niego. Chahiko również to zauważył. Zanim Pearl zdążył coś zrobić, został zaatakowany przez dzikie Wingulle. Pearl obrywa atakiem, ale nic wielkiego mu się nie staje. Zdziwiony zauważa, iż napastnicy nawracają, by zrobić 2 nalot. Chłopak decyduje się posłać do walki Chbahiko, któremu nakazuje użyć skubania. Atak ten był efektywny, więc Pearl powtarza go. Mimo zaciętej walki, w której Chahiko ma przewagę, ponieważ jest lepiej wytrenowany, żadna ze stron nie może wygrać. Nagle Pearl zauważa, że Wingulle tak naprawdę walczą na zmianę. Gdy jeden walczy, drugi używa siedzenia na grzędzie, lecząc tym samym swoje rany. Zaniepokojony tym faktem chłopak postanawia włączyć Chimhiko w tę walkę. Imfernape używa potężnego machnięcia, wynikiem czego jest rozłupanie skały na drobne kawałeczki. Pearl decyduje się na wycofanie z walki. W trakcie ucieczki Chimhiko zauważa coś interesującego i od razu daje o tym znać swojemu trenerowi. Gdy tylko Pearl przyjrzał się dokładniej, dostrzegł on rannego Wingulla siedzącego w gnieździe. Oczywiście to wyjaśniało, czemu dzikie pokemony były takie agresywne. Po prostu broniły kolegi. Pearl widząc nadlatujące Wingulle próbuje przekonać je o tym, że on tylko tędy przechodzi i nie ma złych zamiarów. Nagle jednak zrywa się silny wiatr, który porywa gniazdo z biednym pokemonem niezdolnym do lotu. Wtedy to też Pearl cdecyduje się na heroiczny skok, by złapać gniazdo.
Pewnie nie skończyłoby to się dla niego dobrze, gdyby nie wierna Chimhiko, która rzuciła się, by ratować swojego trenera. Pearl odłożył gniazdo na ziemie i, jakby gdyby była to dla niego rutyna, pożegnał pokemony, po czym ruszył przed siebie. Po przejściu paru kroków Pearl zdaje sobie sprawę, że nie ma pojęcia, gdzie jest. Zupełnie spanikowany biega dokoła, jak popadnie. Z tego amoku wyrywa go dopiero uderzenie w coś. Okazuje się, że przez przypadek dobiegł do bram Fabryki stali. Nasz bohater nagle dostrzega umowę z logiem, naszego największego wroga, zespołu Galactic. Gdy Pearl zastanawia się, co tu się dzieje, nagle zza bram stalowni dobywa się cicha, ale słyszalna prośba o pomoc. Zaskoczony sytuacją Pearl zupełnie nie wie co robić. Niespodziewanie coś, a raczej ktoś, spada mu prosto pod nogi. Dalej widać już tylko zaskoczenie i zdziwienie Pearla.

~Olaffo

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie)

 • Pearl
 • Diamond (Wspomniany)

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Infernape (Chimhiko Pearla)
 • Chatot (Chahiko Diamonda)
 • Wingull (trzy; dzikie)
 • Luxray (zacieniony)
384. Kontra Magby
384. Kontra Magby
Angielska Nazwa: Maddening Magby
Japońska nazwa: VSブビィ VS. Buby

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Pearl spotyka się z Luxray’em, którego spotkał na początku podróży jako Luxio.
 • Pearl ratuje pana Fuego i jego Shellosa.
Opis Rozdziału
a  Rozdział ten zaczyna się widokiem zdziwionego Pearla wpatrującego się w osobę stojącą przed nim. Jest to Luxray. Ewidentnie znany przez naszego Pearla. Jednak w pierwszym momencie chłopak nie może uwierzyć, że to naprawdę ten Luxray. Dopiero po pokazaniu blizny na łapie przez pokemona, Pearl zrozumiał, że to naprawdę on. Od razu przypomniały mu się czasy, jakie razem spędzili, na drodze nr 203. Prawie od razu podbiegł uściskać starego przyjaciela. Po chwili chłopak przypomina sobie, że jeszcze nie podziękował Luxrayowi za ratunek. Więc robi to teraz. Pokemon zaś słysząc to kręci głową na boki w geście Nie ma sprawy. Warto też dodać, iż ów Luxray jest teraz liderem licznego stadka pokemonów (są to głównie niższe formy Luxraya). Nagle Pearl przypomina sobie o głosie słyszanym z wnętrza fabryki. Pearl postanowił poinformować osobę będącą w środku o jego przybyciu, więc zaczął dobijać się do drzwi i drzeć wniebogłosy. Już chce prosić Chimhiko o wypalenie dziury w drzwiach, gdy nagle Luxray łapie zębami za torbę chłopaka i prowadzi do zrobionej w ścianie dziury. Po pokazaniu bPearlowi przejścia, pokemon sam się nim przeciska, ewidentnie chcąc iść z chłopcem. Stadu zaś nakazuje zostać na zewnątrz.
Pearl idąc po posadzce hurtowni staje na taśmie produkcyjnej, która od razu wystrzeliwuje go prosto w beczkę, stojącą naprzeciw niego. Nie mija nawet minuta, a nasz bohater robi ten sam błąd, tym razem jednak bliżej poznając ścianę.
Następnie okazuje się, że Luxray ma w oczach wallhacka (widzi przez ściany, w pewnym sensie taki rentgen). Dzięki temu szybko ustalił, gdzie znajduje się osoba, która wołała o pomoc. Następnie przysiadł na ziemi, dając wyraźny znak Pearlowi, aby go dosiadł. Dzięki temu zabiegowi Luxray spokojnie mógł przewieść chłopca przed pomieszczenia, gdzie zamknięta była osoba prosząca o pomoc, bez zaliczenia żadnej taśmy produkcyjnej. Niestety osoba ta zamknięta była w innym pomieszczeniu, odgrodzonym ścianą od naszego bohatera. Okazało się, że wołający o pomoc jest tak naprawdę szefem tej fabryki, który został tu zamknięty przez zecspół Galactic, mimo dzielnej walki. Szef stalowni wytłumaczył Pearlowi, jak działa system taśm przemysłowych, co zdecydowanie pomogło naszemu bohaterowi w zrozumieniu jak pomóc Szefowi. Okazało się jednak, że nie tylko On zastał tu uwięziony. Są tu również pokemony zespołu Galactic, które od razu atakują naszych bohaterów. Pearl posyła do walki swoje pokemony, które dzięki dobremu dowodzeniu, nimi przez chłopaka, szybko rozprawiają się z napastnikami. Oczywiście znając szczęście Pearla, po bitwie, optymistycznie chciał iść uratować Szefa hurtowni, ale znowu staną na taśmę transportową. Parominutowa przejażdżka kończy się widokiem taśmy wjeżdżającej do ogromnego pieca. I tu nasza akcja się urywa. A my przenosimy się do Cynthii, która znajduje się w mieście Celestic. Przyjechała ona do babci. W skrócie mówiąc, Cynthia przybyła tu po starożytne zapiski, które nie mogą wpaść w niepowołane ręce.

~Olaffo

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Pearl
 • Pan Fuego
 • Diamond (Wspomniany)
 • Platinum (Wspomniany)
 • Zespół Galactic (Wspomniany)
 • Cynthia
 • BabciaCynthi
 • Strażnicy

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Infernape (Chimler Pearla)
 • Chatot (Chahiko Diamonda)
 • Luxray
 • Shellos (Pana Fuego)
 • Magby (Wiele)
 • Luxio (Wiele)
 • Shinx (Wiele)
 • Garchomp (Cynthi)
 • Wormadam (Strażnika)
385. Kontra Houndoom
385. Kontra Houndoom
Angielska Nazwa: Showdown with Houndoom
Japońska nazwa: VSヘルガー VS. Hellgar

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Pearl i Luxray walczą i wygrywają z Houndoomem.
 • Pearl łapie Luxray’a i nazywa go Rayhiko.

Opis Rozdziału
a  Akcję rozdziału i nowego tomu rozpoczyna widok Pearla na taśmie przemysłowej, który zagląda śmierci w oczy. Za sprawą poprzedniej wpadki, chłopak znalazł się na dobrej drodze do spalenia żywcem w piecu fabryki. Jasnowłosy robił to, co mógł; panikował, bijąc rękoma o taśmę. Gdy maszyna prawie przerobiła naszego bohatera na popiół, Luxray bohatersko skoczył w Jego stronę, chwytając Go zębami za bluzę. Oboje by tam wpadli, gdyby nie ogon lwiego pokemona. Sekunda zwłoki, ogon minimalnie mniejszy, a nie byłoby już czego po Nich zbierać. Niestety, ale czyn elektrycznego pokemona nie obył się bez Jego poparzenia. Pearl podziękował, jak należy, po czym zobaczył uwięziobnego szefa stalowni w oknie za stalową ścianą. Na ramieniu miał Shellosa, który zapewne uratował Go przed paroma ognistymi strażnikami. Okazało się jednak, że nie da się tam wejść. Pearl poprosił jeszcze raz o pomoc swojego znajomego Luxray’a. Chciał, by dzięki swojemu rentgenowi, zaprowadził Go do Fuega, przy okazji unikając pułapek. Pokemon chętnie przytaknął na to, po czym pokazał Pearlowi, by Go dosiadł, więc tak zrobił. Oboje rozpoczęli wędrówkę po stalowni, która robiła się z sekundy na sekundę cieplejsza. Po chwili główkowania chłopak zrozumiał, że źródłem tego ciepła jest kolejny pokemon pozostawiony przez Zespół Galactic – Houndoom. Aby nie wpaść w pułapki, Luxray nie mógł rozpocząć walki z pokemonem ciemności, co było wielkim utrudnieniem. Jednak dzięki współpracy elektrycznego lwa i młodego trenera pokemonów, Luxray dał radę ominąć większość ognistych ataków pokemona, przy okazji nie wpadając w pułapki. Niestety, ale nie udawało się uniknąć wszystkiego. Tylko dzięki determinacji i chęci parcia do przodu, lew nie poddał się i dotarł w bezpieczne miejsce. Bezpieczne miejsce w tym wypadku oznaczało walkę, na którą Pearl i Luxray tylko czekali. Houndoom poczuł niepokój, a elektryczny pokemon dzięki zgromadzonej wściekłości dał radę pokonać ognistego przy użyciu jednego Pioruna Kulistego i położyć pieska do snu. Następnie wyłączyli czabezpieczenia, ratując szefa wraz z Jego pokemonem. By odetchnąć, wszyscy wyszli na dwór, gdzie chłopak uleczył pokemona. Nadszedł czas na ich rozstanie, gdy Luxray niespodziewanie przesłał falę elektryczne do swojego stada, po czym usiadł przed Perarlem i wypiął swoją pierś, niczym żołnierz po medal. Spostrzegawczy chłopak zrozumiał, o co chodzi, po czym ochrzcił Go imieniem „Torahiko”, a ten dołączył do Jego drużyny. Pomimo wzruszenia związanego z dołączeniem Luxray’a do Jego drużyny, chłopak zachował trzeźwy rozum i zażądał nagrody za ratunek – pokazania umowy stalowni z Zespołem Galactic. To był główny cel tej całej misji.

~Figaro

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Pearl
 • Pan Fuego

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Infernape (Chimler Pearla)
 • Chatot (Chahiko Diamonda)
 • Luxray (Rayhiko Pearla; nowy)
 • Shellos (Pana Fuego)
 • Houndoom (Zespołu Galactic)
 • Magby (Wiele)
 • Luxio (Wiele)
 • Shinx (Wiele)
386. Kontra Graveler
386. Kontra Graveler
Angielska Nazwa: Disagreeable Graveler
Japońska nazwa: VSゴローン VS. Golone

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Platinum poznaje Candice
 • Platinum ubiera zimowe ubrania.
Opis Rozdziału
a  W rozdziale tym akcja przenosi się do Platiny znajdującej się na drodze nr 216. Pierwsza rzecz, jaka ukazuje się naszym oczom, to stok (a raczej nartostrada). Na samym jego szczycie stoi Platina z założonymi nartami. Ma ona duże wątpliwości co do swojego pierwszego zjazdu. Nagle jej rozmyślanie przerywa inny narciarz, pytający się jej czemu tak długo stoi w miejscu, zamiast zjechać. Warto wspomnieć, że trzyma on Abrę na plecach (na barana). Platina wprost odpowiada, że nie umie jeździć, ale przeczytała o tym dużo książek i na pewno da sobie radę.
Niestety, teoria nie zawsze pokrywa się z praktyką. Platina szybko traci kontrolę nad nartami i po prostu jedzie na krechę. Przerażony narciarz, stojący na drodze rozpędzonej dziewczynie, rozkazuje Abrze użyć teleportacji. Dosłownie w ostatniej chwili udaje mu się usunąć z drogi Platinie. Zezłoszczony stwierdza, iż nic tu po nim, więc sobie idzie, zaś rozpędzona Platina nie ma zielonego pojęcia jak sbię zatrzymać, co kończy się wywrotką. Leżące na śniegu dziewczyna, ze zdziwieniem stwierdza, że upadek prawie w ogóle nie bolał. Po chwili orientuje się także, iż nie ma jednej narty i kijka. Poleciały one bowiem w powietrze i, spadając, uderzyły w śpiącego sobie dzikiego pokemona. Zirytowany, wyrwaniem ze snu, Graveler zachowywał się agresywnie w stosunku do dziewczyny. Nie pomogły przeprosiny ani mówienie, że to niechcący.
W dodatku Graveler zwołał jeszcze dwóch swoich kolegów. W obronie Platina wybiera Empoleona. Prosi go jednak żeby nie zrobił on krzywdy dzikim pokemonom. Na dobry początek walki Graveler celnie atakuje
Młotoramieniem, które zadaje duże obrażenia pokemonowi Platiny. Potem jednak Empoleon używa zamieci i zasypuje wszystkich śniegiem. Niestety dziewczyna też została przysypana. Na skutek wyziębienia organizmu Platina opada z wszystkich sił, po czym traci przytomność. Nagle jednak widzimy Jakiegoś pokemona biorącego nieprzytomną dziewczynę na ramię i niosącego ją w jakieś miejsce. Po odzyskaniu przytomności przez Platinę dowiaduje się ona, że jest niesiona do Śniegowego schronisk. Teraz jest nam przedstawiony trener pokemona, który niesie Platinę. Jest to dziecwczyna średniego wzrostu, prawdopodobnie w wieku Platiny. Pomimo takiego mrozu ma ona krótką spódniczkę.
Niestety po dosłownie chwili Platina zasypia.
Budzi się dopiero w schroniskowym łóżku.
Jakaś starsza kobieta podchodzi do niej z kubkiem gorącej herbaty. Następnie, przebrana w szlafrok, rozmawia z panią, która okazuje się orędownikiem tego przybytku (właścicielką). Robi ona wykład Platinie o tym, że powinna się cieplej ubierać i wszelkich sprawach z tym związanymi. Następnie Platina dowiaduje się, że dziewczyna, która ją uratowała jest tak naprawdę liderką miejscowej sali a jej imię to Candice.

~Olaffo

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Platinum
 • Candice
 • Właścicielka schroniska
 • stary narciaż

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Empoleon (Platinum)
 • Sneasel (dwa; dzikie)
 • Abra (narciaża)
 • Graveler (trzy; dzikie)
 • Abomasnow (Candice)
 • Snorunt (Właścicielki schroniska)
387. Kontra Snover
387. Kontra Snover
Angielska Nazwa: Striking Out Snover
Japońska nazwa: VSユキカブリ VS. Yukikaburi

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Platinum ponownie spotyka Maylene.
 • Platinum walczy z Candice o kolejną odznakę.
Opis Rozdziału
a  Na początku tego rozdziału widzimy Platinę wpatrującą się w plakat z Candice. Szybko skojarzyła fakt, iż to właśnie ona uratowała jej życie. Platina szuje się lekko rozdarta, ponieważ jej celem jest dotrzeć nad jezioro Acuity, ale chciałaby też podziękować swojej wybawicielce. Dzięki GPS-owi w zegarku (czy cokolwiek to jest) dowiaduje się, iż miasto Snowpoint, w którym znajduje się miejscowa sala, jest bardzo niedaleko celu jej podróży. Ubrana i gotowa do wyjścia Platina, nagle zauważa kogoś za oknem. Jest to biegnąca dziewczyna, a towarzyszą jej Riolu i Meditite. Osoba ta wydaje się znajoma, więc postanawia ją dogonić i przywitać. Okazuje się, że jest to sama liderka sali typów walczących, Maylene. Nasza trenerka również od razu rozpoznaje Platinę. Po krótkiej rozmowie Maylene mówi, że musi już biec. Zaciekawiona Platina wypytuje, dokąd Maylene się tak śpieszy. Gdy tylko dowiaduje się, iż biegnie ona potrenować z miejscową liderką, podniecona i pobudzona łapie Maylene za rękę i z całych sił ciągnie do przodu, prosząc o wskazanie drogi. Nie mając innego wyjścia, Maylene się zgadza. Gdy dziewczyny biegną tak w stronę miasta, możemy zauważyć, iż Platina zdjęła kurtkę. Zapytana, czy nie będzie jej zimno, odpowiada, że chce być jak Candice. Mimo zimna zawsze chodzi lekko ubrana i, jak stwierdza, taki ubiór jest bohaterski. Chyba wszyscy domyślamy się reakcji Maylene:
Po czym stwierdza, że Candice nosi go tylko dla mody. Następnie dowiadujemy się, iż Maylenbe i Candice są dobrymi przyjaciółkami. Platina zdobywa też informację, że pokemony tyku lodowego nie radzą sobie za dobrze z tykami: walczącymi i stali. Następnie nasze bohaterki docierają do północnej strony miasta Snowpoint. Jak się okazuje, jezioro Acuity jest już bardzo niedaleko. Z tego powodu Platina, w pierwszym momencie zrywa się do biegu w tamtą stronę. Maylene jednak ją powstrzymuje i mówi, by wpierw zapytała Candice, czy nie pomogłaby dotrzeć jej na miejsce. Nie dość, że zna ona dobrze pobliskie tereny, to jeszcze jest potężnym trenerem. Po przemyśleniu sprawy Platina żegna się z Maylene i biegnie prosto w stronę sali. Gdy tylko Platina przekracza próg sali, mimo protestów, zastaje zakwalifikowana jako trener walczący o odznakę i aby dostać się do Candice musi najpierw pokonać wszystkich na swojej drodze. Nie stanowi to zresztą większego problemu. Gdy już dociera do lidera sali, oczywiście, chce jej podziękować za uratowanie życie. Candice jednak nie jest tym zbytnio zainteresowana i pośpiesza Platinę, gdyż chce już stanąć do walki. Zatem zaczyna się bitwa. Pierwszym wyborem Platiny jest
Empoleon. Candice wybcrał zaś Snovera. Niespodziewanie Platina decyduje się na zadanie pierwszego ciosu, używając
Stalowego pazura. Jak się okazuje, jeden cios wystarcza. Znokautowany Snover pada na deski. Zaskoczona Candice stwierdza, iż Platina jest silniejsza, niż myślała. Jednak to dobrze, właśnie na takich trenerów czeka. Następnie bierze do ręki pokeballa i mówi: Teraz mogę użyć… tego pokemona!.
Nikt jednak nie wie co to za pokemon. Ostatnia ilustracja tego rozdziału przedstawia przyklejoną do szyby sali Maylene, oglądającą potyczkę Platiny z Candice.

~olaffo

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Platinum
 • Candice
 • Maylene

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Empoleon (Platinum)
 • Rapidash (Platinum)
 • Dzikie pokemony w sali gimnastycznej; w Snowpoint
 • Snover (Candice)
 • Riolu (Maylene)
 • Meditite (Maylene)
388. Kontra Froslass
388. Kontra Froslass
Angielska Nazwa: To and Fro with Froslass
Japońska nazwa: VSユキメノコ VS. Yukimenoko

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Platinum wygrywa z Candice i dostaje odznakę.
 • Platinum łapie Lopunny.
Opis Rozdziału
a  Rozdział zaczyna się od Empoleona stojącego nad leżącym Snoverem, którego chwilę wcześniej uderzył. Szczęście Platinum z pokonania pierwszego przeciwnika przerwał komentarz Candice. W tym samym momencie stalowy ptak został uderzony czymś w głowę. Lodowa liderka wyjaśniła, że to „Bombowe Ziarno” jej Snovera. Trawiasty atak wyprowadzony przez pokemona liderka, wystarcza by znokautować pokemona Panienki. Było widać także Maylene za szybą, która komentowała walkę, oglądając ją z Riolu i Meditite. Obie dziewczyny wypuściły po kolejnym pokemonie; Candice wybrała Froslass, nazwanym przez nią „specjalnym pokemonem”, a Platinum wybrała swojego pierwsze pokemona; Rapidasha. W kolejnej rundzie, przewagę ponownie miała wyzywająca, jednak liderka potrafiąca wykorzystywać słabości innych, mogła powtórzyć, albo i poprawić wynik z poprzedniej rundy. Chociaż Panienka Berlitz miała Rapidash od niedawna, dała radę wykorzystać jej mocną stronę – szybkość. Bardzo szybki, ognisty pokemon miał sporą przewagę nad lodowym duchem, co było korzystne dla trenerki chcącej szybko zakończyć walkę. Niestety, ale Froslass potrafiła robić dobre uniki, co w połączeniu z lodowymi atakami, wywołało u jej przeciwniczki zmęczenie. By zregenerować swojemu ognistemu wierzchowcowi siły, Panienka poleciła mu użyć „Odpoczynku”. Po chwili milczenia i patrzenia się w Platinum, Candice zaczęła komentować jej zachowanie jako dziwne ib lekceważące liderkę; uważała, że dziewczyna przyszła do niej tylko podziękować, pokonać i użyć jej jako przewodniczki. Dodała także, że taka walka nie powinna mieć miejsca. Podenerwowana tym Panienka, próbowała wszystko wytłumaczyć, jednak liderka postanowiła wrócić do walki. Przy użyciu „Ocucającego Uderzenia” przerwała odpoczynek Rapidash i niemal ją pokonała. Candice zawróciła swojego lodowego ducha, tak samo jak Platinum swojego ledwo trzymającego się konia. Potem spytała się Przewodniczącego Stowarzyszenia, czy już może zakończyć walkę. Ten się zgodził, jednak Platinum nie chciała się poddawać. Zabrnęła za daleko w myślach, tracąc wiarę w siebie; przypomniała sobie, że wygrała w poprzednich salach w dużej mierze dzięki Pearlowi i Diamondowi. Byłą coraz bardziej niezdecydowana czy użyć nowego pokemona. Jej rozmyślania przerwała liderka swoim entuzjazmem i mówieniem o walce z Zespołem Galactic. Przy okazji z Balla Panienki wyszedł jej nowy nabytek – Lopunny. Kolejna runda się zaczęła. Ta część polegała na walce Abomasnowa i Lopunny. Gdy Platinum zastanawiała się nad źródłem informacji Candice o Zespole Galactic, jej przerośnięty królik oberwał „Odłamkami Lodu”, co zabolało nowego członka drużyny dziewczyny. Lopunny wybiła się z bryły lodu i zaczęła skakać wokół Abomasnowa unikając wszystkich jego ataków. Nagle przeszła do ofensywny i pokonała śnieżnego wielkoluda „Kopnięciem z Wyskoku”. Lidecrka widząc, że jej przeciwniczka wróciła do formy, poczuła podekscytowanie walką. Doszło do starcia królika i ducha, w którym poprzednia strategia Platinum wyszła na jej niekorzyść. Lopunny zemdlała. Candice ucieszyła się z wygranej zapominając jeszcze o Rapidash, która w pełni sił znokautowała Froslass. Zdziwienie liderki przerwały wyjaśnienia Panienki. Tym razem, to ona czymś zaskoczyła. Lopunny przed pokonaniem użyła „Życzenia Uleczenia”, co uzdrowiło jej kolejnego pokemona. Pote oświadczyła, że to dzięki zbesztaniu przez Candice i otrzymała odznakę Sali Snowpoint. Po wręczeniu odznaki, liderka zaczęła mówić o tym, że dziewczyna powinna mieć więcej członków w drużynie, proponując jej złapanie z pokemonów z publiki, by walka z Zespołem Galactic była łatwiejsza. To przypomniało Panience o tym, że liderka wie o całej sprawie. Candice powiedziała, że wie o wszystkim od Byrona. Candice, Platinum i Maylene postanowiły zrobić zasadzkę na Galaktycznych nad jeziorem, które było ich celem.
Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Platinum
 • Candice
 • Maylene
 • Pearl (wspomnienia)
 • Byron (wspomnienia)

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Empoleon (Platinum)
 • Rapidash (Platinum)
 • Lopunny (Platinum)
 • Froslass (Candice)
 • Snover (Candice)
 • Abomasnow (Candice)
 • Riolu (Maylene)
 • Meditite (Maylene)
 • Snorunt
 • Sneasel
 • Piloswine
 • Swinub
389. Kontra Clefairy
389. Kontra Clefairy
Angielska Nazwa: Cautious Clefairy
Japońska nazwa: VS ピッピ VS. Pippi

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Pearl spotyka pana Rada Rickshawa.
Opis Rozdziału
a  Przed hutą Fuego, wieczory w Sinnoh stają się coraz chłodniejsze. Pearl upewnia się, czy jego pokemony radzą sobie w tym chłodzie. Chłopak, widząc, że wszystko z nimi w porządku postanawia znaleźć sposób na ogrzanie samego siebie. Okazuje się, że jego podkoszulek to tak naprawdę bluza z podkasanymi rękawami. Po zaciągnięciu rękawów trener sprawdza notatki zostawione przez Zespół Galactic. Chce znaleźć jakąkolwiek wskazówkę dotyczącą zamiarów wrogiej organizacji. Po chwili chłopak przysypia. Po chwili jednak budzi się i stwierdza, że nie może mieć za ciepło, ponieważ wtedy wpada w błogi stan, więc podwija rękawy a bluza ponownie pełni rolę podkoszulka.

Na miejsce przybiega Fuego. Człowiek upewnia się, czy trener nie chce spędzić nocy wewnątrz huty. Trener uprzejmie odmawia i wraca do przeglądania zapisków. Trener przypomina sobie symbol G, który widoczny był na uniformach organizacji. Chłopak wie, że przeciwnicy chcieli porwać Panienkę. Potem przypomina sobie Cyrusa, co do którego nie ma wątpliwości, że jest szefem ów organizacji. Pearl upewnia się u Chahiko czy nie pomylił się co do imienia mężczyzny. Trener stwierdza, że organizacja działa pod przykrywką firmy Space Energy Development. Trener brnie dalej, przypominając sobie o porwaniu ojca panienki, gdzie porywacze nie ukrywali, do jakiej organizacji należą, i że próbują stworzyć nowy wszechświat. Słowem kluczem wszystkich wydarzeń jest kosmos. Chłopak jednak nie wie, co może kryć się pod frazą stworzenia wszechświata. Nie jest to jednak dla niego priorytetem wobec najbliższych planów, które obejmują spuszczenie bomb na jeziora Sinnoh.

Ponownie przychodzi pan Fuego, który pokazuje Pearlowi plany, które wyraźnie wskazują, że organizacja zamówiła stworzenie tylko jednej bomby. Wnet chłopiec uświadamia sobie, że osuszeniu ulegnie jedno jezioro. Trener nie rozumie, skoro organizacja chce złapać wszystkie trzy legendarne pokemony jezior, dlaczego zdecydowali się tylko na budowę jednej bomby? Pearl mówi swoimi pokemonom, że są już bardzo bliska rozwiązania tej zagbadki. Nagle na chłopca wpada mężczyzna, rozsypując z trzymanego kartonu śruby. Jest to zamówienie do sklepu rowerowego znajdującego się w mieście Eterna. Mężczyzna przyznaje się, że miał zrealizować zamówienie, jednak o tym zapomniał. Pearl przypomina sobie ów sklep oraz jego właściciela. Pearl przypomina sobie słowa mężczyzny o budynku, w którym był przetrzymywany przez złą organizację. Wnet uświadamia sobie, że kryjówka Zespołu Galactic znajduje się w Eternie.
Bez słowa wytłumaczenia Pearl wybiera Chimhiko, z którym szybkim susem wskakuje na dach budowli.

Stamtąd Pearl obserwuje przez lornetkę wspomniany wcześniej budynek. Trener przypomniał sobie, że widział lądujący tam helikopter. Chłopak nie rozumie, dlaczego właśnie sprzedawca rowerów został porwany, więc stwierdza, że musi się spotkać z mężczyzną. W tym celu trener bierze od Fuego paczkę i stwierdza, że dostarczy ją do miejsca docelowego. Pearl wsiada na Luxraya i rusza w celu spotkania się z Rickshawem.

Podczas podróży chłopak stwierdza, że jest zimno, ale przynajmniej świecący księżyc oświetla im drogę. Po dotarciu do miasta trener podchodzi do sklepu. Trener wie, że nie na miejscu jest nachodzić ludzi w środku nocy, jednak nie może tracić czasu, ponieważ do spuszczenia bomby pozostały dwa dni.
Gdy chłopak chce zapukać do drzwi za jego plecami, w blasku księżyca pojawiają się dwie tajemnicze postacie. Okazuje się, że to Clefairy, które atakują pokemony Pearla. Stwory atakują trajkotaniem i rozładowaniem. Pokemony dostały, jednak nie tak mocno. Pearl próbuje się uspokoić i zagląda do pokedexu. Stwierdza, że mogą być kłopotliwi do pokonania. Gdy trener chce wydać rozkaz zostanie zatrzymany przez samego Rickshawa, który próbuje obronić swoje pokemony. Mężczyzna po chwili poznaje chłopca i mówi swoimi podopiecznym, że chłopiec nie jest napastnikiem, po czym zwraca swoje zakłopotane pokemony do pokeballi. Mężczyzna przeprasza za to, stwierdzając, że stał się ostrożniejszy od czasu kiedy został porwany przez zespół Galactic. Człowiek dodaje, że wiedział, iż jego Clefairy również były ccelem, chociaż sam nie rozumiał, do czego mogły służyć. Zapamiętał jedynie rozmowy o księżycu i gwiazdach. Mężczyzna stwierdza, że wrogowie zbierają wszystko to, co kojarzy się z kosmosem. Człowiek przechwala się, że nie wydał swoich pokemonów, które ukrywały się na poddaszu.
Nagle na niebie pojawia się helikopter. Mężczyzna stwierdza, że lata on już od dwóch dni, a jego pokemony bardzo się tego boją.
Wpychając Rickshawa do ślepego zaułku, Pearl zdradza swój plan, dotyczący zmierzenia do jeziora Valor, by powstrzymać organizację przed zdetonowaniem bomby. Chłopak dodaje, że helikopter prawdopodobnie przewozi części potrzebne do skonstruowania bomby. Mężczyzna postanawia pomóc chłopakowi w jak najszybszym dostaniu się nad jezioro i przedstawia mu dwuosobowy rower. Mężczyzna tłumaczy, że w dwa dni na swoim pokemonie może nie zdążyć, jednak jeżeli we dwie osoby będą pedałować, mogą dostać się nad jezioro wcześniej, niż wrogowie. Pearl zgadza się na taki układ.

Gdy obydwoje wyjeżdżają z Eterny chłopak zwraca uwagę na rzeźbę, która przypomina scalenie dwóch legendarnych pokemonów.

Bohaterowie próbują wszystkich sił w dotarciu na czas. Tymczasem z bazy Zespołu Galactic wystartowały trzy śmigłowe, gdzie w jednym znajduje się bomba…

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Pearl
 • Rad Rickshaw
 • Pan Fuego

 

Kto wystapił (Pokémony):

 • Infernape (Chimler Pearla)
 • Chatot (Chahiko Diamonda)
 • Luxray (Rayhiko Pearla)
 • Shinx
 • Luxio
 • Shellos
 • Clefairy (Rad Rickshawa; Cliff i Cliffette)
 • Cleffa
390. Kontra Lickitung
390. Kontra Lickitung
Angielska Nazwa: Licking Lickitung
Japońska nazwa: VS ベロリンガ VS. Beroringa

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Diamond zostaje zaatakowany przez Lickitunga.
Opis Rozdziału
a  Diamond wraz ze swoimi pokemonami doszedł do miasta Jublife – miasta, gdzie wraz z Pearlem wygrali casting na najlepszy kabaret oraz poznali panienkę. Chłopak stwierdza, że są już niedaleko, jednak nie można zapomnieć o tak ważnej czynności, jakim jest jedzenie, więc zabiera się wraz ze swoją drużyną do pałaszowania kulek ryżowych. Dia skupiony jest na mapie i nie zauważa, że ktoś podkradł mu jedzenie. Trener jest zaskoczony brakiem swojego prowiantu. Po chwili traci też mapę. Chłopak jednak się tym nie przejmuje, ponieważ jego głód jest silniejszy.
Po najedzeniu się rusza odnaleźć utracony przedmiot.
Trener wbiega do miasta i czołowo zbija się z mężczyzną, któremu towarzyszą trzy klauny. Człowiek pyta się chłopaka czy nic mu nie jest. Oczywiście chłopiec odpowiada rodem z kabaretu. Po czym ignoruje mężczyznę, szukając swojej mapy. Człowiek, zauważając ketchup na nadgarstku Dia stwierdza, że chłopak nie potrzebuje papierowej mapy, skoro ma ją zainstalowany w poketchu. Trener nie rozumie, o jakim urządzeniu jego rozmówca mówi. Człowiek odpowiada wściekłością i chwyta chłopaka za rękę, wykrzykując, że cały czas ma przy sobie poketch. Chłopak przyznaje się, że nigdy go nie użył, odkąd go dostał. Mężczyzna nieco się uspokaja i postanawia pokazać trenero
bwi wszystkie użyteczne funkcje urządzenia. W końcu mężczyzna włącza funkcje mapy i pyta się, dokąd chłopak chce się udać. Gdy Dia odpowiada, że chce dojść do jeziora Verity mężczyzna oznacza miejsce gwiazdką.
Nagle chłopak oddala się od mężczyzny i pyta się go, skąd tyle wie o urządzeniu. Człowiek wykrzykuje, że jest on prezesem stowarzyszenia poketch, po czym wyjaśnia, że urządzenia te są bardzo popularne w regionie oraz są dostępne w dwóch kolorach: różowym i niebieskim. Diamond jest zdziwiony, gdy słyszy tylko o dwóch kolorach, skoro Pearl nosi pomarańczowy zegarek. Prezes uświadamia sobie, że chłopiec jest jednym z trenerów wysłanych przez profesora Rowana, który dwa miesiące temu przyszedł zamówić urządzenia w trzech kolorach. Człowiek dodaje, że teraz podróżuje po regionie, ponieważ jest podczas kampanii. Po chwili mężczyzna wpada na pomysł i przebiera Diamonda z clowna, by ten pomógł w promocjo poketchu.
Prezes i Diamond, stojąc przy niewielkim straganie, proponują produkt przechodniom. Przyciągając ich promocją, która polega na odpowiedzeniu prawidłowo kilku pytań, a w nagrodę dostaną całkowicie nową zainstalowaną aplikacje.
Do straganu podchodzi para zakochanych, którzy są zaciekawieniu przedmiotem. Gdy mężczyzna chce zaprezentować przedmiot, znika mu z ręki. Dziewczyna stwierdza, że widziała, iż coś różowego chwyciło za przedmiot. Dia zauważa, że na dłoni prezesa znajduje się lepka maź podobna do śliny, więc przedmiot został chwycony językiem. Tren
cer idzie śladami kropli śliny i dochodzi do stojącego za drzewem Lickitunga. Trener uświadamia sobie, że właśnie ten pokemon zabrał mu mapę i jedzenie, po chwili zastanawia się nad nadaniem imienia różowemu pokemonowi. Trener wybiera cały swój zespół, by zaatakowali Lickitunga. Pokemon nie daje się łatwo i atakuje toczeniem, zbijając Wiga i Munchlaxa. Gdy używa na Donie lizania, ten chwyta go za język i powala. Wściekły Lickitung łapie językiem Sheldona i uderza nim o ziemi, po czym ewoluuje w Lickylicky. Prezes ponagla, by Dia jak najszybciej złapał pokemona, jednak chłopak… zapomniał pokeballi…

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Diamond
 • Trzy klałny
 • Prezes korporacji Poketch
 • Zakochana para

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Torterra (Wig Diamonda)
 • Munchlax (Lax Diamonda)
 • Shieldon (Don Diamonda)
 • Lickitung
 • Lickilicky
391. Kontra Lickilicky
391. Kontra Lickilicky
Angielska Nazwa: Luring in a Lickilicky
Japońska nazwa: VS ベロベルト VS. Berobelt

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Diamond łapie Lickilicky.
Opis Rozdziału
a  Trzy klauny chętnie służą pomocą Diamondowi i dają mu kilka pustych PokeBalli. Chłopak przyznaje, że jeszcze nigdy nie złapał żadnego Pokemona i przypomina sobie wszystkie wskazówki od Pearla. Celuje w głowę Lickilicky i rzuca kulą, ale Pokemon tylko się irytuje. Znika pod ziemią i zaczyna ponownie atakować podopiecznych Dia. Klauny są pod wrażeniem siły i szybkości Lickilicky’ego i komentują z boku całe starcie. Prezes niecierpliwi się i pogania Diamonda do szybszego złapania Pokemona. Mężczyzna martwi się, że przez szkodnika cała kampania reklamowa pójdzie na marne.

Dia rozmyśla nad kolejnym posunięciem i dzięki Poketchowi stara się zlokalizować pozycję przeciwnika. Orientuje się, że Laxowi zginęła stalowa kula i domyśla się, że to Lickilicky zabrał ją swoim językiem. Chłopak siada na ziemi i zaczyna czytać instrukcję Poketbcha. Dzięki urządzeniu odnajduje kryjówkę przeciwnika, w której prawdopodobnie trzyma wszystkie skradzione przedmioty.

Cała piątka rusza na miejsce i zgodnie z przewidywaniami Diamonda odnajdują wszystkie zguby. Lickilicky chowa się w pobliskiej norze, a Dia zaczyna łagodnie do niego przemawiać. Mówi, że kradzież jest zła, ale doskonale rozumie jego chęć kolekcjonowania ładnych rzeczy. Nagle za chłopakiem pojawia się język, ale przygotowany Lax go łapie. Dia jeszcze raz rzuca PokeBall i tym razem udaje mu się złapać Pokemona.

Tłum, któryc podziwiał zmagania Dia jest pod wrażeniem aplikacji Poketcha. Wszyscy chcą chętnie kupić urządzenie i Prezes nie może odpędzić się od klientów. W tym czasie Dia postanawia zwrócić ukradzione przedmioty właścicielom. Wcześniej nadaje imię Rii nowemu członkowi drużyny. Prezes jest bardzo wdzięczny Diamondowi za okazaną pomoc i opowiada jak Lickilicky przyczepił się do niego, gdy ostatniej nocy odwiedził jezioro Valor. Dia dziwi się, bo ostatnio jezioro było bardzo pilnie strzeżone. Chłopak domyśla się, że Zespół Galactic jest coraz bliżej zrealizowania swojego planu.

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Diamond
 • Trzy klałny
 • Zakochana para
 • Prezes korporacji Poketch
 • tłum

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Torterra (Wig Diamonda)
 • Munchlax (Lax Diamonda)
 • Shieldon ( Don Diamonda)
 • Lickitung
 • Lickilicky (Diamonda; nowy)
392. Kontra Weepinbell
392. Kontra Weepinbell
Angielska Nazwa: Well Met, Weepinbell
Japońska nazwa: VS ウツドン VS. Utsudon

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Diamond dociera do domu Platinum w mieście Sangem.
 • Dia zostaje zaatakowany przez Sebastiana.
Opis Rozdziału
a  Dia spędza dzień roznosząc przedmioty skradzione przez Lickilicky. Ostatnią rzeczą jest zabawkowy robot, ale chłopiec zauważa, że na podeszwie stopy ma zapisany adres właściciela, więc oddanie go nie powinno stwarzać problemu. Bez większych problemów znajduje posiadaczkę, ale kobieta odpowiada mu, że zabawka jej już nie interesuje i Dia może ją zatrzymać. Chłopiec bardzo się cieszy, zabawka pochodzi z jego ulubionego anime, a na dodatek jest bardzo rzadka. Gdy ją uruchamia, figurka wariuje i wpada na drzewo. Rii stara się ściągnąć ją swoim językiem, ale potyka się o murek i razem z Diamondem przelatują przez pobliskie ogrodzenie.

Oczom chłopaka ukazuje się przepiękny park, ze wspaniałymi widokami. Dia wypuszcza wszystkich podopiecznych i razem wędrują jedną z oświetlonych ścieżek. Po dłuższej drodze trener zarządza chwilę przerwy i wsbpólnie przygotowują małą przekąskę. Kolację przerywa pojawienie się bogato zdobionego powozu, z którego wysiada staruszek. Dziadek twierdzi, że zna wszystkich mieszkańców miasta Sandgem, a skoro wcześniej nie widział chłopaka, to znaczy, że na pewno jest intruzem. Wystawia Weepinbella i atakuje. Zdezorientowany Rii zaczyna szarżować na wszystkich dookoła, ale nieszczęśliwie jego celem są Pokemony Dia. Staruszek przyzywa wszystkie swoje Pokemony i ostatecznie pokonuje chłopaka.

Zmęczony Dia zastanawia się, dlaczego atakują go w parku. Zdziwiony dziadek tłumaczy mu szybko, że nie znajdują się w parku, lecz rozległym ogrodzie państwa Berlitz. Diamond rozmyśla na głos, czy to dom rodzinny Platiny, a staruszek słysząc to imię, natychmiast przeprasza niedoszłego intruza za zamieszanie i zaprasza go do rezydencji.

Diamond zostaje przyjęty w rezydencji po królewsku, a Sebastian spełnia wszystkie jego zachcianki. Lokaj jeszcze raz przeprasza za swoje wcześniejsze zachowanie. Tłumaczy się, że gdy Panienka została porwana, stał się bardzo podejrzliwy, w stosunku do obcych. Diamond doskonale to rozumie i przyznaje, że on również czuje niepokój — Galaktyczni mają zaatakować jeziora już następncego dnia. Dia dowiaduje się, że Rowan, którego laboratorium znajduje się nieopodal, jest jeszcze w mieście Canalave. Gdy chłopiec podchodzi do okna, chcąc obejrzeć budynek, zauważa, że w laboratorium jeszcze ktoś jest.

Asystentka Rowana, doktor Hamana, szuka dokumentów potrzebnych do badań. Kobieta nie może znaleźć notatek już od kilku dni i po kolejnych poszukiwaniach postanawia zaczerpnąć trochę świeżego powietrza. Gdy wychodzi na dwór, zauważa, że zaczął padać śnieg. Nagle otacza ją stado Yanmeg.

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Diamond
 • Sebastian
 • Roseanne

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Torterra (Wig Diamonda)
 • Munchlax (Lax Diamonda)
 • Shieldon (Don Diamonda)
 • Lickilicky (Tung Diamonda)
 • Weepinbell (Sebastiana)
 • Chinchou
 • Rapidash
 • Tyrogue
 • Dunsparce
 • Yanmega
393. Kontra Yanmega I
393. Kontra Yanmega I
Angielska Nazwa: Yikes, Yanmega! I
Japońska nazwa: VS メガヤンマ I VS. Megayanma I

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Diamond i Sebastian ruszają na ratunek Roseanne, która jest atakowana przez stado Yanmega.
Opis Rozdziału
a  Hamana zostaje otoczona przez stado wściekłych Yanmeg. Jest to dla niej o tyle przykre, że bardzo boi się Pokemonów robaków, do tego stopnia, że nie jest w stanie nawet na nie patrzeć. Gdy zaczyna wzywać pomoc, orientuje się, że przez dźwięk wydawany przez skrzydła napastników nikt nie jest jej w stanie usłyszeć. Hamana zapala światło w laboratorium i liczy, że ktoś zauważy atak.

Diamond z Sebastianem zauważają poruszenie w budynku i postanawiają pomóc kobiecie. Przy pomocy Rii i jego języka szybko opuszczają rezydencję i w okamgnieniu docierają do laboratorium. Dia zauważa Yanmegi, które zaczynają szarżować na nowo przybyłych. Chłopiec domyśla się, że za tym atakiem stoi zespół Galactic, który chce odciągnąć uwagę od trzech jezior.

Dia postanawia zmierzyć się z owadami i wysyła swoje Pokemony do walki. Niestety pierwszy jego atak zostaje całkowicie odparty, a chłopak zaczyna czytać książeczkę z kawałami, które kiedyś dostał od Pearla. Odkąd chłopcy zobowiązali się do ochrony Platiny książka zmieniła się w porady trenerskie, systematycznie uzupełniane przez Pearla. Przy pcomocy swojego Pokedexa skanuje przeciwników i zbiera więcej informacji o ich przyszłych atakach. W czasie gdy Diamond obmyśla plan, Dunsparce Hamany robi podkop, w którym asystentka wraz ze swoim Pokemonem będzie się mogła bezpiecznie schować.

Dia po raz kolejny staje do walki z Yanmegami. Zauważa, że na jednej z nich jest wbudowany głośnik, przez który prawdopodobnie Pokemony otrzymują rozkazy. Przy pomocy Torterry i SuperListka rozpoczyna atak.

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie)

 • Diamond
 • Sebastian
 • Roseanne

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Torterra (Wig Diamonda)
 • Munchlax (Lax Diamonda)
 • Shieldon (Don Diamonda)
 • Lickilicky (Ri Diamonda)
 • Weepinbell (Sebastiana)
 • Chinchou
 • Dunsparce
 • Yanmega (wiele)
394. Kontra Yanmega II
394. Kontra Yanmega II
Angielska Nazwa: Yikes, Yanmega! Ii
Japońska nazwa: VS メガヤンマ II VS. Megayanma Ii

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Dia ratuje Roseanne.
Opis Rozdziału
a  SuperListek Dia po raz pierwszy pudłuje. Chłopiec postanawia zmienić taktykę i rezygnuje chwilowo ze zniszczenia urządzenia. W pierwszej kolejności postanawia się przebić przez rój i w tym celu wydaje szereg poleceń Lickilicky.

Hamana rozmyśla nad taktyką Diamonda. Kobieta zastanawia się, gdzie ukrywają się trenerzy Yanmeg i zauważa, że Stalowa Kula, którą zwykle trzyma Lax jest cała porysowana. Szybko przygląda się pozostałym Pokemonom chłopaka i dochodzi do wniosku, że Yanmegi atakują falami dźwiękowymi, które uderzają wewnątrz organizmu. Hamana prędko dzieli się swoimi spostrzeżeniami z Diamondem. Jednak pomimo jej chęci łopot skrzydeł owadów zagłusza jej głos.

Yanmegi uderzają ponownie i przy okazji niszczą całe laboratorium. Diamond jest jednak przygotowany na atak i nie tylko go odpiera, ale również zabiera kamerę z głośnikami. Rii dzięki swojej sile szybko niszczy bmaszynę, a zdezorientowani przeciwnicy przestają atakować i wycofują się z budynku. Dia opowiada o swoim planie — w chwili, gdy zorientował się, że Pokemony atakują przy użyciu fal dźwiękowych oddał Lickilicky’emu specjalny przedmiot, który działa jak kamizelka chroniąca przed dźwiękiem. Dodatkowo dzięki notatkom Pearla i Pokedexowi był w stanie stworzyć skuteczny i szybki plan.

Tymczasem Mars, która obserwowała wszystko przez kamerę, orientuje się, że jej nadajnik został zniszczony. Kobieta irytuje się, gdy zdaje sobie sprawę, że musi osobiście fatygować się nad jezioro, a dodatkowo nie będzie już w stanie wykraść żadnych interesujących notatek z laboratorium profesora Rowana. Nie traci czasu i szybko wyrusza nad jezioro Verity.

Diamond zastanawia się czym jest przedmiot trzymany przez Rii, który pomógł mu wygrać starcie. Nagle Hamana rozpoznaje rzecz — jest to Protektor, który umożliwia ewolucję niektórym Pokemonom. W trakcie rozmowy ubranie Dia całkowicie się rozpada, a gdy Sebastian chce przynieść chłopakowi coś na zmianę, Dia nie chce robić nikomu fatygi i biegnie do swojego rodzinnego miasteczka Twinleaf.

Mars, która już dotarła nad jezioro, bada wszystkie parametry i rozpoczyna symulację złapania Pokemona. Kobieta zastanawia się, które jezioro Cyrus będzie chciał wysadzić i w międzyczasie dostrzega, że jej Yanmegi wracają.

Tymczasem Pearl z panem Rickshawem jadą rowerem do jeziora. Chłopiec przypomina sobie statuę, którą zauważył w mieście Eterna i pyta o jej symbolikę. Jego towacrzysz odpowiada, że posąg stoi w mieście od tak długiego czasu, że nikt nawet nie pamięta jego nazwy. Jednak kiedyś były pod rzeźbą dwie tablice, ale wskazówki na nich były tak niejasne, że płyty zostały poddane dokładnej analizie. Mężczyzna pamięta, że wszyscy mieszkańcy Eterny są bardzo związani z posągiem i wspominają go jako Pokemony, które rządziły czasem i przestrzenią. Rickshaw przypomina sobie, że gdy został uwięziony przez Galaktycznych, porywacze zadawali dokładnie takie same pytania, co teraz Pearl. Mężczyzna ze strachu odpowiedział dokładnie o wszystkim, co wiedział, ale pomimo to, Cyrus dalej zadawał pytania o Dialdze i Palkii. Pearl domyśla się, że Pokemony również mają coś wspólnego z trzema jeziorami.

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Diamond
 • Sebastian
 • Roseanne
 • Mars
 • Członek zespołu Galactic
 • Cyrus
 • Rad Rickshaw
 • Pearl

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Torterra (Wig Diamonda)
 • Munchlax (Lax Diamonda)
 • Shieldon (Don Diamonda)
 • Lickilicky (Ri Diamonda)
 • Weepinbell (Sebastiana)
 • Chinchou
 • Dunsparce
 • Yanmega (wiele)
 • Purugly (Mars)
395. Kontra Sableye
395. Kontra Sableye
Angielska Nazwa: Stopping Sableye
Japońska nazwa: VS ヤミラミ VS. Yamirami

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Dia wraca do domu, by zmienić ubrania.
 • Mama Dia zostaję porwana. Dia rusza jej na ratunek.
 • Platinum, Maylene i Candice zostają zaatakowane przez Jupiter.
Opis Rozdziału
a  W mieście Veilstone członkowie zespołu Galactic dokonują ostatnich poprawek przed zrealizowaniem planu. Głównodowodzący martwi się opóźnieniem w schwytaniu trio z jezior, przez które organizacja w dalszym ciągu nie jest w stanie stworzyć Czerwonego Łańcucha potrzebnego do przywołania Dialgi i Palkii. Drugi z członków uspokaja kolegę i informuje, że Galaktyczna Bomba jest już w drodze do celu.

Tymczasem Diamond, a razem z nim Sebastian i Hamana, docierają dbo miasteczka Twinleaf. Chłopiec szybko wbiega do domu, ale ku jego rozczarowaniu nigdzie nie zauważa swojej mamy. Trener zdaje sobie sprawę, że ona wciąż nie wie o prawdziwym celu podróży i jest przekonana, że odbywa darmową wycieczkę po regionie. Dia postanawia się przebrać i w szafie znajduje liścik od mamy — jest napisane, że postanowiła na jego cześć urządzić małe przyjęcie i z tego względu poszła szukać jagód nad jezioro Verity. Spanikowany chłopak czym prędzej biegnie ją odszukać.

W tym samym czasie Platina, Candice i Maylene biegną w stronę jeziora Acuity. Wspólnie z Pokemonami pokonują wszelkie przeszkody terenowe i docierają do jego brzegu. Platina wspomina ostatnie tatą, który opowiedział jej jedną z historii dzieciństwa. Pewnego razu dziewczynka, za mała, by o tym pamiętać, podczcas jednego z badań profesora zgubiła się nad jeziorem Acuity. Panienka rzeczywiście nie może sobie przypomnieć tego wypadku, ale w głębi pamięta o cieniu tajemniczego Pokemona, którego wówczas ujrzała. Dziewczyny z ulgą zauważają, że Galaktyczni nie dotarli nad jezioro. Nagle oślepia ich błysk, a ze śniegu wyłania się Sableye.

Maylene wystawia do walki Riolu, ale stalowy Pokemon już na starcie przegrywa. Candice chce pomóc koleżance, gdy znienacka atakuje ją Gastrodon. Dziewczyna również zostaje znokautowana, a Platina domyśla się, że oba Pokemony nie są dzikie, a ich trener ukrywa się w pobliżu. Słysząc to pojawia się ich przeciwnik — Jupiter, jedna z trzech komandosów zespołu Galactic.

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Diamond
 • Sebastian
 • Roseanne
 • Członek zespołu Galactic
 • Johanna
 • Platinum
 • Candice
 • Maylene
 • Jupiter

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Torterra (Wig Diamonda)
 • Munchlax (Lax Diamonda)
 • Shieldon (Don Diamonda)
 • Lickilicky (Ri Diamonda)
 • Rapidash (Platinum)
 • Empoleon (Platinum)
 • Lopunny (Platinum)
 • Froslass
 • Abomasnow
 • Riolu
 • Sableye
 • Gastrodon
 • Rapidash (dwa)
 • Dunsparce
 • Kangaskhan (Johanna)
 • Glameow (Johanna)
396. Kontra Gastrodon
396. Kontra Gastrodon
Angielska Nazwa: Getting Past Gastrodon
Japońska nazwa: VS トリトドン VS. Tritodon

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Diamond dociera do jeziora Prawdy.
 • Matka Diamonda zostaje porwana przez Mars.
 • Platinum, Maylene i Candice zostają pokonani przez Jupiter.
Opis Rozdziału
a  Platina wystawia do walki Empoleon, ale wodny starter też nie jest w stanie sobie poradzić z Sableyem. Jupiter nie daje swoim przeciwniczkom chwili wytchnienia i przywołuje kolejnego Pokemona, Tangrowtha. Wszystkie wrogie Pokemony zaczynają atakować, a Platina i Maylene mogą się tylko bronić. Candice wpada w szał i razem z Abomasnowem starają się podejść rywala od tyłu. Niestety Członkini Galaktycznych przewiduje wszystkie jej ruchy i dziewczyna wraz z Pokemonem zostają dotkliwie poparzeni.

W tym samym momencie Jupiter zauważa, że samolot zespołu nadlatuje nad jezioro. Kobieta informuje, że dwa takie same samoloty lecą do dwóch pozostałych jezior, ale ku zdziwieniu Platiny tylko jeden z nich ma na pokładzie Galaktyczną Bombę. Dodatkowo przyznaje, że nikt poza ich szefem nie wie, gdzie ładunek dokładnie wybuchnie.

Nad jeziorem Verity Diamond stara się szybko odnaleźć mamę. Nagle chłopak zauważa, że samolot Galaktycznych zbliża się już go swojego celu. Razem z Sebastianem i Hamaną szybko wskakują do krzaków, gdzie mogą bezpiecznie obserwować drugi brzeg jeziora, na którym gromadzą się siły ich przeciwników. Dia postanawia najpierw odnaleźć mamę i wysyła Laxa na jej poszukiwanie. Trener prosi pozostałych towarzyszy o opiekę nad jego rodziną, a tymczasem sam chce powstrzymać Galaktycznych. Chłopak przyznaje, że pożyczył od Fantiny jej Drifblima i dzięki nibemu będzie się mógł dostać na pokład samolotu.

Diamond opuszcza swoich znajomych i dodaje sobie odwagi wspomnieniami o Pearlu i Platinie. Chłopak wpada na Laxa, który zdenerwowany chce coś przekazać trenerowi. Mama Diamonda została złapana w pułapkę, a Mars z Zubatem nie pozwalają jej uciec.

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Diamond
 • Sebastian
 • Roseanne
 • Członek zespołu Galactic
 • Johanna
 • Platinum
 • Candice
 • Maylene
 • Jupiter
 • Mars

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Torterra (Wig Diamonda)
 • Munchlax (Lax Diamonda)
 • Shieldon (Don Diamonda)
 • Lickilicky (Tung Diamonda)
 • Rapidash (Platinum)
 • Empoleon (Platinum)
 • Lopunny (Platinum)
 • Abomasnow
 • Riolu
 • Sableye
 • Gastrodon
 • Tangrowth
 • Dunsparce
 • Zubat
397. Kontra Octillery
397. Kontra Octillery
Angielska Nazwa: Outwitting Octillery
Japońska nazwa: VS オクタン VS. Okutank

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Diamond ratuje swoją matkę.
 • Pearl dochodzi do jeziora Waleczności.
 • Pearl zostaje zaatakowany przez Saturna.
 • Bohaterowie usiłują powstrzymać Zespół Galactic przed wysadzeniem jeziora.
Opis Rozdziału
a  Na południe od drogi nr 214, Rad Rickshaw i Pearl w dalszym ciągu jadą w stronę jeziora. Trener przypomina sobie, że ostatnim razem w okolicach jeziora był, wtedy gdy porwało go tornado i zmuszony był do walki ze złymi naukowcami. Chłopak wybiera całą swoją drużynę, pokazując tym samym gotowość do walki. Clefairy Rada przeszukują teren, ale nie znajdują nic podejrzanego. Mężczyzna podziwia widoki znad jeziora, po czym pyta Pearla, od jakiego miejsca zacznie zwiad. Chłopak wskazuje na pobliską wysepkę. Aby się do niej dostać, spycha konar do wody. Tłumaczy mężczyźnie, że nie posiada przy sobie pokemona, który mógłby zabrać go na drugi brzeg. Sprzedawca rowerów zauważa, że ten sposób przeprawy jest dość niebezpieczny, jednak Pearl tym się nie przejmuje i każe Chahiko atakować płomieniami, by nadać pędu dryfującemu konarowi.

Mężczyzna obserwuje, jak chłopak odpływa. Stwierdza, że trener, mimo że jest jeszcze chłopcem, to zachowuje się jak prawdziwy mężczyzna. Rad ignoruje wcześniejszą prośbę Pearla, by ten wracał do domu. Postanawia znaleźć jakąś wskazówkę dotyczącą zespołu Galactic. Niestety daleko nie zachodzi, ponieważ tajemnicza macka łapię mężczyznę za nogę i wciąga go do wody.

Pearl i jego towarzysze dalej płyną. Chłopak prosi swojego Luxraya, by użył swojego rentgena, gdy tylko dopłyną do wysepki. Trener jednak nie zdąża dokończyć, ponieważ coś wciągnęło go do wody. Okazuje się, że zaatakował go Octillery. Pearl zauważa jego oczy, więc usiłuje się jak najszybciej wynurzyć i ostrzec pokemony bprzed nadchodzącym atakiem: octazooką. Ruch ten niszczy cały konar i stworki wpadają do wody. Za chłopakiem wynurza się Saturn, który jest pod wrażeniem, że chłopak potrafi rozpoznać ruch jedynie po obserwacji przeciwnika. Komandor przyznaje, że został wysłany w to miejsce, by mógł wyeliminować wszelkie przeszkody. Chłopak pokazuje na swoim ekranie nieprzytomnego Rada. Saturn przyznaje również, że wie, gdzie znajduje się bomba, jednak głęboko w sercu pragnie, by to jego jezioro eksplodowało, ponieważ to on ją skonstruował i chciałby na własne oczy zobaczyć potęgę swojego tworu. Według chłopaka wybuch spowoduje wparowanie całej wody z jeziora. Po chwili członek galaktycznych, za pomocą swojej maszyny, podnosi Pearla i pyta się go, jaki miał powód, by płynąć na wysepkę. Pokemony trenera bezskutecznie próbują go uwolnić z ramienia maszyny, a do wybuchu zostało 60 sekund.

Tymczasem Mars każe rzucić Diamondowi pokeball pod groźbą skrzywdzenia jego matki. Dziewczyna dodaje, by odłożył wszystkie swoje pokemony na ziemie. Dziewczyna zauważa, że dawno się nie widzieli, jednak chłopak nie przypomina sobie rozmówczyni. Mars wyjaśnia, że mieli okazje spotkać się w elektrowni. Kobieta, w towarzystwie Purugly, Yanmega, Bronzora i Zubata przedstawia się jako jeden z trzech komandorów zespołu Galactic.

Nieopodal Rosannę niepokoi się tym dlaczego Dia nie pokazuje się na Drifblimie. Sebastian już zaprzągł Rapidashe, jednak również zauważa, że Munchlax z mamą chłopca dalej nie przybyli na miejsce.

Mars tłumaczy Dia, że potrzebowała dużo energii do stworzenia bomby w celu wyparowania wody z jeziora, dlatego pobrali ja z elektrowni. Dzięki temu bomba została ukończona. Trener przerywa dziewczynie i mówi, że odłożył już wszystkie swoje pokemony, dlatego prosi o wypuszczenie jego mamy. Mars podchodzi do chłopca i stwierdza, że nie ma prawa o nic prosić, a ma jedynie obserwować. Dziewczyna łapie go za rękę, by obserwować z bezpieczniejszej odległości, jednak Dia wyrywa jej się. Chłopak stwierdza, że wybuch jeziora nie jest interesujący, a zły. Mars nie jest zadowolona ze słócw rozmówcy. Nie przepada za tymi, którzy chcą jej wmówić, jak ma żyć. Przerażona matka Dia tak bardzo ścisnęła ze strachu koszyk z owocami, że ich sok wyprysł na Zubata, którzy trzymał ją jako zakładniczkę. To odwróciło uwagę Mars, dlatego Dia podbiega do pokeballa u wypuszcza Drifblima. Mama ucieka w stronę powozu Sebastiana, a Mars wybiera Yanmega, by uniemożliwić chłopcu dostanie się do samolotu. Chłopak chce za wszelką cenę powstrzymać eksplozje jeziora, nawet jest zdolny do zniszczenia samolotu. Mars jednak atakuje pełną parą chłopca. Purugly spycha Dia z Drifblima, jednak poke-balon w ostatniej chwili łapie swojego obecnego trenera. Mars z kolei zauważa, że rozpoczęło się odliczanie. W tym celu dzwoni do swoich podwładnych i daje im wskazówki, że jeżeli zobaczą pokemona emocji, mają nie pozwolić mu na ucieczkę.

Jupiter również oczekuję na pokemona wiedzy. A Platinum, Candice i Maylene bezradnie obserwują całą sytuację.

Zostało 13 sekund. Saturn dalej szarpie Pearlem, by mówił, po co tu jest. Jednak zauważa, że zostało 10 sekund, dlatego każe wszystkim żołnierzom na zajęcie pozycji, by ci mogli złapać pokemona woli. 3… 2…1… Bomba została zrzucona do jeziora…

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Diamond
 • Sebastian
 • Roseanne
 • Członek zespołu galactic
 • Johanna
 • Pearl
 • Rad Rickshaw
 • Saturn
 • Platinum
 • Candice
 • Maylene
 • Jupiter

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Torterra (Wig Diamonda)
 • Munchlax (Lax Diamonda)
 • Shieldon (Pū Diamonda)
 • Lickilicky (Tung Diamonda)
 • Drifblim (Diamonda)
 • Infernape (Pearla)
 • Luxray (Rayhiko Pearla)
 • Chatot (Chahiko Pearla)
 • Clefairy (dwa; Rad Rickshawa)
 • Dunsparce
 • Yanmega
 • Purugly (Mars)
 • Zubat
 • Bronzor
398. Kontra Tangrowth
398. Kontra Tangrowth
Angielska Nazwa: Tackling Tangrowth
Japońska nazwa: VS モジャンボ VS. Mojumbo

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Bomba wybucha nad jeziorem waleczności.
 • Uxie zostaje złapany.
 • Platinum, Maylene i Candice zostają pokonani przez Juniper.
Opis Rozdziału
a  Nad jeziorem Verity i Acuity nic się nie stało, więc komandorki już wiedzą, że bomba spadła w zupełnie innym jeziorze…

Bomba została zrzucona do jeziora Valor. Cała woda wyparowała. Po ziemi. Saturn bardzo się cieszy, że to jego jezioro zostało wybrane na spuszczenie bomby. Pearl widzi ławice Magikarpii, które bezradnie podskakują po wyschniętej ziemi. Saturn dalej trzyma trenera za pomocą swojej maszyny. Grozi chłopakowi, by nie próbował żadnych sztuczek, ponieważ już widział, na co stać zespół Galactic. Wróg chce w końcu poznać odpowiedź, dlaczego chłopak pojawił się na wyspie.
Pearl wie, że nie ma już nic do stracenia, więc postanawia opowiedzieć swój powód.

Gdy wcześniej przybył na wyspę, chłopaka przyciągnęło tajemnicze światło wydobywające się bz niewielkiej wysepki. W całym tym blasku spostrzegł sporą kałużę na powierzchni jaskini. W jej odbiciu zaś zobaczył niebieskiego pokemona. Chłopak przypłynął tu, bo miał nadzieje, że znajdzie tego pokemona za pomocą rentgena Luxraya. Saturn uświadamia sobie, że chłopak mówi o Azelfie. Cieszy się niezmiernie, że pokemon w końcu się obudził. Z tego powodu każe wszystkim obecnym żołnierzom z inwigilować wysepkę. Saturn i Pearl również wchodzą do środka. Tam widzą małego niebieskiego stworka, który wynurza się z kałuży. Podobnie jest z innymi jaskiniami na pozostałych jeziorach, z których wyłaniają się Mesprit i Uxie. Okazało się, że celem zespołu Galactic było jednoczesne przebudzenie legendarnych pokemonów. Dia, jak i Platinum uświadamiają sobie, że widzieli już wcześniej legendarne stworki. Candice nie rozumie, dlaczego strażnik jeziora odleciał, skoro jezioro nie wybuchł. Jupiter tłumaczy jej, że Azelf, Ucxie i Mesprit są połączone duchową więzią. Przypuszcza się, że pokemony pochodzą z jednego jajka. Jeżeli jednemu coś się stanie pozostałe lecą mu na pomóc. Jupiter jednak nie zamierza dopuścić Uxiego do ucieczki dlatego używa Tangrowtha do złapania malucha. Liderki próbują powstrzymać wroga, jednak Jupiter z łatwością broni się za pomocą Sableye. Maylene udaje się uderzyć przeciwnika za pomocą swojego Meditite. Niestety nie robi to na Jupiter większego wrażenia. Candice i Maylene zostają pokonane. Tangrowth nakierowuje Uxiego do wpadnięcia w pułapkę umieszczoną pod samolotem Zespołu Galactic. Platinum usiłuje spalić sieć za pomocą Rapdasha, jednak zostaje powstrzymany przez atak Tangrowtha – „podarek natury”. Platyna przegrywa i upada na kolana a statek z wrogami i legendarnym stworkiem odlatuje…

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Diamond
 • Członek Zespołu Galactic
 • Platinum
 • Candice
 • Maylene
 • Jupiter
 • Saturn
 • Mars
 • Pearl
 • Rad Rickshaw
 • Sebastian

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Rapidash (Platinum)
 • Froslass
 • Abomasnow
 • Riolu
 • Meditite
 • Sableye
 • Gastrodon
 • Infernape (Chimler Pearla)
 • Luxray (Rayhiko Pearla)
 • Chatot (Chahiko Pearla)
 • Machamp
 • Haunter
 • Magikarp
 • Clefairy
 • Azelf
 • Uxie
 • Mesprit
399. Kontra Machamp
399. Kontra Machamp
Angielska Nazwa: Mixing It Up with Machamp
Japońska nazwa: VS カイリキー VS. Kairiky

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Mespirit zostaje złapany.
 • Pearl próbuje ochronić Azelfa przed Saturnem, jednak nie udaje mu się to.
Opis Rozdziału
a  Przy jeziorze emocji Mesprit został otoczony przez wrogie Staravie. Mars dowiaduje się, że jej kompani złapali dwa legendarne pokemony, więc nie zamierza być gorsza. Stworek zostaje schwytany w pułapkę. Dia jednak nie zamierza tak łatwo oddać Mesprita i rzuca się na siatkę. Chłopak wypuszcza swoją Torterrę, która spada. Mars śmieje się, że chłopak zapomniał o tym, że jego pokemon nie ma skrzydeł. Jednak podczas spadania Wig atakuje swoim specjalnym atakiem „superszybkim listkiem”, który przecina kawałek siatki. Chłopak każe jeszcze atakować normalnym ostrym liściem”. Mars zamyka oczy w wirze liści. Gdy je otwiera nie widzi Mesprita ani Dia. Jednak statek się zamknął, więc legendarny pokemon jest już w środku statku. Dziewczbyna uświadamia sobie, że misja się powiodła, a chłopak i jego pokemon musieli wpaść do jeziora.

Tymczasem Azelf atakuje blaskiem, oślepiając Saturna. Kiedy włącza depolaryzacje, zauważa, że pokemona już nie ma. Uświadamia sobie również, że Pearl mu uciekł.

Trener w niewytłumaczalny sposób czuje ból Azelfa. Teraz rozumie słowa Dia, które wypowiedział w Celestic. Legendarny pokemon został otoczony przez Hauntery i Machampy. Jeden z poke-mięśniaków łapie malucha za ogon. Pearl jednak każe atakować Chahiko z ognistej flary, gdy jednak jeden pokemon puszcza malucha od razu drugi Machamp z powrotem go łapie. Pearl ckaże atakować Infernape do skutku. Saturn korzysta z okazji i każe atakować Octillery z octazooki.

Tymczasem Rad Ricshaw odzyskuje przytomność. Okazało się, że jego Clefairy przeniosły go w bezpieczne miejsce. Mężczyzna przypomina sobie całą sytuację i rozgląda się za Pearlem, jednak zauważa, że całe jezioro wyschło. Wśród telepiących się Magikarpiów Rad dostrzega leżącego Pearla…

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Diamond
 • Galactic Grunta
 • Saturn
 • Mars
 • Pearl
 • Rad Rickshaw
 • Sebastian

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Staravia (wiele)
 • Mesprit
 • Yanmega
 • Drifblim (Diamonda)
 • Torterra (Wig Diamonda)
 • Azelf
 • Infernape (Chimhiko Pearla)
 • Luxray (Rayhiko Pearla)
 • Chatot (Chahiko Pearla)
 • Haunter
 • Machamp
 • Octillery
 • Clefairy
 • Magikarp
400. Kontra Quagsire
400. Kontra Quagsire
Angielska Nazwa: Bogging Down Quagsire
Japońska nazwa: VS ヌオー VS. Nuoh

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Diamond w celu uwolnienia Mesprita, dostaje się na statek zespołu Galactic.
 • Nad jezioro Waleczności przybywa Crasher Wahe i, za pomocą tańca deszczu, ratuje umierające Magicarpie.
Opis Rozdziału
a Miasteczko Twinleaf. Mama Dia, Sebastian oraz Roseanne dotarli do domu kobiety. Asystentka martwi się o Diamonda, jednak kamerdyner podkreśla, że wypełnili swój obowiązek uratowania matki chłopaka. Mężczyzna przekonuje wszystkich, że trenerowi na pewno nic nie jest. Słowa te nie uspokajają kobiety. Jednak po chwili zauważa stare buty chłopca oraz brak nowej pary. Kobieta podchodzi do szafy i widzi, że kurtka również zniknęła. Dzięki temu uświadamia sobie, że chłopiec musiał odwiedzić ich dom. Kobieta zaczyna podchodzić entuzjastycznie do sprawy, ponieważ schowała komórkę do jego kurtki, którą miała mu dać w prezencie, więc natychmiast dzwoni do chłopca.

Dia odbiera telefon przy okazji, w towarzystwie Dona i Laxa, je precle. Jego mama cieszy się, że chłopcu nic nie jest. Ten potwierdza, że nie stała mu się krzywda i przyznaje, że jest w towarzystwie Mesprita, którego wcześniej próbował ochronić. Kobieta prosi, by chłopiec jak najszybciej wrócił do domu, z tej okazji upiecze jego ulubione danie. Dia jednak jest zmuszony odmówić, ponieważ… znajduje się na statku wroga i musi przygotować się do starcia…

Tymczasem Platinum przedziera się przez śnieżycę wraz ze swoimi pokemonami, które niosą nieprzytomne liderki. Dziewczyna, by móc ochronić się przed mroźnym opadem wchodzi do ruin. Rapidash tworzy ognisty krąg, który wszystkich zaczyna ogrzewać. Wykończona Platinum przypomina sobie potęgę swojego wroga. Teraz wie, że żadna z nich nie miała najmniejszych szans z Jupiter. Dziewczyna zauważa, że w głębi budynku coś się czai. Postanawia złapać stwora, jeżeli tylko podejdzie bliżej, niestety dziewczyna mdleje a pokeball, który wcześniej wyciągnęła, wypada jej z dłoni i turla się w głąb ruin, zatrzymując się przed tajemniczym wielkim stworem.

W tym samym czasie Rad próbuje ocucić Pearla. Mężczyzna zauważa, że statek wroga odlatuje, a tym samym strażnik został przechwycony. Człowiek zaczyna panikować, ponieważ nie wie co zrobić. Nagle Rad słyszy za plecami głos, by ten się uspokoił. Tajemnicza, zakapturzona postać stwierdza, że miejsce jest tbak suche, że potrzebuje deszczu. W tym celu wybiera swoje dwa pokemony, które wywołują ulewę. Jezioro bardzo szybko zaczyna się napełniać wodą. Wybawicielem Magikarpii okazuje się sam Crasher Wake w towarzystwie Quagsire i Floatzela. Rad nie może uwierzyć, że spotyka lidera, ponieważ jest jego wielkim fanem. Wake przyznaje, że zbyt późno dowiedział się od Byrona o całej sytuacji, dlatego nie zdążył na czas, po czym bierze Pearla na barki, by ten nie utopił się w jeziorze. Radowi również radzi wyjść z dna jeziora, jeżeli nie chce pływać z rybkami. Mężczyzna przygląda się Pearlowi. Po jego grymasie wie, że rener musiał walczyć sam na sam. Lider przyznaje, że jak wcześniej go poznał, to widział w nim nadpobudliwego chłopaka, jednak w obecnej sytuacji zyskał do Pearla szacunek. Jego sposób walki przypomina mu pewną osobę…

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Johanna
 • Sebastian
 • Roseanne
 • Diamond
 • Platinum
 • Candice
 • Maylene
 • Pearl
 • Rad Rickshaw
 • Crasher Wake

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Glameow
 • Mesprit
 • Munchlax (Lax Diamonda)
 • Shieldon (Don Diamonda)
 • Rapidash (Platinum)
 • Empoleon (Platinum)
 • Lopunny (Platinum)
 • Magikarp
 • Clefairy
 • Floatzel
 • Quagsire
401. Kontra Buizel I
401. Kontra Buizel I
Angielska Nazwa: Besting Buizel I
Japońska nazwa: VS ブイゼル I VS. Bouysel I

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Pearl rozpoczyna trening z panem Wake.
Opis Rozdziału
a  W środku sali gimnastycznej. Pearl budzi się z krzykiem. Po chwili uświadamia sobie, że znajduje się w nieznanym mu miejscu i zaczyna się rozglądać za swoimi pokemonami. Stworki nie znajdują się daleko – siedzą zregenerowane w swoich pokeballach i cieszą się, że ich trenerowi nic nie jest. Chłopak próbuje wstać, ale łapie go mocny ból w plecach. Pearl przypomina sobie całe zdarzenie z galaktycznymi i Azelfem, którego nie potrafił obronić. Trener przeprasza swoje pokemony, które zostały mocno poturbowane w walce. Pearl wygląda za okno i zauważa nieopodal jadący pociąg, więc uświadamia sobie, że znajduje się w Pastorii, a dzięki maszynom do ćwiczenia wie już, że jest w sali gimnastycznej.

Pearl wchodzi do drugiego pomieszczenia, gdzie w rytm muzyki Crasher Wake sprząta pole bitwy. Lider jest zaskoczony, że chłopak już się obudził. Pearl zaś kłania się człowiekowi w ramach wdzięczności za uratowanie życia. Mężczyzna jednak stwierdza, że wypełniał jedynie swój obowiązek jako lidera, po czym informuje Pearla, że Rad Rickshaw też ma się dobrze i obecnie naprawia swój rower. Pearl zauważa, że ciągle pada i deszcz nie ma zamiaru ustać. Mężczyzna zdradza tajemnice tej pogody. Na zewnątrz Floatzel i Quagsire nieustannie atakują „tańcem deszczu”. Chłopak uświadamia sobie, że wszystko to po to, by napełnić z powrotem jezioro. Trenerowi imponuje ta bezinteresowna pomoc lidera. Człowiek podkreśla, że te dwa wodne pokemony są jego dumą. Mężczyzna zauważa, że Floatzel idealnie pasowałby do charakteru Pearla. Oczywiście Wake szybko niweluje nadzieje chłopaka, że dostanie do bniego tego pokemona. Z drugiej strony proponuje chłopcu pomoc. Zaprowadza chłopaka na drogę nr 213. Tam znajdują całe stado Buizelów i Floatzelów. Lider daje Pearlowi puste pokeballe a ten natychmiast wypuszcza swojego Chatoa, Infernape i Luxraya. Mężczyzna każe chłopcu atakować tylko wtedy kiedy jest to konieczne i ma się skupić na złapaniu pokemona. Luxray atakuje wyładowaniem w Bizela a Pearl rzuca pokeballem. Pokemon jednak odbija piłkę. Nagle Pearl zauważa wzrok pokemona. Widzi, że ten pokemon nie ma zwykłej determinacji do walki. Zdecydowanie jest czymś poruszony. Crasher Wake tłumaczy, że wszystkie pokemony w okolicy są wściekłe, ponieważ ludzie, poprzez zrzucenie bomby zakłócili ich ekosystem. Oczywiście nie odróżniają złego od dobrego człowieka. Pearl zaczyna się winić za stan psychiczny tych dzikich pokemonów. Wie, że nie potrafił ochronić Azelfa.
Crasher Wake nie może znieść załamania Pearla, więc zaciąga go w jedno miejsce. Każe chłopcu włożyć głowę w dziurę znajdującą się w stojącej nieopodal tablice i robi mu zdjęcie. Okazuje się, że z drugiej strony chłopak wygląda jak tańczący Croagucnk. Jego pokemony, widząc to, wybuchają śmiechem. Ich śmiech również powoduje, że sam Pearl zaczyna się uśmiechać. Crasher Wake stwierdza, że w życiu są gorsze momenty, ale nie można dać się zabić powagą. Trener nagle przypomina sobie cel, dla którego wyruszył w podróż. Chciał razem z Dia rozśmieszać ludzi. Zapomniał o tym, gdy sytuacja stała się poważna. Wake pyta chłopaka, kiedy chce dorwać wroga, który ukradł Azelfa. Gdy dowiaduje się, że chłopak chce zrobić to jutro, proponuje mu całonocny trening. Pearl godzi się na propozycje swojego nowego mistrza.

Tymczasem w bazie zespołu Galactic. Wszystkie samoloty zawierające legendarne pokemony już wracają. Mężczyzna zwraca się do Charona, że po złapaniu Mesprita, Azelfa i Uxiego będą mogli wejść do kolejnej fazy swojego planu: stworzenia czerwonego łańcucha.

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Pearl
 • Crasher Wake
 • Cyrus
 • Charon (zacieniony)

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Infernape (Chimhiko Pearla)
 • Luxray (Rayhiko Pearla)
 • Chatot (Chahiko Pearla)
 • Floatzel
 • Quagsire
 • Buizel
402. Kontra Buizel II
402. Kontra Buizel II
Angielska Nazwa: Besting Buizel II
Japońska nazwa: VS ブイゼル II VS. Bouysel II

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Pearl łapie Buizela, Digletta i Taurosa.
Opis Rozdziału
a  Droga nr 2013. Pokemony Crasher Wakera w dalszym ciągu napełniają jezioro za pomocą tańca deszczu, z kolei Pearl wciąż usiłuje złapać Buizela. Nieopodal obserwuje go Rad wraz ze swoimi Clefairy. Mężczyzna jest pełen podziwu dla chłopca, ponieważ jeszcze wczoraj był mocno poobijany, a dziś ostro trenuje. Jego Mistrz nie jest dla niego zbyt pobłażliwy, temperuje go krzykiem, by lepiej celował pokeballem. Nagle Pearl robi taki rozmach, że się przewraca, jednocześnie łapiąc w pokekulę Buizela. Pearl jest szczęśliwy z tego dokonania. Wake ocenia, że ledwo to zrobił, jednak udało mu się. Po chwili chłopak przypomina sobie, że właśnie tego pokemona miał jeden z ochroniarzy Platinum. Trener chce, by jego stworek stał się dużo silniejszy i nazywa go Zelhiko. Maluch jednak nie podziela entuzjazmu swojego nowego trenera. Pokekulka wyrywa się chłopcu z ręki i zaczyna się turlać. Pokeball łapie Wake. Człowiek stwierdza, że naiwne jest myślenie, że pokemon będzie słuchać trenera od razu po złapaniu. Gdy chłopak wypuści pokemona podczas walki, więcej czasu poświęciłby na okiełznanie stworka, dlatego już teraz musi z nim trenować. Pearl chce jak najszybciej wytrenować stworka, jednak Wake powstrzymuje go, wskazując, że nadal ma tylko 4 pokemony. Mężczyzna każe mu przed końcem nocy złapać jeszcze dwa. Pbearl jest zszokowany tym zadaniem, ponieważ tutejsze pokemony są dość agresywne i ciągle leje. Mężczyzna zaczyna się śmiać, że takie warunki hartują, po czym skazuje na drogę nr 212. Lider stwierdza, że tam znajdzie coś dla siebie i, klepiąc go po plecach, każe pokazać swoją siłę woli.

Miasto Veilstone. Wszystkie statki już wylądowały. Komandorzy witają się ze swoim szefem, który chwali za wykonanie misji, po czym każe wprowadzić wszystkich żołnierzy do audytorium. Cyrus wchodzi na podium i rozpoczyna swoje przemówienie na temat wyzwolenia z niedoskonałego świata. Na dowód pokazuje wszystkie złapane legendarne pokemony, z których wydobędą kryształ w celu stworzenia czerwonego łańcucha. Stwierdza również, że nie ważne jest, jaką misje zostaną dani członkowie, ponieważ ich serca są połączone. Przemówienie kończy się gromkim wiwatem.

Już świta a Pearl ostateczncie złapał szóstego pokemona. Chłopak postanawia wyruszyć do wroga. Rad jest zszokowany, że chłopak chce polecieć na walkę bez żadnego odpoczynku. Trener stwierdza, że teraz nie ma czasu na takie rzeczy. Crasher godzi się na to i pyta chłopca co by chciał w nagrodę za taki wysiłek. Pearl prosi o piosenkę, która opisywałaby jego osobę. Nagle chłopak w oddali zauważa pędzący dyliżans, z którego wychyla się mama Dia. Pearl nie kryje zdziwienia, kiedy zauważa Drifblima, którego Dia miał oddać właścicielce. Smutny poke-balon pokazuje dwa pokeballe zawierające Wiga i Lickilicky. Trener pyta, co się stało jego przyjacielowi. Mama chłopca stwierdza, że Dia znajduje się w samolocie zespołu Galactic. Pearl, słysząc to, zaniemówił z tego szoku…

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Członek zespołu Galactic
 • Saturn
 • Mars
 • Jupiter
 • Cyrus
 • Pearl
 • Rad Rickshaw
 • Sebastian
 • Johanna
 • Roseanne
 • Paka i Uji
 • Crasher Wake

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Floatzel
 • Quagsire
 • Buizel
 • Infernape (Chimhiko Pearla)
 • Luxray (Rayhiko Pearla)
 • Chatot (Chahiko Pearla)
 • Clefairy
 • Burmy
 • Tangrowth
 • Purugly
 • Croagunk
 • Torterra (Wig Diamonda)
 • Lickilicky (Tung Diamonda)
 • Azelf
 • Uxie
 • Mesprit
403. Kontra Grimer
403. Kontra Grimer
Angielska Nazwa: Cleaning Up Grimer
Japońska nazwa: VS ベトベター VS. Betbeter

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Pearl dowiaduje się, że Dia znajduje się w bazie Zespołu Galactic.
 • Pearl postanawia ruszyć na pomoc przyjacielowi.
 • Pearl używa całego swojego zespołu, by pokonać stojących mu na drodze żołnierzy zespołu Galactic.
Opis Rozdziału
  Pearl nie kryje zdziwienia, gdy słyszy, że Dia znajduje się na pokładzie samolotu Zespołu Galactic. Diamond wytłumaczył mamie swoją strategię, w której Wig i Tang miały przyczynić się do uwolnienia Mesprita. Niestety jak na złość Torterra przeciął tę część siatki, na której znajdował się Lickilicky, w efekcie obydwoje wpadli do jeziora a sam Diamond, przyczepionyb do siatki, został wessany do środka statku. Na początku Pearl myślał, że Mars zorientowała się, że chłopak trafił do środka, dlatego był gotowy do walki. Jednak przeciwniczka po prostu nie widziała, jak trener wypuścił Tunga. Mama Dia to wszystko przekazuje Pearlowi. Sebastian jeszcze dodaje, że to Drifblim uratował pokemony Diamonda. Po chwili przedstawia się chłopcu jako lokaj rodziny Berlitz – Sebastian. Pearl już wie, że Dia musi znajdować się w ogromnych tarapatach, dlatego bierze jego pokemony i postanawia ruszyć mu na pomoc. Rad postanawia pożyczyć chłopcu swój rower, by szybciej mógł dotrzeć na miejsce.

Crasher Wake stwierdza, że spędził tylko jedną noc z Pearlem, a już zadziwił go swoją siłą woli. Matka Dia nie może uwierzyć, jak do tego wszystkiego doszło. Jej syn jedyne co chciał to zwiedzić świat. Jednak przypomina sobie rozmowę z Diamondem oraz jego emocje, które wybrzmiewały przez telefon…

Podczas rozmowy przez telefon. Mama Dia zabrania mu walki z tak niebezpiecznym wrogiem. Trener jednak prosi, by rozejrzała się po jego pokoju, gdzie stoi mnóstwo figurek i rzeczy związane z serialem Tauryna Omega. W serialu drużyna dobrych pokemonów wraz z tauryną Omega walczyła ze złem. Na początku Dia myślał, że to tylko fikcja, niestety zło istnieje naprawdę. Ludzie podli, podstępni, zdradzieccy, okrutni… Dia się z tym nie godzi i chce takie właśnie osoby powstrzymać. To są prawdziwe uczucia Dia.
a
Tymczasem Pearl dalej jedzie w kierunku Veilstone. Zostaje jednak zatrzymany przez swojego Chatota, który zauważył z góry stojących strażników. Zagradzają oni wejście do miasta, wraz ze swoimi Grimerami i Meowthami. Nagle jeden z kocich pokemonów zauważa ukrywającego się Pearla i rusza do ataku. Chłopak do obrony wybiera Zelhiko, który, zamiast atakować wroga, rzuca się na swojego trenera. Gdy jednak widzi zbliżających się Grimera i Meowtha atakuje je świdrem stworzonym z własnego ogona. Wrogowie zostali oślepieni. Nowy pokemon Pearla-Diglett korzysta z okazji i atakuje spod ziemi. Gdy mały pokemon zostaje okrążony, Pearl wybiera swojego drugiego członka zespołu – Taurosa, który taranuje wroga. Chłopak stwierdza, że muszą popracować ze współpracą, ale i tak nieźle im poszło, jak na pierwszy raz. Nagle jeden z Grimerów zachodzi chłopaka od tyłu, jednak przeciwnik od razu zostaje znokautowane przez resztę kompanów chłopca. Komik teraz wie, że sześć pokemonów to kompletna drużyna, z którą może walczyć przeciwko Zespołowi Galactic…

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Johanna
 • Pearl
 • Crasher Wake
 • Roseanne
 • Diamond
 • Sebastian
 • Rad Rickshaw
 • Członek zespołu Galactic

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Torterra (Wig Diamonda)
 • Lickilicky (Tung Diamonda)
 • Drifblim (Diamonda)
 • Clefairy
 • Infernape (Chimler Pearla)
 • Luxray (Rayhiko Pearla)
 • Chatot (Chahiko Pearla)
 • Grimer
 • Meowth
 • Buizel (Zeruhiko Pearla)
 • Diglett (Diguhiko Pearla)
 • Tauros (Tarohiko Pearla)
 • Venusaur (Saur Reda)
 • Pikachu (Pika Reda)
 • Gyarados (Gyara Reda)
 • Snorlax (Lax Reda)
 • Aerodactyl (Aero Reda)
 • Poliwrath (Poli Reda)
404. Kontra Elekid
404. Kontra Elekid
Angielska Nazwa: Encountering Elekid
Japońska nazwa: VS エレキッド VS. Elekid

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Liderki i Platinum zostały w niewiadomy sposób przetransportowane do centrum pokemon w Snowpoint.
 • Pojawia się ósmy lider Sinnoh, który jednocześnie jest powodem braku prądu w całym Sunyshore.
 • Cyrus rozpoczyna tworzenie łańcuchów w celu złapania Palkii i Dialgi.
Opis Rozdziału
a  Platinum w końcu odzyskuje przytomność. Są przy niej Maylene i Candice a znajduje się w pokecentrum. Liderki dziękują dziewczynie, że przyprowadziła je do tego budynku i się nimi zajmowała. Platinum nie rozumie, o czym mówią, ponieważ trenerka zaniosła dziewczyny do starych ruin. Maylene zauważa, że jedynymi ruinami jest świątynia Snowpoint. Na wejście do środka potrzebne jednak jest pozwolenie od Candice. Platinum przeprasza, że zrobiła to bez zgody. Liderka uważa przeprosiny za niepotrzebne i zastanawia się jakim cudem trafiły do centrum. Maylene jednak to nie obchodzi, chce jedynie pokonać wrogów, z którymi przegrały. Candice dostaje telefon od Byrona. Dziewczyna od razu krzyczy na mężczyznę, że spóźnił się z zadzwonieniem do niej. Liderka obwinia mężczyznę, że nie poinformował ich o tym, że wróg jet aż tak silny. Candice stwierdza, że jeżeli nie zostaną odpowiednio podszkolone, wróg ponownie będzie miał nad nimi przewagę. Byron obiecuje, że kogoś natychmiast podeśle do treningu. Po odłożeniu słuchawki mężczyzna zaczyna się zastanawiać kogo wysłać, skoro on musi doglądać profesora Rowana i pana Berlitz, którzy przez cały czas prowadzą jakieś badania. Przez chwilę myśli nad wysłaniem Roarka, jednak nie sądzi, by mógł podołać wyzwaniu wytrenowaniu nadpobudliwych liderek. Mężczyzna postanawia zadzwonić do swojej ostatniej opcji, jednak abonent jest obecnie niedostępny z powodu awarii elektronicznej…

Tymczasem w mieście Sunyshore tajemniczy blondyn siedzi w dziwnym miejscu pełnym maszynerii i obserwuje obracające się przeogromne zębatki.

Pod elektrownią, właściciel doszedł do tego, dlaczego całe miasto nie ma prądu. Otóż jeden z budynków zużywa całe zasilanie. Człowiek przybył z daleka, jednak przywiózł ze sobą generatory, by móc chwilowo zasilić miasto.
Tymczasem mężczyzna postanawia znaleźć winowajcę, który zużywa całą elektryczność. Dochodzi do jednej z budowli, kiedy wchodzi do środka, zostaje porażony jasnym światłem. Budynkiem okazuje się sala gibmnastyczna Sunyshore. Wściekły mężczyzna znajduje blondyna i pyta się go czy jest obecnym liderem sali. Chłopak jednak pyta się człowieka czy jest wyzywającym, ponieważ ostatnie walki były dla niego bardzo nudne. Lider wybiera Raichu i Elekida, jednak mężczyzna zaprzecza, by był wyzywającym i tłumaczy, że przybył zbadać przyczynę braku prądu. Lider rozumie tylko, że mężczyzna nie tu, by walczyć, co go mocno rozczarowuje. Mężczyzna mówi, że dopiero co ukończył tworzenie nowego stadionu, który jest przepełniony różnymi mechanizmami i zębatkami napędzanymi przez elektryczność, jednak nikt nie chce przyjść do niego na walkę. Człowiek jest zdegustowany tym, że lider pozbawił wszystkich prądu, ponieważ się nudził. Człowiek chce kontynuować wywód, jednak przerywa mu to dźwięk dzwoniącego telefonu. Po odsłuchaniu wiadomości mężczyzna wstaje i stwierdza, że jego plany się zmieniły i możliwe, że w końcu będzie się działo coś ciekawego.

Tymczasem w Veilstone zostały ukończone przygotowania. Cyrus w końcu może zacząć wydobywanie kryształów z Uxie, Azelfa i Mesprita. W tym celu uruchamia specjalnie do tego stworzone urządzenie. Jeden z żołnierzy Galaktycznych, który znajduje się w pomieszczeniu, pyta Cyrusa ile łańcuchów jest potrzebne organizacji. Mężczyzna tłumaczy, że próbucją uchwycić czas i przestrzeń, więc w tym celu potrzebują dwóch łańcuchów, które umożliwią poskromienie Dialgii i Palkii. Jeżeli te dwa łańcuchy zostaną skrzyżowane, narodzi się nowy wszechświat. Nowy twór, który naprawi świat niedoskonały.
Całą rozmowę podsłuchuje Dia, który bez wątpienia postanawia uwolnić Azelfa, Mesprita i Uxiego…

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Maylene
 • Candice
 • Platinum
 • Byron
 • Profesor Rowan
 • Ojciec Platinum
 • Roark
 • Volkner
 • Cyrus
 • Członek zespołu Galactic
 • Diamond

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Froslass
 • Rapidash (Platinum)
 • Bronzong
 • Onix
 • Rampardos
 • Drifloon
 • Raichu
 • Elekid
 • Uxie
 • Mesprit
 • Azelf
 • Dialga
 • Palkia
 • Meowth
 • Shieldon (Don Diamonda)
 • Munchlax (Lax Diamonda)
405. Kontra Electivire
405. Kontra Electivire
Angielska Nazwa: Shorting Out Electivire
Japońska nazwa: VSエレキブル VS. Elekible

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Candice, Maylene i Platinum zebrały się w umówione miejsce po tym, jak zostały pokonane przez Juniper.
 • Platinum stacza swoją ostatnią walkę o odznakę z Volknerem
Opis Rozdziału
  bMaylene, Candice i Platinum przychodzą na umówione miejsce spotkania z mężczyzną, który ma ich trenować. Różowowłosa liderka stwierdza, że facet ten zawsze się spóźnia. Tym razem nie mogła się bardziej mylić, ponieważ Volkner przyszedł przed czasem, co jest rzadkością. Platinum przygląda się mężczyźnie, który jest uznany za najsilniejszego lidera Sinnoh. Volkner pyta gdzie jest jego przeciwniczka, która miała przywrócić mu radość z walk. Maylene jest zaskoczona stwierdzeniem rozmówcy, ponieważ twierdzi, że przyszedł, bo miał je trenować. Zdenerwowany lider wybiera Raichu, który atakuje rozładowaniem, po czym postanawia odejść, ponieważ dostał zupełnie inną informację. Candice pyta, jaką dokładnie Byron powiedział. Człowiek cytuje im wypowiedź, że miał spotkać się z niesamowicie silną trenerką, której ona i Maylene nie dały sobie rady. Gdy jednak Volkner chce już iść, Platinum krzyczy do mężczyzny, by nawet nie myślał o wycofaniu się, ponieważ całemu Sinnoh grozi niebezpieczeństwo. Lider po chwili milczenia pyta się dziewczyny czy nie jest przypadkiem nową liderką, co zaskakuje mocno wszystkie dziewczyny. Platinum kontynuuje swoją mowę, że chce, by mężczyzna został i proponuje walkę, mimo że wiadomość o porażce z wrogiem nie zachęcaa. Volkner uśmiecha się i siada, przy okazji wybiera Elekida do walki. Maylene i Candice są zaskoczone tym, że lider został przekonany. Platinum dziękuje za przyjęcie wyzwania i wybiera wszystkie swoje pokemony. Pierwsza do walki rusza Loppuny, która atakuje, a po chwili broni się przed ogłuszającym atakiem. Volkner pyta się dziewczyny czy jego Elekid tak dobrze pracuje nogami, jak ich wróg. Trenerka przytakuje i wyjaśnia, że do walki wybrała Sableye, który mógł pojawić się za plecami przeciwnika. W tej chwili taką samą taktykę stosuje Loppuny, która zachodzi od tyłu Elekida i nokautuje go.
Niewzruszony lider wybiera Raichu i pyta się o obronę wroga. Empoleon trenerki atakuje zamiecią, a sama dziewczyna stwierdza, że miała bardzo odporne pokemony, jak Gastrodona, który mógł przyjąć na siebie setkę ciosów, a dalej miał siły na atak. Raichu zostaje uwięziony pod śniegiem, ale się uwalnia i atakuje piorunem, nokautując Empoleona. Mężczyzna wybiera najsilniejszego pokemona, jakiego ma – Electivire i pyta się dziewczynę o siłę wroga. Platinum wybiera Rapidasha i stwierdza, że siłą kobiety był Tangrowth. Mężczyzna pyta się, czy roślinny stwór był tak silny, jak jego stworek. Elektryczny pokemon atakuje potężnym elektrycznym ciosem. Tak silnym, że pobliskie głazy zaczęły unosić się w górę. Volknecr wzdycha, uświadamiając sobie, że wygrał. Jednak Platinum stwierdza, że ta siła jest mniejsza, ponieważ jej Rapidash wciąż się trzyma na nogach. Platinum tłumaczy, że ich wrogiem jest Jupiter, jeden z komandorów zespołu Galactic, zaś ich przełożony pochodzi z miasta „gdzie zawsze świeci słońce”. Zaskoczona Candice pyta dziewczyny gdzie to usłyszała. Trenerka tłumaczy, że gdy Jupiter złapała Uxiego, stwierdziła sama do siebie, że nienawidzi śniegu, a uwielbia słońce, które jest symbolem miasta, w którym dorastał jej szef.

Volkner jest zaintrygowany zespołem Galactic, ale jeszcze bardziej interesuje go Platinum. Człowiek stwierdza, że mimo przegranej walki dziewczyna była zdolna zapamiętać nie tylko ataki przeciwników, ale ich charakterystyki i strategie, jak i słowa trenerki. Lider proponuje dokończenie walki. W zamian za znokautowanie wszystkich jego pokemonów Platinum dostanie odznakę latarni morskiej jako dowód zwycięstwa. Volkner musiał zauważyć wszystkie siedem odznak widniejące na szalu dziewczyny, dlatego zaproponował ten przedmiot. Człowiek obiecuje, że gdy skończy walkę z przeciwniczką weźmie się za trening Candice i Maylene…

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Candice
 • Maylene
 • Platinum
 • Volkner
 • Jupiter (wspomnienia)

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Froslass (Candice)
 • Riolu (Maylene)
 • Lopunny (Platinum)
 • Empoleon (Platinum)
 • Rapidash (Platinum)
 • Elekid (Volknera)
 • Raichu (Volknera)
 • Electivire (Volknera)
 • Sableye (Juniper) (wspomnienia)
 • Tangrowth (Juniper) (wspomnienia)
406. Kontra Honchkrow
406. Kontra Honchkrow
Angielska Nazwa: Halting Honchkrow
Japońska nazwa: VS ドンカラス VS. Dongkarasu

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Na pomoc Pearlowi ruszają Unown D i P.
 • Czerwony łańcuch został ukończony.
 • Saturn, Jupiter i Mars docierają na Filar Włóczni, gdzie czekają na Cyrusa.
 • Cyrus zostaje zaatakowany przez Cynthie.
Opis Rozdziału
a Droga nr 214. Pearl kontynuuje swoją szarżę w głąb terytorium wroga. Zespół Galactic umieścił kilku swoich żołnierzy na drodze do Veilstone. Dzięki szóstce pokemonów szybko ich znokautował. Niestety, wejście jest o wiele bardziej chronione. Pearl stwierdza, że jeżeli nawet wszystkich pokona, to będzie już bardzo zmęczony, żeby iść dalej. Chłopak obserwuje to wszystko z odległości – przez lornetkę. Na chwilę obecną utknął w pobliskiej jaskini. Nagle czuje, że jest ciągnięty za szalik. Odwraca się i widzi Unowny D i P. Chłopak uświadamia sobie, że są te same, które widział w Solaceon. Maluchy ciągną trenera do jeden ze szczelin jaskini. Pearl sprawdza na mapie, że ta jaskinia prowadzi bezpośrednio do Ruin Solaceon, stąd znajdują się tutaj owe pokemony. Trener pyta się ich czy to one samodzielnie stworzyły to przejście, po czym przypomina sobie wybuch bomby sprzed dwóch dni. Pyta się również czy ich przyjaciołom nic nie jest. Unowny zaprzeczają i pokazują, że cały alfabet kompanów znajduje się wraz z nimi. Pearl uświadamia sobie, że pokemony chcą pomóc Pearlowi w przedostaniu się do miasta Veilstone. Całe stadko literek rusza na wroga, który jest zaskoczony i zostaje staranowany. Pearl korzysta z okazji i wsiada na Taurhiko, który również sprawnie przebija się przez nieprzyjaciół. Pearl wie, że wejście do bazy jest najmocniej bronione, więc pozwala Unownom się zająć wrogiem. On zaś postanawia pójść na skróty. Ostatnio zastanawbiał się nad atakiem jednego z członków Galaktycznych na Dia w salonie gier. Drzwi na zewnątrz były zamknięte, więc wróg musiał znaleźć inną drogę. Chłopak stwierdza, że magazyn salonu gier musi być połączony z bazą.
Tauros taranuje drzwi do magazynu, z kolei Buizel znajduje czerwony guzik, który naciska. Jedna z szaf zaczyna się przesuwać. Pearl dziękuje Unownom za pomoc. Zauważa, że maluchy tworzą wspaniały duet, po czym postanawia w końcu dołączyć do Dia.
Pearl daje Chahiko pokeballe swojego przyjaciela i każe go odnaleźć, a potem oddać mu jego pokemony.

Tymczasem czerwony łańcuch został ukończony. Nagle z Cyrusem kontaktują się komandorzy, którzy składają raport o przedostaniu się wroga do miasta Veilstone. Jupiter dodaje, że niewielki oddział walczy przed budynkiem i pyta się, czy mają im pomóc. Cyrus jednak uważa, że jest to zbędne, a bardziej przydadzą się na szczycie Filaru Włóczni. Szef dodaje, że dołcączy do nich jak tylko uda mi się stworzyć drugi łańcuch. Komandorowi przyjmują rozkaz. Za nimi postanawia odejść również tajemniczy naukowiec, który do tej pory przyglądał się tworzeniu łańcucha. Jeden z członków galaktycznych pyta się, czy ma przetransportować łańcuch. Gdy tylko Cyrus godzi się na propozycję, przez ścianę budynku przelatuje promień jakiegoś ataku, tworząc wielką dziurę. Od zewnątrz mężczyzna słyszy kobiecy głos, który jest zadowolony z tego, że dorwał Cyrusa. Kobieta zauważa, że trudno było wytropić mężczyznę, który pilnował, by jak najmniej osób go widziało. Przyznaje też, że nie mogła dorwać ani komandorów, ani nawet osobnego żołnierza, dlatego cieszy się, że teraz może mieć okazję poznania swojego wroga. Okazuje się, że jego przeciwniczką jest Cynthia – Mistrzyni Pokemon Sinnoh. Kobieta do walki posyła Spiritomba. Cyrus przyjmuje wyzwanie i wybiera Honchkrowa

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Zespół Galactic (członkowie)
 • Pearl
 • Cyrus
 • Jupiter
 • Mars
 • Saturn
 • Cynthia

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Mankey
 • Hitmonchan
 • Drowzee
 • Infernape (Chimler Pearla)
 • Luxray (Rayhiko Pearla)
 • Chatot (Chahiko Pearla)
 • Tauros (Tarohiko Pearla)
 • Diglett (Diguhiko Pearla)
 • Buizel (Zeruhiko Pearla)
 • Unown (wiele)
 • Tangrowth (Juniper)
 • Octillery (Saturna)
 • Purugly (Mars)
 • Garchomp (Cynthi)
 • Honchkrow (Cyrusa)
 • Spiritomb (Cynthi)
407. Kontra Chingling
407. Kontra Chingling
Angielska Nazwa: Chancing Upon Chingling
Japońska nazwa: VS リーシャン VS. Lisyan

Ważne wydarzenia

Ważne wydarzenia:

 • Dia walczy z zamaskowanym członkiem zespołu Galactic.
 • Platinum wygrywa ostatnią odznakę.
Opis Rozdziału
a  Diamond dalej znajduje się w bazie Zespołu Galactic, w Veilstone. Chłopak zakrada się i widzi nadchodzącego żołnierza. Jego Munchlax wytrzepuje z gęstego futra ukryte jagody, które trener podrzuca pod nogi wroga. Mężczyzna przewraca się i uderza głową o posadzkę, tracąc przytomność. Dia zaciąga go do pobliskiego magazynu i zabiera mu ubrania, by przebrać się w członka Zespołu Galactic. Chłopak wycofuje swoje pokemony i wtapia się w tłum innych galaktycznych, którzy przechodzą przez salę główną. Chłopak zauważa, że wszyscy są jak zahipnotyzowani i nie robią niczego, poza równym maszerowaniem.

Tymczasem Platinum jedzie pospiesznie na Rapidashu i przypomina sobie rozmowę z Volkerem…

Lider wręcza dziewczynie odznakę latarni morskiej, jako nagrodę za pokonanie wszystkich jego pokemonów. Mężczyzna pyta się dziewczyny, co zamierza teraz zrobić. Ta odpowiada, że chce ruszyć na ratunek Uxiemu do miasta Veilstone. Candice i Maylene postanawiają się pożegnać, ponieważ muszą odbyć trening pod okiem Volknera. Dziewczyny przyrzekają sobie, że następnym razem jak spotkają Jupiter, zostanie rozgromiona przez klub „lekko ubranych dziewczyn”.b

Platinum dociera do miasta Veilstone. Przed budynkiem zauważa wrzawę, gdzie Unowny biją się z wrogiem. Dziewczyna wykorzystuje okazję i prześlizguje się do drzwi frontowych.

Tymczasem Dia zauważa, że grupa maszerujących żołnierzy zaczyna rozdzielać się w trzech kierunkach: sali treningu, sali walk i windy. Chłopak na chwile przystaje zastanawiając się gdzie mógłby znajdować się Mesprit. Tym gestem zdradził się i żołnierze okrążają chłopaka. Dia się cofa i nachodzi na dziwny okrąg, który teleportuje go w zupełnie inne miejsce. Po chwili Dia uświadamia sobie jak działają teleportery. Chłopak zastanawia się, czy dzięki tym panelom uda mu się dotrzeć do strażników jeziora, z drugiej strony przez to może trafić w samo centrum pełne nieprzyjaciół. Dia postanawia jednak wchodzić na przypadkowe panele. Po chwili trafia na Chatota, którego myli z pokemonem wroga. Jednak uświadamia sobie, że to jednak jego przyjaciel. Poke-ptak daje chłopakowi dwa pokeballe zawierające Wiga i Tunga. Teraz chłopak ma swój cały zespół. Nagle od tyłu chłopaka zachodzi wrogi członek, którego już wcześniej spotkał. Nieprzyjaciel wskazuje Diamondowi kierunek, w którym powinien szukać cstrażników jezior. Dodaje też, że jeszcze nic im nie zrobili, a obecnie śpią. Następnie przystępuje do ataku wybierając Chinglinga, Staraptora i Gaibte. Dia dostaje niezłego łupnia. Wróg stwierdza, że prawie skończyli eksperyment stworzenia czerwonego łańcucha. Potrzebują jednak jeszcze jednego, więc gdy tylko maluchy odpoczną, ponownie wezmą się za tworzenie potrzebnego im przedmiotu. Dia, mimo że nie ma pojęcia, co chce zrobić wroga organizacja, postanawia uratować maluchy przed ich krzywdą. Wróg jednak nie rozumie jak Dia chce tego dokonać, skoro jego pokemony ledwie zipią. Nagle trener słyszy znajomy mu dźwięk. Jest to odgłos pokedexów, które sygnalizują, że trójka posiadaczy jest w pobliżu. Dia uświadamia sobie, że nie jest sam. W tym samym budynku znajdują się jego towarzysze. Wróg zauważa u chłopaka pokedex i stwierdza, że jest to rzecz, którą najbardziej pragnie…

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Diamond
 • Zespół Galactic (członkowie)
 • Platinum
 • Volkner (wspomnienia)
 • Candice (wspomnienia)
 • Maylene (wspomnienia)

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Munchlax (Lax Diamonda)
 • Shieldon (Don Diamonda)
 • Rapidash (Platinum)
 • Raichu (Volknera; wspomnienia)
 • Electivire (Volknera; wspomnienia)
 • Mankey
 • Hitmonchan
 • Drowzee
 • Lopunny (Platinum)
 • Unown (wiele)
 • Chatot (Chahiko Pearla)
 • Torterra (Wig Diamonda)
 • Lickilicky (Ri Diamonda)
 • Chingling (Zamaskowanego mężczyzny)
 • Staraptor (Zamaskowanego mężczyzny)
 • Gible (Zamaskowanego mężczyzny)
 • Azelf
 • Uxie
 • Mesprit
408. Kontra Haunter
408. Kontra Haunter
Angielska Nazwa: High-tailing It from Haunter
Japońska nazwa: VS ゴースト VS. Ghost

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Dia walczy z zamaskowanym członkiem zespołu Galactic.
 • Dia znajduje pokój, gdzie znajdują się Uxie, Mesprit i Azelf.
 • Don ewoluował w Bastiodona.
Opis Rozdziału
a  Wrogi członek Zespołu Galactic pragnie odebrać pokedex chłopcu. Przyznaje się, że odkąd to zobaczył w biurze rzeczy znalezionych, nie mógł o tym zapomnieć. Przyznaje, że jest to wspaniałe urządzenie, które wie wszystko o pokemonach. Człowiek zastanawia się, dlaczego tak wspaniałą technologię dzierży dziecko. Dodaje również, że w tym celu dołączył do zespołu Galactic — by zbliżyć się do posiadaczy pokedexów. Dia zostaje ponownie poturbowany przez ataki pokemonów wroga. Człowiek stwierdza, że zadaniem posiadaczy jest nie tylko zbieranie danych, ale ochrona regionów przed złymi organizacjami, staczając przy tym wiele ciężkich walk. Chwali się też wiedzą, że na każdy region przypada trzech posiadaczy, którzy jak się zbliżą do siebie pokedex wydaje bardzo charakterystyczny dźwięk. Dia postanawia się bronić i każe atakować Tungowi. Pokemon swoim językiem krępuje wszystkie trzy pokemony. Diamond nie rozumie tego zachwytu nad urządzeniem, jednak nie chcę się teraz nad tym zastanawiać, ponieważ pragnie uratować strażników.
Trener wchodzi do środka i widzi trzy przemęczone stworki. Chłopak jest przerażony cierpieniem pokemonów i postanawia je uwolnić. Zostaje jednak powstrzymany przez swojego przeciwnika, który powala chłopaka na ziemię. Człowiek nie dopuści chłopca do legendarnych stworzonek, póki nie dokończą drugiego łańcucha. Dia prosi swoje pokemony, by nie przejmowały się wrogiem i uwolniły strażników. Jednak przeciwnik wypubszcza jeszcze Hauntera i Cradily. Cała piątka atakuje w stronę biegnących pokemonów Dia, jednak wszystkie promienie bierze na siebie Don. Dia jest zmartwiony, że maluch przyjmuje aż 5 ataków. A dźwięk pokedexu zaczyna się nasilać.

Ten sam dźwięk słyszy Pearl, który znajduje się na 3 piętrze i Platinum będąca na piętrze pierwszym. Obydwoje uświadamiają sobie, że wszyscy znajdują się w budynku. Odczuwają ulgę, bo jednak nie będą musieli walczyć samotnie. Wystarczy, by wszyscy zaczęli iść w kierunku nasilającego się dźwięku.

Tymczasem Don dalej przejmuje na siebie ataki. Chociaż wygląda jakby miał zaraz paść to nie daje za wygraną i… zaczyna ewoluować w Bastiodona. Pokemon teraz z łatwością odpiera ataki przeciwników, tworząc ogromny mur obronny. Munchlax z kolei zdejmuje przeciwnika z pleców Dia. Chłopak cieszy się z przybrania nowej formy jego towarzysza. Zacuważa też, że przedmiot „żelaznej warstwy” zwiększył siłę stalowych ataków. Trener postanawia wykorzystać to, że przeciwnik jest nieprzytomny i podchodzi do uwięzionych pokemonów. Dźwięk pokedexu jest coraz głośniejszy. Chłopak zauważa, że jego towarzysze będą tu lada chwila, jednak boi się, że wróg, który wie więcej o urządzeniu niż on sam, weźmie panienkę za zakładniczkę. Nagle chłopak wpada na pomysł i prosi Chatota by zaatakował wroga „paplaniną”. Wrogi Chingling atakuje z kolei „skrzekiem”. Ruchy tworzą bardzo duży hałas uniemożliwiający usłyszenie dźwięku z pokedexu. Galaktyczny nie może wytrzymać tej ultradźwiękowej walki. W tym całym zamieszaniu galaktyczny przez przypadek uderza łokciem o guzik przeciwpożarowy. Gasną światła, przez co Pearl i Platinum nic nie widzą, jednak dźwięk jest coraz głośniejszy. Wróg z kolei postanawia poinformować Cyrusa o obecnej sytuacji…

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Diamond
 • Zamaskowany członek
 • Pearl
 • Platinum
 • Profesor Oak
 • Profesor Rowan
 • Red
 • Blue
 • Green
 • Yellow
 • Gold
 • Silver
 • Crystal
 • Ruby
 • Sapphire
 • Emerald
 • Zamaskowany mężczyzna
 • Archie
 • Maxie

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Chingling (Zamaskowanego człowieka)
 • Staraptor (Zamaskowanego człowieka)
 • Gible (Zamaskowanego człowieka)
 • Munchlax (Lax Diamonda)
 • Shieldon (Don Diamonda; wyewoluował)
 • Chatot (Chahiko Pearla)
 • Torterra (Wig Diamonda)
 • Lickilicky (Ri Diamonda)
 • Azelf
 • Uxie
 • Mesprit
 • Cradily (Zamaskowanego człowieka)
 • Haunter (Zamaskowanego człowieka)
 • Lopunny (Platinum)
 • Buizel (Zeruhiko Pearla)
 • Bastiodon (Don Diamonda; ewoluował)
409. Kontra Spiritomb
409. Kontra Spiritomb
Angielska Nazwa: Shunning Spiritomb
Japońska nazwa: VSミカルゲ VS. Mikaruge

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Cynthia walczy z Cyrusem.
 • Cyrus ucieka z pola walki.
Opis Rozdziału
a  Baza Zespołu Galactic w Veilstone. Cyrus przypomina sobie, że Cynthia jest nie tylko sławną badaczką mitów, ale i mistrzynią Sinnoh. Kobieta stwierdza, że jego wiedza tylko utrudni mu zadanie pokonanie kobiety. Mistrzyni każe atakować Spiritombowi z szokującej fali. Atak nokautuje Honchcrowa. Cynthia stwierdza, że wie wszystko o planach Zespołu Galactic, więc zamierza ich powstrzymać. Cyrus nie komentuje tego i z uśmiechem na twarzy wybiera Weavile. Obydwa pokemony mają zdolność presji. Cyrus zauważa, że Spiritomb jest fascynującym pokemonem, którego połączenie typów, atak, obrona są tak idealne, że teoretycznie jest nie do pokonania. Mężczyzna jednak teorie stawia nad praktyką i celuje w najsłabszy punkt poke-ducha: kamień, z którego wychodzi. Weavile zamroził go, więżąc pokemona w jego własnym „ciele”. Cynthia chce podać jagodę umożliwiającą odmrożenie pokemona, jednak Cyrus użył embarga na pokemonie, przez co nie może przyjąć żadnego przedmiotu. Kobieta wycofuje Spiritomba i wybiera Milotica, który uderza żelaznym ogonem w Weavile. Mężczyzna wie wiele o kobiecie, nawet o mieście jej pochodzenia – Calestic – miasta, które zaatakował. Człowiek zniszczył jej dom oraz ruiny. Człowiek dodaje, że z tam dowiedział się jak zdobyć legendarnych strażników. Człowiek dodaje, że już wcześniej dowiedział się o stworkach, ale to ryciny upewniły go, w którym miejscu spuścić bombę. Najważniejsza z trójki pokemonów jest bsiła woli, którą dysponuje Azelf. Weavile atakuje Milotica zadając mu sporo bólu. Cyrus wie, że słabym punktem wodnego stwora jest jego ogon. Milotic broni się kontrą i nokautuje przeciwnika. Kontratak był słonym prysznicem, który osłabił doszczętnie lodowego potworka. Cyrus zauważa, że z powodu ran słony atak był podwójnie efektywny. Kolejnym pokemonem Cyrusa jest jego najsilniejszy pokemon – Gyarados. Milotic i jego przeciwnik walczą zawzięcie. Cynthia jest oszołomiona szybkością wroga. Przez wybitą wcześniej dziurę zaczyna świtać. Gyarados leci pod słońce i Cynthia nie widzi, co pokemon robi. Po chwili zauważa, że atakuje smoczym tańcem, a po chwili furią. Atak jest tak silny, że nokautuje Milotica i wybija drugą dziurę w budynku. Cynthia wybiera Grachompa. Kobieta wie, że przeciwnik jest za silny i zastanawia się, jak go ma pokonać. Zauważa jednak, że jej Grachomp dalej jest wściekły na człowieka o zniszczenie również jego domu. Mężczyzna nagle słyszy przez nadajnik, że strażnicy jeziora są zdolni do stworzenia drugiego łańcucha.

Cynthia ledwo co może opanować Grachompa, jednak zauważa, że w tym stanie może zaatakować swoim specjalnym atakiem. Ruch ten jednak nie jest dopracowany i nie nauczył się jego w 100%, jednak kobieta postanawia zaryzykować i użyć „smoczego meteoru”. Cyrus i Gyarados zostają mocno poturbowani. Mężczyzna jest zachwycony widowiskowym ruchem. Żal mu jednak, że pokemon nie wykorzcystał potencjału tego ataku. Grachomp nie ma sił, by móc swobodnie latać. Cyrus zauważa, że jego Gyarados jeszcze się trzyma. Wie teraz, czego może się spodziewać po kobiecie. Mężczyzna stwierdza, że dobrze się bawił, walcząc z mistrzynią, jednak nie ma już na to czasu, ponieważ dwa łańcuchy muszą zostać ukończone, by ruszyć na miejsce swojej misji. Człowiek przyznaje, że zmierza na szczy wieży Coronet, więc jeżeli kobieta chce może tam za nim pójść. W tajemniczym wirze mężczyzna znika wraz ze swoim Gyaradosem. Kobieta uświadamia sobie, że Cyrus chce złapać Dialgę i Palkię

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Cyrus
 • Cynthia

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Spiritomb (Cynthi)
 • Honchkrow (Cyrusa)
 • Weavile (Cyrusa)
 • Milotic (Cynthi)
 • Azelf
 • Uxie
 • Mesprit
 • Gyarados (Cyrusa)
 • Garchomp (Cynthi)
410. Kontra Cradily
410. Kontra Cradily
Angielska Nazwa: Creeping Away from Cradily
Japońska nazwa: VS ユレイドル VS. Yuradle

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Dia, Pearl i Platinum ponownie się spotykają i łączą siły.
 • Kosztem swoich pokedexów, bohaterowie uwalniają Azelfa, Uxie i Mesprita.
 • Juniper, Mars i Saturn zostają zaatakowani przez liderów.
 • Cyrus wzywa Palkie i Dialgę.
Opis Rozdziału
a  Pearl i Platinum nic nie widzą. Wszędzie unosi się dym, w dodatku jest głośny dźwięk, który uniemożliwia odnalezienie siebie nawzajem. Cała trójka nawet nie wie, że są tak bardzo blisko siebie. Pearl każe atakować Luxrayowi z rentgena, by znalazł strażników jeziora. Dzięki niemu chłopak znajduje Azelfa. Platinum dociera do Uxie, z kolei Dia znajduje się przy Mespricie. Chłopak czuje, że jego plan się powiódł, a wróg nawet nie wie o pojawieniu się Pearla i Panienki. Wróg postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Naciska pobliski guzik i więzi kapsuły z pokemonami w osobnych pokojach. Wraz z nimi zostają osobno uwięzieni trenerzy, którzy nie wiedzą, że ich kompani znajdują się tak blisko. Pearl postanawia jednak zająć się Azelfem. Znajduje przy maszynie przycisk wypuszczenia. Gdy go naciska, nic się nie dzieje. Luxray, dzięki swojemu rentgenowi, informuje swojego trenera, że Dia i Platinum mają ten sam problem. Nagle chłopak zostaje zaatakowany przez Hauntera. Podobnie jest z pozostałymi, którzy przyjmują atak Cradiliego i Gible. Wszyscy bronią się za pomocą starterów. Skrzek Chatota i Chinglinga ustał, więc trenerzy w końcu mogą siebie usłyszeć. Pearl wszystkim tłumaczy, że znalazł przycisk w maszynie, jednak nic się nie dzieje po naciśnięciu, więc stwierdza, że powinni otworzyć kapsuły jednocześnie. Niestety najpierw trzeba pokonać wrogie pokemony, które bronią maszyn. Diamond wpada na pomysł — każe kompanom wyciągnąć pokedexy. Tłumaczy, że wróg bardzo chciał je zdobyć. Sądzi też, że pokemony wroga mogły przejąć zainteresowanie urządzeniami, więc mogą je instynktownie odebrać. Pearl pyta się prbzyjaciela czy chce oddać wrogu przedmiot, który jest dowodem ich więzi. Dia zgadza się z tym, ponieważ w ten sposób mogą uratować strażników jezior. Platinum przystaje na ten ruch, ponieważ wie, że mimo straty pokedexów ich więź pozostanie.
Trenerzy przystępują do planu i oddają urządzenia, po czym korzystają z okazji i równocześnie wciskają przycisk z uwolnieniem. Ściany się zsuwają i legendarne pokemony odlatują.

Nieopodal Cyrus zauważa jasne światło. Jest w szoku, że legendarne pokemony zostały uwolnione. Mężczyzna jest wściekły, ponieważ nie uzyskał drugiego łańcucha, a ponowne złapanie stworków będzie niemożliwe. Człowiek wybiera Magnezone i postanawia polecieć na Filar Włóczni – tam wykorzysta kopię drugiego łańcuchu, który został sztucznie stworzony przez najlepszych naukowców zespołu Galactic.

Godzinę później, komandorzy już czekają na swojego szefa przy szczycie Filaru Włóczni. Powadzą rozmowę na temat sędziwego dnia – nie sądzili, że nadejdzie on tak szybko. Nagle zauważają Cyrusa i są oszołomieni wyglądem szefa – jego ubrania są porozcinane, a sam człowiek jest ranny. Wszyscy pytają się, czy coś się stało w kwaterze głównej, jednak mężczyzna sprzedaje jedynie groźny wzrok i stwierdza, że nic się nie stało. Wszyscy postanawiają nie poruszać tematu. Jupiter ogłasza, żce nie dopuszczą nikogo, kto by chciał przerwać rytuał. Gdy tylko Cyrus wchodzi na górę komandorzy zostają zaatakowani przez Roarka, Gardenię i Fantimę. Komandorzy jednak nie czują się zagrożeni i postanawiają walczyć.

Tymczasem Cyrus wypuszcza oryginalny i kopię łańcucha. Splatają się one niczym DNA i otwierają tajemniczy portal, po czym otaczają mężczyznę. Z portalu wyłania się legendarna Plakia oraz Dialga. Mężczyzna każe im słuchać jego rozkazów, by w ten sposób połączyły czas i przestrzeń…

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Pearl
 • Platinum
 • Diamond
 • Zamaskowany członek
 • Cyrus
 • Mars
 • Saturn
 • Jupiter
 • Gardenia
 • Roark
 • Fantina

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Buizel (Zeruhiko Pearla)
 • Lopunny (Platinum)
 • Chatot (Chahiko Pearla)
 • Chingling (Zamaskowanego członka)
 • Azelf
 • Uxie
 • Mesprit
 • Luxray (Rayhiko Pearla)
 • Cradily (Zamaskowanego członka)
 • Haunter (Zamaskowanego członka)
 • Gible (Zamaskowanego członka)
 • Torterra (Wig Diamonda)
 • Infernape (Chimler Pearla)
 • Empoleon (Platinum)
 • Munchlax (Lax Diamonda)
 • Gyarados (Cyrusa)
 • Magnezone (Cyrusa)
 • Purugly (Mars)
 • Gastrodon (Juniper)
 • Octillery (Saturna)
 • Rampardos (Roarka)
 • Roserade (Gardenii)
 • Mismagius (Fantiny)
 • Dialga
 • Palkia
411. Kontra Dialga i Palkia I
411. Kontra Dialga i Palkia I
Angielska Nazwa: Double Trouble with Dialga and Palkia I
Japońska nazwa: VS ディアルガ パルキア I VS. Dialga Palkia I

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Cynthia znajduje nieprzytomnych Dia, Pearla i Platinum i zabiera ich na Filar Włóczni.
 • Platinum daje Diamondowi Mamoswine.
Opis Rozdziału
aCynthia przybiega na trzecie piętro. Tam zamiast strażników jezior widzi nieprzytomnych trenerów. Jest zaskoczona, widząc ich w takim miejscu. Kobieta budzi wszystkich i pyta się ich, co tutaj robią. Platinum i Pearl tłumaczą, że uwolnili legendarnych strażników jezior. Kobieta nie kryje zdziwienia, że tego dokonali. Dia przyznaje również, że stracili pokedexy. Kobieta wie, że urządzenie te wzmacnia więzi między ludźmi i pokemonami, więc ma świadomość, jakim wielkim poświęceniem musiał być ten gest. Kobieta chwali trenerów za ich odwagę. Mistrzyni przyznaje, że miała wrażenie, że ponownie się spotka z trenerami po rozmowie ze swoją babcią, która opowiedziała ich dzielną walkę w Calestic.

Pearl zauważa, że nie miał okazji przywitać się ze swoimi kompanami, których długo nie widział. Trójka trenerów przybija sobie żółwika, po czym pada ze zmęczenia na ziemię. Pearl zauważa zadrapania na twarzy Cynthii. Ta przyznaje się, że walczyła z szefem zespołu Galactic. Kiedy trenerzy widzą szkody, jakie wyrządziły ataki podczas walki, Pearl pyta się Cynthii, kim tak naprawdę jest. Kobieta pyta się ich czy pamiętają sytuację w Eternie oraz budynek z kolcami. Budowla również była bazą zespół Galactic a ona sama nie znalazła się tam przypadkiem. Chciała uratować pewną osobę, jak się potem okazało była nią Rad Rickshaw. Kobieta przyznaje się, że przez cały ten czas była na tropie Cyrusa, który jest bardzo niebezpiecznym człowiekiem. Niestety ciągle jej umykał. Zanim odleciał z pola bitwy, stwierdził, że wyrusza na górę Coronet. Cynthia również sprawdziła wcześniej cały budynek, w którym nie ma już nikogo. Pozostali jedynie nieprzytomni żbołnierze, którzy walczyli z Unownami. Również zniknął maniak pokedexów. Cynthia stwierdza, że zmieniło się miejsce walki, dlatego powinni tam zmierzyć. Kobieta wybiera Garchompa, na którego wsiadają trenerzy, a ona sama jedzie rowerem Pearla. Platinum zauważa, że zmierzają na górę Coronet, co jest śmieszne, ponieważ był to ich początkowy cel podróży. Mimo wszystko prowadzi ich przeznaczenie. Dziewczyna przypomina sobie, że ma prezent dla Diamonda. Jest to pokeball. Na stadionie w Snowpoint było wiele lodowych pokemonów. Dostała pozwolenie od Candice na złapanie paru. Gdy dziewczyna zobaczyła tego pokemona pomyślała o Dia. W środku pokekuli siedzi Mamoswine. Chłopak jest zadowolony z podarku.
Zdziwiony Pearl pyta się, czy panienka pokonała liderkę Snowpoint sama. Dziewczyna na dowód pokazuje odznaki, że pokonała nie tylko ją, ale i Volkera. Chłopak gratuluje dziewczynie, która uświadamia sobie, że zapomniała złapać pokemona dla Pearla. Ten jednak przyznaje się, że już ma cały zespół, więc żadna strata. Trener bardzo cieszy się, że dziewczyna sama zdołała wygrać ostatnie dwie odznaki. Dziewczyna oddycha z ulgą, że jej byli ochroniarze są szczęśliwi. Dziewczyna zagląda do swojej torby i ze zdziwieniem zaczyna wpatrywać się w jej wnętrze. Z zamyślenia wyrywa ją Pearl, który pokazuje, że są przed górą Coronet.

Tymczasem Cyrus jest w trakcie rytuału przyzwania. Palkia i Dialga w końcu otwierają oczy.
Kiedy komandorzy słyszą ryki, uświadamiają sobie, że ich szef skończył rytuał. Stwierdzają, że liderzy przybyli na próżno, ponieważ już nic nie zdziałają. Ci jednak się nie poddają i wysyłają swoje pokemony do dalszej walki. Saturn każe atakować Octillery i śmieje się, że nic nie zdołają zrobić w trójkę. Komandor jednak myli się co do liczebności liderów, ponieważ na miejsce przybywa Crasher Wake ze swoim Floatzelem. Po chwili przybywają jeszcze Candice i Maylene. Liczebność zwiększyła się do sześciu osób. Dla Saturna to dalej nie ma znaczenia. Jupiter jednak zastanawia się, jak liderzy się tutaj dostali skoro Zespół Galactic rozstawiło wszystkich żołnierzy dookoła góry. Również kamery nie zasygnalizowały o intruzach. W końcu uświadamiają sobie, że liderzy podkopali się z pomocą Byrona oraz dziadka Roarka. W kcońcu cała trójka wywodzi się z rodziny górników, którzy znają każdą wykopaną ścieżkę w górach. Do przebicia się wykorzystali władców podziemi – Dugtrio. Roark informuje wszystkich, że jego tata będzie wszystkich wspierał spod ziemi. Liderzy przystępują do ataku komandorów, którzy tylko na to czekają. Każdy z nich przyjmuje na siebie dwójkę liderów. Mars walczy z Gardenią i Crasher Wakem. Mars z Roarkiem i Fantiną. Jupiter ponownie z Maylene i Candice. Gdy któryś z pokemonów liderów pada, Byron zabiera go pod ziemie i tam leczy. Mężczyzna stwierdza, że to bardzo dobra taktyka. Martwi go jednak pojawienie się dwójki legendarnych pokemonów…

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Cynthia
 • Pearl
 • Platinum
 • Diamond
 • Cyrus
 • Mars
 • Saturn
 • Jupiter
 • Gardenia
 • Roark
 • Fantina
 • Crasher Wake
 • Ciice
 • Maylene
 • Byron
 • Górnik

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Buizel (Zeruhiko Pearla)
 • Lopunny (Platinum)
 • Chatot (Chahiko Pearla)
 • Torterra (Wig Diamonda)
 • Infernape (Chimler Pearla)
 • Empoleon (Platinum)
 • Munchlax (Lax Diamonda)
 • Garchomp (Cynthi)
 • Mamoswine (Moo Diamonda)
 • Dialga
 • Palkia
 • Rampardos (Roarka)
 • Roserade (Gardenii)
 • Mismagius (Fantiny)
 • Floatzel (Crasher Wakea)
 • Riolu (Maylene)
 • Abomasnow (Candice)
 • Dugtrio (trzy)
 • Purugly (Mars)
 • Gastrodon (Juniper)
 • Octillery (Saturna)
 • QuagPane (Crasher Wakea)
 • Cherubi (Gardenii)
 • Zubat (Mars)
 • Bronzor (Mars)
 • Onix (Roarka)
 • Duskull (Fantiny)
 • Croagunk (Saturna)
 • Abra (Saturna)
 • Froslass (Candice)
 • Meditite (Maylene)
 • Tangrowth (Juniper)
 • Sableye (Juniper)
412. Kontra Dialga i Palkia II
412. Kontra Dialga i Palkia II
Angielska Nazwa: Double Trouble with Dialga and Palkia II
Japońska nazwa: VS ディアルガ パルキア I VS. Dialga Palkia II

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Cyrus prowokuje Palkie i Dialgę do walki, zakłócając czas i przestrzeń.
 • Roakrk i Fantina pokonują Saturna.
 • Wake i Gardenia pokonują Mars.
 • Candice i Maylene pokonują Jupiter.
 • Liderzy Sinnoh niszczą pierwszy łańcuch.
 • Sird powraca
Opis Rozdziału
a   Na Filarze Włóczni. Cyrus zdołał wezwać Palkię i Dialgę. Za pomocą czerwonych łańcuchów mężczyzna każe walczyć pokemonom. Dzięki starciu powstanie przepotężna energia, która wystarczy do stworzenia nowego świata. Legendarne stwory rozpoczynają walkę a na miejsce przybywają profesor Rowan i profesor Berlitz. Człowiek stwierdza, że są jedynie ciężarem. Byron jednak temu zaprzecza. Twierdzi, że zadaniem liderów jest zajęcie się zespołem Galactic, jednak to profesorowie powinni zająć się legendami. Berlitz uruchamia swój komputer, który wykrywa czasoprzestrzeń. Program zaczyna wyszukiwać anomalii w polu magnetycznym.

Tymczasem Volkner dostaje wiadomość tekstową z prośbą, by mężczyzna pojawił się na górze Coronet. Lider jednak usuwa wiadomość i postanawia wrócić do domu. Człowiek jednak napotyka przed sobą dziwną anomalię.

Obecnie Cynthia i trenerzy są już na górze Coronet. Mistrzyni tłumaczy, że zrozumiała ze słów Cyrusa, iż wykorzystał strażników jezior do stworzenia czerwonych łańcuchów. Kobieta słyszała, jak mężczyzna dostał wiadomość, że przygotowania do stworzenia drugiego łańcucha były ukończone, jednak gdy dzieci uwolniły stworzenia, jest pewna, że nie posiadają drugiego przedmiotu, co się wiąże, że wróg przybył tylko z jednym łańcuchem. Kobieta cieszy się, że przeciwnik nie jest w pełny przygotowany. Nagle kawałek filaru zostaje zrzucony na klif. Wszyscy sprawdzają, co za potężna siła mogła tego dokonać. Gdy w końcu wchodzą na Filar Włóczni, widzą dwa walczące legendarne pokemony. Pearl jednak ich nie widzi, wpadł w zakrzywioną przestrzeń. Dia jest przerażony, gdy widzi swojego przyjaciela, jakby miał się za chwilę rozpłynąć.b

Profesor Berlitz stwierdza, że anomalie wychodzą poza skalę i stwierdza, że legendarne pokemony rozpoczęły walkę. Rowan przypomina sobie, że już w jednym regionie i nie tak dawno walkę toczyły dwa legendarne pokemony: Groudon i Kyogre. Jednak one prowadziły się pierwotnymi instynktami. W przypadku Dialgi i Palkii to oczywista anomalia – nigdy by nie walczyły przeciwko sobie. Dlatego człowiek stwierdza, że zostały zmuszone do walki. Są na 100% pewni, że sprowokował je Cyrus.

Tymczasem liderzy i komandorzy kontynuują walkę. Tangrowth Jupiter atakuje podarkiem natury, z kolei Abomasnow i Riolu z odłamków lodu i kuli aury. Wszyscy dostają, jednak to Jupiter poległa. Maylene i Candice cieszą się, że zdołały pokonać wroga swoją własną siłą. Pozostali liderzy również zdołali pokonać swoich przeciwników. Wszyscy postanawiają wejść na górę. Jednak… mimo wchodzenia na górę ciągle się cofają i powtarzają wchodzenie raz po razie.
Profesor Rowan każe sprowadzić wszystkich liderów na dół. W tym celu Dugtrio robią podkopy pod liderami, którzy wpadają w głąb tunelu. Człowiek tłumaczy, co się dzieje z czasem i przestrzenią. Góra staje się dołem a przeszłość przyszłością, jednak anomalie dotykają stosunkowo niewielkiego obszaru. Dlatego nikt nie może się obecnie zbliżyć do Cyrusa. Jednakd profesor dodaje, że znaleźli inną drogę dotarcia do wroga.

Cyrus widzi, jak zaczyna się tworzyć czarna dziura. Mężczyzna podchodzi do tego entuzjastycznie, ponieważ wie, że ów dziura zakończy istnienie tego świata. Mężczyzna dalej każe walczyć legendarnym stworom, gdy nagle spod ziemi do kręgu łańcuchu wchodzą liderzy oraz ich pokemony. Wszystkie stworki rzucają się do zerwania łańcuchów. Wściekły Cyrus wybiera wszystkie swoje pokemony. Liderzy jednak każą nie przejmować się przeciwnikiem mają skupić się na przerwaniu łańcuchów. Udaje im się.

Pan Berlitz wyczytuje z ekranu, że wszystko wróciło do normy. Wszyscy odetchnęli z ulgą. Niestety jest na to za wcześnie, ponieważ profesora Rowana dotyka anomalia.

Legendarne pokemony, mimo zerwania łańcucha, dalej walczą ze sobą, co szokuje liderów. Cyrus jest wściekły, ponieważ teraz jego kontrola nad legendarnymi pokemonami została zredukowana o połowę.

Pearl krzyczy do Dia, że przestrzeń się zakrzywiła i nie ma pojęcia, w jakiej odległości znajduje się od towarzyszy. Diamond chce uratować przyjaciela, jednak wchodzi w pętle czasu. Platinum zauważa, że jej poketh zaczyna wariować. Już nie tylko przestrzeń zaczęła się zakrzywiać — to samo dzieje się z czasem. Dialgac i Palkia dalej walczą, a anomalie nasilają się jeszcze bardziej. Cynthia tłumaczy, dlaczego tak wszystko się dzieje. Dia i Pearl twierdzą, że już widzieli wcześniej te pokemony w ruinach Celestic. Ponadto widzieli podobną figurę w Eternie. Chłopcy teraz uświadamiają sobie, że za wszelką cenę muszą powstrzymać wroga. Nagle Cynthia upada. Podbiega do niej Platinum, która dowiaduje się, że kobieta jest zmęczona po walce z Cyrusem. Mistrzyni jednak nie może się wycofać, chce walczyć w obronie swojego regionu. Ma w końcu po swojej stronie trójkę świetnych trenerów. Wszyscy wsiadają na Garchompa, który wzlatuje w kierunku Dialgi i Palkii. Legendy mimo zaciętej walki zauważają nieproszonych gości, których atakują. Chłopcy upadają na ziemie i stwierdzają, że po raz pierwszy spotykają się z pokemonami, które tak mocno przytłaczają. Dia jednak zauważa, że z pokemona, którego dostał od panienki, bije ciepło i wiara, że chłopak da radę w pokonaniu pokemonów. Trener, mimo że dopiero poznał stworka, postanawia w pełni mu zaufać. Chłopak wybiera Mamoswine, którego nazywa Mamo.

Tymczasem do poturbowanej Jupiter podchodzi tajemnicza kobieta. Stwierdza ona, że walka jest cięższa, niż mogły się tego spodziewać. Komandor pyta się rozmówczyni, dlaczego tak późno przyszła. Kobieta usprawiedliwia się bólem nogi. Jej choroba jest nieuleczalna z powodu lodowego ataku, który kiedyś przyjęła na swoją kończynę. Jupiter podrzuca kobiecie ocieplacz na nogę, który przynosi jej ulgę. Okazuje się, że osoba, z którą kobieta rozmawia to Sird

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Cynthia
 • Profesor Rowan
 • Pan Berlitz
 • Volkner
 • Pearl
 • Platinum
 • Diamond
 • Cyrus
 • Mars
 • Saturn
 • Jupiter
 • Gardenia
 • Roark
 • Fantina
 • Crasher Wake
 • Candice
 • Maylene
 • Byron
 • Sird

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Garchomp (Cynthi)
 • Mamoswine (Moo Diamonda)
 • Munchlax (Diamonda)
 • Dialga
 • Palkia
 • Rampardos (Roarka)
 • Roserade (Gardenii)
 • Mismagius (Fatiny)
 • Floatzel (Crasher Wakea)
 • Riolu (Maylene)
 • Abomasnow (Candice)
 • Dugtrio (trzy)
 • Purugly (Mars)
 • Octillery (Saturna)
 • Tangrowth (Juniper)
 • Magnezone (Cyrusa)
 • Probopass (Cyrusa)
 • Gyarados (Cyrusa)
 • Honchkrow (Cyrusa)
 • Weavile (Cyrusa)
 • Banette (Sird)
 • Persian (Sird)
 • Starmie (Sird)
413. Kontra Dialga i Palkia III
413. Kontra Dialga i Palkia III
Angielska Nazwa: Double Trouble with Dialga and Palkia III
Japońska nazwa: VS ディアルガ パルキア II VS. Dialga Palkia III

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Diamond i Pearl rozpoczynają walkę z Palkią i Diaglą.
 • Platinum dostaje Florslass od Candice, Cherimma od Gardenii i Pachirisu od Volknera.
Opis Rozdziału
a  Mamoswine rusza szarża na Palkię i Dialgę. Pearl zauważa, że od momentu wypuszczenia pokemona zrobiło się zimno. Stwór odbija wszystkie ataki przeciwników, po czym atakuje lodowym atakiem, które okazują się efektywne na smocze pokemony. Gdy Pearl uświadamia sobie jakiego typu jest Dialga i Palkia krzyczy do Dia, że chłopak ma przewagę. Trener każe atakować Mamoswine, jednak Palkia robi zamach i uderza w poke-guźca. Chłopak nie wie, co się stało, ponieważ w chwili zamachu została przecięta przestrzeń. Pearl nie daje za wygraną i wybiera swoje pokemony. Diglett robi pokop pod Dialgę. Ta przewraca się na Palkię, którą Tauros uderza w brzuch, a Buizel atakuje wodną bronią, którą zamraża Mamo. Chłopcy triumfują. Dialga jednak cofa czas i wraca do momentu, kiedy Dilgett robił podkop. Dzięki temu stwór podskakuje i uderza w trenerów. Chłopcy już wiedzą, z kim mają do czynienia. Mimo to nie zamierzają się poddać i posyłają wszystkie swoje pokemony. Z góry całą akcję obserwuje zmartwiona Platinum, która wznosi się na Garchompie.
Tung łapie językiem za róg Dialgii, która chce zaatakować „krzykiem czasu”. Jedbnak pozostałe pokemony uniemożliwiają jej to, atakując masowo.

Platinum stwierdza, że chłopcy długo nie pociągną, jeżeli będą walczyć tylko we dwójkę, więc postanawia wezwać na pomoc liderów. Wszyscy jednak leżą nieprzytomni w zwałach gruzu. Wszyscy są mocno ranni, jednak budzi się Candice. Liderka twierdzi, że Platinum mocno się spóźniła i nie mogła się przed nią popisać. Dziewczyna postanawia podarować trenerce swoją Froslass. Do podarków dołącza się Gardenia, która również się obudziła i daje dziewczynie Cherrima. Maylene zaś daje jej Pachirisu, który jest prezentem od Volknera. Platinum dziękuje za wszystko. Nagle dziewczyna omal nie zostaje trafiona przez jakiś promień. Niestety cierpią na tym jej podarowane pokeballe, których wejścia zostają stopione. Platinum postanawia pobiec na miejsce walki, a za nią goni Cynthia. Kolejny atak ponownie uderza i obydwie upadają. Z kieszeni mistrzyni wypada manuskrypt ze starożytnym pismem, który… Platinumc potrafi odczytać. Cynthia jest zaskoczona umiejętnościami towarzyszki i przyznaje, że zwój jest własnością jej babci. Kobieta uświadamia sobie, że jeżeli Platinum potrafi to odczytać, to jest jakaś szansa na pokonanie wroga. Kobieta jednak martwi się jedną kwestią – otóż mimo przerwania jednego łańcucha legendarne pokemony ciągle walczą, z kolei Cyrus gdzieś zniknął z drugim łańcuchem…

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Pearl
 • Diamond
 • Platinum
 • Cynthia
 • Gardenia
 • Maylene
 • Crasher Wake
 • Candice
 • Roark
 • Fantina
 • Volkner (wspomnienia)
 • Cyrus (wspomnienia)

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Dialga
 • Palkia
 • Mamoswine (Moo Diamonda)
 • Buizel (Zeruhiko Pearla)
 • Diglett (Diguhiko Pearla)
 • Tauros (Tarohiko Pearla)
 • Chatot (Chahiko Pearla)
 • Infernape (Chimler Pearla)
 • Luxray (Rayhiko Pearla)
 • Lickilicky (Tung Diamonda)
 • Bastiodon (Don Diamonda)
 • Munchlax (Lax Diamonda)
 • Torterra (Wig Diamonda)
 • Garchomp (Cynthi)
 • Froslass (Candice; podarowany Platinum)
 • Cherrim (Gardenii; podarowany Platinum)
 • Pachirisu (Volknera; podarowany Platinum przez Maylene)
414. Kontra Dialga i Palkia IV
414. Kontra Dialga i Palkia IV
Angielska Nazwa: Double Trouble with Dialga and Palkia IV
Japońska nazwa: VS ディアルガ パルキア IV VS. Dialga Palkia IV

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Dia i Pearl walczą z Dialgą i Palkią.
 • Sir ujawnia, że dzięki Darkraiowi mogła powstrzymać posiadaczy pokedexów z Kanto i Johto.
 • Riley dołącza do walki.
Opis Rozdziału
a  Na Filarze Włóczni. Platinum wyczytała, że ataki, które Dialga i Palkia użyły na Diamondzie i Pearlu to ryk czasu i przestrzenny trzask. Są to ruchy, które rozdzierają przestrzeń i cofają czas.

Pearl, w wirze walki, zauważa czytającą Platinum, której broni Garchomp od latających kawałków ruin, które wznoszą się w wyniku walki. Dia jest pewny, że trenerce uda się znaleźć sposób na pomoc w walce. Cynthia zauważa, że legendy nie są skupione na walce przeciwko sobie, więc kobieta stwierdza, że już nikt ich do tego nie zmusza, a co się z tym wiąże — ten, który to im rozkazał, nie znajduje się w pobliżu. Cynthia jednak uświadamia sobie, że się myli, gdy słyszy głos wroga. Nagle kobieta widzi czarną wyrwę, która zasysa do siebie małe obiekty.Diamond i Pearl zostają uderzeni przez dziwny promień i upadają na ziemię. Podbiegają do nich Platinum i Cynthia. Przed wszystkimi pojawia się Cyrus, który stwierdza, że odrodzenia świata nie da się już powstrzymać.

Tymczasem komandorzy zauważają, że przestrzeń coraz bardziej zaczyna się zniekształcać. Sird stwierdza, że Jupiter była wiele lepsza w walce przeciwko liderom. Kobieta jednak krytykuje ją za to, że nie potrafiła się wybronić. Saturn i Mars pytają się o rzekomego członka Zespołu Galactic, którego nie znają. Kobieta przedstawia się jako jedna z trzech bestii Zespołu Rocket. Oficjalnie członkini zespołu Galactic. Należała do wcześniejszej organizacji, by móc ją zinflirtować. Kobieta tłumaczy swoim towarzyszom, że plan stworzenia nowego świata zrodził się kilka lat temu. Prosi Mars by wymieniła wszystkie pokemony związane z kosmosem jak Clefairy, Lunatone czy Staryu. Jednak niedawno został odkryty najważniejszy kosmiczny pokemon. Tan, który skrywa kosmiczną moc – Deoxys. Tak się złożyło, że szef zespołu Rocket – Giovanni – chciał go złapać. To posunęło ją do szpiegowania bmężczyzny. Kobieta, udając swoją lojalność chciała przechwycić Deoxysa, by móc wręczyć go Cyrusowi. Ponadto robiła rozeznanie w innych złych organizacjach jak Zespół Aqua i Magma. Wszystko pokrzyżowali jej posiadacze pokedexów. Podczas walki jej lewa noga została trafiona sygnaturowym atakiem Lorelei. Kobieta wtedy ukryła się między kontenerami, oczekując na pomoc swoich towarzyszy. Nie żałowała jednak niczego, ponieważ mogła zobaczyć wiele interesujących rzeczy. Gdy kobieta chciała pochwycić Deoxysa za pomocą jej pokemona – legendarnego Darkraia – blokada Mewtwo spowodowała dosyć nieoczekiwany efekt: zamienienie w kamień w pobliżu stojących posiadaczy pokedexów. Podczas ścigania Deoxysa dowiedziała się, jak działa efekt skamienienia. Mimo że misja zakończyła się niepowodzeniem, nie była to strata czasu. Wtedy powiedziała do żołnierzy, którzy ją uratowali, by przekazali Cyrusowi, że nie może wrócić do Sinnoh. Potrzebowała jednak kogoś, kto przejmie jej obowiązki. Wzięła jednego z żołnierzy, który podzielał myśli wraz z innymi członkami i zaszczepiła cząstkę siebie w jego umyśle.
Na miejsce przybywa wspomniany człowiek. Sird stwierdza, że chłopak na jakiś czas był jej dublerem. Saturn przypomina sobie, że jeden z żołnierzy był blisko Cyrusa, ale nie sądził, że to właśnie on. Chłopak według Sird wykonał idealnie swoje zadanie, po czym odbiera mu zaczepioną cząstkę kobiety. Jupiter pyta się o Deoxysa. Sird jednak stwierdza, że nie zdążyła goc wyśledzić, ponieważ została przegoniona przez Cyrusa. Według kobiety Mewtwo pewnie myślał, że jeżeli ją dopadnie, to zdoła uwolnić trenerów z kamienia. Również przyznaje, że nie wracała tak długo, ponieważ chciała się podroczyć z psychicznym pokemonem. Kobieta dziękuje żołnierzowi za wykonane zadanie i stwierdza, że przejął jej uczucia dotyczące pokedexów, które obecnie trzyma w swojej kieszeni.

Całą rozmowę obserwuje Riley z Żelaznej Wyspy. Mężczyzna wysyła do walki Lucario, który atakuje walką w zwarciu. Sird jednak zostaje obroniona przez swojego Starmiego. Mężczyzna wskazuje na żołnierza, że to on szpiegował Diamonda, Gdy jednak sprawdził kamerę śledzącą, odczuł zupełnie inną aurę, która składała się z czystego zła. To aura, która emanuje z Sird. Lucario atakuje, jednak Starmie z łatwością odbija każde kolejne ataki. Kobieta zwraca się do swoich towarzyszy, że da radę sobie z przeciwnikiem.

Tymczasem dziura zaczyna zniekształcać rzeczywistość, która zostaje wchłaniana. Cyrus stwierdza, że siła ta jest nie do powstrzymania. Zakrzywienia rzeczywistości zaczną się rozprzestrzeniać po całym świecie, by móc go w ten sposób zniszczyć…

Osoby i Pokemony

Kto wystąpił (ludzie):

 • Platinum
 • Pearl
 • Diamond
 • Cynthia
 • Cyrus
 • Saturn
 • Mars
 • Jupiter
 • Sird
 • Carr (wspomnienia)
 • Orm (wspomnienia)
 • Giovanni (wspomnienia)
 • Guile Hideout (wspomnienia)
 • Red (wspomnienia)
 • Yellow (wspomnienia)
 • Green (wspomnienia)
 • Blue (wspomnienia)
 • Silver (wspomnienia)
 • Zamaskowany członek
 • Riley

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Dialga
 • Palkia
 • Luxray (Rayhiko Pearla)
 • Lickilicky (Tung Diamonda)
 • Bastiodon (Don Diamonda)
 • Tauros (Tarohiko Pearla)
 • Torterra (Wig Diamonda)
 • Mamoswine (Moo Diamonda)
 • Chatot (Chahiko Pearla)
 • Garchomp (Cynthi)
 • Persian (Sird)
 • Banette (Sird)
 • Starmie (Sird)
 • Clefairy
 • Staryu
 • Solrock
 • Lunatone
 • Cleffa
 • Deoxys
 • Darkrai (Sird)
 • Mewtwo
 • Lucario (Riley’a)
415. Kontra Dialga i Palkia V
415. Kontra Dialga i Palkia V
Angielska Nazwa: Double Trouble with Dialga and Palkia V
Japońska nazwa: VS ディアルガ パルキア V VS. Dialga Palkia V

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Anomalie czasu i przestrzeni zaczynają ukazywać się w całym Sinnoh.
 • Pan Footstep przenosi się na Filar Włóczni.
 • Looker przesłuchuje dwóch naukowców, którzy pilnowali jeziora prawdy.
 • Wszyscy zaczynają być wsysani do czarnej dziury.
 • Dia zostaje uratowany przez Regigigasa,
Opis Rozdziału
a  Pearl, Dia i Platinum zaczynają pojawiać się w przeróżnych miejscach. Chłopak dotyka kwiatów z pobliskiej kwiaciarni i stwierdza, że to nie jest iluzja. Czas i przestrzeń zaczynają się rozdzierać. Cynthia uświadamia sobie, że Cyrus mówił prawdę na temat zniekształcenia rzeczywistości.

Tymczasem w siedzibie Międzynarodowej Policji. Podejrzani naukowcy są przesłuchiwani na temat obecnej lokalizacji członków Zespołu Galactic. Mężczyźni jednak twierdzą, że wszyscy powinni znajdować się w siedzibie w Veilstone, która obecnie jest pusta. Przesłuchaniu przygląda się Looker, który stwierdza, że stanęli w miejscu. Mężczyzna postanawia zostawić swojego towarzysza – Croagunka, któremu nakłada czapkę oficerską, by ten mógł pilnować miejsca. Nagle inspektor zauważa w pobliżu siedzącego Footstepa. To on przyprowadził na miejsce podejrzaną dwójkę. Chłopak czekał na koniec przesłuchania podejrzanych osób, by móc uzyskać od nich odciski stóp Drapiona i Cricketune, jednak stwierdza, że przesłuchanie szybko się nie skończy, więc postanawia wyjść na zewnątrz. Chłopak jednak nie rozpoznaje przestrzeni, w której się znajduje.

W całym Sinnoh zachodzą anomalie. Jury z konkursów pokemon ląduje na cmentarzu, dzieci z Veilstone na Żelazną wyspę i wiele innych typu zjawisk zachodzi w regionie. Wszyscy są przez to zdezorientowani, przerażeni i sparaliżowani.

Cyrus pyta się swoich przeciwników czy się boją, ponieważ strach jest wynikiem niekompletnego serca. Według niego emocje można kontrolować siłą woli, samą zaś siłę woli wiedzą. Jeżeli człowiek posiada wszystkie trzy komponenty, wtedy staje się kompletny. Według Cyrusa zawsze wszystkim brakuje jednego elementu, dlatego świat jest niekompletny. Cyrus, któremu płyną z oczu czarne łzy, wyciąga swoje pióro i pisze na kartce słobwa „wszechświat i przestrzeń”. Mężczyzna tłumaczy, że jeżeli zderzą ze sobą czas i przestrzeń to „środek” zacznie wszystko wciągać do siebie. Jest to przygotowanie miejsca na nowy świat. Nagle zasysanie staje się na tyle mocne, że unosi ciała nieprzytomnych liderów. Według Cyrusa właśnie teraz zaczynają się narodziny nowego świata. Trenerzy starają się, jak mogą, by liderzy nie zostali wciągnięci do środka. Dia łapie za suknie Fantiny, jednak jest ciągnięty razem z nią, dlatego wybiera Drifblima. Niestety wszystko idzie na nic. Wszyscy coraz mocniej zostają ciągnięci w górę. Dia wybiera Mamo, by zamroził otwór zamiecią, jednak atak również zostaje wciągnięty do środka. Cyrus z uśmiechem stwierdza, że nie można zaatakować czarnej dziury, ponieważ jest rzeczą niematerialną. Dia więc postanawia do niej… wskoczyć. Chłopak wsiada na Mamo, który zmierza do środka. Chłopak w ten sposób chce sprawdzić, czy będzie mógł wrócić ze środka. Przerażeni Pearl i Platinum krzyczą, by przyjaciel tego nie robił.
Nagle z torby Platinum wychodzi jasna smuga światła zmierzająca w stronę Dia. Okazuje się, że z torby wyszedł ogromny Regigigas, który chwyci za Mamoswine Diamonda, by ten dalej się nie posunął.

Sama Platinum jest zaskoczona sytuacją. Cynthia jednak stwierdza, że pokemon wyszedł z jej torby. Nagle dziewczyna przypomina sobie, żec w środku znajdował się tajemniczy pokeball i była pewna, że to nie ona go tam włożyła. Regigigas kładzie Dia, jak i wszystkich liderów w bezpieczne miejsce. Pearl jest zaskoczony ogromnym stworzeniem i pyta się, czy jest ich sojusznikiem. Chłopak słyszy głos, że bez wątpienia Regigigas jest po ich stronie. Na miejscu pojawia się pan Footsteep, który odczytuje słowa pokemona z odcisków stóp. Mówi: Rozkazano mi czekać na ten moment, by walczyć o Sinnoh i być pomocą dla trenerów!…

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Pearl
 • Platinum
 • Diamond
 • Cynthia
 • Naukowcy
 • Pan Footstep
 • Jordan
 • Dexter
 • Keira
 • Bebe
 • Hayley
 • Kids
 • Belle i Pa
 • Cyrus
 • Crasher Wake
 • Gardenia
 • Roark
 • Fantina
 • Candice
 • Maylene

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Garchomp (Cynthi)
 • Croagunk (Lookera)
 • Misdreavus
 • Gastly
 • Glameow (Bebe)
 • Bidoof
 • Gastrodon (Pa)
 • Steelix
 • Lickilicky (Tung Diamonda)
 • Honchkrow (Cyrusa)
 • Empoleon (Platinum)
 • Drifblim (Diamonda > Fatiny)
 • Mamoswine (Moo Diamonda)
 • Regigigas
 • Dialga
 • Palkia
416. Kontra Dialga i Palkia VI
416. Kontra Dialga i Palkia VI
Angielska Nazwa: Double Trouble with Dialga and Palkia VI
Japońska nazwa: VS ディアルガ パルキア VI VS. Dialga Palkia VI

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Dia dostaje Regigigasa.
 • Cyrus zostaje pokonany a Dialga i Palkia zostają uwolnione spod jego kontroli.
 • Platinum dociera do swojego celu.
 • Tajemnicze macki wciągają Palkie, Dialgę i Cyrusa do Odwróconego Świata.
 • Pojawia się Charon.
 • Tung Diamonda kradnie Charonowi jego notatnik.
 • Volkner dzwoni do Flinta, by dowiedzieć się więcej o odwróconym świecie.
Opis Rozdziału
a   Platinum jest zaskoczona obecnością pana Footsteepa. Człowiek sam nie wie, jak tu się znalazł, ponieważ gdy wyszedł z posterunku policji, pojawił się w tym miejscy. Mimo wszystko znawca śladów jest pewny – Regigigas jest sojusznikiem. Pokemon rusza na Dialgę i Palkię, które łapie za szyje. Na głowie pokemona siedzi Dia. Pearl jest zaskoczony potęgą stwora i stwierdza, że jeżeli da rade przetrzymać te dwie legendy, to dziura nie będzie dalej się rozprzestrzeniać.

Nagle Dia zostaje zaatakowany przez Honchcrowa i zostaje z rzucony z Regigigasa. Przed chłopakiem staje zapłakany Cyrus, który pyta się chłopaka, dlaczego staje mu na drodze — dlaczego nie potrafi pojąć tego, jak wspaniałą rzecz chce obecnie stworzyć. Cyrus jednak nie oczekuje od chłopaka wiele, ponieważ pewnie nie zastanawiał się nad znaczeniem słów „czas i przestrzeń”. Dia jednak po krótkim milczeniu stwierdza, że rozumie mężczyznę. Daje dla przykładu, że on jet wolny a Pearl szybki. Przy robieniu rzeczy dla Pearla godzina może trwać w nieskończoność, dla Dia natomiast jest krótką chwilą. Mimo wszystko jest to ta sama godzina. Tym dla chłopca jest „czas”. Trener przyznaje, że podróżował ze swoimi przyjaciółmi, ponieważ nie znali innych miejsc niż domy i pobliskie miasta. Nieważne gdzie byli, zawsze poznawali nowych ludzi i nowe pokemony. Byli w miejscach, o których nie mieli pojęcia. To znaczy dla chłopca słowo „przestrzeń”. Cyrus jednak jet zawiedziony odpowiedzią, ponieważ utwierdziło go tylo, że chłopak wierzy w bezsensowne idee, których szef Zespołu Galactic chce się pozbyć. Dia pyta się mężczyzny, dlaczego to on ma decydować o wszystkim. Chłopak tłumaczy, że czas, który spędził z przyjaciółmi i przestrzeń, którą dzielili, są dla niego najważniejszym czasem i przestrzenią. I to tyczy nie tylko trenera. Wszyscy, którzy tu przybyli, walczyli o ochronę swojego czasu i swojej przestrzeni. Dia stanowczo mówi, że mężczyzna nie ma prawa do odebrania im tak ważnych rzeczy. Nagle zaskoczony mężczyzna zauważa, że Dialga i Palkia nie walczą ze sobą. Człowiek dziwi się temu, ponieważ powinny być jeszcze pod jego kontrolą. Dia pyta się stworów, czy słuchają to, co chłopak mówił. Mężczyzna nie daje za wygraną i wyciąga swój drugi łańcuch. Każe pokemonom dalszą walkę. Legendy wracają do swojego szaleństwa a Cyrus pokazuje Diamondowi drugi, przerwany łańcuch. Mężczyzna twierdzi, że przez uwolnienie strażników jezior byli zmuszeni do użycia drugiego sztucznie wygenerowanego przedmiotu. Była to jednak niekompletna rzecz, dlatego liderzy byli zdolni ją rozerwać. Mężczyzna uderza chłopca zerwanym łańcuchem i ten upada na ziemię.b

Do chłopca podbiegają jego przyjaciele. Pearl jest zaskoczony, jak wielką odwagą wykazał się Dia. Platinum z kolei stwierdza, że cieszy się, że mogła podróżować razem z chłopcami. Niestety sytuacja nie wydaje się teraz najlepsza. Legendarne pokemony walczą a Regigigas został mocno ranny. Pearl pyta się dziewczyny, co wyczytała z manuskryptu. Platinum tłumaczy, że te dwa pokemony uzupełniają się wzajemnie. A opisane ich najsilniejsze ataki. Dzięki tym pokemonom wszystko jest w równowadze – dzięki temu, że są we dwoje. Cyrus jednak posiada tylko jeden łańcuch. Dziewczyna stwierdza, że nie ma mowy, by wróg mógł kontrolować dwa pokemony tylko jednym przedmiotem, więc stwierdza, że niedługo równowaga zostanie zachwiana. Wtedy skorzystają z okazji i zaatakują.
Wszystkie pokemony są gotowe. Jest jeden moment, gdy Palkia uwalnia się spod kontroli i wtedy trenerzy atakują w Dialgę. Poprzez zmasowany atak pokemony odzyskują świadomość. Dialga i Palkia spoglądają na siebie i przytakują. Tworzą wielką poświatę, która zaczyna wysysać Cyrusa. Mężczyzna z góry zaczyna spoglądać na Diamonda, któremu przypisuje emocje, Pearlowi siłę woli i Platinum wiedzę. Mężczyzna zaczyna rozumieć, że pojedynczo ta trójka jest niekompletna, jednak kiedy działają razem, mogli dokonać niemożliwego – powstrzymać Cyrusa.

Dziura zniknęła. Wszystko wróciło do normy – nie ma już żadnych anomalii. Dia rozgląda się za Cyrusem. Okazuje się, że leży nieprzytomny. Cynthia stwierdza, że odniósł rany psychiczne, jak i fizyczne, ponieważ jego organizacja jest w rozsypce, trenerzy powstrzymali jego plan a Dialga i Palkia znów są spokojne. Wszyscy cieszą się z happy endu.

Dia zauważa, że teraz mogą pomóc Platinum w szukaniu składników. Dziewczyna dziwi się, jednak po chwili przypomina sobie, że miała stworzyć emblemat swojej rodziny, o którym całkowicie zapomniała.

Po jakimś czasie Platinum zdołała stworzyć swój własny herb. Wszyscy się cieszą, że w końcu zrealizowali swoje plany. Trenerka jednak się nie cieszy. Przyznaje się, że chce odnaleźć sposób na przywrócenie ofiar tej całej batalii. Chce odnaleźć Pakę i Ujiego. Dziewczyna przyznaje się, że nigdy ich nie widziała, jednak wie, że przysięgli ją bronić, tak jak zrobił to chłopcy. Pearl stwierdza, że mężczyźni zostali wciągnięci przez dziwną przestrzeń stworzoną za pomocą maszyny zespołu Galactic. Chłopak stwierdza, że najszybszą drogą do dowiedzenia się na jej temat jest zapytanie się przypadkowego członka zespołu Galactic, ale nawet na Cyrusa już nie mogą liczyć.

Wszyscy postcanawiają wrócić do domu, jednak zza głazu Regigigasowi przygląda się tajemnicza postać. Człowiek rozważa złapanie pokemona, jednak stwierdza, że mimo wszystko przybył tu w zupełnie innym celu. Postać spogląda się jeszcze w otwartą dziurę. Człowiek śmieje się, że wszyscy myśleli, że to droga do końca świata. Mężczyzne zauważa Dia, więc postanawia uciec. Zostaje jednak zatrzymany przez „drużynę górników”, wraz z profesorem Rowanem i tatą Platinum. Tajemniczy człowiek zostaje spętany przez Bronzongi Byrona, który odbiera potencjalnemu wrogowi dziwną kwadratową maszynę. Człowiek prosi, by lider nie upuścił maszyny, która utrzymuje otwarty portal. Nagle z dziury wyłaniają się wielkie czarne macki z czerwonymi kolcami, które oplatują się wokół Dialgi, Palkii i Cyrusa, po czym zostają wciągnięci do dziury. Przed zamknięciem się portalu na dziewczynę spogląda złowieszczy wzrok, po czym stwór odlatuje.

Spętany mężczyzna przedstawia się jako Charon. Człowiek pyta się Platinum czy wie cokolwiek o alternatywnych światach. Jeżeli jednak nie ma takiej wiedzy, stwierdza, że powinna zacząć szukać odpowiedzi na to pytanie. Nagle mężczyzna w blasku tajemniczego świata znika. Jednak Licilicky jeszcze w ostatniej chwili zauważa uciekiniera, więc atakuje ze „złodziejki”, kradnąc mu notes…

Tymczasem Volkner, stojąc przy źródlanej ścieżce, przygląda się tajemniczej dziurze, która pojawiła się na niebie. Mężczyzna dzwoni przez pokegear i pyta rozmówcy co powinien zrobić. Człowiek odpowiada mu śmiechem czy zamierza tylko stać i się patrzeć na tajemniczy obiekt, po czym pyta się, czy mężczyzna nie jest czasami zbyt radosny. Volkner odpowiada, że wie, iż jego przyjaciel stał się silniejszy od ostatniego spotkania, więc powinni zbadać sprawę razem.
Po drugiej stronie łącza siedzi rudowłosy chłopak, który zgadza się na spotkanie, ale obecnie znajdudje się w Strefie Walk…

Każdy z naszych bohaterów ruszył w swoją stronę…

Dwa tygodnie później. Gdzieś na pełnym morzu. Jeden z mężczyzn pyta się profesor, kiedy ostatnio założyła swój emblemat. Kobieta odpowiada, że jednak powinna to robić częściej, ponieważ jest to jej rodzinny symbol, który musiała zrobić samodzielnie używając kamieni szlachetnych z góry Coronet. Jest to rytuał jej rodziny przekazywany z pokolenia na pokolenie. Mężczyzna zauważa, że jej córka również zdołała tego dokonać i to w wieku 12 lat. Właśnie w tym momencie córka kobiety dzwoni. Przeprowadzają rozmowę na temat miejsca wciągnięcia ochroniarzy panienki. Kobieta jest pewna, że dziewczyna powinna tam się udać. Dodaje również, że skontaktowała się z międzynarodową policją. Kobieta nagle przerywa rozmowę, ponieważ musi wpisać się na listę pasażerów. Podpisuje się jako Yanase Berlitz, po czym kontynuuje rozmowę, że ma zamiar zbadać Zniekształcony Świat…

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Pearl
 • Platinum
 • Pan Footstep
 • Diamond
 • Cynthia
 • Cyrus
 • Roseanne (wspomnienia)
 • Sebastian (wspomnienia)
 • Prezes Miłośników Pokemon
 • Uji (wspomnienia)
 • Paka (wspomnienia)
 • Eldritch (wspomnienia)
 • Riley (wspomnienia)
 • Babcia Cynthi(wspomnienia)
 • Crasher Wake
 • Candice
 • Roark
 • Fantina
 • Maylene
 • Gardenia
 • Volkner
 • Cyrus
 • Byron
 • Górnik
 • Profesor Rowan
 • Pan Berlitz
 • Charon
 • Flint
 • Profesor Yanase

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Regigigas (Diamonda)
 • Dialga
 • Palkia
 • Honchkrow (Cyrusa)
 • Mamoswine (Moo Diamonda)
 • Lickilicky (Tung Diamonda)
 • Bastiodon (Don Diamonda)
 • Munchlax (Lax Diamonda)
 • Torterra (Wig Diamonda)
 • Buizel (Zeruhiko Pearla)
 • Diglett (Diguhiko Pearla)
 • Tauros (Tarohiko Pearla)
 • Chatot (Chahiko Pearla)
 • Infernape (Chimhiko Pearla)
 • Luxray (Rayhiko Pearla)
 • Garchomp (Cynthi)
 • Burmy (Paki)
 • Buizel (Ujiego)
 • Bronzong (dwa; Byrona)
Share

Privacy Preference Center

   Necessary

   Advertising

   Analytics

   Other

   Translate »