6. Emerald [Seria]


Fabuła skupia się na trenerze, imieniem Emerald, który przybył do Strefy Walk (Battle Frontier). Chłopak nie posiada własnych Pokemonów, a jego jedynym celem jest złapanie Jirachiego. Przez pewien incydent chłopak musi uzbierać wszystkie siedem symboli ze Strefy Walk w ciągu siedmiu dni. Głównym czarnym charakterem serii jest Guile Hideout, który pragnie złapać Jirachiego, aby wykorzystać go do własnych niecnych celów, jednak spróbują mu to uniemożliwić nie tylko Emerald, ale i bohaterowie z poprzednich serii.

Tom 26Tom 27Tom 28Tom 29
303. Kontra Sudowoodo
303. Kontra Sudowoodo
Angielska Nazwa: VS Sudowoodo
Japońska nazwa: VSウソッキー VS Usokkie

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Brandon łapie trzy legendarne golemy z Hoenn.
 • Emerald i fotograf Todd docierają do Stefy Walk.
Opis Rozdziału
Na bezkresnym pustkowiu pojawia się Pyramid King Brandon. Mężczyzna zzadowoleniem przygląda się przez chwilę trójce golemów, po czym ciska w ich
stronę Poke Balle. Regice, Regirock i Registeel zostają schwytane. Brandon melduje o wszystkim swojemu “szefowi”. Dodaje także, aże nie udałoby się mu namierzyć legendarnych Pokemonów, gdyby nie roztrzaskana, kamienna tablica, którą z uporem godnym podziwu, udało się mu przywrócić do pierwotnego stanu.Tajemniczy osobnik zezwala Brandonowi na korzystanie z pomocy trójki Regi. Dodaje również, że Anabel udało się schwytać innego mistycznego Pokemona Raikou. Nieznajomy nadzoruje właśnie prace nad budową olbrzymiego parku, zwanego Battle Frontierem, w którym poza Battle Tower, będzie się też mieścić sześć dodatkowych obiektów. Rozmowa zostaje zakończona, ale po chwili PokeGear mężczyzny znowu się rozdzwania. Osobą, która próbuje się z nim skontaktować jest Profesor Oak…

Dwa miesiące później. Para legendarnych Pokemonów Latios i Latias z zawrotną prędkością przecina morskie fale. Nagle Stworki zatrzymują się i zawracają, a z ich grzbietów zeskakuje tajemnicza postać. W tym samym czasie początkujący reporter Todd przygotowuje materiał na temat nowo otwartego Battle Frontiera. Trenerzy ze wszystkich zakątków świata będą mogli sprawdzić tutaj swoje umiejętności. Do wielkiej ceremonii otwarcia zostało jeszcze trochę czasu, więc fotograf zamierza rozejrzeć się po obiekcie. Pozbywając się nadmiaru wody z butelki, Todd zauważa spadający z nieba przedmiot. To wejściówka do Battle Frontiera, należąca do nijakiego Emeralda. Chłopak rozgląda się uważnie, próbując odnaleźć właściciela zguby. Chwilę później ten pojawia się przed reporterem, spadając prosto z nieba.

Chłopiec ma na imię Emerald i… korzysta z dość nietypowych butów na sprężynowych obcasach, które w najmbniej oczekiwanym momencie ulegają uszkodzeniu. Todd już zamierza przeprowadzić z nim wywiad, pytając o jego ulubionego Pokemona, gdy nagle fotograf zostaje zaatakowany przez Sudowoodo. Jak się okazało, wylewając nadmiar wody z butelki, fotograf przez przypadek oblał kamiennego Stworka. Wściekły Pokemon ma zamiar dać nauczkę nierozważnemu chłopcu. Todd prosi o pomoc Emeralda, więc ten zaczyna grzebać w swoich rzeczach, szukając odpowiedniego rozwiązania. Okazuje się, że nie posiada jeszcze żadnego Pokemona! Mimo to Emerald wyciąga z rękawa niewielki pistolet, przy pomocy którego mierzy w kierunku Sudowoodo.

Zaskoczony Todd nie pojmuje, jakim cudem Emerald zdecydował się przybyć do Battle Frontiera, skoro nie jest nawet trenerem. Chłopiec wyjaśnia mu jednak, że to nie interakcja z Pokemonami jest dla niego najważniejsza, po czym oddaje strzał.

~Bonku

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Król Piramidy Brandon
 • Scott
 • Emerald
 • Todd

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Regirock (Brandona; nowy)
 • Regice (Brandona; nowy)
 • Registeel (Brandona; nowy)
 • Latias
 • Latios
 • Sudowoodo
304. Kontra Swalot
304. Kontra Swalot
Angielska Nazwa: VS Swalot
Japońska nazwa: VS マルノーム VS Marunoom

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Emerald niszczy ceremonie otwarcia Strefy Walk.
Opis Rozdziału
Strzelając ze swojej miniaturowej broni Emerald wyjaśnia, że jego pasją nie są Pokemony, ale ich pojedynki. Tymczasem przerażony Todd nie może uwierzyć, że chłopiec użył właśnie broni do obezwładnienienia dzikiego Pokemona. Dopiero po chwili reporter orientuje się, że z Sudowoodo wszytko jest w porządku, a w okół Stworka pojawił się na ziemi dziwny symbol. Kamienny Stworek w jednej chwili uspokaja się i zamiast atakować, teraz jest przyjaźnie nastawiony. Emerald wyjaśnia Toddowi, że nieopatrznie pomylił Sudowoodo z drzewem. Sugeruje również, by w przyszłości nie oceniać nikogo po wyglądzie. Nagle uświadamia sobie, że jeśli się nie pospieszy, nie zdoła się zarejestrować. Na odchodnym wypuszcza Sudowoodo i żegna się z Toddem.

Zdezorientowany Todd przygląda się tajemniczemu chłopcu, zastanawiając się przy okazji, jakim cudem udało mu się uspokoić rozzłoszczonego Sudowoodo. Gdy podnosi z ziemi jeden z “pocisków”, ten przypomina raczej zwykłą grudkę brudu, która rozpada się po dotknięciu. Refleksje reportera szybko ustają, gdy ten przypomina sobie o ceremonii otwarcia. Uroczystość już się rozpocazęła, a trzymająca mikrofon dziewczyna z dumą zapowiada na scenie pierwszych gości Liderów Frontierowych Lucy i Spencera. Gwiazdy mają zaprezentować swoje umiejętności w sparingowej walce z wygenerowanymi przez komputer Pokemonami. Los chciał, że będą to Electrode i Swalot. Z trybun całe zajście oglądają pozostali Liderzy Frontierowi, wśród których znajduje się Brandon. Noland analizuje szanse swoich kolegów na komputerze, ale jego obawy szybko rozwiewa Anabel. Kobieta uważa, że “szczęście” Lucy i “duch” Spensera to wystarczające walory, aby wygrać w tym starciu. Liderzy zastanawiają się jednak, gdzie podział się jeden z nich Tucker.

Pojedynek rozpoczynają Lucy i Spencer. Ich Pokemony atakują słabszego przeciwnika, którym okazuje się być Electrode. Crobat i Seviper nacierają trującymi atakami, które już w pierwszej rundzie eliminują Electrode’a. Na arenie wciąż pozostaje jeszcze Swalot, który śpieszy partnerowi z pomocą. Najpierw swoim Ziewaniem usypia Sevipera, a następnie uderza weń Hiper Promieniem. Na szczęście potężny atak uszkadza tylko skórę węża, który jak się okazuje, już od jakiegoś czasu nie spał. Lucy wyjaśnia, że wszystko to za sprawą specjalnej zdolności jej podopiecznego “Zrzucania Skóry”. Seviper przechodzi do kontry i robiąc podkop pod Swalotem, jednym uderzeniem eliminuje go z dalszej rozgrywki. Lucy i Spencer tryumfują, zbierając przy okazji gromkie oklaski.

W tym samym czasie Emerald próbuje znaleźć recepcję. Jak się okazuje, chłopiec zupełnie nie orientuje się w terenie i zabłądził. Udaje mu się jednak natknąć na przelatującego na Salamence Tuckera. Emerald zagaduje go, prosząc o pomoc, ale mężczyzna nie jest zbyt skory, by mu jej udzielić. Tymczasem Scott kończy prezentację Battle Frontiera, wychwalając swój projekt i jeszcze raz przedstawiając zebranym siedmioro Frontierowych Liderów. Niestety… wciąż brakuje jednego z nich Tuckera. Zdenerwowany Scott keiruje pod adresem Lidera wyzwiska, gdy nagle zauważa jego Salamence’a. Niestety, zamiast swojego trenera, smok przywozi… Emeralda. Chłopiec z dumą wyjawia swój cel pragnie pokonać wszystkich Liderów. Dopiero Scott uświadamia mu, że zamiast do recepcji, trafił na ceremonię otwarcia i konferencję prasową.

Tymczasem zdezorientowany, poturbowany i związany Tucker, leży porzucony w jednym z korytarzy prowadzących na scenę…

~Bonku

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Emerald
 • Todd
 • Scott
 • Potentat Areny Greta
 • Królowa Pike Lucy
 • Ekspert Pałacu Spenser
 • Głowa Fabryki Noland
 • Król Piramidy Brandon
 • Panna Salonu Anabel
 • As Kopuły Tucker

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Sudowoodo
 • Seviper (Lucy)
 • Crobat (Spensera)
 • Swalot
 • Electrode
 • Raikou (Anabel)
 • Salamence (Tuckera)
 • Umbreon (Grety)
305. Kontra Illumise
305. Kontra Illumise
Angielska Nazwa: VS Illumise
Japońska nazwa: VS イルミーゼ VS Illumise
Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Emerald walczy w Fabryce Walki i wygrywa.
Opis Rozdziału
Związany przez Sevipera   Emerald ze znużeniem wysłuchuje bury, jakiej udziela mu zdenerwowany Scott. Swoim niespodziewanym pojawieniem się chłopiec o mały włos nie zrujnował konferencji prasowej. Po chwili pojawia się też Brandon, któremu udało się odnaleźć obezwładnionego Tuckera. Frontierowi Liderzy zamierzają ukarać Emeralda. W międzyczasie pojawia się Todd, który spóźniony dociera na salę w Battle Tower, gdzie miała odbywać się konferencja. Reporter ze zdziwieniem przygląda się całemu zajściu.

Tymczasem Emerald z uporem godnym podziwu domaga się dopuszczenia go do pojedynków. Brandon udearza go w głowę, próbując ostudzić jego zapał, ale to tylko jeszcze bardziej rozjusza pojmanego chłopca. Emerald, używając mechanicznej ręki, stara się dosięgnąć Lidera. Na szczęście w porę powstrzymuje go Umbreon należący do Grety. Wściekłość Scotta i jego Liderów nieco stygnie, gdy zauważają relację z konferencji. Jak się okazuje, ich wystąpienie wypadło całkiem nieźle i dziennikarze nie mogą się doczekać, jak w praktyce wypali projekt pod nazwą Battle Frontier. Nawet Emerald i jego niezdarne pojawienie się na scenie, zostało odebrane jako część przedstawienia. Niestety, deklaracja chłopca również została podłapana przez pismaków, którzy z dużą ekscytacją oczekują na jego pojedynki.

Choć wszystko skończyło się dobrze, Anabel uważa, że Emerald nie powinien uniknąć kary. Konfiskata jego karty wstępu nie wchodzi jednak w grę jeśli dziennikarze dowiedzą się, że blondwłosy chłopiec został wyrzucony, nie zostawią na Frontierze suchej nitki. Lucy proponuje dopuszczenie Emeralda do pojedynków. Do oficjalnego otwarcia obiektu pozostał jeszcze tydzień i w tym czasie chłopiec musi pokonać wszystkich Liderów. Jeśli dowiedzie swojej siły, zepsuta ceremonia zostanie mu puszczona w niepamięć. Pozostali Liderzy oraz Scott zgadzają się na takie rozwiązanie. W czasie, gdy Scott rusza powiadomić o wszystkim reporterów, Liderzy próbują ustalić, któremu z nich przypadnie szansa stoczenia pierwszego pojedynku. Ostatecznie palmę pierwszeństwa otrzymuje Noland Głowa Fabryki. Mężczyzna wyrzuca Emeralda przez okno, oznajmiając, że będzie na niego czekał.

Przerażony Todd wybiega z sali i rusza na parter, żeby zobaczyć czy zb chłopcem wszystko w porządku. Jak się okazuje, jedyne co doznało uszczerbku, do doczepiane buty Emeralda. Reporter udziela mu surowej bury, ostrzegając przed konsekwencjami prowokacji, jakiej się dopuścił. Emerald niezbyt się tym jednak przejmuje. Zadowolony zasypia, obiecując, że nie zawiedzie Todda.

Wkrótce Emerald pojawia się w Fabryce Bitew. Dziennikarze i Noland już na niego czekają. Wyzywający wybiera pojedyńczą walkę oraz decyduje się na korzystanie z Pokemonów na 50 poziomie. Następnie zostaje mu przydzielona losowa pula sześciu Stworków, z których chłopiec musi wybrać tylko trzy. W czasie starć w Fabryce Bitew trenerzy muszą korzystać tylko z wypożyczonych tutaj Pokemonów. Emerald decyduje się na użycie Skarmory, Ludicolo i Rhyhorna. Noland także wybiera dla siebie trzy losowe Stworki. Walki mogą się rozpocząć!

Ku zaskoczeniu dziennikarzy, zanim Emerald będzie mógł zmierzyć się z Liderem, najpierw musi pokonać serię komputerowo wygenerowanych przeciwników. Pierwszy z nich wybiera do walki Illumise. Robak dezorientuje Skarmory’ego, więc Emerald zastępuje go Rhyhornem. Kamienny Stworek eliminuje wszystkich trzech oponentów używając ataku Lawiny. Przerażony Todd kalkuluje, że zanim jego znajomy zmierzy się z Nolandem, będzie musiał pokonać 41 trenerów! Wszystko wskazujec jednak na to, że Emerald ma spore szanse na spełnienie tego wymogu. Nie tylko udało mu się świetnie posłużyć w starciu Pokemonami, z którymi miał styczność po raz pierwszy, ale także wykazał się olbrzymią wiedzą. Noland konstatuje, że “wiedza” i “wymiana” to dwie cechy, które charakteryzują Fabrykę Walk.

Emerald ma prawo do zastąpienia jednego ze swoich Pokemonów dowolnym Stworkiem z drużyny przeciwnika. Nie zastanawiając się długo, chłopiec odrzuca Skarmory i w jego miejsce wskazuje Illumise. Tymczasem komputer wybiera dla niego kolejnego przeciwnika.

~Bonku

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Emerald
 • Scott
 • Król Piramidy Brandon
 • As Kopuły Tucker
 • Potentat Areny Greta
 • Królowa Pike Lucy
 • Ekspert Pałacu Spenser
 • Głowa Fabryki Noland
 • Panna Salonu Anabel
 • Todd
 • Reporterzy (wielu)

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Seviper (Lucy)
 • Umbreon (Grety)
 • Salamence (Tuckera)
 • Raikou (Anabel)
 • Crobat (Spensera)
 • Swalot (na telebimie)
 • Electrode (na telebimie)
 • Hypno (Fabryki walk)
 • Skarmory (Fabryki walk)
 • Ludicolo (Fabryki walk)
 • Dodrio (Fabryki walk)
 • Rhyhorn (Fabryki walk)
 • Jigglypuff (Fabryki walk)
 • Dusclops (Fabryki walk)
 • Nidoqueen (Fabryki walk)
 • Illumise (Fabryki walk)
306. Kontra Pinsir
306. Kontra Pinsir
Angielska Nazwa: VS Pinsir
Japońska nazwa: VS カイロス VS Kailios

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Emerald kontynuuje walkę w Fabryce walk i zmierza się z Nolandem.
Opis Rozdziału
Emerald bezpardonowo rozprawia się z kolejnymi przeciwnikami, jakich generuje dala niego komputer. Trener doszedł już do siedemnastej walki, jednak dalej wytrwale mierzy się z oponentami, co chwila zmieniając członków swojej drużyny. Niestety, równie dużego entuzjazmu nie wykazują dziennikarze, którzy śledząc pojedynki z trybun, powoli zaczynają się nudzić.

Po kolejnej zwycięskiej potyczce, gdy Slaking Emeralda pokonuje Hitmonlee, chłopiec domaga się przerwy. Ambitny trener musi bowiem załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Korzystając z okazji, Todd wymyka się w ślad za nim, aby powstrzymać go przed pozbyciem się Slakinga, którego Emerald zamierzał wymienić przed kolejną walką. O dziwo, chłopiec dziękuje reporterowi za radę, jednak wyjaśnia mu, że wszystko musi mieć swój “porządek i rolę”. Pokemon wystawiany do walki jako pierwszy musi być silny i szybki, drugi Stworek winien pełnić rolę trzonu, który dysponuje świetną zdolnością, potrafi też poradzić sobie z uporczywymi przeciwnikami. To na nim spoczywa główny ciężar podczas potyczki. Trzeci partner winien zaś być “czołgiem”. Dysponować olbrzymią defensywą i umieć osłabić oponenta. Innymi słowy, drużyna Emeralda musi być dobrze zrównoważona! Zdumiony Todd nie może uwierzyć, że jego kolega, sprawiający wrażenie lekkoducha, w rzeczywistości dysponuje olbrzymią wiedzą i strategią.

Gdy Emerald wznawia pojedynki, idzie mu równie dobrze, jak przed przerwą. Każdy kolejny oponent, stojący mu na drodze do Nolanda, zostaje pokonany w spektakularny sposób. Do wygranych w dużej mierze przyczynia się Linoone, którego atak Frustracji eliminuje większość przeciwników. Pomaga mu w tym również trzymany przez niego przedmiot. Mimo to Noland nie traci dobrego nastroju. Wygląda na to, że z każdą kolejną walkę Emerald ma coraz większeb trudności, a jego rywale stają się coraz silniejsi. Mózg Fabryki zwiazuje nawet oczy opaską, żeby nie śledzić przebiegu kolejnych starć. Mimo to Scott i towarzyszący mu Liderzy Frontiera są zaniepokojeni, jeśli wyzywający utrzyma swoją dobrą passę, może stanowić nie lada zagrożenie.

W końcu Emeraldowi udaje się pokonać 41 przeciwników, więc jego kolejnym rywalem ma być Noland. Lider zjeżdża na arenę i oznajmia, że w starciu również będzie korzystał z wypożyczonych Pokemonów. Teraz, tak jak nigdy, Emeraldowi przyda się cała jego wiedza. Lider wybiera do walki Mawile’a, który ma mierzyć się z Linoonem. Ku zaskoczeniu Todda, Mawile wyprowadza szybki Centrocios, który niemalże nokautuje Linoone’a. Następnie używa Żelaznej Obrony, zwiększając swoją defensywę. Tymczasem Emerald zmienia partnera, wybierając do walki Pinsira. Niestety, Noland nie traci pewności siebie, polecając swojemu Pokemonowi użyć Miotacza Płomieni. Żuk z pewnością poległby od tego ciosu, gdyby ncie… zastosowanie przez Linoone’a techniki Sztuczki i podmienienie trzymanego przez Mawile’a przedmiotu. Teraz Mawile może użyć tylko jednego ataku, jakim jest Żelazna Obrona i w rezultacie staje się łatwym celem dla Pinsira.

Emerald świętuje swoje zwycięstwo, w czasie gdy Noland wysyła kolejnego Pokemona. Tym razem jest to Golem, który od razu przechodzi do ataku Lawiną. Pinsir zostaje pokonany, a w jego miesjce na arenie pojawia się poważnie ranny Linoone. On także nie wytrzymuje zbyt długo z Golemem i już wkrótce Emerald pozostaje tylko z jednym Pokemonem. Sytuacja wygląda mało ciekawie, ale mimo to Lider prezentuje swojemu oponentowi Symbol Wiedzy obiecując, że jeżeli zostanie pokonany, wręczy go należnemu zwycięzcy. Tymczasem Emerald wysyła do walki…

~Bonku

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Emerald
 • Głowa Fabryki Noland
 • Todd
 • Scott
 • Król Piramidy Brandon
 • As Kopuły Tucker
 • Potentat Areny Greta
 • Królowa Pike Lucy
 • Reporterzy (wielu)

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Chinchou (Fabryki walk)
 • Spinda (Fabryki walk)
 • Wartortle (Fabryki walk)
 • Togetic (Fabryki walk)
 • Ivysaur (Fabryki walk)
 • Delcatty (Fabryki walk)
 • Lileep (Fabryki walk)
 • Flaaffy (Fabryki walk)
 • Farfetch’d (Fabryki walk)
 • Sableye (Fabryki walk)
 • Slaking (Fabryki walk)
 • Poliwhirl (Fabryki walk)
 • Hitmonlee (Fabryki walk)
 • Linoone (Fabryki walk)
 • Pidgeot
 • Sceptile
 • Grumpig
 • Gyarados
 • Marowak
 • Muk
 • Chansey
 • Azumarill
 • Relicanth
 • Gardevoir (Fabryki walk)
 • Spheal (Fabryki walk)
 • Snorunt (Fabryki walk)
 • Grovyle (Fabryki walk)
 • Aggron (Fabryki walk)
 • Mawile (Fabryki walk)
 • Pinsir (Fabryki walk)
 • Golem (Fabryki walk)
307. Kontra Glalie
307. Kontra Glalie
Angielska Nazwa: VS Glalie
Japońska nazwa: VS オニゴーリ VS Onigohri
Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Emerald pokonuje Nolanda i dostaje symbol wiedzy.
 • Emerald kradnie Sceptile z Fabryki Walk.
Opis Rozdziału
Kolejny wybór Emeralda pada na Sceptile’a. Noland nie zamierza czekać jednaka bezczynnie i jego Golem używa ataku Lawiny. Na arenie wzbija się tuman kurzu, utrudniającego widoczność. Toddowi udaje się jeszcze zaobserwować, jak trawiasty Pokemon atakuje swojego trenera. Emerald sięga po “pistolet”, którego wcześniej użył do uspokojenia Sudowoodo i dzięki temu udaje mu się zapanować nad Sceptilem. Na szczęście Noland i jego podopieczny niczego nie zauważyli.

Gdy kurz opada, Golem atakuje swojego przeciwnika. Na szczęście tym razem Sceptile okazuje się być szybszy i jego Ostrze Liścia definitywnie nokautuje kamiennego Pokemona. Obydwaj trenerzy pozostali już tylko z jednym partnerem. Noland wysyła na arenę Glalie, który od razu przechodzi do natarcia przy pomocy Miażdżenia. Następnie, trzymając łapę Sceptile’a w paszczy, podopieczny Lidera stosuje Zimne Powietrze, zamrażając swoją ofiarę. Na szczęście trawiasty Stworek regeneruje się nieco, zjadając trzymane przez siebie resztki, ale jego sytuacja nie wygląda wcale najlepiej. Zadowoleni Liderzy czekają, aż ich kolega wyda polecenie wyprowadzenia ostatecznego ciosu. Z kolei przerażony Todd uświadamia sobie, że Glalie dysponuje potężną techniką Strasznego Chłodu, która automatycznie nokautuje każdego przeciwnika. Emerald znalazł się w patowej sytuacji.

Tymczasem, ku zaskoczeniu reportera, Glalie stosuje Lodowy Promień. Sceptile unika jednak ciosu, dzięki użyciu techniki Wykrywania. Mimo to Noland wydaje się być zadowolony. Ta obronna technika jest skuteczna tylko do czasu, bo z każdym jej użyciem zmniejsza się szansa powtórzenia manewru. Tym razem lodowy Pokemon naciera Strasznym Chłodem, który trafia w jego przeciwnika. Mimo to Emerald nie traci werwy. Wygląda na to, że Sceptile przetrzymał atak! Nieoczekiwanie okazuje się, że w międzyczasie udało mu się zasadzić na Glalieb Ssące Pnącza, które sukcesywnie osłabiały podopiecznego Nolanda. Trawiasta jaszczurka przechodzi do kontry i dzięki Stalowemu Ogonowi pokonuje ostatniego przeciwnika. Emerald zdobywa swoją 42 wygraną! Zdumieni Liderzy Frontiera nie mogą uwierzyć w to co widzą. Zamurowany jest także Noland, który dotrzymując obietnicy, wręcza chłopcu złoty Symbol Wiedzy. Obydwaj trenerzy wymieniają poglądy na temat swojej walki, ignorując rozzłoszczonych dziennikarzy, którzy przez 15 godzin bezczynnie oglądali wszystkie potyczki.

Wieczorem Emerald odpoczywa na zboczu, przyglądając się Battle Frontierowi. W pewnym momencie dołącza do niego Todd. Reporter chce zapytać o sztuczkę, której Emerald użył, żeby uspokoić Sceptile’a. O dziwo, chłopiec ma trawiastego Pokemcona ze sobą. Przestraszony Todd ostrzega go przed konsekwencjami kradzieży, jednak trener wyjaśnia, że w czasie starcia ktoś z widowni zaatakował Sceptile’a i strzelił w niego Trującą Igłą. To dlatego Pokemon rozzłościł się i próbował zaatakować swojego partnera. Nieoczekiwanie na niebie pojawiają się Latios i Latias. Legendarne Pokemony i Rald komunikują się ze sobą przy pomocy telepatii.

W Pice Bitew Greta informuje Lucy, że Brandon i Tucker są wstrząśnięci porażką Nolanda. Trenerka Sevipera nie wydaje się być jednak zmartwiona tym aktem. Co więcej, pewna siebie oznajmia, że czeka na Emeralda w swojej domenie. Czas, by nasz bohater wypróbował swoje szczęście…

~Bonku

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Todd
 • Emerald
 • Głowa Fabryki Noland
 • Scott
 • Król Piramidy Brandon
 • As Kopuły Tucker
 • Potentat Areny Greta
 • Królowa Pike Lucy
 • Panna Salonu Anabel
 • Reporterzy (wielu)

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Sceptile (Fabryki walk)
 • Golem (Fabryki walk)
 • Glalie (Fabryki walk)
 • Latias
 • Latios
 • Seviper (Lucy)
308. Kontra Kirlia
308. Kontra Kirlia
Angielska Nazwa: VS Kirlia
Japońska nazwa: VS キルリア VS Kirlia
Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Emerald rozpoczyna walkę w Grocie walk.
Opis Rozdziału
Latios i Latias przylatują na spotkanie z naszym bohaterem, który poprosił ich o pomoc w sprawie Sceptile’a. Pokemony komunikują się z chłopcem dzieki telepatii, co nieco szokuje śledzącego zajście Todda. Reporter jest nie mniej zdziwiony gdy słyszy, że trawiasty Stworek jest obecnie na 51 poziomie. Przecież Emerald zdecydował się na walki tylko do 50 poziomu! Trener szybko wyjaśnia mu, że dzięki tej niewielkiej różnicy, atak Strasznego Chłodu okazał się nieskuteczny względem jego Pokemona! Todd jest zdezorientowany.  a Czyżby Noland sam podłożył Sceptile’a, chcąc sprawdzić umiejętność analizy i strategicznego myślenia swojego oponenta?!

Emerald ma na ten temat inną teorię. Wszystko wskazuje na to, że Sceptile’a ktoś w Fabryce Walk podrzucił, wykorzystując nieuwagę Nolanda. Dlatego chłopiec zabrał go z obiektu i nikt nie zauważył jego braku. Nagle w mroku pojawiają się dwie postaci – to Tucker i Brandon. Latios szybko wykonuje technikę Kuli Mgły, ukrywając siebie i pozostałe Pokemony. Tymczasem Liderzy zaczynają się pastwić nad Emeraldem, śmiejąc się z jego niskiego wzrostu. Tucker podnosi chłopca do góry, w wyniku czego sprężynowe buty Emeralda odpinają się. Mężczyźni domagają się deklaracji od trenera, który z budynków Battle Frontiera jutro nawiedzi. Ten spławia ich jednak, tłumacząc się zmęczeniem, a na odchodnym dorzuca, że nie ma ochoty na pojedynek z żadnym z nich. Gdy Tucker i Brandon nie dają za wygraną, Emerald szybkim ruchem obezwładnia ich i związuje za pomocą swoich mechanicznych dłoni. Na koniec chłopiec zasypia, ignorując nawoływania Liderów, proszących aby ich uwolnił.

Następnego dnia zmartwiony Todd próbuje odszukać Emeralda. Trener wczoraj zniknął mu z oczu. Ku przerażeniu odkrywa, że chłopiec zwisa u wejścia do Piki Bitew. W tym samym momencie pojawia się Lucy, która z pomocą Sevipera uwalnia unieruchomionych kolegów. Wygląda na to, że Emerald miał sporo “szczęścia”, skoro trafił tu wc pociemku. Królowa Piki wyjaśnia zasady, obowiązujące w jej obiekcie: uczestnik może korzystać tylko z trzech Pokemonów; kolejno pokonuje się wybrane przez siebie pomieszczenia, w których można się natknąć na jedno z ośmiu zdarzeń; żeby zmierzyć się z Liderką, trzeba przebyć aż 129 pokoi. Emerald zgadza się przyjąć wyzwanie, jednak prosi o chwilkę czasu na przygotowania. Na miejscu zjawili się już reporterzy, żądni sensacji i emocjonującej potyczki.

Emerald rusza do Centrum Pokemon. W ślad za nim podąża Todd, który pyta, w jaki sposób chłopiec zamierza stawić czoła Lucy. Przecież sam przyznał wcześniej, że nie posiada żadnego Pokemona. Emerald wyjaśnia jednak, że osoba która wysłała go do Battle Frontiera, jest w posiadaniu wszystkich gatunków Kieszonkowych Potworów. Może więc pożyczyć od niej dowolnego Stworka i to właśnie zamierza zrobić. Po skontaktowaniu się z tą osobą, chłopak otrzymuje trzy pożądane przez siebie Stworki.

Wkrótce nasz bohater staje przed Piką Bitew. Emerald wybiera poziom Pokemonów, jakie czekają na niego w środku, po czym decyduje się na jedne z trójki drzwi. Za nimi czeka go podwójna walka z generowanymi komputerowo trenerami. Przeciwnicy wysyłają na arenę Dusclopsa i Kirlię. Jakich partnerów ma przy sobie Emerald i czy starczy mu szczęścia, aby stanąć naprzeciw Lucy? Dowiemy się już niebawem…

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Emerald
 • Todd
 • Głowa Fabryki Noland (wspomnienia)
 • Król Piramidy Brandon
 • As Kopuły Tucker
 • Królowa Pike Lucy
 • Reporterzy (wielu)
 • Ludzie z labolatorum badań w Hoenn

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Latias
 • Latios
 • Sceptile (Emeralda)
 • Glalie (Fabryki walk; wspomnienia)
 • Salamence (Tuckera)
 • Seviper (Lucy)
 • Dusclops (Groty walk)
 • Kirlia (Groty walk)
309. Kontra Milotic
309. Kontra Milotic
Angielska Nazwa: VS Milotic
Japońska nazwa: VS ミロカロス VS Milokaross

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Emerald walczy z Lucy.
 • Tajemnicza postać atakuje Nolanda.
Opis Rozdziału
Emerald podejmuje wyzwanie w Pice Walk. Już na samym początku czeka go pojedynek przeciwko Kirlia i Dusclopsowi. Chłopiec wysyła na arenę Rapidasha i Starmie. Niestety, jego Pokemon niemalże od razu zostają zamrożone lub uśpione. Todd jest przerażony takim obrotem spraw – w końcu sam ostrzegał kolegę przed niebezpieczeństwami, jakie mogą go czekać w tym obiekcie. Mimo to Emerald nie traci zapału.

a Najpierw Rapidash stosuje Krąg Ognia, który roztapia lód w okół niej. W tym samym czasie Starmie zostaje wyrwany ze snu dzięki trzymanej przez niego Lumowej Jagodzie. Obydwa Pokemony naszego bohatera atakują jednocześnie, eliminując przeciwników z dalszej walki. Zadowolony zielonowłosy chłopiec rusza dalej. Wygląda na to, że świetnie przygotował się do tego wyzwania. Todd analizuje drużynę Emeralda, uświadamiając sobie, że dzięki swojej zdolności, Starmie może się wyleczyć z negatywnych zmian statusu, gdy tylko zostanie wycofany z pojedynku. Zastanawia się również nad tym, kto może użyczać Emeraldowi swoich Pokemonów. Niestety, Lucy nie podziela entuzjazmu reportera i wygląda na pewną siebie.

W tym czasie Emerald dokonuje wyboru kolejnego pomieszczenia. Jak się okazuje, w następnym pokoju spotyka się z kolejnym wirtualnym trenerem. Ten jednak przechodzi obok niego, nie podejmując żadnej walki. Lucy wyjaśnia, że w Pice Walk wyzywającego czekają różne sytuacje. Poza jedno- i dwuwalkami, można po prostu przeprowadzić zwykłą rozmowę, natknąć się na dzikiego Pokemona lub Stworka, który wywołuje negatywny status. Czasem spotyka się też osobę, która wyleczy naszych podopiecznych. Wszystko zależy tak naprawdę od szczęścia wyzywającego. Czy jednak wystarczy mu go na przejście kolejno przez 140 pokoi?!b

Wkrótce Emerald dociera do 42 pomieszczenia, w którym czeka go pojedynek z dzikim Miloticiem. Niespodziewanie… chłopiec po prostu ucieka z walki. Zszokowany Todd nie może uwierzyć, że takie posunięcia także są dozwolone w Pice Walk. Korzystając z okazji, że wyzywający ma teraz krótką przerwę, reporter decyduje się odbyć z nim rozmowę. Wkrótce dowiaduje się, że unikanie niepotrzebnych pojedynków to element strategii. Jeśli Emeraldowi nie dopisze szczęście i nie natknie się na osobę, która wyleczy jego Pokemony, wówczas każdy punkt HP może okazać sie na wagę złota. Poza tym, jak się okazuje, w każdym korytarzu można natknąć się na pokojówkę, która udziela wskazówek odnośnie kolejnych pomieszczeń.

Wkrótce okazuje się, że Emerald szybko opracował świetną strategię, pozwalającą mu bez większych trudności przebrnąć przez kolejne pomieszczenia. Słuchając podpowiedzi i analizując je, wybierał odpowiadające mu w danej chwili pokoje. Czasem były to dwuwalki, czasem po pokoje, w których leczono jego Pokemony. Nim Todd zdążył się obejrzeć, nasz bohater dotarł do 139 pokoju. Stojąca przed wejściem do kolejnego pomieszczenia pokojówka zapowiedziała czekające go, bardzo ciężkie wyzwanie. W międzyczasie Lucy podniosła się ze swojego siedzenia i udała na arenę. Po zaskakująco krótkim czasie, Emerald stanie naprzeciw Frontierowej Liderki. Na pierwszy rzut oka trener wysyła Blissey, która atakuje Sevipera Seismicznym Rzutem.

W tej samej chwili w Fabryce Bitew pozostali Liderzy pytają Nolanda, czy chce oglądać z nimi pojedynek. Ten jednak odmawia. Mężczyzna przeanalizował dokładnie swoją wczorajszą walkę i wygląda na to, że Sceptile użyty w niej przez Emeralda, nie znajduje się w bazie danych Fabryki. Lider podejrzewa, że ktoś mógł włamać się do budynku i podrzucić tego Pokemona. Niestety, zanim udaje się mu to sprawdzić, ktoś zakrada się za niego…

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Królowa Pike Lucy
 • Todd
 • Emerald
 • Crystal
 • Reporterzy (wielu)
 • Pokojówki z Groty walk
 • Scott
 • Król Piramidy Brandon
 • As Kopuły Tucker
 • Potentat Areny Greta
 • Głowa Fabryki Noland

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Dusclops (Groty walk)
 • Kirlia (Groty walk)
 • Starmie (Emeralda; pożyczony)
 • Rapidash (Emeralda; pożyczony)
 • Hitmonchan (Groty walk)
 • Drowzee (Groty walk)
 • Scyther (Groty walk)
 • Tauros (Groty walk)
 • Owielete (Groty walk)
 • Charmeleon (Groty walk)
 • Raichu (Groty walk)
 • Fearow (Groty walk)
 • Vaporeon (Groty walk)
 • Flareon (Groty walk)
 • Blissey (Emeralda; pożyczony)
 • Seviper (Lucy)
 • Milotic (Lucy)
 • Shuckle (Lucy)
310. Kontra Shuckle
310. Kontra Shuckle
Angielska Nazwa: VS Shuckle
Japońska nazwa: VS ツボツボ VS Tsubotsubo

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Emerald pokonuje Lucy i zdobywa symbol szczęścia.
Opis Rozdziału

a Jedno silne uderzenie w przegub sprawia, że Noland traci przytomność. Mężczyzna upada na podłogę, w czasie gdy napastnik podchodzi do komputera, obsługującego Fabrykę Bitew. Tajemniczy, zamaskowany osobnik szuka czegoś w systemie. Jak się okazuje, jego celem jest odnalezienie mistycznego Pokemona – Jirachi, który budzi się jedynie raz na tysiąc lat, by przez siedem dni pozostać aktywnym.

W tym samym czasie w Pice Bitew Blissey kierowanej Emeralda udało się powalić Sevipera. Niestety, z kłów węża wydobywa się trujący jad, który poważnie ją otruwa. Pokemon zaczyna stopniowo tracić punkty HP i dla naszego bohatera rozpoczyna się wyścig z czasem. Lucy wysła do walki swojego Shuckle, którym w ostatnim momencie zastępuje Sevipera. Todd, który z zapartym tchem śledzi przebieg pojedynku, uświadamia sobie, że jego kolega nie wyposażył swojej podopiecznej w jagody. Prawdopodobnie wszystkie owoce wyczerpał, przemierzając 139 pomieszczeń. Niestety, różowy Stworek nie radzi sobie z oponentem, więc Emerald zastępuje go swoim Starmie. Rozgwieździe idzie już zdecydowanie lepiej. Choć zostaje otruta, to jej potężne wodne ataki łamią obronę oponenta. Shuckle zostaje pokonany. Liderka nie przejmuje się jednak zbytnio tym faktem. Wyzywający jest w trudnej sytuacji – a dwa z jego Pokemonów zostały ciężko otrute i nie może ich w żaden sposób wyleczyć. Emeraldowi najwyraźniej zaczyna brakować “szczęścia”.

Emerald jest w nieciekawej sytuacji także dlatego, że jego ostatnim Pokemonem jest Rapidash. Jeżeli ognisty rumak zostanie wybrany do walki, Lucy z pewnością wystawi przeciwko niemu swojego Milotica. O dziwo, Liderka decyduje się na ten ruch teraz, w czasie gdy wyzywający decyduje się pozostawić na arenie Pokemona Rozgwiazdę. Gdy Starmie używa Psychicznego Ataku, jej przeciwnik używa Lustrzanego Płaszcza i “zwraca” otrzymane obrażenia z nawiązką. Na szczęście Starmie udaje się przetrwać i co więcej, jest ona na tyle szybka, że udaje jej się użyć Piorunu Kulistego. Milotic zostaje pokonany, ale podobny los spotyka także otrutego Stworka.

W kolejnej rundzie naprzeciw siebie stają Seviper i Rapidash. Przyglądający się pojedynkowi Liderzy i Scott z zadowoleniem stwierdzają, że ognisty rumak także jest otruty, a Emerald nie był w stanie wyleczyć go przed starciem z Lucy. Todd także zdaje sobie z tego sprawę, nie kryjąc swojego przerażenia. Tymczasem trujący wąż używa ataku Giga Odpływu, kradnąc punkty HP swojemu przeciwnikowi. Emerald decyduje się na zmianę, posyłając do walki osłabioną Blissey. Dzięki zdolności udało się jej co prawda wyleczyć z otrucia, jednak w konkursie siły nie ma szans ze swoim oponentem. Po krótkiej wymianie ciosów Pokemon Szczęścia zostaje pokonany. Nieoczekiwanie, na arenie daje się słyszeć odgłos płomieni. Emerald wybiera do walki Rapidasha, który nie tylko jest wyleczony z trucizny, ale także dysponuje pełnią sił!

Seviper przyjmuje na siebie potężny atak Upału, który eliminuje go z dalszej walki. Emebrald zwycięża! Dopiero teraz Lucy uświadamia sobie, że w poprzedniej rundzie Blissey użyła dwóch regenerujących technik, które pozwoliły na przywrócenie sił jej partnerowi. Choć sama została wystawiona na ataki trującego węża, poradziła sobie doskonale. Liderka przyznaje, że dzięki świetnie opracowanej strategii, przez całe starcie w Pice Bitew, nie udało jej się przejrzeć strategii Emeralda. Chłopiec miał więc wiele “szczęścia”. Lucy z dumą wręcza mu Symbol Szczęścia.

Zadowolony Emerald oznajmia, że następnego dnia zmierzy się z Brandonem. Rozwścieczony Lider przyjmuje wyzwanie, gdy tymczasem chłopiec oznajmia, że musi wyjść na spacer. Zaciekawiony Todd udaje się jego śladem. Na zewnątrz czeka już na bohaterów jedna z pokojówek. Dziewczyna pyta o przebieg pojedynków, po czym zaczyna rozmowę o dzikich Pokemonach, jakie Emerald spotkał w Pice Bitew. Jak się okazuje, było ich kilka, więc razem z bohaterem zamierza je oswoić. Tymczasem zdezorientowany Todd zauważa, że nieznajoma momentami przypomina mu… Legendarnego Pokemona?!

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Głowa Fabryki Noland
 • Guile Hideout
 • Todd
 • Królowa Pike Lucy
 • Emerald
 • Reporterzy (wielu)
 • Scott
 • Król Piramidy Brandon
 • As Kopuły Tucker
 • Potentat Areny Greta

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Jirachi
 • Blissey (Emeralda pożyczony)
 • Seviper (Lucy)
 • Shuckle (Lucy)
 • Starmie (Emeralda pożyczony)
 • Rapidash (Emeralda pożyczony)
 • Milotic (Lucy)
 • Latias
311. Kontra Dusclops
311. Kontra Dusclops
Angielska Nazwa: VS Dusclops
Japońska nazwa: VS サマヨール VS Samayouru

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Emerald przygotowuje się do walki w Piramidzie walk.
Opis Rozdziału

a  Tajemnicza pokojówka, z którą Emerald się spotka, w oczach Todda mieni się niczym mistyczny Pokemon Latias. Stworek wyjaśnia reporterowi, że tak naprawdę przez cały czas ma do czynienia z iluzją. Pokemon komunikuje się z ludźmi przy pomocy telepatii. Todd wydaje się jej godnym zaufania, dlatego postanowiła wtajemniczyć go w swój plan. Po chwili cała trójka zmierza do Piki Bitew, gdzie w pokoju 134 nasz bohater mierzył się wcześniej z Dusclopsem.

Jak się okazuje, Pokemon nadal tam się znajduje. Emerald podejrzewa, że Stworek nie został wyhodowany w Battle Frontierze i urodził się na Górze Pyre. Chłopiec wysuwa spod swojej koszuli mechaniczną dłoń, w której znajduje się grudka ziemi z odległego miejsca. Todd niezbyt rozumie, o co w tym wszystkim chodzi, więc Latias wyjaśnia mu, że ich przyjaciel zwiedził wiele miejsc w Hoenn. W czasie swoich podróży nauczył się rozpoznawać, skąd spotkany przez niego Stworek pochodzi, jedynie patrząc na niego. Pozwala mu to, korzystając z ziemi zebranej w miejscu narodzin Pokemona, dotrzeć w głąb jego serca i uspokoić jego skołatane emocje. Tak też dzieje się po chwili z Dusclopsem. Proces ten Rald nazwał “Formacją”. Zaskoczony reporter nie może uwierzyć, że młody trener nosi przy sobie ziemię ze wszystkich zakątków regionu, a także z Kanto i Johto! Na tym jednak nie koniec, bo Emerald ma przed sobą jeszcze kilka pomieszczeń, w których znajdują się rozwścieczone Stworki. Kiedy chłopiec kończy swoją misję, na zewnątrz jest już ciemno. Gdy Latias odlatuje, Todd prosi Emeralda o wyjaśnienie mu, skąd w obiektach Battle Frontiera znalazły się dzikie Pokemony.

W tym samym czasie ubrany w zbroję osobnik kończy przeglądanie zbiorów Fabryki Bitew. Nieznajomy rozmawia ze swoim Surskitem wyjawiając, że do wykonania jego misji pozostało mu zaledwie pięć dni. Interesuje go legendarny Pcokemon Jirachi, który pojawia się raz na tysiąc lat. Jego plany krzyżuje mu jednak olbrzymia liczba dziennikarzy, przy których nie może się swobodnie przemieszczać po obiekcie. Co gorsza, pismaków nie odstraszyły nawet wściekłe Pokemony, które nieznajomy doprowadzał do furii. Zupełnie, jakby ktoś celowo krzyżował jego plany. Mimo to nikczemnik nie wydaje się tym faktem zbytnio poruszony.

Todd w końcu dogania Emeralda, a gdy ten zamierza wyjawić mu swój prawdziwy cel, zostaje on powstrzymany przez Brandona. Lider Piramidy Walk i dziennikarze wstali bardzo chętnie (ci drudzy niezbyt są kontent z tego powodu), aby jak najszybciej odbyć kolejny pojedynek. Mężczyzna wrzuca Ralda do środka Piramidy, chcąc pokazać mu zasady działania Piramidy. Jak się okazuje, konstrukcja budowli regularnie zmienia swój kształt. Dodatkowo w pomieszczeniach panuje mrok, dlatego ich pokonanie możeb zająć wyzywającemu sporo czasu. Z tego powodu Emerald powinien przygotować się na spędzenie w obiekcie ponad doby! Wyzywający może mieć przy sobie tylko trzy Pokemony, a żeby stanąć naprzeciw Lidera, musi pokonać dziesięć zestawów po siedem poziomów! Wewnątrz czekać też będą wirtualni trenerzy i Pokemony.

Emerald bez wahania podejmuje wyzwanie już teraz. Jego zespół składa się z Alakazama, Phanpy i Nincada, ale po pokonaniu pierwszego zestawu, chłopiec będzie mógł wymienić członków swojej drużyny. Pewny siebie Brandon odsłania przed wyzywającym swój zestaw, obiecując użyć go w finalnej walce. Złapane niedawno Regirock, Regice i Registeel będą czekać na szczycie Piramidy, razem z Liderem.

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Emerald
 • Todd
 • Głowa Fabryki Noland
 • Guile Hideout
 • Reporterzy (wielu)
 • Król Piramidy Brandon

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Latias
 • Dusclops
 • Milotic
 • Seviper
 • Kirlia
 • Surskit (Guile Hideouta)
 • Jirachi
 • Vileplume (Piramidy Walk)
 • Electabuzz (Piramidy Walk)
 • Alakazam (Emeralda; pożyczony)
 • Shedinja (Emeralda; pożyczony)
 • Phanpy (Emeralda; pożyczony)
 • Regirock (Brandona)
 • Regice (Brandona)
 • Registeel (Brandona)
312. Kontra Regirock
312. Kontra Regirock
Angielska Nazwa: VS Regirock
Japońska nazwa: VS レジロック VS Regirock

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Emerald dochodzi do najwyższej części piramidy.
 • Emerald i Król piramidy rozpoczynają walkę.
Opis Rozdziału

c  Nadszedł trzeci dzień od pamiętnej konferencji prasowej, podczas której Emerald zaskoczył wszystkich swoim wejściem. Chłopak właśnie błąka się po labiryncie w Piramidzie Walk, na szczycie której ma nadzieję walczyć z Brandonem. Gdy właśnie kończy trzeci zestaw, zostaje zaatakowany przed dzikiego Houndooma, który jednak bez trudu zostaje skontrowany przez Phanpy’ego za pomocą Trzęsienia Ziemi. Po krótkiej walce Emerald kończy zestaw trzeci i wchodzi na następny poziom piramidy. Przed trenerem jeszcze długa droga, zdaje sobie sprawę, że jego przeciwnik czeka na końcu zestawu dziesiątego. W labiryncie oprócz dzikich Pokemonów czyhają także wirtualni trenerzy. Na domiar złego po każdym piętrze ściany piramidy zmieniają swoje położenie. Nagle Emeralda atakuje Misdreavus, ale on także zostaje unieszkodliwiony. Todd współczuje swojemu koledze, który musi poruszać się w całkowitej ciemności. Brandon stworzył piramidę na wzór starożytnych grobowców, dlatego na każdym kroku czają się pułapki. Symbol, który oddaje w zamian za zwycięstwo jest znakiem odwagi. Emerald dostrzega, że wnętrze piramidy jest nieco jaśniejsze. Chłopak zauważa, że po każdym pokonanym przeciwniku ciemność się rozrzedza i łatwiej jest trafić do wyjścia. Todd kibicuje Emeraldowi i zastanawia się czy chłopak ma szansę na zwycięstwo. Przed walką Król Piramidy pokazał swoich podopiecznych, trzy legendarne Pokemony – Regirocka, Gegisteela i Regice’a. Tymczasem na ekranie pokazującym zmagania Emeralda, Todd zauważa, że chłopiec ma problebmy. Sam Emerald nie chce dłużej walczyć i przy pomocy Teleportacji Alakazama ucieka w bezpieczne miejsce. Todd zastanawia się, dlaczego trener nie chciał jeszcze bardziej rozjaśnić miejsca pokonując dzikiego Pokemona. Emerald wyjaśnia, że chciał zaatakować, ale jego Pokemonowi skończyły się punkty mocy i nie Shedinja nie jest w stanie wykonać Kuli Cienia. Każdy zestaw ma na celu osłabienie Pokemonów trenera, a w tym zestawie najwyraźniej osłabienie polega na odebraniu możliwości ataku. Nagle Phanpy znajduje ether. Brandon przed walką wspomniał o przedmiotach umieszczonych w całej piramidzie, które wyzywający może do woli zbierać. Todd uświadamia sobie, że specjalną umiejętnością Poke-słonika jest Podnoszenie, które czyni go doskonałym zbieraczem. Alakazam pomaga w ucieczce z kryzysowych sytuacji, a Shedinja nie wymaga leczenia, bo ma tylko jeden punkt zdrowia. Do reportera podchodzi Spenser i uświadamia dziennikarza, że możliwe jest anulowanie wyzwania Emeralda, ze względu na sytuacje kryzysową. W wieży Bitew w otoczeniu pozostałych Liderów leży nieprzytomny Noland. Dodatkowo skradziono wszystkie Pokemony, które wypożyczał wa swojej Fabryce. Ze względu na trwający pojedynek Brandona, Król Piramidy nic nie wie o zaistniałej sytuacji. Todd zdaje sobie sprawę, że głównym podejrzanym jest Emerald. Todd gwałtownie zaprzecza, a do kłótni wtrąca się Anabel. Przekazuje życzenia Scotta, który chce żeby walka pokazowa dalej była kontynuowana. Dodatkowo prosi wszystkich liderów o pomoc w odszukaniu prawdziwego złodzieja. Lucy zauważa, że Emerald dotarł właśnie do ostatniego piętra dziesiątego zestawu, co oznacza, że walczy z samym Królem. Brandon jest pod wrażeniem tego, ile jego rywal znalazł przedmiotów w piramidzie. Nie przedłużając, oboje zaczynają szykować się do walki. Na początek Regirock walczy z Sceptilem. Roślinny Pokemon kontruje Super Moc brata Regi i atakuje Pnączem Mocy i wysysa zdrowie z przeciwnika. Jednak Regirock używa eksplozji i jednym ruchem odrzuca Sceptile’a.

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Emerald
 • Todd
 • Król Piramidy Brandon
 • Ekspert Pałacu Spenser
 • Potentat Areny Greta
 • Panna Salonu Anabel
 • As Kopuły Tucker
 • Królowa Pike Lucy
 • Głowa Fabryki Noland

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Houndoom (Piramidy walk)
 • Phanpy (Emeralda; pożyczony)
 • Misdreavus (Piramidy walk)
 • Shedinja (Emeralda; pożyczony)
 • Regirock (Brandona)
 • Regice (Brandona)
 • Registeel (Brandona)
 • Gengar (Piramidy walk)
 • Alakazam (Emeralda; pożyczony)
 • Salamence (Tuckera)
 • Umbreon (Grety)
 • Seviper (Lucy)
 • Raikou (Anabel)
 • Sceptile (Emeralda)
313. Kontra Regice
313. Kontra Regice
Angielska Nazwa: VS Regice
Japońska nazwa: VS レジアイス VS Regice

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Emerald pokonuje Brandona i dostaje symbol odwagi.
Opis Rozdziału

a  Regirock i Sceptile w dalszym ciągu toczą pojedynek, lecz to Pokemon Emeralda wydaje się być na straconej pozycji. Chłopak dziwi się Brandonowi, że tak łatwo poddał swojego podopiecznego. Trener prosi Sceptile’a aby odsunął się od toczącej się walki i wystawia przeciwko Registeelowi Hitmonchana. Emerald wraz ze swoim Pokemonem nie dają rywalowi odetchnąć i wyprowadzają Podniebne Uderzenie. Gdy chłopak jest pewny swojego zwycięstwa po wyeliminowaniu wroga, nieoczekiwanie Hitmonchan upada. Pokemon jest zatruty, a Emerald zdaje sobie sprawę, że nie zauważył jak Registeel zaatakował Toksyną. Chłopiec rozpaczliwie szuka wśród znalezionych przedmiotów czegoś co może pomóc Pokemonowi, ale niestety w jego ekwipunku takiej rzeczy nie ma. Hitmonchan upada i nie jest zdolny do dalszbej walki. Rozpoczyna się walka 1v1. Zostają przywołani Cubone i Regice. Po kilku atakach przewagę zyskuje podopieczny Brandona. Nagle Król Piramidy zauważa na niebie zbliżający się obiekt i zaczyna mu się przyglądać. Tymczasem Todd stara się zdążyć na walkę Emeralda i Brandona. Wpada na obcą dziennikarkę, a po chwili poznaje w niej Latias. Pokemon użycza reporterowi swojej mocy i pokazuje przebieg wcześniej wspomnianej walki. Obraz bierze się z myśli Latiasa, który krąży nad Piramidą. Todd zauważa leżącego Sceptile’a i boi się, że jeśli pozostali liderzy poznają, że jest to Pokemon z Fabryki to automatycznie oskarżą Emeralda o napaść na Nolanda. Latias jednak uspokaja kolegę i zwraca uwagę na inny problem. Zauważa Jirachi’ego, który natychmiast znika. Emerald zdenerwowany rozkojarzeniem Brendana prowokuje go do ataku. Cubone pada, a Brandon zauważa, że wszystkie Pokemony przeciwnika zostają znokautowane. Nagle dostrzega, że Regice jest w niebezpieczeństwie – atakuje go Sceptile, który teoretycznie powinien być niezdolny do dalszej walki. Pokemon używa Stalowego Ogona i rozstrzyga losy walki, na korzyść Emeralda. Okazuje się, że Emerald znalazł w piramidzie sporo Ocucaczy i jeden wykorzystał aby przywrócić cPokemona do walki. Brandon zauważa doskonałość planu i ze śmiechem wręcza Emeraldowi Symbol Odwagi. Brandon zauważa, że Sceptile wygląda znajomo i tuż przed przyznaniem się Emeralda, skąd ma Pokemona wpada Bill z gratulacjami. Reporter wyciąga chłopaka z piramidy, lecz na schodach zatrzymują ich pozostali Liderzy Obiektów. Emerald przyznaje, że jego Pokemon pochodzi z Fabryki Walk. Słysząc to liderzy chcą oddać chłopaka w ręce policji. Nie zgadza się na to Brendan, który nie wierzy, że Emerald zdołał zbudować tak silną więź z Pokemonem, który nie należałby do niego. Emerald zgadza się chętnie na współpracę z Anabel i zaczyna odpowiadać na jej pytania. Swoja opowieść zaczyna od opisu Jirachi’ego zaczerpniętego z Pokedexu.

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Emerald
 • Król Piramidy Brandon
 • Todd
 • Ekspert Pałacu Spenser
 • Potentat Areny Greta
 • Panna Salonu Anabel
 • As Kopuły Tucker
 • Królowa Pike Lucy

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Sceptile (Emeralda)
 • Regirock (Brandona)
 • Registeel (Brandona)
 • Regice (Brandona)
 • Cubone (Crystal; pożyczony Emeraldowi)
 • Hitmonchan (Crystal; pożyczony Emeraldowi)
 • Jirachi
 • Latias
 • Latios
 • Salamence (Tuckera)
 • Umbreon (Grety)
 • Seviper (Lucy)
 • Raikou (Anabel)
 • Crobat (Spensera)
314. Kontra Smeargle
314. Kontra Smeargle
Angielska Nazwa: VS Smeargle
Japońska nazwa: VS ドーブル VS Doble

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Emerald odkrywa lokalizacje Jirachiego (jaskinia Artisan).
Opis Rozdziału

a  Gdy Emerald odzyskuje siły po walkach, wskakuje do wody i przy pomocy Latiasa i Latios zaczyna serfować. Za nim podążają Liderzy Obiektów wraz z Toddem. Dziennikarz wspomina, jak do tego wszystkiego doszło. Gdy Emerald pokazał opis Pokedexa, wszyscy oprócz Anabel byli pewni, że Emerald po raz kolejny z nich żartuje. Jednak dziewczyna przyznaje, że już kiedyś spotkała się z nazwą tego Pokemona. Pokemon jest znany z tego, że jest w stanie spełniać marzenia. Budzi się raz na tysiąc lat, dlatego jest bardzo rzadko spotykany. Brandon przyznaje, że prawdopodobnie tego Pokemona widział w trakcie walki z Emeraldem, jednak stuprocentowej pewności nie ma. Sam chłopak jest oburzony tym, że liderzy w dalszym ciągu nie chcą mu zaufać – jedyni Anabel wierzy w jego wersję. Kobieta rozpoznaje Pokedex i wspólnie zastanawiają się nad możliwością zlokalizowania Jirachi’ego. Emerald mówi, że Pokemon bardziej przypominał w locie spadającą gwiazdę. Wskazuje na morze, do którego Pokemon najprawdopodobniej spadł. Nie zważając na innych, biegnie we wskazanym przez siebie kierunku. Jednak Tucker go powstrzymuje i oskarża o kłusownictwo. Emerald broni się, twierdzi, że podbój Battle Frontier to jego pasja, a złapanie Legendy to praca. Jirachi budzi się na tydzień w ciągu tysiąca lat, a tak się składa, że tym razem wybrał sobie tydzień tuż przed otwarciem Strefy Walk. Greta zauważa, że ten kto zaatakował Nolanda najprawdopodobniej chce również złapać Jirachi’ego. Po dłuższej rozmowie Liderzy Obiektów zgadzają się współpracować z Emeraldem, mając jednocześnie oko na jego występki. I tak dochodzimy do początku rozdziału, gdzie Liderzy, dziennikarz i Emerald podróżują po morzu. Wszyscy są zaskoczeni łatwością z jaką Emerald kontroluje bLatiosa i Latias. Poszukiwania doprowadzają ich do jaskini Rzemieślników. Emerald chce się pospieszyć i zamierza po eksploracji wyzwać kolejnego lidera. Bohaterowie zostają otoczeni przez ogromne stado wrogo nastawionych Smeargli. Todd dziwi się, że Emerald zamiast uspokoić Pokemony za pomocą swojej kukiełkowej wyrzutni, raczej stara się je ominąć. Dziennikarz coraz lepiej zaczyna rozumieć kolegę, wie, że chłopak chce oszczędzać swoje siły. Dodatkowo interesują go tylko walki z trenerami, a swojej broni używa tylko wtedy, gdy Pokemon staje się agresywny. Todd jako dziennikarz za wszelką cenę chce podążać za Emeraldem. Gdy wspina się po ścianie, zaczynają go atakować Smeargle. Atak zostaje odparty przez Sudowoodo i Dusclopsa. Todd poznaje te pokemony – to Emerald kiedyś je uspokoił i zwrócił wolność. Dodatkowo domyśla się, że stworki tak polubiły chłopaka, że wciąż podążają jego tropem. Po krótkiej walce Liderzy docierają do posiadacza Pokedexa. Są świadkami przebudzenia Jirachi’ego. Emerald wyciąga wszystkie Pokeballe i zaczyna się zastanawiać, którego powinien w tej sytuacji użyć. Todd zauważa, że Emerald rozmawia przez telefon z dziewczyną o imieniu Crystal. Gdy chłopak rusza do ataku, za nim pojawia się tajemniczy cień.

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Emerald
 • Król Piramidy Brandon
 • Todd
 • Ekspert Pałacu Spenser
 • Potentat Areny Greta
 • Panna Salonu Anabel
 • As Kopuły Tucker
 • Królowa Pike Lucy

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Latias
 • Latios
 • Salamence (Tuckera)
 • Milotic (Lucy)
 • Lapras (Spensera)
 • Crobat (Spensera)
 • Smeargle
 • Sceptile (Emeralda) (wspomnienia)
 • Umbreon (Grety)
 • Sudowoodo (Emeralda)
 • Dusclops (Emeralda)
 • Jirachi
315. Kontra Surskit I
315. Kontra Surskit I
Angielska Nazwa: VS Surskit I
Japońska nazwa: VS アメタマ I VS Ametama I

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Guile Hideout próbuje złapać Jirachiego.
 • Tucker, Lucy, Spenser i Brandon próbują powstrzymać Guile Hideouta.
Opis Rozdziału

c  Cień okazuje się być zamaskowanym mężczyzną o imieniu Quile. Przyznaje, że chce wykorzystać Jirachi’ego aby pomógł mu spełnić jego najskrytsze pragnienia. Emerald wyznaje, że spotkał się już z Quilem – mężczyzna za wszelką cenę chce złapać Pokemona, a posiadacz Pokedexa nie chce na to pozwolić. Aby po raz kolejny powstrzymać go od schwytania Jirachi’ego Emerald rzuca w Pokemona jednym ze swoich Pokeballi. Quile, który ma na sobie stalową zbroję i potężny miecz, odbija kulę swoim orężem. Emerald dzwoni do Crystal i zdaje jej szybki raport. Dziewczyna stara się uspokoić kolegę i prosi, aby w dalszym ciągu starał się złapać Pokemona. Mówi, że łapanie stworków to niekończący się wyścig trenerów i Emerald nie powinien się przez to zniechęcać. Dodatkowo nie dziwi się, gdy słyszy, że Quile przeciął mieczem Pokeball. Emerald odzyskuje ducha walki i zaczyna biec za uciekającym Jirachim. Rycerz nie zostaje w tyle i otwiera swój napierśnik, w którym znajdują się Balle Pokemonów ukradzionych z Fabryki Walk. Crystal pyta się czy kolega dalej ma Cubone’a i Hitmonchana. Te stworki oprócz tego, że są świetnie wytrenowane, są również przystosowane do łapania dzikich Pokemonów, ponieważ nauczyły się specjalnych ataków, które zawsze atakują jako pierwsze. Dziewczyna radzi, aby Rald użył ich to spowolnienia ruchów Pokemona-gwiazdy. Gdy chłopak biegnie za Jirachim za rękaw łapie go Greta. Liderka jest zła na trenera, ponieważ ten nie stara się powstrzymać rycerza, który wedle wszelkiego prawdopodobieństwa jest odpowiedzialny za napaść na Nolanda. Pozostali Liderzy zgadzają się z koleżanką i wspólnie otaczają wroga. Przywołują swoje Pokemony i jeadnocześnie atakują. Guile nie przejmuje się atakiem, mało tego, jednym machnięciem miecza odpiera atak i odrzuca swoich oponentów. Todd domyśla się, że to zbroja mężczyzny ma tak wyjątkową odporność. Widząc całe zdarzenie, do walki dołącza Greta wraz z Umbreonem. Tymczasem Emerald ponownie rozmawia z Crys. Posiadaczka Pokedexa stanowczo mówi, że zadaniem chłopaka jest złapanie Pokemona, który budzi się raz na tysiąc lat. Radzi Raldowi by nie zwracał uwagi na otoczenie i w dalszym ciągu podążał za Jirachim. Anabel słyszy rozmowę i podziwia Crys za opanowanie i posiadane doświadczenie. Liderka chce pomóc koledze w jego misji i przedstawia następujący plan: ona zajmie się uzbrojonym mężczyzną, a Emerald złapie Jirachiego. Po uzgodnieniu szczegółów Anabel przywołuje do siebie swojego Raikou i zaczyna szarżować.

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Emerald
 • Crystal
 • Guile Hideout
 • Todd
 • Noland
 • Greta
 • Tucker
 • Lucy
 • Spenser
 • Brandon
 • Anabel

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Sudowoodo (Emeralda)
 • Dusclops (Emeralda)
 • Cubone (Bonee Crystal)
 • Hitmonchan (Hitmonee Crystal)
 • Salamence (Tuckera)
 • Crobat (Spensera)
 • Seviper (Lucy)
 • Regice (Brandona)
 • Umbreon (Grety)
 • Raikou (Anabel)
 • Surskit (Guile Hideouta)
 • Togetic
 • Farfetch’d
 • Illumise
 • Spinda
 • Sableye
 • Ivysaur
 • Lileep
 • Snorunt
 • Spheal
 • Slaking
 • Flaaffy
 • Rhyhorn
 • Poliwhirl
 • Nidoqueen
 • Skarmory
 • Jirachi
316. Kontra Surskit II
316. Kontra Surskit II
Angielska Nazwa: VS Surskit II
Japońska nazwa: VS アメタマ II VS Ametama II

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Anabel walczy z Guile Hideoutem.
Opis Rozdziału

 b Anabel jako przywódczyni wszystkich liderów bardzo poważnie podchodzi do swojego zadania. Przy pomocy Raikou zaczyna atakować Elektrowstrząsem. Dziewczyna zdaje sobie sprawę z tego, że ten atak elektryczny ma wyjątkowo słabą moc. Jednak Liderka zamiast zadać obrażenia, przywołuje wokół Quile’a elektryczną klatkę. Następnie Raikou atakuje Chmurą Piorunów, dzięki czemu Pokemon będzie miał niewyczerpalne źródło elektrycznej mocy. Anabel nieskromnie przyznaje, że ma ogromny talent, a tacy jak ona nie zdarzają się często. Emerald korzysta z okazji i po raz kolejny stara się złapać Jirachi’ego. Pokemon-gwiazda wpada w panikę. Cubone korzysta ze swojego kościanego bumerangu i unieruchamia Jirachi’ego, jednocześnie nie robiąc mu krzywdy. Emerald chce jak najszybciej i w jak najlepszy sposób złapać Pokemona, a do tego celu wykorzystuje Cudowny Pokeball. Chce uderzyć w miejsce, gdzie gromadzi się cała energia Pokemona – w przypadku Jirachi’ego jest to kreska na brzuchu. Emerald rzuca Pokeballem i Jirachi zostaje wciągnięty do środka kuli. Tymczasem pod Areną Bitew Scott za wszelką cenę chce uspokoić zdenerwowany tłum reporterów. O dziwo mężczyzna, który doskonale wie, gdzie przebywają Liderzy, zamiast być zaniepokojonym jest wręcz zadowolony. W jaskini Rzemieślników Emerald jest zaniepokojony zachowaniem Balla, w którym znajduje się Jirachi. Kula nie chce się zamknąć, pomimo tego, że Pokemon znajduje się już w środku. Okazuje się, że Surskit rycerza używa Psycho Promienia. Pokemon z całych sił nie odpuszcza i w końcu niszczy kulę, a Poke-gwiazda znów jest na wolności. Gdy Anabel i Raikou chcą powstrzymać Quile’a, zostają przyklejeni do ziemi jednym z ataków Surskita. Rycerz zamachuje się mieczem i wywołuje potężną eksplozję. Pojawiają się Sudowoodo, Dusclops i Sceptile, którzy własnym ciałem ochraniają posiadacza Pokedexa. W całym zamieszaniu znika Jirachi. Widząc to Quile również ucieka z jaskini, obiecując, że dalej będzie podążał tropem Pokemona – do jego ponownego zapadnięcia w sen zostały jeszcze cztery dni. Dodatkowo mężczyzna wyjawia swoje jedno życzenie, w którym chce zostać panem całego świata. Liderzy, Todd i Emerald wracają do Strefy Walk. Przed Arenom Walk znajdują rzeszę dziennikarzy i właściciela kompleksu. Anabel domyśla się, że Scott od samego początku wiedział zarówno o Jirachim jak i o Quile’u.
c

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Emerald
 • Guile Hideout
 • Todd
 • Anabel
 • Noland
 • Greta
 • Tucker
 • Lucy
 • Spenser
 • Brandon
 • Scott

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Sceptile (Emeralda)
 • Sudowoodo (Emeralda)
 • Dusclops (Emeralda)
 • Cubone (Bonee Crystal)
 • Hitmonchan (Hitmonee Crystal)
 • Raikou (Anabel)
 • Surskit (Guile Hideouta)
 • Jirachi
317. Kontra Shedinja
317. Kontra Shedinja
Angielska Nazwa: VS Shedinja I
Japońska nazwa: VS ヌケニンI VS Nukenin I

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Emerald walczy z Gretą.
 • Ruby i Sapphire są gośćmi na ślubie Wallenie i jej męża.
 • Statek przewozi tajemniczą statuę.
Opis Rozdziału

  aPodczas gdy zniecierpliwieni reporterzy wciąż czekają na otwarcie Areny Walk, Anabel podejrzewa, że Scott wiedział doskonale o wydarzeniach w jaskini Rzemieślników. Nagle w oddali dochodzi do potężnej eksplozji. To Tucker chcąc odwrócić uwagę reporterów zainicjował wybuch. Przeprasza wszystkich oczekujących i zaprasza ich na trybuny Areny, gdzie już wkrótce zaczną się walki. Greta szybko dołącza się do prezentacji i również zaprasza wszystkich na zbliżające się atrakcje. Todd podejrzewa, że przemówienia mają na celu odwrócenie uwagi tłumu i postanawia odszukać Anabel i Scotta. Tymczasem właściciel Strefy Walk wciąż rozmawia z pozostałymi liderami. Nie wypiera się niczego, przeciwnie, chciał żeby jego podopieczni zdobyli nowe umiejętności w walce. Scott pokazuje dawne zapiski o Jirachim, w których jest zapisany zarówno dokładny czas i miejsce jego przebudzenia. Profesor, który potwierdził autentyczność raportu to nie kto inny jak sam profesor Oak. Profesor zadzwonił do Scotta i poinformował go, że Battle Frontier jest budowany dokładnie w miejscu snu legendy. Oak informuje, że Jirachi jest mu potrzebny do spełnienia marzenia, którego nie można w inny sposób ziścić. Właściciel obiektu nie sprawia problemów, a nawet zaprasza uczonego do obiektu. Oak również wyjawia informacje o kradzieży, która niedawno miała miejsce. Pewien zamaskowany mężczyzna w zbroi wykradł raport na temat poke-gwiazdy. Profesor martwi się, że ów mężczyzna podąży do Strefy Walk i za wszelką cenę będzie chciał złapać Pokemona. Scott, pomimo tego że wiedział, że tydzień przebudzenia się Jirachiego zbiega się dokładnie z tygodniem dla prasy, nie chciał pbrzesunąć uroczystego otwarcia obiektu. Jest pewny, że Liderzy będą mu pomagać bronić porządku. Dodatkowo Oak wysłał do strefy jednego z posiadaczy Pokedexa, aby złapał stworka. Tucker jest wściekły na Scotta, obwinia go o napaść na Nolanda. Tymczasem walka Grety i Emeralda trwa. Chłopak wystawia swojego Sceptile’a przeciwko Heracrossowi Liderki. Pokemon chłopca dzielnie się trzyma i nie daje przeciwniczce szans na kontratak. Scott nie uważa, że jest winny wypadku w Fabryce, a nawet myśli, że to Noland był za słaby. Tucker obiecuje sobie, że za wszelką cenę pokona Emeralda. Pozostali Liderzy również chcą stawać się coraz silniejsi. Na Arenie tłum opowiada się za Gretą. Kobieta wyprowadza ostateczny atak Mega Rogiem, lecz Sceptile wciąż jest zdolny do walki. Poznajemy zasady Areny – walka składa się z trzech tur, w których poddawanych jest ocenie pięć postaw walczących. Greta tą rundę wygrywa i Sceptile zostaje wyeliminowany. Emerald wraz z Pokemonami z jaskini Rzemieślników nie poddaje się i wznawia walkę. Emerald wystawia Dusclopsa i Psychicznym Atakiemc pokonuje rywala. Niezrażona Greta przywołuje Umbreona, a Todd, który siedzi na trybunach, zauważa, że Pokemon Liderki ma przewagę typu. Umbreon z łatwością ujarzmia ducha, a Emeraldowi został tylko Sudowoodo. Umbreon stara się dzielnie utrzymać w walce i używa Resztek aby zregenerować chociaż część sił. Jednaj Sudowoodo jest silniejszy i Niskim Kopnięciem usuwa z gry kolejnego podopiecznego Grety. Ostateczna runda rozgrywa się pomiędzy poke-drzewem i Shedinją. Pojedynek się rozpoczyna. Todd zastanawia się, jakie to życzenie ma profesor Oak. Tymczasem na łodzi pana Briney’a podróżują Ruby i Sapphire. Kolejnego dnia na łodzi ma odbyć się ceremonia ślubna, na którą oboje są zaproszeni. A w ładowni statku marynarze zastanawiają się co to za kamienne rzeźby są przewożone w magazynie do Strefy Walk.

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Emerald
 • Todd
 • Anabel
 • Noland
 • Greta
 • Tucker
 • Lucy
 • Spenser
 • Brandon
 • Scott
 • Profesor Oak
 • Crystal
 • Sapphire
 • Ruby
 • Pan Briney
 • Kimberly

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Salamence (Tuckera)
 • Heracross (Grety)
 • Shedinja (Grety)
 • Umbreon (Grety)
 • Crobat (Spencera)
 • Raikou (Anabel)
 • Seviper (Lucy)
 • Ledyba (Oaka)
 • Fearow (Oaka)
 • Kangaskhan (Oaka)
 • Stantler (Oaka)
 • Chansey (Oaka)
 • Sceptile (Emeralda)
 • Sudowoodo (Emeralda)
 • Dusclops (Emeralda)
 • Makuhita
 • Torkoal
 • Psyduck
 • Pelipper (Peeko)
318. Kontra Shedinja II
318. Kontra Shedinja II
Angielska Nazwa: VS Shedinja II
Japońska nazwa: VS ヌケニンII VS Nukenin II

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Emerald pokonuje Grete i zdobywa kolejny symbol.
Opis Rozdziału

Bitwa na Arenie Walk wciąż trwa, a Greta ani myśli oddać swojego Symbolu Emeraldowi.

a  Shedinja wykorzystuje swoją szybkość i uderza Słonecznym Promieniem w Sudowoodo. Gdy Pokemon wyzywającego upada, Emerald traci nadzieję na zwycięstwo. Już chce się poddać, gdy z trybun słyszy głos Todda – reporter wspiera kolegę i przypomina o łączącej go więzi z Sudowoodo. Emerald widzi, że dziennikarz ma rację, a jego podopieczny jest jeszcze w stanie walczyć. Widząc to zaczyna wspierać Pokemona i zagrzewa go do dalszej walki. Sudowoodo odpowiada na prośby trenera i podnosi się z maty. Trzecia tura kończy się, a wynik wskazuje, że Emerald w tym starciu wygrał cztery do dwóch. Greta jest pod wrażeniem ducha walki swojego przeciwnika i z radością wręcza mu Symbol Waleczności. Emerald, pomimo tego że cieszy się z kolejnej wygranej postanawia opuścić Arenę i zamierza pójść spać. Todd podejrzewa, że chłopak śpi gdzieś na dworze, ale trener ku zdumieniu wszystkich zasypia na podłodze stadionu.

Całe zdarzenie obserwuje Noland, który po napaści odzyskuje świadomość. Anabel przeprasza kolegę za to, że nie byli w stanie go obronić i przyznaje się do porażki, którą odnieśli w jaskini Rzemieślników. Noland pociesza pozostałych liderów i wyjawia im swoje podejrzenia na temat Quile’a. Noland podczas swojej walki zdobył próbki z miecza napastnika i jak się okazało, ostrze ma silneb właściwości obronne. Symuluje działanie zarówno Świetlistego Ekranu jak i Odbicia. Anabel przyznaje, że ona również to zauważyła. Dodatkowo Quile za jednym machnięciem miecza może wytworzyć wokół siebie silną tarczę, chroniącą przed atakami Pokemonów. Noland che rzucić okiem na raport na temat Jirachi’ego. Mistrz Fabryki za pomocą notatek Oaka chce ustalić miejsce kolejnego pojawienia się legendy w Strefie. Tucker chce poćwiczyć razem ze Spenserem, ale staruszek woli odejść do Pałacu Bitew.

Po pewnym czasie, gdy Spenser jest już na swoim polu odkrywa ramię, całe pokryte tajemniczymi znakami. Dodatkowo wydaje się, że doskonale wie, kim jest tajemniczy Quile.

W innej części Strefy Greta wraz z Toddem przenoszą Emeralda i jego Pokemony do jednego z pokoi obiektu. Greta umieszcza jego podopiecznych w maszynie leczącej, która znajduje się w każdym gościnnym pokoju. Potentatka Areny chce chłopca przebrać w piżamę. Odkrywa, że Emerald jest w rzeczywistości małym chłopcem, który używa niezliczonej ilości sprzętów, aby wydacwać się wyższym. Widząc to jego Pokemony podchodzą do chłopca, a Todd widzi, jak bardzo są przywiązane do swojego trenera. Cała trójka chcąc pomów trenerowi szuka jagód i wyciska je na orzeźwiający sok. Wszyscy zaczynają rywalizować o względy śpiącego Emeralda. Poirytowany Dusclops atakuje Czarną Dziurą, która zaczyna wciągać wszystko dookoła. Na skutek zamieszania budzi się Emerald, który nie za bardzo wie jak ma uspokoić zazdrosne Pokemony. Chłopiec wspomina swoją dzisiejszą walkę, którą wygrał dzięki przywiązaniu swojego stworka. Posiadacz Pokedexa dziwi się, nie wiedział, że walki można wygrać czymś innym niż strategią i umiejętnościami.

Tymczasem w Fabryce Bitew do pracującego Nolanda podchodzi Brandon. Szef Fabryki zastanawia się, jakie to marzenie spełnił Jirachi tysiąc lat temu. Oboje z Brandonem odkrywają, że w raporcie znajduje się opis osoby, która jest godna tego, żeby legenda wysłuchała jej prośby. Tylko bohater, który jest w stanie otworzyć trzecie oko Jirachiego i w nie spojrzeć będzie w stanie poprosić go o spełnienie życzenia.

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Emerald
 • Potentat Areny Greta
 • Todd
 • Spiker
 • As Kopuły Tucker
 • Panna Salonu Anabel
 • Głowa Fabryki Noland
 • Król Piramidy Brandon
 • Scott
 • Królowa Pike Lucy
 • Guile Hideout (wspomnienia)
 • Ekspert Pałacu Spenser
 • Profesor Oak

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Shedinja (Grety)
 • Regirock (Brandona)
 • Regice ( Brandona)
 • Registeel (Brandona)
 • Sudowoodo (Emeralda)
 • Sceptile (Emeralda)
 • Dusclops (Emeralda)
 • Salamence (Tuckera)
 • Jirachi
319. Kontra Vileplume I
319. Kontra Vileplume I
Angielska Nazwa: VS Vileplume I
Japońska nazwa:  VS ラフレシアI VS Ruffresia I

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Emerald rozpoczyna walkę w Kopule Walk.
 • Todd zauważa, że Sceptile interesuje się pokedexem Emeralda.
 • Natee Crystal posiada swoją wyższą formą – Xatu.
Opis Rozdziału

a  W centrum badawczym regionu Hoenn Crystal informuje profesora Oaka o sukcesach Emeralda w Strefie Walk. Znawca jednak zamiast świętować sukcesy chłopca, martwi się, że nie zdąży odnaleźć Jirachi’ego. Crystal zdaje sobie sprawę z upływającego czasu i wręcza zapiski do analizy na temat spotkania Emeralda z Quilem. Dodatkowo informuje profesora o drobnej zmianie charakteru Emeralda, który podczas ostatniej walki zaczął kibicować swojemu Pokemonowi. Rozmowę przerywa profesor Birch, który został wezwany przez Oaka.

Tymczasem pełen pozytywnej energii Emerald rusza do Kopuły Bitew, chcąc zdobyć swój kolejny symbol. Gdy jest już pod budynkiem widzi Tuckera, udzielającego wywiadu dla prasy. Lider chce zakopać topór wojenny pomiędzy sobą i rywalem, lecz Emerald nie zwraca uwagi na jego słowa i od razu chce przejść do walki. Poirytowany Tucker wskazuje na luksusowy prom, łączący Strefę Walk z regionem Hoenn. Z promu wysiada cała rzeszą ludzi, z których część przypłynęła aby równibeż sprawdzić się w Kopule Walk. Chłopak jest podekscytowany walką z innymi trenerami – do tej pory walczył jedynie z hologramami. Anabel chciała urozmaicić walki dla dziennikarzy, ale wpuszczenie innych graczy na teren obiektu było ryzykowną decyzją; Quile wciąż poluje na Jirachi’ego. Emerald nie przejmuje się pozostałymi rywalami i razem z Tuckerem rusza przygotować się do walk.

Aby walczyć z Tuckerem Emerald musi wygrać pięć zestawów. Każdy zestaw składa się z szesnastoosobowego turnieju, w którym jest tylko jeden zwycięzca. Emerald jest pod wrażeniem frekwencji na stadionie, który jest wypełniony po same brzegi. Gdy Tucker wita zgromadzoną publiczność, Emerald udaje się do narożnika dla zawodników. Nikt się z nim nie wita, a nawet wszyscy są wyraźnie wrogo nasctawieni. Chłopak absolutnie ignoruje ten fakt i wpycha się na najlepsze miejsce.

Tymczasem Todd segreguje dotychczas zrobione zdjęcia. Zauważa, że na każdym Sceptile patrzy z wielkim uczuciem na swojego trenera. Reporter zagapia się i niechcący kaleczy się papierem. Dzwoni do recepcji i po chwili przychodzi do niego Latias pod kostiumem pielęgniarki. Okazuje się, że Rald poprosił Pokemona o bliższe zbadanie sprawy tajemniczego rycerza. Todd chwali się swoim niedawnym odkryciem i pokazuje Latias swoje zdjęcia z Emeraldem. Jednak legenda dostrzega, że Sceptile wcale nie patrzy na trenera, lecz na jego Pokedex.

Tymczasem w Kopule Bitew trwa pierwszy zestaw turnieju. Emerald znajduje się w dziesiątej parze, a jego przeciwniczką jest Yayoi. Walka rozpoczyna się!

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Crystal
 • Emerald
 • Profesor Oak
 • Profesor Birch
 • As Kopuły Tucker
 • Panna Salonu Anabel
 • Trenerzy
 • Todd
 • Scott
 • Guile Hideout

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Ledyba
 • Xatu (Crystal)
 • Sudowoodo (Emeralda)
 • Sceptile (Emeralda)
 • Dusclops (Emeralda)
 • Salamence (Tuckera)
 • Latias
 • Jirachi

 

Pokemony innych trenerów:

 • Sableye
 • Corsola
 • Makuhita
 • Weezing
 • Spinda
 • Oddish
320. Kontra Vileplume II
320. Kontra Vileplume II
Angielska Nazwa: VS Vileplume II
Japońska nazwa:  VS ラフレシアII VS Ruffresia II

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Emerald kontynuuje walkę w Kopule Walk.
 • Wallenie i Riley biorą ślub.
 • Ruby i Sapphire dopływają do Strefy Walk.
 • Emerald poznaje Ruby’ego i Sapphire.
Opis Rozdziału
a  Walki w Kopule Bitew stają się coraz bardziej zacięte i wyrównane. Emerald wygrywa kolejną walkę, a jego następnym przeciwnikiem jest Yayoi. Scott gratuluje chłopakowi serii szybkich zwycięstw, chodź Emerald wcale nie wygląda za zmęczonego walkami. Trener z samego rana nauczył Dusclopsa Ognistego Ciosu, dzięki czemu bez problemu wygrywał wszystkie starcia. Dodatkowo w Kopule Walk znajdują się karty z informacjami, jakiego rodzaju Pokemonów używa przeciwnik. Dzięki temu Emerald może opracowywać nowe strategie, które zapewnią mu udział w finale. Na tej arenie sprawdzana jest taktyka, oraz umiejętność przetwarzania informacji przez trenerów.
Przyszła kolei na walki półfinałowe. Emerald po raz kolejny wystawia Dusclopsa, natomiast jego oponent Masaharu – Brelooma. Zaczyna się wymiana ciosów…
Tymczasem na pokładzie Tiderip odbywa się ślub Wallene i Riley’ego. Wśród zaproszonych są między innymi Ruby i Sapphire, oraz ich nauczyciele, Wallace z Winoną. Sapphire bardzo ekscytuje się ślubem na statku i komplementuje każdy szczbegół ceremonii. Winona również cieszy się z przybycia, jako Lider Sali bardzo chciała być świadkiem zaślubin. Sapphire zauważa, że jej ślub z Wallacem zapewne wyglądałby równie pięknie. Winona zbywa podopieczną tłumaczeniem, że Wallace jest zbyt zaawansowanym trenerem i po pewnym czasie zaczęłaby jej obecność mężczyzny ciążyć. Nawet fakt, że Wallace zrzekł się dla niej tytułu mistrza, nie zmienia jej punktu widzenia. Winona chcąc odwrócić uwagę uczennicy pyta ją o relację z Rubym. Sapphire z bólem przyznaje, że pomiędzy nimi wydaje się być wszystko skończone. Dziewczyna ma żal o to, że jej partner zapomniał wyznania z wyspy Mirażu. Winona stara się uspokoić wzburzoną Sapphire.
Po ceremonii do dziewczyn podchodzą Wallace i Ruby. Wystarczy tylko jedno słowo i między posiadaczami Pokedexa wywiązuje się mała sprzeczka. Wallace przerywa kłótnię i przypomina trenerom ich prawdziwy cel podróży. Gdy Liderzy udadzą się na wesele, Ruby i Sapphire mają za zadanie wziąć udział w turnieju Kopuły Bitew i spotkać się z Emeraldem.
W Centrum Badawczym regionu Hoenn profesor Birch gości Oaka i Crystal. Birch cieszy się, że dwójka jego podopiecznych dotarła bezpiecznie do Strefy Walk. Profesor żałuje, że Pokedex jak i Treeco zaginęły w powodzi, która miała miejsce podczas walki Kyogre’a i Groudona. Badacz właśnie udawał się na spotkanie z Emeraldem, ale nagła fala porwał jego torbę i Pokemonem. Na szczęście Wally odnalazł Pokedex i oddał go do laboratorium. Niestety chłopiec stracił kontakt z trawiastym starterem. Gdy Emerald o tym usłyszał nie przejął się i wytłumaczył, że nawet nie chciał mieć przy sobie żadnych Pokemonów. Birch ma nadzieję, że Pokemon na wolności dobrze sobie radzi.
Tymczasem w Kopule Bitew Sudowoodo zmaga się z Ursaringiem. Pokemon cEmeralda po kilku ciosach nokautuje rywala. Emerald wygrał wszystkie dotychczasowe walki i udaje się na piętnastominutową przerwę.
Ruby i Sapphire docierają do Strefy Bitew i telefonicznie rozmawiają z panem Briney, kapitanem statku Tiderip. Wycieczkowiec odpływa z portu za trzy dni. Ruby prosi kapitana o pozdrowienie Wallace’a i Winony, po czym rozłącza się. Wspólnie z Sapphire zastanawiają się jak w tłumie rozpoznają Emeralda. Dziewczyna twierdzi, że gdy wszyscy posiadacze Pokedexa danego modelu znajdują się blisko siebie, urządzenie wydaje specjalny dźwięk. Nagle Pokedex zaczyna buczeć. Oboje domyślają się, że Emerald znajduje się w Kopule Bitew. Zauważają chłopaka na jednym z balkonów. Emerald również ich widzi i pyta kim są. Sapphire i Ruby przedstawiają się i pokazują swoje Pokedexy.
Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Emerald
 • Ruby
 • Sapphire
 • Crystal
 • Scott
 • Profesor Oak
 • Profesor Birch
 • Wallene
 • Riley
 • Winona
 • Wallace
 • Wally (wspomnienia)
 • Trenerzy
 • Kwiaciarka Yayoi
 • Wojownik Masaharu

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Sudowoodo (Emeralda)
 • Sceptile (Emeralda)
 • Dusclops (Emeralda)
 • Torchic (Sapphire) (wspomnienia)
 • Mudkip (Ruby’ego) (wspomnienia)
 • Whismur (Wia)
 • Loudred (Wia)
 • Vileplume (Yayoi)
 • Breloom (Masaharu)
 • Ursaring
321. Kontra Kirlia
321. Kontra Kirlia
Angielska Nazwa: VS Kirlia
Japońska nazwa: VSキルリア VS Kirlia

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Emerald odmawia pomocy oferowanej przez Ruby’ego i Sapphire.
 • Ruby walczy z Emeraldem w Kopule Walk.
Opis Rozdziału
a  Ruby i Sapphire, mając jak najlepsze intencje, proponują pomoc Emeraldowi w złapaniu Jirachi’ego. Chłopak zastanawia się kto zlecił im spotkanie. Jego głównymi podejrzanymi są profesor Oak i Crystal. Gdy dowiaduje się, że polecenie padło od profesora Bircha, Emerald szybko wspomina ich ostatnie spotkanie, po czym odmawia posiadaczom Pokedexa. Sceptile przez całą rozmowę wydaje się by wrogo nastawiony do Ruby’ego i Sapphire, a gdy Emerald im odmawia, atakuje swoim długim ogonem. Ruby jest pod wrażeniem siły ciosu, a Sapphire zamierza ruszyć za nowym kolegą. Chłopak powstrzymuje ją. Sądzi, że i tak prędzej czy później się spotkają, ponieważ wszyscy biorą udział w tym samym turnieju. Ruby zwraca uwagę na zapach swoich ciuchów, czym ponownie irytuje Sapphire.
Z daleka obserwuje ich Scott. Doskonale wie kim są i cieszy się z ich pojawienia, którego się spodziewał.
 b
Przerwa kończy się i stadion ponownie zapełnia się widzami. Cała publiczność jest pod wrażeniem dotychczasowych walk, a prawdziwi trenerzy dorównują tym wirtualnym. As Kopuły Tucker wkrótce przybędzie na arenę. Aby się z nim zmierzyć, Emerald musi wygrać szereg kolejnych starć. Widzowie wspólnie zastanawiają się, czy Emerald ponownie zwycięży. Ludzie zauważyli dwójkę świetnych trenerów, z którymi chłopak może mieć poważne problemy. Ruby i Sapphire do tej pory idą jak burza i nokautują wszystkich jednym ciosem. Do półfinałów przechodzą wszyscy posiadacze Pokedexa i Tucker.
Scott na chwilę przed rozpoczęciem walk rozmawia z Asem Kopuły. Życzy koledze dalszych sukcesów i zastanawia się co nastąpi, gdy Tucker przegra swoją walkę. Mężczyzna oprócz tego, że chce zachować swój symbol pragnie poprawić swoje umiejętności przed następnym spotkaniem z Guilem. Jednocześnie chce pokazać tajemniczemu mężczyźnie prawdziwą siłę Liderów Strefy.
Pierwszy półfinał rozpoczcyna się, a do walki stają Ruby oraz Emerald. Emerald przezornie sprawdza kartę przeciwnika, a gdy się odwraca widzi, że Ruby zamiast zająć się przygotowaniem do walki robi zdjęcia Pokemonom. Co więcej wcale się nie kryje z tym jakich podopiecznych chce użyć. Gdy Ruby wystawia do walki Ruru, Emerald chce skorzystać z przewagi typu i wystawia Dusclopsa. Poke duch wytrzymuje atak Hipnozy i kontratakuje Kulą Cienia. Emerald jest pod wrażeniem wytrzymałości Ruru, który wciąż trzyma się na nogach i ze zniecierpliwieniem atakuje Ognistym ciosem, który zmienia status Kirlii. Ruru korzysta z Synchronizacji i również zmienia status przeciwnika. Oba Pokemony są niezdolne do dalszej walki. Obydwaj trenerzy przywołują kolejne Pokemony, Milotica i Sceptile’a. Nagle Ruby przerywa walkę – arena jest za słabo oświetlona i cały pyszczek Mimi znajduje się w cieniu.
Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Emerald
 • Ruby
 • Sapphire
 • Scott
 • Tucker

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Sceptile (Emeralda)
 • Dusclops (Emeralda)
 • Salamence (Tuckera)
 • Blaziken (Toro Sapphire)
 • Swampert (Zuzu Ruby’ego)
 • Milotic (Mimi Ruby’ego)
 • Kirlia (Ruru Ruby’ego)
322. Kontra Sceptile
322. Kontra Sceptile
Angielska Nazwa: VS Sceptile
Japońska nazwa: VSジュカイン VS Jukain

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Emerald wygrywa z Rubym.
Opis Rozdziału
Walka pomiędzy Milotickiem i Sceptilem wciąż trwa. Sapphire z widowni podziwia ducha walki przyjaciela i przyznaje, że idzie mu naprawdę dobrze. Dziewczynę zaczepia Tucker, który przypomina jej o własnej walce, w której stawką jest Symbol z Kopuły.

 Tymczasem na arenie Emerald coraz bardziej irytuje się walką. Denerwuje go wyraz twarzy Ruby’ego, który sprawia wrażenie zrelaksowanebgo i pewnego siebie. Chłopak nie wierzy w brednie o więzi z Pokemonami i nie może dłużej słuchać rywala, który co rusz o tym wspomina. Ruby nie zwraca na te słowa uwagi i opowiada o przeszłości swojej i Mimi. Dodatkowo wspomina o przedmiocie trzymanym przez podopieczną – Łusce Cudu, która podnosi obronę Pokemona, w chwili gdy ten ma zmieniony status. Emerald pomimo tego że wie o specjalnym itemie nie zmienia swojej strategii.
Walkę obserwuje Scott, który zauważa ogromną chęć zwycięstwa Emeralda. W Kopule Bitew trener musi wybrać ze swoich trzech Pokemonów dwa, którymi chce walczyć. To znaczy, że gra pomiędzy Emeraldem i Rubym toczy się o wejście do finału.
 a
Emerald jeszcze bardziej się irytuje i nuży go tocząca się walka. Nakazuje Sceptile’owi podejście do przeciwnika i zaatakowanie przy pomocy Liściastego Ostrza. Jednak Mimi przyjmuje cios i wciąż jest w stanie walczyć. Ruby ponownie wspomina o więzi pomiędzy Pokemonem i trenerem, czym kompletnie rozbraja Emeralda. Dodatkowo chłopak zauważa, że Emerald i jego podopieczny również są ze sobą bardzo blisko. Tymczasem Sceptile zostaje zamrożony.
Pokemon przypomina sobie wszystkie chwile, które zdążył przeżyć w swoim życiu. Okazuje się, że jest zaginionym Treeco, który znajdował się w torbie Bircha, a która wpadła to wody, gdy profesor ratował się przed powodzią. Stworek już wcześniej poznał imię swojego przyszłego trenera i był załamany, gdy Emerald nie zjawił się na spotkaniu. Przypomina mu się moment, gdy uciekł do trenera z Wypożyczalni i gdy Guile wykorzystał go do wzniesienia paniki w Strefie Walk.
Sceptile przezwycięża negatywny status i nokautuje Milotica, a Emerald przechodzi do finału. Ruby domyśla się przeszłości Sceptile’a. Chłopak mając jak najlepsze intencje podchodzi do Pokemona i przypomina mu o ich ostatnim spotkaniu w laboratorium Bircha. Lecz Starter wciąż nie zapomniał tego, że Ruby nie wybrał jego i atakuje chłopaka.
Emerald zauważa załamaną Sapphire i dowiaduje się, że dziewczyna przegrała swoją walkę. Znaczy to tyle, że Emerald w finale zmierzy się z Tuckerem, Asem Kopuły.
Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Profesor Birch (wspomnienia)
 • Wally (wspomnienia)
 • Guile Hideout (wspomnienia)
 • Emerald
 • Ruby
 • Sapphire
 • Scott
 • Tucker

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Treecko
 • Grovyle
 • Sceptile (Emeralda)
 • Dusclops (Emeralda)
 • Swampert (Zuzu Ruby’ego)
 • Feebas
 • Milotic (Mimi Ruby’ego)
 • Surskit (Guile Hideouta)
323. Kontra Charizard I
323. Kontra Charizard I
Angielska Nazwa: VS Charizard I
Japońska nazwa: VSリザードン I VS Lizardon I

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Emerald walczy z Tuckerem.
Opis Rozdziału
b  Przed Kopułą Bitew Lucy wraz z Gretą próbują uspokoić tłum, który chce dostać się do obiektu. Wszyscy chcą zobaczyć finałową walkę pomiędzy Emeraldem, a Tuckerem. Tłum kompletnie je ignoruje, a dziewczyny załamują się, gdy pomyślą jaka rola im przypadła. Dzwonią do Brandona i Nolanda, którzy starają się je pocieszyć mówiąc, że jest to obowiązek Liderów. Wszyscy boją się, że Guile wykorzysta obecność tłumu i przypuści atak na Strefę Walk. Wszyscy przyjezdni wydają się być bardzo podnieceni zbliżającą się walką i rozmowy toczą się tylko na jej temat. Gdy wszyscy widzowie zajmują swoje miejsca Liderzy również udają się na widownie by kibicować koledze.

 Gdy udają się na swoje miejsca, Noland wyznaje, że odkrył sposób spotkania Jirachi’ego, zanim Guile go odnajdzie.
Walka finałowa rozpoczyna się. Ruby i Sapphire, którzy siedzą na widowni, gorąco kibicują Emeraldowi. Przewidują, że jego rywal ma przy sobie Charizarda, Metagrossa i Salamance’a, i wspólnie zastanawiają się, których Pokemonów użyje. Sapphire przypomina sobie swoją walkę z Salamancem i wywiązuje się delikatna sprzeczka pomiędzy nią, a Rubym. Przerywa ją Emerald, który ma pretensje o ich obecność. Zauważa, że oboje mu kibicują, czym jeszcze bardziej się wśccieka. Dodatkowo Sceptile bardzo się zaprzyjaźnił z pozostałymi starterami i teraz trzy Pokemony nie odstępują od siebie na krok. Emerald prosi sędziego, żeby wyrzucił z trybun Ruby’ego i Sapphire i chce zmienić Pokemony, którymi zamierza walczyć. Początkowo sędzia nie chce się na to zgodzić, ale za namową Tuckera przystaje na propozycję. Emerald biegnie zadzwonić do Crystal, która prześle mu nowych podopiecznych. Pozostali Posiadacze Pokedexa udają się za nim, lecz Emerald przy pomocy mechanicznych rąk wyrzuca ich przez okno.
Chłopak odsyła swoje Pokemony i zastanawia się na jakie je zamienić. Wyjaśnia Sceptile’owi, że nie może w tak ważnej walce kierować się swoimi uczuciami. Chłopak dziwi się, że Crystal długo nie odpowiada,nawet wtedy, gdy przesyła mu nowe stworki.
Pierwsza walka toczy się pomiędzy Charizardem i Alakazamem. Pokemon Emeralda już wcześniej wytrzymał do dziewiątego zestawu w Piramidzie Bitew, dlatego chłopak jest pełen nadziei o szybkim zwycięstwie. Atakuje Piorunującym Ciosem, który jest bardzo askuteczny przeciwko Pokemonom typu latającego. Charizard jednak wytrzymuje atak i kontratakuje Trzęsieniem Ziemi. Emerald nakazuje Alakazamowi użycie kolejnego ataku, lecz Pokemon pada nieprzytomny na ziemię, czym Tucker zdobywa ogromną przewagę.
Kolejnym Pokemonem Emeralda jest Metagross. Scott, który siedzi na widowni zastanawia się dlaczego chłopak wystawił Pokemona typu stalowego. Sam trener analizuje swoją sytuację. Metagross trzyma Szybki Pazur, a to zwiększa jego szanse na zadanie pierwszego ciosu. Atakuje Kamiennym Grobowcem jednak Charizard wytrzymuje i ten cios. Sam wyprowadza Upał, który jest bardzo skuteczny przeciwko Metagrossowi.
Przed budynkiem swoją porażkę i niechęć Emeralda przeżywają Sapphire i Ruby. Zastanawiają się jakim sposobem mają zbliżyć się do chłopaka, kiedy ich udział w turnieju zakończył się klęską. Oboje postanawiają wykorzystać pozostały im czas i lepiej rozejrzeć się po Strefie. Zauważają Pałac Bitew, gdzie Emerald zamierza następnego dnia walczyć. Przed budynkiem stoi Spenser, Lider Obiektu. Sapphire zastanawia się dlaczego staruszek nie przebywa w Kopule, gdy nagle Spenser doskakuje do dziewczyny i unosi jej twarz.
Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Profesor Birch (wspomnienia)
 • Guile Hideout
 • Emerald
 • Ruby
 • Sapphire
 • Scott
 • Tucker
 • Greta
 • Noland
 • Lucy
 • Brandon
 • Anabel
 • Spenser

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Treecko
 • Sceptile (Emeralda)
 • Dusclops (Emeralda)
 • Sudowoodo (Emeralda)
 • Salamence (Tuckera)
 • Blaziken (Toro Sapphire)
 • Swampert (Zuzu Ruby’ego)
 • Milotic (Mimi Ruby’ego)
 • Castform (Popo Ruby’ego)
 • Surskit (Guile Hideouta)
 • Jirachi
 • Charizard
 • Alakazam
 • Metagross
 • Crobat
324. Kontra Charizard II
324. Kontra Charizard II
Angielska Nazwa: VS Charizard II
Japońska nazwa: VSリザードン II VS Lizardon II

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Emerald przegrywa w Kopule Walk z Tuckerem.
 • Guile Hideout łapie Jirachiego.
Opis Rozdziału
b Spenser uważnie przygląda się Sapphire, a szczególną uwagę poświęca jej oczom. Ruby przyzywa Popo i chce pomóc przyjaciółce, ale Spenser i jego unieruchamia laską. Lider wyczuwa, że Sapphire wcześniej miała kontakt z Niebieską Kulą, która pomaga kontrolować legendarne Pokemony. Dziewczyna dziwi się, że mężczyzna potrafi odgadnąć takie rzeczy jednym spojrzeniem w oczy.

 Tymczasem trwa walka pomiędzy Metagrossem i Charizardem. Anabel musi pilnie porozmawiać ze Scottem i chwilowo odchodzi od Liderów.
Greta pyta Noladna do miał na myśli mówiąc, że znalazł sposób na wcześniejsze odszukanie Jirachi’ego. Gdy Pokemon używa Życzenia na niebie pojawia się błysk, który wskazuje jego położenie. W całej Strefie umieszczone są dziesiątki kamer, a teraz część z nich skierowana jest również na niebo. Tym sposobem nic nie umknie uwadze Liderów, którzy postanawiają jeszcze bardziej przyłożyć się do odszukania Pokemona.
W tej samej chwili Metagross zostaje pokonany, a Tucker świętuje swoje zwycięstwo. Emerald nie może uwierzyć w swoją przegraną. Gdy Lider podchodzi do niego i gratuluje udanej walki, chłopak bez słowa odchodzi. Tucker kpi z niego w duchu, gdy nagle na dachu zauważa cień Guile’a. Natychmiast przywołuje Salamance’a i przypuszcza szarżę. Do pozostacłych liderów dobiega sygnał ostatniego błysku światła – prosto z dachu Kopuły.
Sapphire zaczyna kłócić się ze Spenserem. Dziewczyna stara się wyciągnąć od Lidera, czy Kula ma związek z wydarzeniami w Strefie Walk. Spenser odchodzi, a na odchodnym rzuca przeprosiny tłumacząc się, że dawno nie miał kontaktu z nikim z rodziny. Ruby powstrzymuje koleżankę od kolejnych pytań i oboje odchodzą. Chłopak wykorzystał rozmowę Sapphire i nagrał całą rozmowę przy pomocy Zapalniczki Pamięci. Za pomocą tego urządzenia będą mogli zbadać płomień pamięci, który pomoże im wyjaśnić dziwne zachowanie Spensera.
Nagle do Lidera podchodzi Emerald. Staruszek mówi do siebie, że teraz przyszła pora na zielony klejnot. Emerald wyzywa go na pojedynek, pomimo tego że miał się on odbyć dopiero jutro. Chłopak musi mieć czas na rewanż w Kopule, dlatego wszystkie pojedynki przesunął o dzień do przodu. Lider zgadza się i chłopak rusza za nim do Pałacu. Ta walka odbędzie się poza prasą i widzami.
Tymczasem pozostali Liderzy walczą z Guilem, który niespodziewanie pojawił się na dachu. Tajemniczy mężczyzna rzuca Pokeballem w Jirachi’ego, który zostaje wessany do środka. Pokeball chwilę się rusza i po chwili legenda zostaje złapana.
Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Emerald
 • Tucker
 • Greta
 • Noland
 • Lucy
 • Brandon
 • Anabel
 • Spenser
 • Ruby
 • Sapphire
 • Scott
 • Guile Hideout

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Castform (Popo Ruby’ego)
 • Charizard (Tuckera)
 • Salamence (Tuckera)
 • Metagross (Kopuły walk)
 • Smeargle (Nolanda; trzy)
 • Crobat (Spensera)
 • Surskit (Guile Hideouta)
 • Jirachi
325. Kontra Starmie
325. Kontra Starmie
Angielska Nazwa: VS Starmie
Japońska nazwa: VS スターミー VS Starmie

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Emerald opuszcza swoje pokemony w Pałacu Walk.
 • Emerald, Ruby i Sapphire ruszają w stronę Wieży Walk.
Opis Rozdziału
 Liderzy są w pod wrażeniem łatwością jaką Guile złapał Jirachi’ego. Noland wyrzuca z siebie, że mężczyzna wykorzystał i jego, i Pokemony do osiągnięcia własnych celów. Guile nie przejmuje się oskarżeniami z zaczyna się droczyć z Liderami. Brandon również się denerwuje, a gdy biegnie zaatakować Guila, zostaje odrzucony przy pomocy miecza. Guile zaczyna pojmować jakim cudem. Liderzy tak szybko jak on wytropili legendę. Jednak Pokemon został złapany i mężczyzna ucieka przy pomocy stada Starmie.c

Prasa, która zaczęła się zastanawiać, gdzie wszyscy Liderzy się podziali, odnajduje ich na dachu. Wszyscy nie chcą pozwolić ponownie uciec Guile’owi, a dodatkowo teraz muszą chronić gapiów. Guile nie chcę się dłużej kryć i zdradza, że przy pomocy Jirachi’ego pragnie zatopienia Strefy Walk. Jednocześnie oddaje wszystkie skradzione Pokemony i nagle tłum zostaje otoczony przez wściekłe stworki. Liderzy ruszają na pomoc ludziom, a Guile ucieka i udaje się w najwyższy punkt wyspy. Noland zdradza, że rozszyfrował ostatnią stronę raportu o Pokemonie Gwieździe. Tajemnica dotyczy trzeciego oka i jest szansa, że porywacz o niej nie wie. Tymczasem liderzy próbują zapanować nad szalejącym tłumem.
Tymczasem Emerald przygotowuje się do kolejnej walki. Dziwi się Spenserowi, który nie odbiera telefonu. Staruszek tłumaczy, że nic nie jest w stanie rozproszyć go przed walką i w dalszym ciągu ignoruje urządzenie. Tutaj Emerald również będzie walczył z wirtualnymi trenerami w sześciu zestawach po siedem walk. Spenser podpowiada, że Pałac sprawdza Ducha, więc najlepiej jest użyć Pokemonów, którym najbardziej się ufa. Dodatkowo trener nie może wydawać rozkazów Pokemonom, może się jedynie przyglądać z boku. Spenser pokazuje Pokemony jakie będą go reprezentować, a są to Lapras, Slaking, Crobat. Chłopak zastanawia bsię jakie Pokemony powinien wystawić. Jego wybór pada na Sceptile’a, Sudowoodo i Dusclopsa. Lider uważa, że to przez to, że chłopak nie zaufał swoim Pokemonom przegrał poprzednią walkę.
Gdy telefon nie chce się wyłączyć mężczyzna w końcu postanawia go odebrać. Dowiaduje się o wydarzeniach z dachu Kopuły. Gdy Emerald to słyszy chce przełożyć walkę, ale Lider przypomina mu, że i tak nie będzie mógł wydawać poleceń Pokemonom. Zatem gdy oni wyruszą do Kopuły ich podopieczni będą mogli spokojnie zająć się bitwą. Emerald w duchu zastanawia się jak silna jest więź pomiędzy nim, a jego podopiecznymi. Wyrzuca Spenserowi, że on także próbuje wmówić mu, że istnieje miłość pomiędzy nim, a Pokemonami. Jednak chłopak w końcu zdaje się rozumieć własny błąd i zostawia trójkę stworków i oznajmia, że w końcu im ufa.
Całą rozmowę podsłuchują Ruby i Sapphire, a gdy Emerald rusza na ratunek Jirachi’emu, przyjaciele ruszają za nim.
Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Emerald
 • Tucker
 • Greta
 • Noland
 • Lucy
 • Brandon
 • Spenser
 • Ruby
 • Sapphire
 • Guile Hideout

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Jirachi
 • Smeargle
 • Starmie
 • Salamence (Tuckera)
 • Slaking (Spencera)
 • Crobat (Spencera)
 • Lapras (Spencera)
 • Sceptile (Emeralda)
 • Sudowoodo (Emeralda)
 • Dusclops (Emeralda)
 • Surskit (Guile Hideouta)
326. Kontra Lapras
326. Kontra Lapras
Angielska Nazwa: VS Lapras
Japońska nazwa: VS ラプラス VS Laplace

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Emerald oswaja Snorlaxa, Mr.Mime i Mantine.
 • Emerald i Noland docierają do wieży walk. Znajdują tam Anabel, która nie zachowuje się normalnie.
Opis Rozdziału
a Liderzy w dalszym ciągu próbują zapanować nad paniką wywołaną przez wypuszczeniem kradzionych Pokemonów przed Guile’a. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań planują uspokoić szalejący tłum. Noland poleciał powiadomić Anabel i Spensera o całej sytuacji, nie wiedząc, że Mistrz Pałacu toczy właśnie pojedynek.

Tymczasem Todd zauważa zamieszanie pod Kopułą Walk i wraz z Latiosem i Latiasem rusza sprawdzić co się dzieje.
Noland w dalszym ciągu próbuje się skontaktować z Anabel. Gdy dziewczyna po raz kolejny nie odpowiada Lider biegnie jej poszukać. Na swojej drodze spotyka Emeralda, Ruby’ego i Sapphire. Posiadacze Pokedexa szybko się przedstawiają i obmyślają plan działania. Rozmowę przerywają im Pokemony, które uciekły z placu przed Kopułą i sieją zamęt na całej wyspie. Emerald szybko wyłapuje te, które cierpią najbardziej i przy pomocy swojego urządzenia i ziemi stara się je uspokoić. Chłopakowi udaje się i zabiera ze sobą Snorlaxa, Mr. Mime’a, Mantine’a i Mawile. Noland wprawdzie zauważa, że Pokemony należą do niego, ale jest pod wrażeniem umiejętności Emeralda i pozwala chłopakowi na korzystanie z zasbobów Fabryki.
Na szczycie Wieży Walk Guile próbuje zmusić Jirachi’ego do spełnienia swojego życzenia. Mężczyzna zdaje sobie sprawę, że pościg jest tuż tuż za nim. Dochodzi do wniosku, że nie uwzględnił czegoś, co pozwoliłoby mu bez problemu wypowiedzieć życzenie. Obmyśla, jak może zyskać na czasie zanim zjawią się Liderzy Strefy.
Tymczasem Noland i Posiadacze Pokedexa próbują dotrzeć do złapanej legendy. Odkrywają, że winda przestała działać i postanawiają pójść schodami. Nagle wszystkie światła włączają się i pojawiają się wirtualni trenerzy, którzy blokują przejście do następnego piętra, a w oddali widzą cień nieznanego przeciwnika.
Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Emerald
 • Tucker
 • Greta
 • Noland
 • Lucy
 • Brandon
 • Spenser
 • Ruby
 • Sapphire
 • Guile Hideout

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Sceptile (Emeralda)
 • Sudowoodo (Emeralda)
 • Dusclops (Emeralda)
 • Snorlax (Emeralda; nowo zdobyty)
 • Mr. Mime (Emeralda; nowo zdobyty)
 • Mantine (Emeralda; nowo zdobyty)
 • Swampert (Mumu/Zuzu; Ruby’ego)
 • Blaziken (Chic/Toro; Sapphire)
 • Salamence (Tuckera)
 • Umbreon (Grety)
 • Seviper (Lucy)
 • Slaking (Spensera)
 • Crobat (Spensera)
 • Lapras (Spensera)
 • Mawile (Fabryki Walk; uspokojony przez Emeralda)
 • Jirachi (Guile Hideouta)
 • Surskit (Guile Hideouta)
 • Latias
 • Latios
 • Skarmory (Fabryki Walk, ukradziony)
 • Hypno (Fabryki Walk, ukradziony)
 • Illumise (Fabryki Walk, ukradziony)
 • Ludicolo (Fabryki Walk, ukradziony)
 • Aggron (Fabryki Walk, ukradziony)
 • Heracross (Fabryki Walk, ukradziony)
 • Wartortle (Fabryki Walk, ukradziony)
 • Dragonair (Fabryki Walk, ukradziony)
 • Graveler (Fabryki Walk, ukradziony)
 • Nuzleaf (Fabryki Walk, ukradziony)
 • Gulpin (Wieży Walk)
327. Kontra Gulpin
327. Kontra Gulpin
Angielska Nazwa: VS Gulpin
Japońska nazwa: VS ゴクリン VS Gokulin

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Pokemony Emeralda przychodzą mu z pomocą, w wygraniu Symbolu Ducha.
 • Guile Hideout ukazuje swoją prawdziwą tożsamość.
Opis Rozdziału
Przeciwnikiem okazuje się być Anabel. Gdy dziewczyna ich atakuje, Noland zauważa, że prawdopodobnie jest zahipnotyzowana. Sapphire zauważa, że to nie jest pora na takie rozmyślenia i prosi Lidera żeby skupił się na walce. Noland przyznaje jej rację i w którkim czasie pokonują wszystkich wirtualnych trenerów. Niestety na następnym piętrze również czekają na nich przeciwnicy. Noland dochodzi do wniosku, że Wieża uznaje ich jako pretendentów do zdobycia Symbolu. Oznacza to, że muszą wyczyścić wszystkie piętra żeby dotrzeć do Anabel, która potrafi wyłączyć zabezpieczenia.b

Ich zmagania obserwuje Guile, który pojawia się na ekranie telewizora. Mężczyzna przyznaje, że to on włączył trenerów i jedyną możliwością dostania się do niego jest przejść wyzwanie Wieży Bitew. Noland przypomina sobie moment, w którym ostatni raz widział Anabel. Dziewczyna musiała rozmówić się ze Scottem. Noland szybko dzwoni do właściciela, ale ten wyznaje, że nie widział Liderki przez cały dzień. Ten Scott obecny w Kopule Bitew był jedynie iluzją wywołaną przez Espeona. Emerald nie może dłużej tego słuchać i rusza do walki z kolejnymi przeciwnikami. Pozostali przyjaciele biegną wesprzeć Emeralda. Razem obmyślają plan polegający na tym, że na jednym piętrze będzie się zatrzymywała jedna osoba z ich czwórki.
Ruby i Sapphire dobiegają wkrótce do 70-tego piętra, lecz nigdzie nie widzą swoich towarzyszy. Gdy rozglądają się po pokoju,w którym się znajdują dostrzegają mapy wszystkich regionów, modele różnorakich statków i książki dotyczące starożytnych Pokemonów. Ruby domyśla się, że znaleźli się w archiwum informacyjnym. Na ścianie widnieje wielki artykuł odnoście właściciela Strefy, Scotta. Dokument mówi o działaniach mężczyzny dążących do zbudowania Strefy Walk i zgromadzenia w niej najlepszych trenerów. Ruby przypomina sobie, że jego ojciec już kiedyś wspomniał o tym człowieku. Przyjaciele w dalszym ciągu wspólnie zwiedzają archiwum. Znajdują dane dotyczące najlepszych trenerów świata. W rogu pokoju zauważają posągi pozostałych Posiadaczy Pokedexa. Sapphire zaczyna marzyć, że i ich kiedyś tu uwiecznią.
Nagle słyszą hałas dobiegający z sąsiedniego pomieszczenia. Gdy biegną do jego źródła zauważają walczących Raikou i Snorlaxa należących kolejno do Anabel i Emeralda. Ruby zauważa, że Pokemony chłopaka nie mają już siły do dalszej walki, a Anabel po prostu się z nim bawi. Jednak Emerald stanowczo odmawia przyjęcia pomocy tłumacząc, że to jego walka. Sapphire wścieka się,gdy widzi, że za zachowaniem Liderki stoi Guile.
Ruby wyciąga Zapalniczkę Pamięci – chłopak w dalszym ciągu podejrzewa Spensera. Posiadacz Pokedexa zauważa, że mężczyzna prawdopodobnie miał wcześniej styczność z Kulą, skoro na jej podstawie stwierdził, że Sapphire jest jego rodziną.
Emerald zostajec pokonany. Leżąc słyszy głos w głowie, a gdy wygląda przez okno widzi Latiosa. Pokemon rzuca mu trzy Pokeballe z Pokemonami, które zostawił w Pałacu Bitew. Stworki przeszły wyzwanie i Emerald ma na swoim koncie jeszcze jeden Symbol. Z nowymi siłami ponownie staje do walki z Anabel. Dziewczyna nagle upada, a Guile stwierdza, że nie jest mu dłużej potrzebna.
Ruby i Sapphire zastanawiają się czy to Spenser jest mężczyzną w zbroi. Ich myśli słyszy Latios, który pokazuje im myśli swojej siostry. Wątpliwości Posiadaczy Pokedexa zostają rozsiane, gdy widzą, że Spenser znajduje się w Pałacu. Mężczyzna mówi, że trudno mu wyznać prawdę, bo przeszłość wypełnia go cierpieniem.
Dawno temu odwiedził swoich przyjaciół na górze Pyre. Gdy byli nieobecni Spenser nie mógł się powstrzymać i dotknął Niebieskiej Kuli. W tamtym momencie całą jego ręką zawładnęła moc klejnotu. Od tamtej pory za każdym razem gdy zamyka oczy widzi przed sobą legendarnego Pokemona Kyogre’a. Mając w myśli to wydarzenie Spenser nieustannie ćwiczy swojego ducha. Dodatkowo jednym spojrzeniem potrafi stwierdzić, czy ktoś miał styczność z Kulą. Mężczyzna jest przekonany, że Guile również miał z nią kontakt.
Guile, który również słyszy myśli Latias postanawia zdjąć w końcu swoją maskę. Tajemniczym mężczyzną jest Archie.
Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Emerald
 • Tucker
 • Greta
 • Noland
 • Lucy
 • Brandon
 • Spenser
 • Ruby
 • Sapphire
 • Guile Hideout
 • Todd
 • Scott

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Jirachi
 • Salamence (Tuckera)
 • Slaking (Spencera)
 • Crobat (Spencera)
 • Lapras (Spencera)
 • Sceptile (Emeralda)
 • Sudowoodo (Emeralda)
 • Dusclops (Emeralda)
 • Surskit (Guile Hideouta)
 • Raikou (Anabel)
 • Gulpin
 • Latias
 • Latios
 • Swampert (Zuzu Ruby’ego)
 • Blaziken (Toro Sapphire)
 • Kyogre (wspomnienia)
328. Finałowe starcie I
328. Fina_owe starcie I
Angielska Nazwa: The Final Showdown I
Japońska nazwa: 大決戦I The Final Battle I

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Guile Hideout wypowiada życzenie – stworzenie nowego Kyogre.
 • Pojawiają się Crystal i Gold.
 • Rozpoczyna się ostateczna bitwa.
Opis Rozdziału
Ruby i Sapphire nie mogą uwierzyć, że to Archie jest mężczyzną w zbroi. Lider Zespołu Aqua od czasów walki w Sootopolis miał status zaginionego. Tymczasem mężczyzna regenerował swoje siły i wciąż marzył o władzy nad morzami i oceanami. Posiadacze Pokedexa obawiają się, że Archie ponownie planuje obudzić Kyogre’a. Lecz ich przeciwnik ma zupełnie inne zamiary – przy pomocy Jirachi’egbo planuje stworzyć własną legendę. Archie proponuje Nolandowi układ: Anabel za raport o Pokemonie. Lider pomimo swojej ciężkiej pracy jest zmuszony wymienić się danymi za przyjaciółkę.

 Gdy Archie odczytuje raport i odkrywa istnienie trzeciego oka Jirachi’ego nakazuje swojemu Surskitowi zaatakowanie brzucha legendy. Jirachi otwiera swoje oko. Pokemon bezzwłocznie spełnia życzenie Archiego i stwarza nowego Kyogre’a. Dodatkowo sztucznie stworzony Pokemon jest jeszcze groźniejszy od swojego pierwowzoru. Noland obwinia siebie o stworzenie potwora, a Sapphire stara się pocieszyć Lidera. Natomiast Ruby, który uważnie obserwuje Archiego dochodzi do wniosku, że mężczyzna jest zmuszony do noszenia maski, która nie służy tylko do ukrycia tożsamości. Guile wydaje rozkazy Kyogre’owi po czym odchodzi.
Woda wlewa się do Sfery Walk. Latios ratuje Nolanda i Anabel z zalewanego budynku. Posiadacze Pokedexa również postanawiają się ewakuować, gdy na przeszkodzie ponownie staje Archie. Ku zdumieniu wszystkich tym razem mężczyzna stara się pomóc przyjaciołom w ucieczce. Sapphire nie daje się zwieść i kopie wroga. Jednak Ruby przyznaje Guile’owi racje i razem zaczynają uciekać. Gdy brama się zamyka Emerald zostaje uwięziony w potrzasku i blokuje swoim ciałem właz. Gdy chłopak jęczy z bólu do akcji wkracza tajemniczy mężczyzna i pomaga chłopakowi uwolnić się.
 c
Nagle pojawia się drugi Guile. Ten który pomógł Emeraldowi tłumaczy, że planował powstrzymać Archie’go przed wypowiedzeniem życzenia. Dochodzi do kłótni i prawdziwy Guile bierze zamach mieczem. Fałszywy Guile zrzuca zbroję – jest to Gold. Chłopak cieszy się z pierwszej wizyty w regionie Hoenn i chwali się wszystkim świeżo zakupionymi ciasteczkami. Jednocześnie namawia Crystal do ujawnienia się. Dziewczyna karci Golda za brak poszanowania do sprzętu.
Gold cieszy się ze spotkania z pozostałymi Posiadaczami Pokedexa, chociaż dosyć niefortunnie to okazuje. Gdy Sapphire pyta się o pozostałych seniorów, Gold szybko ją zbywa. Rozmowę przerywa Archie, który przystępuje do ataku. Gold wystawia Typhlosiona i Aipoma. Ten drugi przy pomocy swojego ogona odbija ataki przeciwnika. Gold ogląda się na kamienne posągi Posiadaczy Pokedexa. Zdaje sobie sprawę, że pozostały jeszcze do wypowiedzenia dwa życzenia Jirachi’ego, a on obiecał uwolnić swojego przyjaciela.
Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Emerald
 • Ruby
 • Sapphire
 • Red (skamieniały)
 • Green (skamieniały)
 • Blue (skamieniała)
 • Yellow (skamieniała)
 • Silver (skamieniały)
 • Gold
 • Crystal
 • Guile Hideout
 • Noland
 • Anabel
 • Lucy
 • Greta
 • Tucker

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Sceptile (Emeralda)
 • Blaziken (Toro Sapphire)
 • Swampert (Zuzu Ruby’ego)
 • typhlosion (Explotaro Golda)
 • Aipom (Ataro Golda)
 • Meganium ((Mega Crystal)
 • Salamence (Tuckera)
 • Latios
 • Kyogre
 • Jirachi
 • Tentacruel
 • Mawile
329. Finałowe starcie II
330. Fina_owe starcie III
Angielska Nazwa: The Final Showdown II
Japońska nazwa: 大決戦II The Final Battle II

Ważne wydarzenia

Ważne wydarzenia:

 • Gold odnajduje Guile.
 • Crystal zabiera Ruby’ego i Sapphire na specjalny trening.
 • Emerald usiłuje wymusić życzenie na Jirachim.
Opis Rozdziału
Gold prowokuje Archie’go do ataku. Zastanawia się na głos dlaczego nie chce już zdjąć swojej maski spoko i tak każdy wie kim jest. Jednocześnie informuje Emeralda, Sapphire i Ruby’ego, że ich prawdziwym celem jest uwolnienie pozostałych seniorów.

 Chłopak skacze na Guile’a i kopie go w hełm. Jednak jego rywal za jednym machnięciem miecza boleśnie go odrzuca. Ruby i Sapphire zdają sobie sprawę, że posągi, które wcześniej podziwiali to tak naprawdę spetryfikowani żywi ludzie. Crystal wyjaśnia kolegom, że to profesorowie Birch i Oak przysłali ich do pomocy. Ich plan obejmował trzy etapy. Pierwszym z nich było wysłanie Emeralda, drugim wsparbcie ze strony Ruby’ego i Sapphire, a trzecim nadejście Golda i Crystal. Pomimo że plan został zrealizowany to zakończył się niepowodzeniem – Guile zdążył przywołać Kyogre’a.
Archie, który kontroluje pana mórz przygląda się narastającej powodzi w Strefie Walk. Za jednym kiwnięciem palca zmywa wszystkie Pokemony przebywające u stóp budynku. Mężczyzna pamięta, że to Posiadacze Pokedexa wcześniej pokrzyżowali jego plany w Sootopolis i poprzysięga zemstę. Mówiąc to zalewa pomieszczenie wodą.
Gdy Jirachi chce uciec, Archie łapie go za jedną z jego harf i nie pozwala się oddalić. Stwierdza, że Pokemon nie jest mu już potrzebny i uderza go. Do nieprzytomnego Pokemona podbiega Emerald. Do chłopca podlatuje Latios i Błyskiem Uzdrowienia odrobinę leczy legendę. Posiadacze Pokedexa gromadzą się i wspólnie obmyślają plan. Poke Neon opowiada, że na dole budynku wszyscy Liderzy próbują zapanować nad żywiołem. Dodatkowo jeśli wkrótce nie powstrzymają Archie’go to cała wyspa znajdzie się pod wodą.
Tymczasem Archie podziwia swoje dzieło. Gdy zapanuje nad powierzchnią ma w planach udać się do głębin, by poskromić prawdziwego Kyogre’a.c
Tymczasem Crystal wpada na pomysł żeby wykorzystać Jirachi’ego i uratować sytuację. Pokemon ma jeszcze dwa wolne życzenia, ale profesor Oak obiecał Scottowi oddać jedno życzenie w zamian za gościnę Posiadaczy Pokedexa na swojej wyspie. Oak na początku jest w szoku, ale akceptuje warunki kolegi.
Gold prosi wszystkich o przywołanie latających Pokemonów, a Xatu obejmuje dowodzenie nad latającym oddziałem. Tymczasem Crystal rozdaje Ruby’emu i Sapphire specjalne bransolety. Emerald też pragnie pomóc, ale Gold stwierdza, że jego obowiązkiem jest wypowiedzenie drugiego życzenia. Chłopak już wcześniej spotkał się z Pokemonem, dlatego łatwiej będzie mu połączyć z nim swoje serce. Emerald wypowiada życzenie – pragnie uwolnienia seniorów.
Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Kimberly (wspomnienia)
 • Emerald
 • Ruby
 • Sapphire
 • Red (skamieniały)
 • Green (skamieniały)
 • Blue (skamieniały)
 • Yellow (skamieniały)
 • Silver (skamieniały)
 • Gold
 • Crystal

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Sceptile (Emeralda)
 • Blaziken (Toro Sapphire)
 • Tropius (Sapphire)
 • Swampert (Zuzu Ruby’ego)
 • typhlosion (Explotaro Golda)
 • Mantine (Mantaro Golda)
 • Remoraid (Golda)
 • Meganium ((Mega Crystal)
 • Mr. Mime (Crystal)
 • Xatu (Natee Crystal)
 • Pikachu (Pika Reda/Chuchu Yellow)
 • Latios
 • Kyogre
 • Jirachi
330. Finałowe starcie III
332. Fina_owe starcie IV
Angielska Nazwa: The Final Showdown III
Japońska nazwa: 大決戦III The Final Battle III

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Crystal daje Ruby’emu i Sapphire bransoletki od Kiberly, które uwalniają Oszalałą Roślinę i Wodny Kanion.
Opis Rozdziału
a  Jirachi nie reaguje na życzenie Emeralda i całkowicie go ignoruje. Chłopak przypomina sobie o trzecim oku, ale Pokemon w dalszym ciągu nie chce współpracować. Chłopak jest w szoku – Jirachi chciał spełnić życzenie mężczyzny, który chce zniszczyć świat, a je jest w stanie zajrzeć do serca Emeralda.

 Tymczasem Crystal zabiera Ruby’ego i Sapphire z budynku, i skacze przez balkon. Mr. Mime tworzy niewidzialną platformę, dzięki której można swobodnie przedostawać się pomiędzy poziomami wieżowca. Crys przyznaje się, że pomysłodawczynią była Sabrina, jedna z Liderek Sal regionu Kanto. Dziewczyna rzuca towarzyszom bransolety, które zatrzaskują się na nadgarstkach. Dzięki nim możliwa jest nauka Podmuchu Ognia i Działa Wodnego. Emerald gdy wypowie życzenie będzie musiał nauczyć Pokemona ataku Rozszalałej Rośliny. Pomysł pochodzi od Kimberly, staruszki żyjącej na jednej z wysp Sevii. Crystal chce żeby Ruby i Sapphire bezzwłocznie podjęli naukę tych ataków. Dodatkowo sztuczny Kyogre prawdopodobnie nie reaguje na przewagę typów. Ruby zauważa, że monstrum nie posiada także zdolności do regeneracji. Gdy Crys leci pomóc Goldowi, przyjaciele z Hoenn zaczynają trening.
Emerald w dalszym ciągu błaga Jirachi’ego o spełnienie życzenia, lecz Pokemon cały czas odmawia. Gold poucza kolegę, że jeśli mu się nie udaje otworzyć serca przed Pokemonem to zamiast próbować ponownie powinien raczej poczuć całym sobą, że jest w stanie to zrobić. Dodatkowo wskazuje na dół budynku, gdzie do swoich trenerów pędzą oba Pikachu. Tylko ta dwójka uniknęła petryfikacji, ponieważ przebywali poza swoimi Pokeballami. Gold dodaje otuchy Emeraldowi i leci zobaczyć jak sobie radzą pozostali.b
Emerald chwilowo pozostawia Jirachi’ego i idzie do Ruby’ego i Sapphire. Dziewczyna daje mu jego bransoletkę jednocześnie dziwiąc się, że Rald nie wyciągnął prawdziwej ręki. Ruby szybko przedstawia plan treningu i cała trójka zaczyna ćwiczenia. Sapphire zauważa, że Emerald nie zwraca uwagi na Sceptile’a. Chłopak przyznaje się, że załamał się po tym jak nie mógł połączyć serca z Jirachim. Dwójka przyjaciół z Hoenn, pomimo tego że nie znają jeszcze dobrze kolegi starają się go podnieść na duchu.
Emerald otwiera się i zdejmuje z siebie mechaniczne ręce i nogi. Przyznaje się, że przez całe życie był bardzo samotny.
Osoby i Pokemony

Kto wystąpił (ludzie):

 • Kimberly (wspomnienia)
 • Emerald
 • Ruby
 • Sapphire
 • Red (skamieniały)
 • Green (skamieniały)
 • Blue (skamieniały)
 • Yellow (skamieniały)
 • Silver (skamieniały)
 • Gold
 • Crystal

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Sceptile (Emeralda)
 • Blaziken (Sapphire)
 • Tropius (Sapphire)
 • Swampert (Zuzu Ruby’ego)
 • typhlosion (Exbo Golda)
 • Mantine (Mantaro Golda)
 • Remoraid (Golda)
 • Meganium (Mega Crystal)
 • Mr. Mime (Crystal)
 • Xatu (Natee Crystal)
 • Pikachu (Reda/Yellow)
 • Latios
 • Kyogre
 • Jirachi
331. Finałowe starcie IV
332. Fina_owe starcie V
Angielska Nazwa: The Final Showdown IV
Japońska nazwa: 大決戦IV The Final Battle IV
Ważne wydarzenia

Ważne wydarzenia:

 • Emerald opowiada Ruby’emu i Sapphire o swojej przeszłości.
 • Toro, Zuzu i Sceptile uczą się ostatecznych ataków: Rozszalałej Rośliny, Ognistego Zniszczenia i Wodnego Kanonu.
 • Gold i Crystal zostają pokonani przez Guile Hideouta.
Opis Rozdziału
cEmerald za namową Ruby’ego i Sapphire zaczyna opowiadać o swoim dzieciństwie.

 Gdy był dzieckiem jego rodzice zrzekli się opieki nad nim i go porzucili. Dodatkowo zawsze był wyśmiewany przez swój niski wzrost. Przyjaciół znalazł w Pokemonach, bo tylko ich nie obchodził jego wygląd. Chłopiec coraz bardziej zaprzyjaźniał się z nimi, gdy pewnego razu usłyszał jak ludzie za jego plecami snują teorie, że traktuje Pokemony jak przedmioty, którymi się wysługuje. Zdenerwowany Emerald wdał się w bójkę i po tym wydarzeniu całkowicie odciął się od stworków.
Pewnego dnia nad rzeką przypadkowo usłyszał rozmowę dwójki profesorów. Dotyczyła ona Zielonego Klejnotu, który w teorii był w stanie kontrolować Rayquazę. Jednak do tej pory nie potwierdzono użyteczności Klejnotu, a Stowarzyszenie Pokemon całkowicie nakazało jego odstawienie. Jednak owi profesorowie wciąż zastanawiają się, czy Zielony Klejnot zadziała. Prawdopodobnie będzie można to sprawdzić w chwili gdy Groudon i Kyogre przebudzą się ze swoich snów. Jednak nie chcą ryzykować nawet dla dobra nauki i wrzucają kamień do rzeki.
Emerald wyławia kamień i stwarza swoją nową osobowość, w której nie będzie musiał już liczyć na Pokemony. Jednocześnie na piasku projektuje sztuczne ręce i nogi. Jego plany obserwuje Król Robotów, któremu bardzo spodobał się projekt Emeralda. Zafascynowany mężczyzna robi zdjęcie rysunkowi i zaczyna mierzyć chłopca. Emerald w oddali widzi Pokemony i bezbłędnie odgaduje miejsce, w którym przyszły na świat. Przewiduje, że to liczne podróże po Hoenn pozwoliły mu na poznanie tak wielu Pokemonów. Opowiada Królowi Robotów historię swojego życia. Król zafascynowany młodym kolegą proponuje mu udanie się do Akademii Earla.
Gdy Emerald dociera na miejsce widzi, że Akademia jest kompletnie zniszczona. Gdy decyduje się przekroczyć bramę zauważa małą dziewczynkę karmiącą Pokemona i jej opiekunkę. Do dziewczyn podchodzi Pan Earl i dziękuje opiekunce za jej wkład. Emerald podziwia dziewczynę i zaczyna ją obserwować. Opiekunka, którą jest Crystal, pomaga wszystkim dzieciom, krami je, bawi się z nimi i zaprowadza do toalety. Zafascynowany Emerald postanowił pozostać w Akademii żeby dowiedzieć się o niej więcej.
Drugiego dnia Crystal nie przyszła do pracy. Chłopiec żałował, że postanowił zostać w szkole, ale z drugiej strony zauważył, że żadne dziecko w Akademii nie miało rodziny. Mimo wszystko i tak bardzo trudno było mu się zaaklimatyzować. Dodatkowo wszystko w tym miejscy było zniszczone.
Kilka dni później przybyła grupa budowlańców i odrestaurowała budynek. Nawet sam Pan Earl nie wiedział skąd przybyła ta pomoc. Okna zostały wymienione, drzwi wstawione, a spiżarnie wypełnione po brzegi. Wkrótce Emerald dowiedział się, że to dzięki Crystal szkoła została naprawiona. Dziewczyna nie mogła być obecna przy renowacji, ponieważ jest w trakcie wykonywania polecenia od profesora Oaka.
Wszystkie dzieci były pod wrażeniem poświęcenia Crystal. Również Emerald nabrał do niej ogromnego szacunku. Żeby się z nią spotkać postanowił odwiedzić laboratorium Oaka, lecz dziewczyna była zbyt zajęta żeby zamienić z nim choćby słówko. Emerald podglądając ją przez szybę postanowił również pomóc profesorowi.
Przez jednego z asystentów przekazał Oakowi notkę, że chciałby otrzymać Pokedex, ponieważ chciałby żyć razem z Pokemonami. Profesor zgodził się na spotkanie z chłopcem i pełen chęci chciał mu wręczyć Poke Encyklopedię.
Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Emerald
 • Ruby
 • Sapphire
 • Gold
 • Crystal
 • Profesor Oak (wspomnienia)
 • Profesor Birch (wspomnienia)

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Sceptile (Emeralda)
 • Blaziken (Sapphire)
 • Swampert (Zuzu Ruby’ego)
 • Mantine (Mantaro Golda)
 • Flaaffy (wspomnienia)
 • Dunsparce (wspomnienia)
 • Larvitar (wspomnienia)
 • Venonat (wspomnienia)
 • Tentacool (wspomnienia)
 • Wooper (wspomnienia)
332. Finałowe starcie V
333. Fina_owe starcie VI
Angielska Nazwa: The Final Showdown V
Japońska nazwa: 大決戦V The Final Battle V

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Emerald kontynuuje wyznanie o tym, jak dostał pokedex.
Opis Rozdziału
a  Ruby i Sapphire są pod wrażeniem tego, że Emerald dostał swój Pokedex dużo wcześniej. Jednak chłopak od razu wyprowadza ich z błędu.

 Gdy Oak przemawia do Emeralda, jego asystenci zastanawiają się skąd tak znany profesor zna chłopca. Emerald cieszy się w duchu, bo może to znaczyć, że Oak już wcześniej chciał mu dać Pokedex. Jednak badacz wcale nie miał zamiaru podarowania mu urządzenia. Okazuje się, że Oak rozmawiał wcześniej z Earlem o chłopaku. Dyrektor Akademii twierdzi, że Rald nie potrafi zaprzyjaźnić się z Pokemonami. Oak cierpliwie tłumaczy chłopcu, że jest za młody na posiadanie Pokedexa. Dodatkowo profesor zarzuca mu kłamstwo, bo jego zachowanie nie zgadza się z tym co napisał na kartce, którą przyniósł jeden z asystentów. Oak stanowczo poucza chłopaka i nakazuje poprawę zachowania.
Emerald żali się Królowi Robotów. Chłopiec zastanawia się kim są dla niego Pokemony. Żeby pocieszyć kolegę, Król daje mu mechaniczne ręce i nogi, które Emerald wcześniej zaprojektował na piasku. Dodatkowo mężczyzna tak bardzo był pod wrażeniem tegbo, że Emerald jednym spojrzeniem potrafił określić skąd dany Pokemon pochodzi, że skonstruował wyrzutnię ziemi własnego pomysłu. Taki pistolet był w stanie uspokoić nawet najbardziej rozszalałe Pokemony. Jednak żeby działało Emerald będzie musiał zdobyć garść ziemi z każdego zakątka świata. Zmieszany Rald dziękuje mechanikowi i natychmiast zakłada nowe rzeczy.
Chłopak zaczyna osobisty trening. Uczy się posługiwać mechaniczną ręką, chodzić na wysokich koturnach. Dodatkowo studiuje nauki o Pokemonach i ćwiczy strzelanie z pistoletu na ziemię. W środku treningu dzwoni do niego Oak, który postanowił mu dać Pokedex.
Gdy chłopak przychodzi do laboratorium, zmieszany profesor oznajmia mu, że jego Pokedex został wysłany do miasta Littleroot. Badacz pyta, czy Rald będzie mógł poczekać na odbiór urządzenia, lecz ten postanawia wyruszyć do Hoenn.
24 sierpnia Emerald dociera do Hoenn. Nieszczęśliwie w regionie panuje powódź, a deszcz cały czas pada. Chłopak ratuje profesora Bircha, który daje mu Encyklopedię. Posiadacz Pokedexa postanawia wziąć udział w otwarciu Strefy Walk, gdzie Jirachi ma przebudzić się ze snu.
Emerald jednak nie cieszy się z osiągnięcia celu. Chłopak kończy opowieść i wciąż nie może pogodzić się z myślą, że nie jest w stanie otworzyć swojego serca. Ruby i Sapphire, pomimo tego że nie potrafią pomóc koledze to cieszą się, że był z nimi cszczery.
Nagle ich bransolety zaczynają świecić, a ich Pokemony reagują na ten blask. Dodatkowo przyjaciele dostrzegają nieprzytomnych Crystal i Golda leżących na szczecie niewidzialnej platformy.
Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Emerald
 • Ruby
 • Sapphire
 • Gold
 • Crystal
 • Profesor Oak (wspomnienia)
 • Profesor Birch (wspomnienia)

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Sceptile (Emeralda)
 • Blaziken (Toro Sapphire)
 • Swampert (Zuzu Ruby’ego)
 • Xatu (Natee Crystal)
 • Venonat
 • Wooper (dwa)
333. Finałowe starcie VI
334. Fina_owe starcie VII
Angielska Nazwa: The Final Showdown VI
Japońska nazwa: 大決戦VI The Final Battle VI

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Jirachi spełnia życzenie Emeralda.
 • Skamienieli posiadacze pokedexa zostają uwolnieni.
 • Kyogre powoduje powódź w całej Strefie Walk.
Opis Rozdziału
a  Gold odzyskuje przytomność i pyta Emeralda o postępy w treningu. Tymczasem Liderzy Strefy próbują zapanować nad szalejącym Kyogrem. Gdy Scott rozpacza nad swoją wyspą, Guile świętuje swój sukces. Nagle orientuje się, że wszyscy Posiadacze Pokedexa zniknęli mu z oczu. Domyśla się, że za pomocą jakiegoś ataku ukryli się i zbierają siły.

 Ruby i Sapphire pomagają seniorom dojść do siebie. Gdy Emerald widzi w jakim stanie jest Crystal przyzywa wszystkie swoje Pokemony i szarżuje na Archiego. Jego przeciwnik do obrony wykorzystuje swój miecz i jednym jego machnięciem odrzuca atakujące go stworki. Archie podchodzi do Emeralda i depcze jego mechaniczne ręce. Zauważa, że chłopak, pomimo że nie lubi samych Pokemonów uwielbia ich walki. Archie zaczyna pouczać rywala, że Pokemony są już wszędzie i nie ma sensu ich ignorować. Dodatkowo zawsze znajdą się osoby, które chcą zniszczyć porządek świata.
 b
Emerald wypowiada na głos swoje uczucia: chce posiadać partnerów, którzy będą z nim współpracować. Osoby, które będą go wspierać i pomagać na każdym kroku. Dodatkowo przyznaje, że kocha zarówno Pokemony i wszystko co z nimi związane, poza zmuszaniem ich do walki.
Po wypowiedzeniu tych słów wszystkie Pokedexy zaczynają piszczeć. Jirachi, który otworzył swoje trzecie oko spełnił życzenie Emeralda – ocalił Reda, Blue, Greena, Yellow i Silvera.
Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Emerald
 • Ruby
 • Sapphire
 • Red
 • Green
 • Blue
 • Yellow
 • Silver
 • Gold
 • Crystal
 • Tucker
 • Greta
 • Noland
 • Lucy
 • Brandon
 • Anabel
 • Spenser
 • Guile Hideout

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Sceptile (Emeralda)
 • Sudowoodo (Emeralda)
 • Dusclops (Emeralda)
 • Blaziken (Toro Sapphire)
 • Swampert (Zuzu Ruby’ego)
 • Mantine (Mantaro Golda)
 • Mr. Mime (Crystal)
 • Kyogre
 • Jirachi
 • Lapras
 • Salamence
 • Hypno
 • Tangela
 • Snorlax
 • Surskit
334. Finałowe starcie VII
335. Fina_owe starcie VIII
Angielska Nazwa: The Final Showdown VII
Japońska nazwa: 大決戦VII The Final Battle VII

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Red, Blue, Green, Yellow i Siver poznają pozostałych posiadaczy pokedexów.
 • Felarigatr Silvera uczy się ostatecznego ataku Wodnego Kanionu.
 • Posiadacze pokedexów walczą przeciwko wściekłym, wypożyczonym pokemonom.
 • Rozpoczyna się finałowe starcie z Guile Hideoutem.
Opis Rozdziału
a  Ocaleni Posiadacze Pokedexa szybko sprawdzają stan swój i swoich Pokemonów. Dodatkowo oba Pikachu wracają do swoich właścicieli. Red, który stracił wcześniej swoje ubranie, otrzymuje nowe od Golda. Mistrz Kanto stara się szybko zorientować w sytuacji, ale od dalszych pytań powstrzymuje go Green.

Wszyscy koncentrują swoją uwagę na Guile’u, który zaczyna się niepokoić o dalsze losy swojego planu. Gold, który nagle stał się pewny zwycięstwa zaczyna kpić z przeciwnika. Archie jednak nic sobie z tego nie robi: dalej kontroluje budynek, w którym się znajdują. Nakazuje wszystkim Pokemonom z 70-ciu pięter atak na oponentów.
Uległe stworki słuchają go i cała dziesiątka trenerów walczy ramię w ramię i stara się odeprzeć atak. Silver przyznaje, że w czasie spetryfikowania słyszał wszystko co się działo dookoła niego, co wyraźnie nie podoba się Goldowi. Rudowłosy chłopak także dostał bransoletę od Kimberly. Silver przyznaje, że obserwował trening Ruby’ego i dzięki niemu nauczył się już specjalnego ataku. Gold nie może w to uwierzyć, sam spędził ponad dwa miesiące na treningu.
Ponownie cała dziesiątka obmyśla plan ataku. Zdają sobie sprawę, że nie ma sensu tamowabć wody, bo Guile w każdej chwili jest w stanie ją przywołać. Sapphire chce poradzić się Golda, ale obrażony na Silvera senior nie chce współpracować. Na pomysł wpada Emerald, który szybko streszcza Goldowi plan.
Tymczasem Guile ponownie porywa Jirachi’ego. Mężczyzna, który wcześniej nie wiedział, że ma jeszcze dwa życzenia chce teraz zniszczyć Posiadaczy Pokedexa i wypełnić zemstę. Gold zauważa, że ostatnie życzenie należyc do Scotta, ale Archie ignoruje jego słowa. Emerald przypomina koledze o swoim planie i Gold przywołuje swojego Pichu.
Emerald daje Poke myszy jakiś przedmiot i Pokemon ucieka. Sam chłopak przy pomocy Dusclopsa atakuje Archiego za pomocą Cienistego Uderzenia. Mężczyzna jednak odbija wszystkie ataki swoim mieczem. Dziesiątka zdaje sobie sprawę, że nie może przeciwko przeciwnikowi kierować potężniejszych ataków, ponieważ przypadkowo mogą zranić legendę.
Guile kieruje swój miecz, którego moc omija Emeralda i trafia w jego przyjaciół. Poliwrath wykonuje Podwójny Zespół i za pomocą swoich klonów okrąża mężczyznę w zbroi.
Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Red
 • Green
 • Blue
 • Yellow
 • Silver
 • Gold
 • Crystal
 • Ruby
 • Sapphire
 • Emerald
 • Guile Hideout

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Wszystkie pokemony posiadaczy pokedexów
 • Wiele wypożyczonych pokemonów ze Strefy walk
 • Surskit (Guile Hideouta)
 • Kyogre
 • Jirachi
 • Swalot (Satoshiego Yamamoto)
 • Electrode (Hidenori Kusaki)
335. Finałowe starcie VIII
336. Fina_owe starcie IX
Angielska Nazwa: The Final Showdown VIII
Japońska nazwa: 大決戦VIII The Final Battle VIII

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Zbroja Guile Hideouta zostaję zniszczona przez Poli i Poltaro.
 • Kyogre zostaje zniszczony przez kombinację ostatecznych ataków.
Opis Rozdziału
a  Guile wraz z Surskitem starają się przewidzieć, który z Poliwrathów jest prawdziwy. Zaskakuje go Politoed, który sprytnie zaatakował z dołu. Oba Pokemony, których trenerzy wspólnie trenowali na Srebrnej Górze, dobrze się dogadują i wspólnie atakują. Guile wścieka się i wypuszcza Surskita i Walreina. Surskit zaczyna ewoluować i zmienia się w Masqueraina. Czwórka Pokemonów zaczyna ze sobą walczyć. Jednak Pokemony Archiego nie mogą sobie poradzić z duetem Reda i Golda, i szybko zostają wyeliminowane. Uwaga obu wygranych Pokemonów skupia się na Archiem. Jednym atakiem niszczą zbroję mężczyzny.

Pozostali Posiadacze Pokedexa również są gotowi do ataku. Ich celem staje się Kyogre, który został unieruchomiony przez Pikachu i Pichu. Sztucznie stworzony pan mórz wyłania się z wody.
Sapphire i Ruby pomagają Goldowi i Redowi dostać się z powrotem do budynku. Okazuje się, że zdesperowany Archie trzyma Golda za rękę i nie chce puścić chłopaka. Mężczyzna wciąż wierzy, że kontrolując budynek zdoła pokonać oponentów. Pojawia się Emerald, który oznajmia, że za pomocą swojego Pistoletu uspokoił wszystkie Pokemony. Znaczy tob, że żaden nie jest już posłuszny Guile’owi. Emerald rozciągnął olbrzymie pole przy pomocy Todda, Scotta, Latiasa i Latiosa, dzięki czemu wszystkie Pokemony na wyspie uspokoiły się. Archie zaczyna szarpać Golda, jednak chłopak pożycza sztuczną rękę Emeralda i uwalnia się.
Seniorzy szybko wchodzą do budynku i wszyscy zbierają się do ataku. Silver, Ruby i Blue atakują Działem Wodnym; Sapphire, Gold i Red Podmuchem Ognia, natomiast Emerald, Crystal i Green Rozszalałą Rośliną.
Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Red
 • Green
 • Blue
 • Yellow
 • Silver
 • Gold
 • Crystal
 • Ruby
 • Sapphire
 • Emerald
 • Guile Hideout

 

Kto wystapił (Pokémony):

 • Wszystkie pokemony posiadaczy pokedexów
 • Wypożyczone pokemony
 • Surskit (Guile Hideouta)
 • Kyogre
 • Jirachi
336. Finałowe starcie IX
329. Fina_owe starcie II
Angielska Nazwa: The Final Showdown IX
Japońska nazwa: 大決戦IX The Final Battle IX

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Archie w przeszłości zabił Maxie i tym samym zdobył zbroję od Sird.
 • Archie zostaje pokonany.
 • Latios i Latias wracają na Południową Wyspę.
Opis Rozdziału
a  Kyogre zostaje przeszyty dziewięcioma potężnymi atakami, ale ich siła wciąż jest zbyt słaba do jego zniszczenia. Gold zauważa, że jeszcze Yellow nie zaatakowała, chodź jej Pikachu zdążył się nauczyć nowego ataku. Dziewczyna postanawia pomóc i oba Pikachu wraz z Pichu atakują Mega Piorunem. Dzięki połączeniu ataków Kyogre zostaje zniszczony i rozpada się na tysiące kropel wody.

Emerald zdaje sobie sprawę, że wszyscy mogą teraz zobaczyć jaki jest niski. Ruby zauważa, że dzięki kamieniowi na czole Emerald nie musi się martwić o zapewnienie spokoju Pokemonom. Crystal dziwi się, że chłopak użył do ujarzmienia stworków tylko jednego rodzaju piasku, skoro nie urodziły się w jednym miejscu. Emerald z dumą pokazuje fiolkę, która pochodzi z wyspy Faraway, zamieszkanej przez Mew. Marynarz Briney, który dopłynął do wyspy jako jeden z nielicznych, zebrał trochę ziemi i podarował ją Kimberly. Z kolei ona oddała próbkę Goldowi. Na tej wyspie każdy Pokemon czuje się jak w domu, dlatego piasek z niej wystarczył do uspokojenia wszystkich.b
Rozmowę przerywa Emerald, który ratuje dryfującego Archie’go. Mężczyzna bez swojej zbroi i miecza nie stanowi już żadnego zagrożenia. Chłopiec poucza, że jeśli Archie będzie dalej tak postępował będzie całe życie samotny. Słysząc te słowa mężczyzna zaczyna się śmiać. Odpowiada, że wszyscy spotkani do tej pory ludzie, nawet zespół Aqua, byli dla niego jedynie balastem. Poza jedną osobą.
Archie zaczyna opowiadać o dniu, w którym Niebieski i Czerwony Klejnot został zniszczony. W wirze energii, która gromadziła się nad Sootopolis spotkał tajemniczą kobietę i lidera zespołu Magma. Oznajmiła ona, że poziom zła Maxie’go i Archiego jest idealny, ale ich ciała zaczynają się rozpadać przez zbyt długi kontakt z Klejnotami. Jedynym ratunkiem jest noszenie specjalnej zbroi i miecza, które chronią przez rozpadem. Dopóki zbroja będzie noszona ciału nic nie będzie zagrażać, lecz ochrona przypadnie temu, kto zabije drugiego.
Ruby i Sapphire są w szoku, gdy dowiadują się, że Maxie nie żyje. Syn Normana przypomina sobie, że już wcześniej domyślał się, że zbroja nie csłuży tylko do ukrycia tożsamości.
Gdy Archie przymierzył pierwszy raz zbroję okazało się, że leży na nim idealnie. Tajemnicza kobieta przez wzgląd na upodobanie mężczyzny do oceanów i Kyogre’a nadała mu nowe imię – Guile. Wtedy także Guile usłyszał pierwszy raz o Jirachim.
Zasłuchany Emerald nie zauważył lecącego na niego Masqueraina. Gdy Pokemon szarpie się z chłopcem, Archie odnajduje swoją zbroję i zaczyna ją na siebie zakładać. Jednak to nie jest właściwe okrycie – ta zbroja należała do Golda, który jest bardzo zadowolony z obrotu spraw. Zdesperowany mężczyzna zauważa autentyk i biegnie ku niemu. Nagle on, miecz i zbroja znikają w błysku światła.
Wyczerpany Emerald zasypia. W tym czasie pojawiają się Pikachu i Pichu, które biegną przywitać się z trenerami. Całą scenę obserwują Latias i Latios, które w duchu gratulują Raldowi. Oba Pokemony cieszą się z tego, że chłopiec w końcu znalazł przyjaciół. Następnie wracają na Południową wyspę.
Sytuacja w Strefie Walk normalizuje się.
Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Red
 • Green
 • Blue
 • Yellow
 • Silver
 • Gold
 • Crystal
 • Ruby
 • Sapphire
 • Emerald
 • Guile Hideout
 • Todd
 • Maxie (wspomnienia)
 • Sird (wspomnienia)

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Charizard (Greena)
 • Blaziken (Toro Sapphire)
 • typhlosion (Explotaro Golda)
 • Venusaur (Saur Reda)
 • Meganium (Mega Crystal)
 • Sceptile (Emeralda)
 • Blastoise (Blasty Blue)
 • Feraligatr (Silvera)Blasty
 • Swampert (Zuzu Ruby’ego)
 • Pikachu (Pika Reda; Chuchu Yellow)
 • Aipom (Ataro Golda)
 • Pichu (Golda)
 • Kirlia (Ruru Ruby’ego)
 • Masquerain (Guile Hideouta)
 • Parasect (Parasee Crystal)
 • Jirachi
 • Latias
 • Latios
 • Kyogre
 • Shiftry
 • Claydol
 • Jigglypuff
 • Raichu
 • Drowzee
 • Medicham
 • Octillery
337. Epilog
337. Epilog
Angielska Nazwa: Epilogue
Japońska nazwa: いっそ全員で Epilogue

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Scoot wykorzystuje ostatnie życzenie Jirachiego, by do Strefy Walk przybywało jak najwięcej ludzi.
 • Jirachi zasypia na kolejne tysiąc lat.
 • Wszyscy posiadacze pokedexów biorą udział w turnieju, w Kopule Walk.
 • Emerald dostaje symbol Zdolności.
 • Emerald zdobył wszystkie siedem symboli.
 • Todd robi wszystkim posiadaczom wspólne zdjęcie.
Opis Rozdziału
a   Emerald budzi się w otoczeniu przyjaciół, którzy wypominają mu długi sen. Chłopak od razu pyta o swoje pokemony. Scott relacjonuje, że na otwarcie Strefy płyną tysiące ludzi (w tym niewidomy chłopiec, którym opiekował się Steven… FFS jest NIEWIDOMY i płynie OGLĄDAĆ walki). Rald słucha właściciela wyspy, a w oddali widzi zapadającego w sen Jirachi’ego, któremu dziękuje za wszystko. Obserwuje jednocześnie swoich nowych przyjaciół, którzy bardzo się cieszą z kolejnych czekających ich przygód.

 Miesiąc później Crystal pomaga profesorowi Oakowi w przenoszeniu nowych Pokedexów. Dziewczyna pokazuje listę uczestników biorących udział w wyzwaniu w Pałacu Bitew, w którym sama brała udział. Przegrała w pierwszej rundzie ze swoją seniorką, Blue. Oak dostrzega zdjęcie, na którym widać wszystkich Posiadaczy Pokedexa wraz z Yellow. Mężczyzna prosi o podarowanie zdjęcia, na co Crystal się zgadza. Profesor ogląda inne zdjęcia Todda, które podobają się mu do tego stopnia, że prosi fotografa o numer telefonu. Gdy kontaktuje się z nim, Oak daje zlecenie na zdjęcia na wyspie Pokemonów w naturalnym środowisku.
 b
Crystal dostrzega zdjęcie Guile’a i wraca wspomnieniami do tych wydarzeń. Przypomina sobie jak mężczyzna chciał się dostać do prawdziwej zbroi. Gdy zapytała o imię tajemniczej kobiety, która podarowała mu miecz i zbroję padła krótka odpowiedź – Gala. Następnie zarówno Archie jak i jego rzeczy zniknęli w blasku światła.
Oak przywołuje Crys do porządku i prosi o pomoc w wysyłaniu maili, które są adresowane do wszystkich profesorów i siedziby na wyspie Sevii. Dziewczyna szybko realizuje życzenie profesora. Podziwia widok leżących na stole wszystkich dziewięciu Pokedexów i siedmiu symboli zdobytych przez Emeralda.
Emerald cieszy się z kolejnych przygód i wypatruje swoich Pokemonów. Podchodzą do niego wszyscy Liderzy Obiektów i dziękują za okazaną pomoc. Anabel w ramach wdzięczności daje Emeraldowi Symbol Zdolności, w zamian za pokonanie 70-ciu pięter Wieży Walk. Dziewcczyna, pomimo że była kontrolowana pamięta całą walkę z chłopakiem. Todd oznajmia Raldowi, że jutro  minie tydzień odkąd przybył na wyspę, a on wciąż nie zdobył wszystkich symboli.
Emerald pędzi do Tuckera i wraz z Toddem błaga Lidera o rewanż. Tucker się zgadza, choć martwi się tym, że nikogo nie będzie ani na widowni ani w eliminacjach. Red proponuje udział wszystkich Posiadaczy Pokedexa, na co Scott reaguje z prawdziwym entuzjazmem. Tucker nie ma wyboru i musi się zgodzić na propozycję mistrza Kanto, natomiast Gold wypomina Scottowi, że chce ich wykorzystać do szybkiego zarobku.
Gold przypomina sobie, że ostatnie życzenie Jirachi’ego należało do Scotta. Poke gwiazda pojawia się nagle na niebie i spełnia trzecie marzenie. Życzeniem Scotta było przybycie do Strefy Walk tłumu ludzi.
Osoby i Pokemony

Kto wystąpił (ludzie):

 • Red
 • Green
 • Blue
 • Yellow
 • Gold
 • Silver
 • Crystal
 • Ruby
 • Sapphire
 • Emerald
 • Noland
 • Greta
 • Tucker
 • Lucy
 • Spenser
 • Brandon
 • Anabel
 • Scott
 • Todd
 • Profesor Oak
 • Riley
 • Brigette
 • Lanette
 • Pływak
 • Para z Daycare
 • Niewidomy chłopiec
 • Marynn i Tylor
 • Rodzice Blue
 • Profesor Elm
 • Bill
 • Celio
 • Kimberly
 • Joey
 • Kurt
 • Maisy
 • Lorelei
 • Wilton
 • DJ Mary

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Dusclops (Emeralda)
 • Sceptile (Emeralda)
 • Snorlax (Lax Reda/Emeralda)
 • Sudowoodo (Utaro Golda/Emeralda)
 • Mantine (Mantaro Golda/Emeralda)
 • Mr. Mime (Crystal/Emeralda)
 • Smoochum (Chumee Crystal)
 • Ditto (Ditty Blue)
 • Espeon (Vee Reda)
 • Umbreon (Grety)
 • Raikou (Anabel)
 • Smeargle (DJ Mary)
 • Jirachi
 • Tentacool

Share

Privacy Preference Center

   Necessary

   Advertising

   Analytics

   Other

   Translate »