1. Red/Blue/Green [Seria]

Opis: Podobnie jak w grach, pokemon Special rozpoczyna się od przygody Reda i Greena, którzy ruszają w podróż po regionie Kanto, by zdobyć osiem odznak i wziąć udział w Lidze Pokemon. W trakcie historii dołącza Blue – trzecia posiadaczka pokedexu a przede wszystkim oszustka, która chce złapać Mew w celach zarobkowych. Cała trójka musi zmierzyć się ze złowrogą organizacją Rocket, która wykorzystuje pokemony do eksperymentów genetycznych. Ponadto główny bohater musi zmierzyć się z genetycznie zmodyfikowanym pokemonem – Mewtwo, którego Blaine (jego stwórca) pragnie złapać. Spotyka też bohaterkę, której losy nie zakończą się na serii R/G/B. W końcu, podobnie jak w grze, Red przystępuje do IX ligi pokemon, żeby zmierzyć się ze swoim największym rywalem – Greenem.


Tom 1Tom 2Tom 3
01. Kontra Mew
01.Kontra Mew

Angielska nazwa: A Glimpse of the Glow
Japońska nazwa: VSミュウ VS. Mew

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 •  Red łapie Nidorino.
 •  Red poznaje Greena.
 •  Red i Green spotykają Mew.

Opis Rozdziału

Miasteczko Pallet. Grupka dzieci znajdująca się na łące usiłuje złapać trującego pokemona – Nidorino. Jedna z dziewczynek próbuje swoich sił i rzuca pokeball w jego stronę, ale ten z łatwością odbija poke-piłkę. Dzieci nie są z tego powodu zadowolone. Chwilę później podchodzi do nich chłopak w czerwonej czapce, którego śmieszy ich niewiedza na temat łapania pokemonów.

a

Nieznajomy tłumaczy, że żeby złapać pokemona najpierw trzeba go osłabić, po czym wypuszcza Poliwhirla, który atakuje wodną bronią. Atak osłabia Nidorino, dającego się złapać do pokeballa. Dzieci są tym zachwycone.

Okazuję się, że chłopiec jest znany w mieście Pallet. Wszyscy nazywają go Red i jest jednym z niewielu trenerów pokemon w okolicy. Red nie jest świadomy ile dokładnie istnieje pokemonów na świecie, jednak postanowił, że pewnego dnia złapie je wszystkie.

Pod wieczór Red i grupka niedoszłych trenerów wracają do miasta. Dzieci pytają trenera czy zna światowej sławy profesora Oaka. Chłopak odpowiada, że nie interesuje go jakiś podstarzały badacz pokemonów. Jeden z chłopców mówi, że jego wnuk profesora wrócił do miasta z odległej krainy, gdzie był szkolony na najlepszego trenera pokemonów. Red dumnie zapewnia, że chłopak nie może być lepszy od niego, tymi słowami żegnając się z dziećmi.

Słowa dzieci zaintrygowało Reda. Zamyślony przypadkowo wpada na człowieka w czarnym stroju. Tajemniczy mężczyzna ze złością każe mu uważać na drodze, po czym dołącza do reszty tajemniczych osób, posiadających identyczne stroje – czarne czapki, bluzy (z wielkim, czerwonym R) i spodnie oraz białe rękawice.

Red jest zaintrygowany pokeballami należącymi do tajemniczych mężczyzn. Chłopak, kryjąc się w wysokiej trawie, podsłuchuję rozmowę o tajemniczym i niesamowicie rzadkim pokemonie, którego mają zamiar złapać. Nieznajomi postanawiają przeszukać zachodnią część lasu. Red słysząc rozmowę, postanawia złapać wspomnianego pokemona.

Po zapadnięciu nocy Red dochodzi do zachodniej części lasu trzymając ze sobą stos pokeballi. Okazuje się jednak, że nie tylko on odważył się wkroczyć do lasu w środku nocy – zauważa chłopca w fioletowym swetrze stojącego przed różowym pokemonem, którego otacza świetlista aura. Wybiera on Charmandera – ognistą jaszczurkę. Red uświadamia sobie, że obserwuje trenera pokemonów. Charmander atakuje żarem, jednak atak zostaje odparty przez tajemniczego pokemona. Chłopak postanawia wycofać się z walki i zawraca Charmandera. Red jest zaskoczony takim postępowaniem. Wyskakując z krzaków zarzuca nieznajomemu, że nie potrafi walczyć. Mimo wyrzutu spotyka się z brakiem reakcji ze strony niewzruszonego nieznajomego. Red postanawia nie czekać i wybierba Poliwhirla – Poli. Niebieska żaba atakuje wodną bronią, jednak nieznany pokemon odpiera atak natychmiastowo nokautując Poliwhirla. Red jest zszokowany a dziki pokemon korzysta z okazji i ucieka.

Tajemniczy chłopak o imieniu Green oświadcza, że dobry trener powinien dostrzec tak ogromną różnicę w silę między pokemonami. Green mówi, że już przy pierwszym ataku uświadomił sobie, że jego Charmander nie podoła w walce. Kończąc wywód przestrogą, aby Red uważał na to, jakie są jego możliwości podczas walki odchodzi w stronę lasu i opuszcza zszokowanego trenera-amatora.

Jakiś czas później na miejsce przybiegają mężczyźni w czarnych strojach. Widząc pobojowisko uświadamiają sobie, że przed chwilą toczyła się tam walka. Mężczyzna podchodzi do Reda, który klęczy nad Poli, i wypytuje go gdzie jest najrzadszy pokemon – Mew. Nie dostaje jednak odpowiedzi. Jeden z mężczyzn zauważa, że tracą tylko czas i powinni wyruszyć na dalsze poszukiwania, więc zostawiając Reda w spokoju.

Red, wracając do miasta, postanowił odwiedzić profesora Oaka, bo tylko w ten sposób może stać się lepszym trenerem. Chłopak z niepewnością podchodzi do drzwi laboratorium…

Osoby i Pokemony

Pokemony, które pojawiły się w rozdziale:

 • Mew
 • Poliwhirl (Reda)
 • Charmander (Greena)
 • Nidorino (Reda)

 

Osoby pojawiające się w rozdziale:

 • Red
 • Green
 • Dzieci z miasta Pallet
 • Członkowie Zespołu Rocket
02. Kontra Machoke
02. Kontra Machoke

Angielska nazwa: Bulbasaur, Come Home!
Japońska nazwa: VS ゴーリキー VS. Goriky

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Red poznaje Profesora Oaka.
 • Oak daje Redowi Pokedex oraz Bulbasaura.

Opis Rozdziału

Red w końcu dzwoni do laboratorium profesora Oaka, ale nikt nie otwiera. Mimo wszystko Red postanawia wejść do środka. Zdziwiony brakiem kogokolwiek postanawia poczekać na profesora. Po chwili zauważa pokeball, w którym znajduje roślinny pokemon – Bulbasaur. Red podnosi kulę na równi z pokeballem Poli, by pokemony mogły na siebie popatrzeć. Roślinny stworek nie jest zachwycony widokiem wodnej żaby.

Do pomieszczenia wchodzi profesor Oak, natychmiast uznając Reda za włamywacza. Zaskoczony chłopak, cofając się przypadkowo uwalnia wszystkie pokemony z pokeballi. Całe laboratorium zapełnia się pokemonami, a niektóre uciekają przez okno. Oak jest wściekły na chłopca, bo na dodatek, jeden z Pidgey’ów zostawił niemiłą niespodziankę na jego głowie. Profesor ze zdenerwowaniem domaga się, by chłopak odzyskał wszystkie pokemony, które uciekły.a

Po pewnym czasie, wszystkie pokemony znajdujące się na terenie laboratorium zostały przywrócone do piłek, więc Red postanawia przywrócić te stworki, które uciekły na zewnątrz. Jednak profesor zatrzymuje chłopca podejrzewając, że ten chce uciec. Red wyjaśnia, że nie jest złodziejem i chce odzyskać wszystkie pokemony. Mimo tego, że profesor zauważa, iż przed zachodem słońca nie zdążą wyłapać reszty pokemonów, Red jednak nie chce się tak szybko poddać.

Profesor postanawia pojechać za Redem na rowerze, ponieważ ciągle nie ufa młodemu trenerowi. Obaj dojeżdżają do miasta Viridian, gdzie łapią Meowth’a. Oak dostrzega brak ostatniego pokemona – Bulbasaura. Chłopiec spostrzega poszukiwanego stworka, który ucieka w stronę sali Viridian Gym.

Red i profesor wchodzą do sali gimnastycznej, która wygląda na opuszczoną. Chłopiec spogląda na tajemnicze popiersie mężczyzny, które stoi w głębi sali. Z kolei profesor odnajduje Bulbasaura. Oak usiłuje zawrócić pokemona, ale ten atakuje mężczyznę. Red podchodzi do pokemona ze spokojem, by ten mu zaufał. Bulbasaur od razu zmienia nastawienie do chłopca.b

Nagle pojawia się wściekły, dziki Machoke. Bohaterowie uciekają, a Machoke’a powstrzymują dzikie pnącza Bulbasaura. Red jest zachwycony akcją roślinnego stworka, po czym pyta profesora jaki jest najlepszy atak tego pokemona. Niestety spotyka się z brakiem odpowiedzi, ponieważ profesor stracił przytomność. Podczas, gdy zakłopotany Red usiłuje wymyślić strategię, Machoke uwalnia się z dzikich pnączy.

Red widząc, że jest w potrzasku, zauważa smugi światła przebijające się z zewnątrz. Chłopak wpada na pomysł i odsuwa okno. Promienie słońca padają na bulwę Bulbasaura. Roślinny pokemon reaguje słonecznym promieniem, który natychmiastowo powala walczącego pokemona.

Profesor odzyskuje przytomność i nie może wyjść z podziwu, że niedoświadczony trener znał najsilniejszy atak roślinnego pokemona. Jednak Red oświadcza, że nie wiedział o nim, tylko “kombinował”. Słowa te doprowadzają profesora do śmiechu. Starzec postanawia podarować Bulbasaura Redowi.

Chłopak tłumaczy, że nie włamał się do laboratorium, tylko chciał się nauczyć więcej o pokemonach i opowiada jak zeszłej nocy spotkał Mew.

cProfesor zadaje pytanie Redowi czy wie co oznacza być dobrym trenerem. Człowiek oświadcza, że to nie wielka siła jest podstawą bycia dobrym trenerem a to, co ma się w sercu. Red pokazał właśnie zadatki na dobrego trenera, gdy dogadał się z Bulbasaurem. Mówiąc to, Profesor daje Redowi pokedex – elektroniczną encyklopedie pokemonów. Człowiek oświadcza, że jeżeli wprowadzi dane wszystkich pokemonów, to może stać się jednym z najlepszych trenerów na świecie…

Osoby i Pokemony

Osoby pojawiające się w rozdziale:

 •  Red
 •  Profesor Oak


Pokemony w rozdziale:

 • Bulbasaur (Saur Reda)
 •  Machoke (dziki)
 •  Poliwhirl (Poli Reda)
 •  Mew (wspomnienia)
 •  Kakuna (pokemon z laboratorium)
 •  Pidgey (jw.)
 •  Caterpie (jw.)
 •  Metapod (jw.)
 •  Rattata (jw.)
 •  Tentacool (jw.)
 •  Poliwag (jw.)
 •  Weedle (jw.)
 • Meowth (jw.)

03. Kontra Kangaskhan
3. Kontra Kangaskahn
Angielska nazwa: The Secretof Kangaskhan
Japońska nazwa: VSガルーラVS. Garura

Ważne wydarzenia

Ważne wydarzenia:

 • Red i Green rozpoczynają swoją podróż.
Opis Rozdziału
a

Red zdobył uznanie u profesora Oak’a, dlatego otrzymuje pokedex. Według Oaka na świecie jest wiele rodzajów pokemonów. Radzi Redowi by najlepiej skierował się lasu Viridian, ponieważ to najlepsze miejsce na start. Chce coś dopowiedzieć, jednak powstrzymuje się.

Red, wchodząc do lasu, zauważył że nie wziął ze sobą wystarczającej liczby pokeballi. Zastanawia się jakie pokemony mogą żyć w tym lesie, po czym wypuszcza z pokeballi Bulbasaura i Poliwhirla.

Tymczasem, wcześniej wspomniany rywal Reda w fioletowym swetrze – Green – trenuje ze swoim Charmanderem atakując Venomoth’a. Chłopak jest nieco zawiedziony, ponieważ posiada już takiego pokemona. Okazuję się, że trener szuka innego stworka.

bZ kolei Red ugania się z Caterpie. Widząc ruszające się liście krzaków, posyła do ataku Poli. Red zagląda, by zobaczyć jak sobie radzi jego pokemon. Ku jego zdziwieniu, niebieska żaba leży znokautowana. Okazuję się, że zaatakował go Charmander Greena. Trener oświadcza, że pomylił go z dzikim pokemonem. Wściekły Red atakuje chłopaka. Jednak ten z łatwością blokuje atak. Red uświadamia sobie, że spotkał już wcześniej napastnika.

Sprzeczkę między chłopakami przerywa Kangaskhan. Okazuję się, że właśnie na niego czekał Green. Chłopak każe atakować Charmanderowi płomieniami oraz wyciąga pokedex. Red jest zaskoczony, że on też posiada takie urządzenie.

Green wybucha śmiechem i mówi, że słyszał od swojego dziadka, że podarował pewnemu trenerowi pokedex. Red uświadamia sobie, że profesor Oak jest dziadkiem chłopaka. Trener mówi, że podarowanie pokedex’u takiemu nowicjuszowi jest wielką stratą, po czym każe atakować Charmanderowi. Red zauważa, że dziki pokemon odwraca się w chwili ataku . Pokemon nie daje się złapać, odbijając od siebie pokeballe. Red zauważa, że nie odpiera ataku a ma siły na odbijanie pokeballi. Dostrzega torbę na brzuchu dzikiego pokemona i uświadamia sobie coś. Red usiłuje powstrzymać chłopaka od ataku. Jednak ten odbiera to jako zazdrość i każde dalej atakować Charmanderowi. Wściekły Red wybiera Poli i każe mu atakować wodną bronią w ognistą jaszczurkę. Po czym podbiega do rannego pokemona. Z torby wychodzi mały Kangaskhan, co wprowadza w zaskoczenie Greena. Red zauważa, że pokemon jest zatruty, więc podaje mu antidotum, po czym mówi, że rozumie już dlaczego Kangaskhan zakrywał swój brzuch.c

Chłopak jest wściekły na Reda, że przeszkodził mu w schwytaniu pokemona. Jednak trener daje do zrozumienia, że złapanie już wcześniej osłabionego przeciwnika nie jest żadnym zwycięstwem. Green, jednak Red zatrzymuję go i pyta się jak ma na imię. Chłopak ze wściekłością przedstawia się na odchodne. Red krzyczy do oddalającego się chłopca iż nie zamierza z nim przegrać.

Chłopcy są obserwowani przez profesora Oak’a, który zauważa, że obydwoje będą wyśmienitymi trenerami pokemon…

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Red
 • Green
 • Profesor Oak

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 •  Kangaskhan (dziki)
 •  Charmander (Greena)
 •  Bulbasaur (Saur Reda)
 •  Poliwhirl (Poli Reda)
 •  Venomoth (dziki)
 •  Caterpie (wspomnienia)
 •  Mew (wspomnienia)

04. Kontra Pikachu
4. Kontra Pikachu

Angielska nazwa: Wanted: Pikachu!
Japońska nazwa: VSピカチュウ VS. Pikachu

Ważne wydarzenia

Ważne wydarzenia:

 • Red łapie Pikachu.
 • Red i Green postanawiają zmierzyć się z liderem miasta Pewter.
Opis Rozdziału

aMiasto Pewter, Red zauważa grupę ludzi, która usiłuje coś złapać. Chłopiec czyta ogłoszenie o poszukiwanym Pikachu, więc postanawia dołączyć się do polowania.

Pikachu wydaje się być przyciśnięty do muru przez mieszkańców Pewter. Jednak, ze swoja zwinnością, unika tłumu i na dodatek dobiera się do jabłek pobliskiego stoiska. Jeden mężczyzna pomyślnie łapie elektryczną myszkę w sidło. Jednak pokemon reaguje piorunem, który razi człowieka. Pokemon korzystając z okazji, ucieka.

Red przygląda się całej tej sytuacji, po czym wybiera Bulbasaura. Mieszkańcy uświadamiają sobie, że Red jest trenerem. Pikachu atakuje ale atak nie daje efektu na roślinnego pokemona.

Red każe Saurowi atakować proszkiem, który oszałamia Pikachu. Red korzysta z okazji i łapie pokemona do pokeballa.

Mieszkańcy w podziękowaniu dają się najeść Redowi. Mężczyzna pyta co sprowadza mieszkańca Pallet w te strony. Red pokazuje pokedex i twierdzi, że dzięki temu chce skolekcjonować wszystkie pokemony. Nagle jeden z pokeballi zaczyna sie ruszać. Okazuję się, że Pikachu odzyskał przytomność i nie jest zadowolony z położenia, w którym się znajduje.b

Red postanawia zaprzyjaźnić się z elektryczną myszką. Jednak Pikachu nie ma ochoty bratać się z nowym trenerem.

Nagle pojawia się Green, który od razu krytykuje Red’a, który natychmiast żąda pojedynku. Jednak Green mówi, że musi coś wytłumaczyć. Chłopak oświadcza, że w mieście Pewter znajduje się lider sali gimnastycznej – Brock, który szuka chętnych trenerów do walki. Green zamierza wygrać ‘odznakę głazu’. Jednak Red nie ma pojęcia o czym mówi Green. Chłopak uświadamia trenera, że odznaki zwiększają siłę pokemona.

cGreen wyzywa Reda na pojedynek – kto pierwszy wygra odznakę głazu. Dodaje również, że Brock jest trenerem skalnych pokemonów, więc Pikachu nie będzie się nadawał do pojedynku i celowo opuszcza ulotkę.

Red nie jest zachwycony tą sytuacją. Jednak, spoglądając na ulotkę, postanawia podjąć się walki. Red postanawia z samego rana uleczyć Poli i Saura, by były gotowe do walki.

Następnego dnia , okazuję się, że centrum pokemon jest zamknięte ponieważ zostało zniszczone przez nieznanych sprawców. Red uświadamia sobie, że nie będzie mógł uleczyć swoich osłabionych pokemonów a jedyny stworek, który jest pełen sił to jego nowy, nieposłuszny pokemon – Pikachu…

Osoby i Pokemony

Kto wystąpił (ludzie):

 • Red
 • Green
 • Obywatele Pewter


Kto wystąpił (Pokémony):

 • Pikachu (Pika Reda)
 • Bulbasaur (Saur Reda)
 • Poliwhirl (Poli Reda)
 • Onix (Brocka)
05. Kontra Onix
05. Kontra Onix

Angielska nazwa: Onix is On!

Japońska nazwa: VSイワーク VS. Iwark

Ważne wydarzenia

Ważne wydarzenia:

 •  Charmander Greena ewoluuje w Charmeleona.
 •  Pika zaczyna współpracować z Redem.
 •  Red i Green zdobywają pierwszą odznakę.
Opis Rozdziału

aRed dociera do sali gimnastycznej w mieście Pewter, gdzie toczy się już walka. Red zauważa, że na ringu stoi Green z wyewoluowanym już Charmeleonem. Chłopiec właśnie wygrał mecz.

W następnej rundzie ma walczyć Red. Musi walczyć z trenerem, który posiada Gravelera. Red chce wybrać Pikachu ale ciągle nie jest posłuszny. Nie ma wyboru i wybiera osłabionego Poli.

Red postanawia załatwić sprawę jednym atakiem i każe atakować Poli lodowym promieniem. Graveler zostaje od razu znokautowany. Red wie, że nie może dać się zaatakować, bo wtedy zostanie znokautowany. Ludzie zauważają, że Red jest niezłym trenerem, ponieważ wszystkie walki kończy przy pierwszym ataku. Red właśnie pokonał trenera z Cubonem. Nieopodal, zza szyby wszystko obserwuję lider sali gimnastycznej, który jest zainteresowany Redem.

Na tyłach sali, Red próbuje przekonać do siebie Pikachu. Jednak ten pozostaje nieprzystępny.b

Na ringu, Red wybiera Pikachu do walki przeciwko Onix’owi Brocka. Lider oczekuje na pierwszy atak, jednak Pikachu nie chce się ruszyć, więc Brock zaczyna kamiennym głazem. Pikachu zwinnie omija kamienie, mimo tego jednym z nich dostaje w głowę. Elektryczna mysz jest wściekła. Jednak swoją wściekłość wyładowuje nie na przeciwniku, tylko na swoim trenerze.

Brock z niezadowoleniem uznaje, że Red nie traktuje tego pojedynku zbyt poważnie, dlatego każe atakować Onix’owi z ostatecznego ataku – grzmotem czaszką. Pikachu nie jest świadomy zagrożenia, nagle Red rzuca się na ratunek poke-myszce. Pikachu jest zaskoczony tym gestem. Red przeprasza pokemona, że zmusza go do tego wszystkiego. Brock ponownie atakuje z ostatecznego ataku. Jednak Pikachu postanawia walczyć i nokautuje Onixa, który rozpada się na kilkanaście kamieni. Natychmiastowym nokautem Red wygrywa pojedynek.

cSłońce zachodzi a nasi bohaterowie odpoczywają na polance. Red patrzy na odznakę głazu i mówi, że tylko on i Green potrafili zdobyć ten przedmiot. Chłopak dziękuje Pikachu za wygraną, po czym przedstawia mu pozostałych członków zespołu. Postanawia jeszcze raz zaprzyjaźnić się z Pikachu. Jednak ten, początkowo udając sympatycznego, razi Reda elektroszokiem…

Osoby i Pokemony

Kto wystąpił (ludzie):

 •  Red
 •  Green
 •  Brock
 •  Trenerzy sali Pewter
 •  obywatele Pewter
 •  Pani przy rejestracji
 •  Sędzia

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 •  Pikachu (Pika Reda)
 •  Bulbasaur (Saur Reda)
 •  Poliwhirl (Poli Reda)
 •  Onix (Brocka)
 • Graveler (trenerów sali gimnastycznej)
 •  Graveler ((Brocka)
 •  Charmeleon (Greena)
 •  Geodude (Brocka)
06. Kontra Gyarados
06. Kontra Gyarados

Angielska nazwa: Gyarados Splashes In!
Japońska nazwa: VSギャラドス VS. Gyarados

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Red poznaje Misty.
 • Red łapie Gyaradosa, który należał do Misty i oddaje go prawowitej właścicielce.
 • Red dołącza do Misty, żeby odnaleźć Zespół Rocket.
Opis Rozdziału

aTrenerka wodnych pokemonów – Misty, zmaga się ze smoczym pokemonem – Gyaradosem. Dziewczyna każe atakować Staryu z hydro pompy, jednak smoczy pokemon blokuje atak tym samym atakiem. Staryu nie wytrzymuje konfrontacji i upada. Dziewczyna nie ma szans, jednak na ratunek przybywa Red. Misty krzyczy, by chłopak uciekał, ponieważ to miejsce jest niebezpieczne. Jednak Red mówi, że nie pojawił się tu przypadkowo i wybiera Bulbasaura. Red przedstawia się dziewczynie, która zauważa, że jest on trenerem.

Gyarados atakuje hydro pompą, jednak atak nie robi żadnego wrażenia na roślinnym pokemonie. Bulbasaur kontratakuje ssącym ziarnem, który natychmiastowo wysysa punkty witalne smoczego pokemona. Dziewczyna każe zregenerować się Staryu, a Red proponuje jej współpracę. Saur i Staryu atakują połączonym dzikim pnączem i bąbelkowym promieniem. Pokemon zostaje na tyle osłabiony, że z łatwością zostaje złapany do pokeballa.

Dziewczyna wzdycha z ulgą. Red mówi, że nie spodziewał się takiego pokemona w tych rejonach. Misty mówi, że to wodny pokemon i to nie jest jego środowisko, po czym dodaje, że wcale nie był dziki. Wcześniej należał do wodnej trenerki. Red jest zaskoczony tym, co powiedziała Misty.
Dziewczyna opowiada, że trenowała go wcześniej, jednak został jej ukradziony. Kiedy wrócił, jego zachowanie było agresywne. Wyjaśnia również, że biegła za nim aż do tego miejsca.
bRed jest wściekły i postanawia dać nauczkę złodziejom, jednak nie wie gdzie ich szukać. Postanawia więc skontaktować się z profesorem Oak’iem.

Centrum pokemon, Red rozmawia z profesorem. Starzec pyta o postęp kolekcjonowania danych w pokedexie. Red pokazuje dane Gyaradosa oraz tłumaczy Misty, że to encyklopedia pokemonów.
Red zmienia temat i pyta profesora czy wie coś na temat porywanych pokemonów. Oak odpowiada iż słyszał pogłoski na temat przeprowadzanych nielegalnie eksperymentów. Dodaje, że w Kanto pojawiła się podejrzana organizacja zwana Zespół Rocket i wspomina o księżycowym kamieniu, który znajduje się w Górze Księżycowej. Kamień ten może kilkukrotnie zwiększyć siłę danego pokemona.

cRed wychodząc z pokecentrum postanawia odnaleźć tajemniczy Zespół Rocket. Misty postanawia iść z Redem, ponieważ Góra Księżycowa jest po drodze do jej miasta. Chłopak ma wątpliwości, czy dziewczyna da sobie radę. Jednak ta pokazuje parę pokeballi zawierające wodne pokemony i oświadcza, że Góra Księżycowa jest pełna skalnych pokemonów, więc może sobie z nimi poradzić.
Red zmieszany postawą dziewczyny łapiącej go za rękę podąża w stronę Góry Księżycowej…

Osoby i Pokemony

Kto wystąpił (ludzie):

 •  Red
 •  Misty
 •  Koga
 •  Członkowie Zespołu Rocket

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 •  Pikachu (Pika Reda)
 •  Rhyhorn (Kogi)
 •  Rhydon (Kogi)
 •  Staryu (Misty)
 •  Geodude (dziki)
 •  Zubat (dziki)
 •  Diglett (dziki)
 •  Gyarados (Misty)
 •  Poliwhirl (Poli Reda)
07. Kontra Rhydon
07. Kontra Rhydon

Angielska nazwa: Raging Rhydon
Japońska nazwa: VSサイドン VS. Sidon

Ważne wydarzenia

Ważne wydarzenia:

 •  Red i Misty poznają Kogę.
 •  Red zdobywa księżycowy kamień.
Opis Rozdziału
a

Przed Księżycową Górą grupa tajemniczych mężczyzn w czarnych strojach i literą R wybiera się do jej wnętrza. Okazuje się, że poszukują księżycowego kamienia. Jeden z mężczyzn dostaje rozkaz, by nie przepuszczać nikogo na drugą stronę.

W międzyczasie Misty i Red dochodzą do góry. Dziewczyna zauważa podejrzanych ludzi i każe skryć się Redowi w wysokich trawach. Chłopak uświadamia sobie, że widział przedtem podobne uniformy i zastanawia się czy ci ludzie mają coś wspólnego z Zespołem Rocket.

Red bardzo chce dostać się do góry, by zdobyć księżycowy kamień. Tymczasem, podejrzani mężczyźni wchodzą do środka jaskini.

W głębi jaskini, Misty zauważa że jest bardzo ciemno. Chłopak ma na to radę i wypuszcza ciągle niezadowolonego Pika. Pokemon atakuje błyskiem, który natychmiastowo rozświetla głębie jaskini.

Idąc dalej Red nieopatrznie zderza się ze skałą, która po chwili okazuje się być rozwścieczonym Rhyhornem. Pokemon jest po stronie Zespołu Rocket, który po chwili przybywa na miejsce. Red rozpoznaje ludzi a przywódca grupy jest zaskoczony, że zostali zdemaskowani.

Red wypuszcza do ataku Pika. Rhyhorn rzuca skałami, którymi Pikachu mocno oberwał. Jednak, dzielny pokemon wydostaje się spod gruzu i atakuje piborunem, który razi przeciwnika. Nagle, mężczyzna wyciąga strzykawkę i wstrzykuje zawartość w osłabionego Rhyhorna. Tajemnicza substancja spowodowała, że Rhyhorn ewoluował w Rhydona. Misty, zszokowana tym co zobaczyła, dochodzi do wniosku, że jej porwany Gyarados również musiał dostać ten sam zastrzyk, który wpłynął na jego zachowanie. Przywódca, przysłuchując się wnioskom dziewczyny, oświadcza że ich organizacja przeprowadza tak wiele eksperymentów na pokémonach, że trudno jest je wszystkie zliczyć. Wyprowadzona z równowagi Misty wypuszcza z pokéballa Staryu, który atakuje skalnego potwora wodną bronią. Misty przekonana o przewadze swojego wodnego pokémona nad Rhydonem, nakazuje Staryu kontynuowanie ataku wodą. Mężczyzna reaguje na to jedynie cynicznym uśmieszkiem. Róg na głowie Rhydona zaczyna się obracać. Trener kamiennego pokémona nakazuje mu użyć ataku świdra. Rhydon zaczyna blokować atak Staryu tworząc wodny wir, który uderza w poke-rozgwiazdę. Woda również uderza prosto w dwójkę młodych trenerów. Red w ostatniej chwili łapie się głazu. Niestety, Misty zostaje porwana przez strumień i uderza z dużą siłą w ścianę jaskini, rozcinając sobie czoło.

Rozwścieczony Red nakazuje swojemu Pikachu zaatakować przeciwnika. Maluch zostaje jednak przygnieciony nogą Rhydona. Przywódca grupy rozkazuje swojemu pokémonowi atakować Reda. Stwór posłusznie zaczyna obrzucać skałami trenera. Chłopak stara się unikać uderzeń i krzyczy do Pikachu, aby nie dał się pokonać. Pika reaguje i wydostaje się spod nogi Rhydona.c

W końcu mały, elektryczny stworek wydostaje się z uścisku wywracając skalnego stwora. Pika skacze w górę i uderza w skały na suficie elektrycznym atakiem. Trener Rhydona śmieje się z poczynań myszatego pokémona. Nie zauważa jednak, co tak naprawdę planuje Red. Pod wpływem skruszenia skał gigantyczny głaz, znajdujący się na suficie jaskini, spada na ziemię odgradzając rakietowców od Reda i Misty.

Z jaskini wychodzi Red niosący nieprzytomną Misty oraz ich pokémony. Po chwili, dziewczyna budzi się. Jest cała ubrudzona, a gdy to zauważa, oskarża Reda o obmacywanie jej brudnymi łapskami, po czym uderza go w twarz.

Bohaterowie ruszają w stronę najbliższego miasta – Cerulean. Chłopak chwali się Misty swoimi dokonaniami w walce i opowiada co zdarzyło się podczas gdy ta była nieprzytomna. Misty smuci się jednak, że nie udało im się odnaleźć kamienia księżycowego. Mimo tego, Red nie traci dobrego humoru. Pokazuje dziewczynie kamień księżycowy i oznajmia, że znalazł go przypadkiem po tym, jak zawaliła się jaskinia. Obydwoje zadowoleni ruszają przed siebie…

Osoby i Pokemony

Kto wystąpił (ludzie):

 •  Red
 •  Misty
 •  Profesor Oak
 •  Dżentelmen
 •  Operator Komputera

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 •  Gyarados (Gyara Misty)
 •  Bulbasaur (Saur Reda)
 •  Staryu (Misty)
 •  Starmie (Misty)
08. Kontra Starmie
08. Kontra Starmie

Angielska nazwa: Suddenly Starmie
Japońska nazwa: VSスターミー VS. Starmie

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Misty ujawnia, że jest liderką sali w Cerulean.
 • Red przegrywa walkę z Misty.
 • Red i Misty rozpoczynają wspólny trening.
 • Red wygrywa odznakę Kaskady.
Opis Rozdziału

aNasi bohaterowie – Red i Misty dochodzą do miasta Cerulean. Zatrzymują się przed ogromną posiadłością . Ku zdziwieniu Reda, że to dom jego rudowłosej towarzyszki. Po chwili, na dwór wybiega masa pokojówek w celu przywitania Misty i jej gościa.

Po pewnym czasie, brudne ubrania Reda wiszą na sznurze przed posiadłością suszone przez wiatr a jego pokémony odzyskują siły w prywatnej maszynie do regeneracji punktów życiowych. Red, ubrany w szlafrok, pojawia się w jadalni podziwiając pięknie zastawiony stół. Po chwili dołącza do niego Misty, ubrana w elegancką suknię wieczorową i rozpoczyna kolację.

W trakcie jedzenia, Red bez przerwy opowiada pokojówkom o wydarzeniach w jaskini w Górze Księżycowej. Zdenerwowana Misty prosi chłopaka, aby poczekał z tymi opowieściami do końca kolacji. Red opowiada na to tylko śmiechem. Dziewczyna tłumaczy mu, że zaraz po tym jak ich pokémony odzyskają pełnię sił powinni rozpocząć specjalny trening. Misty sądzi, że grupa rakietowców spotkanych w Górze Księżycowej to jeszcze nic w porównaniu z tym, co ich jeszcze czeka.
Red nie przejmuje się słowami Misty. Oznajmia, że nie potrzebuje żadnych specjalnych treningów. Te słowa wyprowadzają dziewczynę z równowagi. Misty wykrzykuje, że Red nie powinien być taki pewny siebie. Red odburkuje, że dziewczyna nie powinna prawić mu morałów, zważając na to, że to on walczył z Rhydonem w Górze Księżycowej a Misty leżała nieprzytomna. Ostatnie słowa Reda oburzają Misty. Dziewczyna raptownie wstaje od stołu i ze łzami w oczach wychodzi z jadalni.

Nocą, Red leży na swoim łóżku w pokoju gościnnym. Przed nim leżą trzy pokéballe z Polim, Saurem i Pika. Chłopak rozmawia z nimi. Dochodzi do wniosku, że przesadził podczas kolacji, lecz nadal upiera się, że żadne treningi nie są mu potrzebne. Zwłaszcza, że na jutro zaplanował randkę z pokojówkami Misty.

Nagle światło w pokoju gaśnie. W sypialni Reda zaczyna szaleć tornado, które zrzuca go z łóżka. Chłopak, porwany przez wiatr, zaczyna wzywać pomocy. Reaguje na to Bulbasaur, który wydostaje się z kuli i łapie trenera pnączem, ściągając go na ziemię. Po chwili tornado ustępuje, a wiatr znika za oknem tak szybko, jak się pojawił. Red szybko włącza światło i rozgląda się po zdemolowanej sypialni. Po chwili znajduje łuskę Gyaradosa.b

Następnego ranka, Red siedzi samotnie przy śniadaniu. Nagle, w jadalni pojawiają się pokojówki. Chłopak dochodzi do wniosku, że dziewczyny chcą zapewne zobaczyć jak dobrym jest trenerem. Wyjaśnia im, że zaprezentuje przed nimi swoje umiejętności. Gdy te pytają się jak zamierza to zrobić Red mówi, że zmierzy się z miejscowym liderem sali gimnastycznej. Po tych słowach następuje nagła cisza. Pokojówki wpatrują się w niego ze zdziwieniem i wybuchają śmiechem. Red nie rozumie takiej reakcji. Pojawia się Misty i oświadcza mu, że chętnie zaprowadzi go do sali w Cerulean.

Po jakimś czasie, Misty zaprowadza chłopca na obrzeża miasta. Chłopak zaczyna się dziwić, że idą tak długo. Nagle dochodzą przed duży budynek Sali Gimnastycznej Cerulean. Misty uchyla drzwi wejściowe i z uśmiechem na twarzy zaprasza Reda do środka.
Dwójka trenerów idzie pustym korytarzem oświetlanym przez lampy na ścianach. Red powoli zaczyna wątpić, że ktokolwiek, prócz nich, jest w tym budynku. W końcu docierają na arenę. Red, widząc że w środku nie ma nikogo, pyta się dziewczyny gdzie jest lider. Misty uśmiecha się i oznajmia, że to ona jest osobą, której szuka.
Zaskoczony tymi słowami Red zaczyna śmiać się, uważając że dziewczyna stroi sobie z niego żarty. Misty wypuszcza swojego Starmie, który atakuje chłopaka wodą. Red, nadal myśląc że dziewczyna wygłupia się, zaczyna powoli oddalać się od niej. Misty jednak traktuje go kolejnym, tym razem silniejszym, atakiem wodnym.
Widząc, że chłopak nie kwapi się do walki, dziewczyna przyznaje się, że zeszłej nocy to ona go zaatakowała. Red nie wytrzymuje tego i, czerwony z wściekłości, wypuszcza z pokéballa swojego Bulbasaura. Nakazuje stworkowi rozpocząć atakiem dzikich pnączy. Starmie jednak odbija atak i odpowiada bąbelkowym promieniem, który porywa Saura i jego trenera. Chłopak jest bardzo zaskoczony dużymi umiejętnościami Misty. Mówi, iż nie sądził, że może ona być aż tak dobra. Trenerka, słysząc to, zaczyna drżeć i szlochać. Wyznaje Redowi, że zawiodła się na nim. Sądziła, że jest on jedynym, który potrafi ją zrozumieć, że poważnie potraktuje pomysł treningów. Tłumaczy, że jej umiejętności zawiodły podczas walki na górze Księżycowej i powinni z każdym dniem stawać się silniejsi, jeśli chcą przeciwstawić się Zespołowi Rocket. Kompletnie zaskoczony Red wpatruje się w trenerkę, gdy ta opada na ziemię i zalewa się łzami.
Chłopak przyznaje, że popełnił błąd. Tłumaczy Misty, że nie ma czasu na łzy, gdyż muszą zabrać się do trenowania. Zaskoczona Misty uśmiecha się i wstaje z pomocą Reda.

Po kilku dniach, Misty i Red ścicskają sobie dłoń na pożegnanie. Red postanawia wyruszyć w dalszą podróż. Kiedy oddala się nieco od Misty, jedna z jej pokojówek zastanawia się czy powinni się rozstawiać tak szybko. Rudowłosa trenerka tłumaczy jej, że przez tydzień nauczyli się wielu technik i od teraz muszą sami pracować nad resztą. Po chwili dodaje, że nie może się doczekać chwili, kiedy znów się spotkają. Dziewczyny obserwują oddalającego się Reda, który wraz z Pika, Saurem i Polim macha im na pożegnanie. Pod kurtką chłopaka widać połyskujące w słońcu odznakę głazu i dopiero co zdobytą odznakę kaskady…

Osoby i Pokemony

Kto wystąpił (ludzie):

 • Red
 • Misty
 • Służące Misty

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Staryu (Misty)
 • Starmie (Misty)
 • Bulbasaur (Saur Reda)
 • Poliwhirl (Poli Reda)
 • Gyarados (Misty)
 • Pikachu (Pika Reda)
09. Kontra Fearow
9. Kontra Fearow

Angielska nazwa: …But Fearow Itself!
Japońska nazwa: VSオニドリル VS. Onidrill

Ważne wydarzenia

Ważne wydarzenia:

 •  Red poznaje Billa.
 •  Bill pomaga Redowi w przechowaniu pokeballi udostępniając mu system do przekazu pokemonów.
 •  Red łapie Fearowa.
Opis Rozdziału

aW małym domku, nieopodal miasta Cerulean. Młody naukowiec kończy swoją prace przy dziwnej maszynie. Mechanik wchodzi do środka, by sporządzić kilka poprawek. Chłopak jednak zahacza koszulą o hak znajdujący się na drzwiach. Maszyna zamyka się, łapiąc w pułapkę naukowca, podczas gdy w drugiej kapsule znajduje się mała Rattata.

Na drodze numer 24 i 25, z pasa Reda wypada kolejny pokeball. Chłopiec, ze zmartwioną miną, podnosi poke-piłkę i wkłada ją na miejsce, gdzie znajduje się już tuzin innych balli.

Od czasu kiedy odszedł od Misty, chłopiec złapał wiele dzikich pokemonów.

Red zauważa małą Rattatę, która ciągnie za sobą nie wielką kłodę. Trener zauważa, że poke-mysz posiada ludzką twarz, wiec postanawia ją zdobyć. Red skrada się po cichu, gdy nagle Rattata odzywa się ludzkim głosem. Chłopiec z zaskoczenia podskakuje do góry, zwracając uwagę małego stworzenia. Rattata zapewnia chłopca, iż nie jest pokemonem tylko człowiekiem i przedstawia się jako ekspert od pokemonów. b

Człekopodobny stwór nie kończy zdania i zostaje porwany przez Fearowa. Red odwraca się do swoich trzech pokemonów i pyta, czy pomóc stworkowi. Pokemony patrzą pewnym spojrzeniem, wiec chłopiec wkracza do akcji. Red każe atakować Saurowi z ostrego liścia, ale Fearow z łatwością unika ataku, wznosząc się coraz wyżej. Profesor-Rattata krzyczy, iż roślinny typ jest nieefektywny na pokemony typu lot. Stworzenia takie jak Fearow mogą być pokonane przez prąd lub lód., więc chłopiec rozkazuje Pika i Poli by zaatakowały z elektroszoku i lodowego promienia. Niestety, atak trafia w małego człowieka.

Red dostrzega ciemne chmury i wpada na pomysł. Chłopiec każe Pika wybić się wysoko w powietrze. Maluch odbija się od swojego trenera i atakuje elektroszokiem prosto w czarne obłoki. Chmura odpowiada potężnym piorunem, uderzając w Fearowa. Pokemon, z bólu, wypuszcza Billa, który upada na pobliskie urwisko. Ptak spada na ziemię, ale szybko podnosi się i rusza do ataku. Fearow atakuje dziobaniem, wbijając się w brzuch Poliiwirla.

cOkazuje się, że Poli był jedynie lodową imitacją a sam ptak zostaje zamorzony. Przerażony Bill otwiera oczy i zauważa Fearowa w bryle lodu. Red odpowiada, że zastosował połączenie dwóch ataków: podwojenia i lodowego promienia.

W domu Billa, Red uaktywnia maszynę, która doprowadza mechanika do normalności. Naukowiec dziękuje chłopakowi i przedstawia się jako Bill.

Mechanik opowiada chłopcu, iż stworzył maszynie do przekazów pokeballi miedzy trenerami w całym kraju. Bill zabiera Redowi jednego z balli, w którym siedzi Fearow. Chłopiec, widząc latającego stwora, z przerażeniem wypuszcza piłkę z rąk…

Osoby i Pokemony

Kto wystąpił (ludzie):

 •  Red
 •  Bill

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 •  Fearow (dziki/Reda)
 •  Rattata (dziki)
 •  Poliwhirl (Poli Reda)
 •  Pikachu (Pika Reda)
 •  Bulbasaur (Saur Reda)
 •  Bellsprout (dziki)
 •  Pidgey (dziki)

10. Kontra Voltorb

Angielska nazwa: Danger: High Voltorb
Japońska nazwa: VSビリリダマVS. Biriridama

Ważne wydarzenia

Ważne wydarzenia:

 • Red poznaje Prezesa klubu Miłośnika Pokemonów.
 • Red poznaje Porucznika Surge.
Opis Rozdziału

Red podróżuje ze swoimi pokemonami w kierunku miasta Vermillon. Na horyzoncie, ukazuje się ogromny statek z napisem Święta Anna. Red postanawia przejść się do portu, by zobaczyć go z bliska.

Jakiś czas później, chłopiec dociera do portu. Red podziwia rozmiary statku i postanawia wtargnąć na pokład. Przed Redem przechodzi marynarz, który niesie ze sobą skrzynie. Chłopak przechodzi obok wielkiego mężczyzny, dzięki czemu mógł niezauważalnie wtargnąć na statek.a

Red przechadza się po korytarzach. Gdy nagle zauważa ciemne pomieszczenie. Chłopiec patrzy przez okno i zauważa tajemniczego pokemona. Trener z zaskoczenia upada na zimie. Upadek powoduje hałas, który zwraca uwagę marynarzy. Reakcja ludzi jest natychmiastowa i wyrzucają chłopca z pokładu.

Red, trzymając się za tyły, siedzi na ziemi i zastanawia się co mógłby robić na promie spotkany wcześniej tajemniczy pokemon. Nagle za chłopcem pojawia się niewielki człowiek w kapeluszu i przeciwsłonecznych okularach. Dżentelmen pyta się czy chłopiec jest trenerem pokemonów. Red odpowiada twierdząco. Starzec, słysząc to, wyrywa chłopcu pokeballe, po czym wypuszcza z nich Pika, Poli i Saura. Człowiek, widząc pokemony, postanawia przyjąć chłopca do Fan klubu miłośników pokemonów i zabiera Reda ze sobą.

Wkrótce, obydwoje dochodzą do fan klubowego domku. Człowiek, wchodząc do środka, każe pewnej kobiecie wysłać list następnie przedstawia Reda jako nowego członka klubu miłośników pokemonów. Członkowie zwracają uwagę na pokemony chłopca. Jedna z kobiet pyta się Reda jak długo posiada swojego Poliwhirla. Chłopiec odpowiada, że złapał go gdy był jeszcze małym Poliwagiem, a podczas intensywnych treningów i walk w końcu ewoluował w Poliwhirla. Po tych słowach w sali nastaje dziwna, niezręczna cisza. Prezydent podchodzi do chłopca i mówi, iż miłośnicy pokemonów nie używają swoich pupilków do walk. W rezultacie, wszystkie stworki są na bardzo niskich poziomach.b

Nagle, do sali wbiega zrozpaczony trener, który wykrzykuje iż jego Exeggutor został skradziony. Prezydent smutnieje i odwraca się do biurka, na którym stoi zdjęcie przedstawiające starca trzymającego na kolanach Abrę. Jedna z kobiet opowiada chłopcu, że dokładnie miesiąc temu Abra prezesa została skradziona. Psychiczny pokemon nie jest wyjątkiem.

Red postanawia pomóc i pyta ludzi co wiedzą o porwaniach. Jedna z kobiet odpowiada, iż pokemony regularnie giną dokładnie raz na miesiąc. Chłopiec odwraca się do okna myśląc nad możliwym transportem tak dużej liczby pokemonów. Chłopiec, widząc Świętą Annę pyta, do kogo należy statek. Jeden z członków odpowiada, że właścicielem promu jest lider sali gimnastycznej, porucznik Surge. Okazuje się, że statek odpływa raz w miesiącu na wyspę Cinnibar. Na pokład zawsze ładowane są ogromne i tajemnicze skrzynki. Chłopak postanawia wyruszyć w kierunku portu, by zbadać tą tajemniczą sprawę. Jednak, prezydent klubu zatrzymuje Reda z prośbą o pozostawienie Pika do czasu jego powrotu. Chłopiec zgadza się i zostawia małego szczurka.

cRed dochodzi do portu, po czym z pomocą Poli i Saura potajemnie dostaje się na pokład. Pozostawiając Bulbasaura w wodzie, chłopiec rusza ze swoim Polim na poszukiwanie ciemnego pomieszczenia z tajemniczym pokemonem. Niestety chłopiec gubi się pośród wielu korytarzy. Trener zauważa pokeball. Red podnosi poke-piłkę. Okazuje się, że to nie kulisty przedmiot, tylko Voltorb – elektryczny pokemon. Okrągły stwór razi Reda w rękę. Poli broni się, atakując wodną bronią. Voltorb zostaje pokonany. Niestety, Poli także upada na ziemie. Red podbiega do swojego pokemona pytając czy wszystko z nim w porządku. Niespodziewanie w sali rozlega się szyderczy śmiech. Red spogląda w górę i widzi postawnego mężczyznę, który stoi pośród niezliczonej ilości Voltorbów, Electrode’ów, Magnemite’ów i Magnetonów. Mężczyzna oświadcza, że nieproszeni goście są surowo karani…

Osoby i Pokemony

Pokemony, które pojawiły się w rozdziale:

 • Poliwhirl (Poli Reda)
 • Bulbasaur (Saur Reda)
 • Pikachu (Pika Reda)
 • Voltorb (Porucznika Surge)
 • Hitmonlee
 • Poliwag (Reda)
 • Abra (Prezesa klubu Miłośników Pokemon)
 • Electrode (Porucznika Surge)
 • Magnemite (Porucznika Surge)
 • Magneton (Porucznika Surge)

 

Osoby pojawiające się w rozdziale:

 • Red
 • Porucznik Surge
 • Prezes klubu miłośników pokemon
 • Pokefani
 • Marynarze

11. Kontra Electabuzz
11. Kontra Electabuzz

Angielska nazwa: Buzz Off, Electabuzz!
Japońska nazwa: VSエレブー VS. Eleboo

Ważne wydarzenia

Ważne wydarzenia:

 • Poliwhirl Reda ewoluuje w Poliwartha.
 • Red pokonuje Porucznika Surge.
 • Wszystkie pokemony skradzione przez Porucznika Surge zostają zwrócone prawowitym właścicielom.
Opis Rozdziału

Na staatku Świętej Anny, Red podtrzymując swojego Poli, patrzy wrogo na nowo spotkanego napastnika. Mężczyzna pyta się, dlaczego chłopak wtargnął na pokład. Red odpowiada, że w mieście gubi się mnóstwo pokemonów. Nieznajomy twierdzi, że oskarżenia są bezpodstawne, bo właśnie jego grupa ratuje pokemony, które są rozpieszczane przez tutejszą ludność (pomijając fakt, że zarabia na tym duże pieniądze) Za tajemniczą osobą pojawia się jakiś pokemon, ten sam, którego Red spotkał w ciemnej kabinie. Tajemniczy stwór wychodzi z cienia. Okazuje się, że to Electabuzz, który jest okuty w kajdany. Człowiek mówi, iż elektryczny pokemon jest tak silny, że nikt nie może go złapać w pokeball. Kajdany otwierają się i Electabuzz rusza do ataku, w kierunku powalonego Poliwhirla.

Red ratuje swojego pokemona odpychając go na bok. Zastanawia się nad strategią.

Poli niespodziewanie atakuje niewielką wodną bronią, która spływa po ziemi. Red daje znak pokemonowi. Poli, podnosząc się, atakuje z lodowego promienia. Woda, która znajduje się pod nogami porucznika Surge i Elctabuzza, zostaje zamrożona. Red wyciąga pokeball i rzuca nim o podłogę. Z poke-piłki wyłaniają się kłęby dymu, które dają chłopcu okazje do ucieczki.

Wewnątrbz statku, Red i Poli ukrywają się za skrzyniami. Chłopiec dziękuje pokemonowi z pomoc. Trener postanawia uciec. Jednak, po korytarzach latają Magnemite’y strażnicy, którzy pilnują statku. Red bierze Poli na plecy i czołga sie niezauważalnie po ziemi. Niestety, chłopiec nie wie, że jest nagrywany przez zainstalowane pod sufitem kamery.

Za Redem pojawia się Magneton. Magnetyczny pokemon atakuje z ultradźwięku. Chłopiec i Poli zostają oszołomieni. Red zauważa że zgubił Poli’ego. Chłopiec odwraca się i widzi porucznika Surge, który trzyma nieprzytomną wodną żabę. Człowiek wyrzuca wodnego pokemona do morza. Red próbuje powstrzymać lidera. jednak uświadamia sobie, że został złapany w szklaną pułapkę, która została zrobiona przez świetlistą szybę Magnetonów. Electabuzz atakuje z elektroszoku, który razi Reda, a Magnemite’y wyrzucają trenera do wody.

Red, zbliża się do dna. Chłopiec, na pół przytomny ma Deja vu. Niegdyś jego Poliwag nie potrafił mu pomóc, więc ewoluował w Poliwhirla i odwrócił losy walki. Tymczasem nieopodal Reda pojawia się jakaś postać.

cPorucznik Surge, będąc pewnym, że chłopiec już nie żyje, postanawia odejść. Nagle, z morza wyskakuje Poliwarth dorosła forma Poliwhirla. Wodna żaba trzyma pod pachą nieprzytomnego Reda. Pokemon kładzie chłopca na ziemie i przystępuje do ataku. Electabuzz i Poli blokują siebie nawzajem. Porucznik Surge postanawia uciec. Poli atakuje wstrząsem sejsmicznym, wyrzucając Electabuzza w powietrze. Pokemon ląduje prosto na swojego trenera. Tymczasem, Red odzyskuje przytomność.

Jakiś czas później, wszyscy marynarze zostali aresztowani. Wszyscy, oprócz porucznika Surge, któremu udało się uciec. Uwiezione pokemony zostały uwolnione. Nagle, do Reda podchodzi Prezydent Klubu Miłośników Pokemon, który zauważa, że Poliwrath po ewolucji wygląda jeszcze lepiej, po czym pyta się o swoją Abrę. Red z zakłopotaniem mówi, iż jego pokemon stał się silniejszy a w rezultacie ewoluował do swojej ostatecznej formy Alakazama. Człowiek widząc swojego pokemona upada na ziemię…

Osoby i Pokemony

Pokemony, które pojawiły się w rozdziale:

 • Poliwhirl (Poli Reda)
 • Poliwrath (Poli Reda)
 • Electabuzz (Porucznika Surge)
 • Magnemite (Porucznika Surge; wiele)
 • Magneton (Porucznika Surge; wiele)
 • Alakazam (Prezes klubu miłośników pokemon)
 • Voltorb
 • Electrode
 • Poliwag ( Poli Reda; wspomnienia)
 • Bulbasaur (Saur Reda)
 • Pikachu (Pika Reda)
 • Exeggutor
 • Weedle
 • Rattata

 

Osoby pojawiające się w rozdziale:

 • Red
 • Porucznik Surge
 • Prezes Klubu Miłośników Pokemon
 • Marynarze
 • Pokefani
 • Obywatele Vermilion
 • Funkcjonariusze
12. Kontra Snorlax
12. Kontra Snorlax

Angielska nazwa: Wake Up―You’re Snorlax!
Japońska nazwa: VSカビゴン VS. Kabigon

Ważne wydarzenia

Ważne wydarzenia:

 • Red zdobywa rower.
 • Red łapie Snorlaxa.
Opis Rozdziału

Akcja rozpoczyna się na rowerowych zawodach zorganizowanych przez ‘Cudowne Kółka’. Wszyscy zawodnicy wjeżdżają na start, miedzy nimi jest także Red. Sędzia omawia reguły konkursu i pokazuje trasę do przejechania. Jednak utrzymuje on w tajemnicy fakt, iż na trasie istnieje kilka skrótów…a

Na znak startu wszyscy zawodnicy prują na przód. Red zostaje w tyle. Red zauważa, że pożyczenie roweru od Prezesa Klubu nie było zbyt dobrym pomysłem. Chłopiec zauważa przed sobą grupkę rowerzystów. Po chwili okazuje się, że pierwszą przeszkodą jest rzeka, a jedyną drogą możliwą do przejechania jest bardzo wąski most. Red zauważa, że szybsze byłoby przepłyniecie rzeki. Jednak, jeden z zawodników zauważa, że w rzece pływają bardzo niebezpieczne Tentacruele. Nagle, jeden z rowerzystów z numerem 20 oświadcza, że wodne pokemony to dla niego bułka z masłem. Chłopak wypuszcza Slowpoke’a, na którym przepływa. Red przypomina sobie, że użycie pokemonów nie jest sprzeczne z regulaminem, wiec także wypuszcza Poliwhirla. Poli atakuje z lodowego promienia, zamarzając rzekę. Red przedostaje się na drugi brzeg.

Przed chłopcem, jeden z rowerzystów zbacza z trasy. Red postanawia pojechać za konkurentem. Dojeżdża do bardzo gęstego lasu. Nagle, chłopiec zauważa gonionego rowerzystę, który spryskuje się sprayem przeciw pokemonom. Łapacz robaków mówi, iż bez tego preparatu nikt nie da rady przejechać po tak gęstym i zarobaczonym lesie, po czym odjeżdża ze swoim Scyther’em. Słowa chłopca nie przerażają Reda. Trener wypuszcza Pika, który wskakuje mu na głowie, po czym chłopiec rusza. Mały pokemon, atakując elektroszokiem, nokautuje każdego, owadziego pokemona. Red wpada na pomysł i wypuszcza Bulbasaura. Saur, atakubje ostrym liściem, oczyszczając trasę z zawadzających krzaków. Nagle, na głowę roślinnego pokemona spada gniazdo dzikich Beedrilli, które jest pełne miodu. Wściekłe pszczoły atakują w chłopca i jego pokemony. Wkrótce, Red wyjeżdża z lasu, lecz jest cały w bąblach.Sędzia wreszcie ogłasza główną nagrodę: 10,000 jenów oraz HM. Kiedy zażarta tywalizacja trwa pomiędzy pływakiem z numerkiem 20, a łowcą rybaków nagle na ekranie pojawia się Red.

Chłopiec dojeżdża do mostu, gdzie zauważa swoich dwóch współzawodników, którzy stoją przed ogromnym głazem.

Okazuje się że to nie głaz, lecz śpiący Snorlax. Red każe atakować Poli. Jednak pokemon odbija się od tłuszczu Snorlaxa. Chłopiec patrzy w pokedex i uświadamia sobie, że wieki pokemon podczas snu regeneruje swoje punkty witalne. Red wpada na pomysł i bierze na ręce swojego Bulbasaura, który jest usmarowany miodem Beedrilli. Snorlax, czując zapach jedzenia, otwiera oczy.

Nac mecie sędzia dostrzega, że na horyzoncie już ktoś się pojawił. Jednak po dokładniejszej ocenie widać, że jeden z rowerzystów ucieka przed wielkim Snorlaxem. Red dojeżdża do mety, a Snorlax rzuca się za nim, przy okazji niszcząc wszystkie dekoracje.

Jakiś czas później, pokemony Reda tańczą wesoło wokół HM, a ich trener siedzi zrezygnowany ze świadomością ,iż wszystkie pieniądze musiał wydać na jedzenie dla nowo zdobytego pokemona- Snorlaxa…

Osoby i Pokemony

Pokemony, które pojawiły się w rozdziale:

 • Poliwrath (Poli Reda)
 • Bulbasaur (Saur Reda)
 • Pikachu (Pika Reda)
 • Snorlax (Lax Reda)
 • Beedrill
 • Slowpoke (Pływaka)
 • Scyther (Łowcy owadów)
 • Tentacruel
 • Butterfree
 • Venonat
 • Venomoth

 

Osoby pojawiające się w rozdziale:

 • Red
 • Pływak
 • Łowca owadów
 • Spiker
 • Prezes klubu miłośników pokemon
 • Zawodnicy
 • Tłum
13. Kontra Psyduck
13. Kontra Psyduck

Angielska nazwa: Sigh for Psyduck
Japońska nazwa: VSコダック VS. Koduck

Ważne wydarzenia

Ważne wydarzenia:

 • Red dociera do miasta Lavender.
 • Red poznaję pana Fuji.
 • Red odnajduje Greena.
Opis Rozdziału

aMiasto Lavender , Red i jego pokemony uciekają przed ulewnym deszczem. Chłopiec dobiega do miasta z nadzieją, że ktoś przygarnie go pod swój dach. Niestety, tutejsi ludzie są bardzo wrogo nastawieni. Za plecami chłopca pojawia się starszy człowiek, który przeprasza za podejrzliwość mieszkańców. Starzec klęka przed krzyżem. Red zauważa, że na miejscu krzyża spoczywa pokemon Doduo. Chłopiec dowiaduje się, iż dwugłowy pokemon należał do starca i z pokorą klęka przed krzyżem. Starzec, widząc ten gest, postanawia zabrać chłopca ze sobą.

W domu Red dowiaduje się, że starzec nazywa się Fuji. Podczas gdy Red wyciera twarz ręcznikiem, człowiek zaczyna opowiadać, iż jego rodzinne miasto gromadzi dusbze wszystkich zmarłych pokemonów. Na ich cześć wybudowano ogromną wieże, która stała się wielkim cmentarzyskiem dla pokemonów. Jednak ludzie przestali udawać się do tego miejsca, gdy w wieży zaczęły pojawiać się duchy. Chłopiec, słysząc słowo ‘duchy’, wybucha śmiechem. Jednak, starcowi nie jest do śmiechu. Fuji wyciąga zdjęcia swojego starego przyjaciela-Dodo. Red ogląda fotki. Na jednej z nich widnieje Green. Człowiek wyjaśnia, że chłopiec ten przybył do miasta, zanim umarł Doduo. Chłopak, podobnie jak Red, wyśmiał historie związaną z duchami i wyruszył do wieży i nigdy z niej nie powrócił.

cRed zastanawia się co mogłoby zatrzymać Greena. Nie zwlekając się ani chwili dłużej, chłopiec rusza w kierunku baszty. Wewnątrz Red znajduje się pośród wielu grobów. Nagle przed nim pojawia się dziwna mgła. Trener widzi Psyducka oraz wiele innych pokemonów. Okazuje się, że to nie pokemon, lecz żywy szkielet Psyducka. Red z przerażeniem wypuszcza Bulbasaura. Roślinny pokemon atakuje usypiającym proszkiem, ale atak nie działa. Pokemony o pustych oczach zbliżają się do chłopca. Psyduck rusza do ataku. Bulbasaur blokuje atak, łapiąc przeciwnika pnączem i wyciska z niego wszystkie wnętrzności. Kości kaczki rozsypują się po ziemi. Inne pokemony ruszają do ataku. Red i Saur uciekają zza fioletowej mgły. Chłopiec orientuje się, że poke-zombie mogą poruszać się jedynie w tajemniczych obłokach, co oznacza, że ktoś musi tym wszystkim kontrolować. Zza mgły, ktoś atakuje kulą ognia, na szczęście Red unika jej w ostatniej chwili. Chłopiec zauważa zarys chłopca i uświadamia sobie że to Green. Trener ze szczęściem wita swojego rywala, jednak ten rozkazuje atakować Charmeleonowi z ognistego podmuchu. Nagle, Red zauważa puste spojrzenia w oczach Greena i Charmeleona…

Osoby i Pokemony

Pokemony, które pojawiły się w rozdziale:

 • Bulbasaur (Saur Reda)
 • Charmeleon (Greena)
 • Arbok (Kogi)
 • Gastly (Kogi)
 • Zombie Psyduck
 • Golbat (Kogi)
 • Rhyhorn

 

Osoby pojawiające się w rozdziale:

 • Red
 • Green
 • Pan Fuji
14. Kontra Arbok
14. Kontra Arbok

 

Angielska nazwa: That Awful Arbok!
Japońska nazwa: VSアーボック VS. Arbok

Ważne wydarzenia

Ważne wydarzenia:

 • Charmeleon poważnie uszkadza ciało Arboka należącego do Kogi.
 • Koga się wycofuje.
Opis Rozdziału

a Red uświadamia sobie, że jego rywal jest pod działaniem tajemniczej chmury. Opętany Charmeleon atakuje drapaniem. Bulbasaur blokuje uderzenie, atakując dzikimi pnączami. Red uświadamia sobie, że jedynym gazowym pokemonem jest Gastly. Z ciała Greena wychodzi czarna poke-kula. Red rozkazuje atakować ostrym liściem w kierunku Gastly’ego, jednak atak jest nieefektywny. Green, pod wpływem poke ducha, każe atakować Charmeleonowi ognistym wirem, ale Bulbasaur otwiera swoją bulwę i wsysa wszystko wraz z Gastly’ego. Atakując słonecznym promieniem Saur wysyła przeciwnika w powietrze. Green i Charmeleon upadają na ziemię.

Wkrótce rywal Reda odzyskuje przytomność. Red cieszy się z faktu, iż Green powrócił. Chłopak dziękuje trenerowi za pomoc, po czym podąża w głąb baszty. Red jest zdziwiony, że po tym wszystkim Green wciąż chce iść dalej. Rywal nie słucha chłopca, ponieważ chce zemścić się na człowieku który zawładnął jego umysłem.b

Chłopcy wchodzą na schody. Wywiązuje się kłótnia, w której Red zarzuca Greenowi brawurę i przypomina, że to on jemu uratował życie. Nagle Red zauważa na schodach dziwną maź. Substancja gwałtownie podnosi się i rusza na chłopca. Trener jednak zostaje ocalony przez Charmeleona Greena, który mówi Redowi, że to jad trującego pokemona.

W powietrzu ukazuje się ninja. Red uświadamia sobie, że widział już tego mężczyznę w Górze Księżycowej. Człowiek przedstawia się jako jeden z podwykonawców zespołu Rocket Koga. Mówi, że wieża Lavendar to idealna kryjówka dla zespołu Rocket, a duchy są jedynie przykrywką odstraszającą szarych obywateli miasta. Green ogarnięty wściekłością każe atakować Charmeleonowi ognistym podmuchem. Okazuje się, że Koga jest jedynie hologramem. Za chłopcami pojawia się Arbok, który atakuje kwasem, ale oni unikają ataku. Green biegnie w kierunku schodów, a Red rusza za nim. Koga kontroluje swojego pokemona na odległość, więc każe atakować Charmeleonowi świetlnym ekranem. Bariera szybko zostaje pobita, a kwas Arboka wylewa się na Charmeleona.

Na zewnątrz Koga unosząc się na swoim Golbacie, patrzy przez niewielki ekran co dzieje się wewnątrz baszty. Widzi rozpuszczającego się Charmeleona. Jednak, po chwili na ekranie pokazuje się poke jaszczur, który atakuje z cięcia w poke-kobrę. Atak powoduje, iż Arbokowi odpada głowa. Okazało się, że kwas wylał się nie na Charmeleona-zombie należącego do Kogi. Green jecst zdziwiony, że tak doświadczony trener dał się nabrać. Wściekły Koga rozgniata ekran, po czym odlatuje.

Później pan Fuji dziękuje za uratowanie miasta i pokazuje chłopcu grób Doduo, który znajduje się wewnątrz baszty. Starzec czuje się szczęśliwy wiedząc, że jego pokemon spoczywa w świętym miejscu, a nie w zachwaszczonej trawie. Red oznajmia, iż podziękowania należą się Greenowi. Chłopak patrzy na swojego rywala, który się oddala. Postanawia ruszyć w dalszą drogę…

Osoby i Pokemony

Pokemony, które pojawiły się w rozdziale:

 • Bulbasaur (Saur Reda)
 • Charmeleon (Greena)
 • Arbok (Kogi)
 • Gastly (Kogi)
 • Zombie Psyduck
 • Golbat (Kogi)
 • Rhyhorn

 

Osoby pojawiające się w rozdziale:

 • Red
 • Green
 • Pan Fuji
 • Koga
15. Kontra Wartortle
15. Kontra Wartortle
Angielska nazwa: Wartortle Wars
Japońska nazwa: VSカメール VS. Kameil

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Bulbasaur Reda ewoluuje w Ivysaura.
 • Red poznaje Blue.
 • Red dowiaduje się, że trzeci starter – Squirtle został skradziony.
 • Blue kranie Redowi odznaki.
Opis Rozdziału
a  W punkcie obserwacyjnym młoda dziewczyna o brązowych włosach wypatruje przez lornetkę naiwnych trenerów. Nagle dziewczyna zauważa Reda i postanawia, że to właśnie on będzie jej następnym celem.
Red, walcząc Saurem, wygrał pojedynek z dzikim Primeape’m.
Bulbasaur zaczyna drżeć i przemienia sie w Ivysaura. Red gratuluje roślinnemu pokemonowi. Za chłopcem rozlega się krzyk podekscytowania. Red odwraca się i widzi dziewczynę. Piękna nieznajoma jest zachwycona ewolucją Bulbasaura. Jednak przyznaje, że jego pokemon mógłby stać się jeszcze lepszy, gdyby używał różnego rodzaju przedmiotów. Dziewczyna wyciąga cały asortyment i proponuje chłopcu ich sprzedaż ale Red odmawia. Młoda dziewczyna spogląda załzawionym wzrokiem. Chłopakowi mięknie serce i kupuje wszystkie przedmioty za 600 jenów.

Red spaceruje zadowolony po parku z przekonaniem, że tajemnicza dziewczyna polubiła chłopca. Przed trenerem wyskakuje dziki Pinsir. Red postanawia skorzystać z okazji i wybiera Pika, któremu daje przedmiot do podniesienia punktów ataku. Jednak przedmiot nie działa. Chłopak postanawia dać stworkowi wszystkie zakupione przedmioty. Niestety, Pinsir rozkrusza wszystkie przedmioty a Pika zostaje znokautowany. Chłopiec uświadamia sobie, że wszystko co kupił to tandeta.

W PokeCentrum, Red oddaje Pikachu do leczenia i postanawia zadzwonić do profesora. Chłopak chwali się, że jego Saur ewoluował w Ivysaura. Nie przyznaje się jednak, że został okradziony przez jakąś dziewczynę. Oak zauważa, że Charmander Greena także ewoluował.
Człowiek wspomina o Squirtle. Chłopiec jest zaskoczony słysząc nazwę dziwnego pokemona. Profesor wyjaśnia że Squirtle jest starterem, tak jak Bulbasaur i Charmander. Red pyta profesora jak wygląda trener Squirtle’a. Człowiek odpowiada, że wodny pokemon został skradziony.

Red, idąc przez miasto, zastanawia się dlaczego na świecie jest tyle zła. Nagle, chłopiec zauważa niewielki stragan z przedmiotami. Okazuje się, że sprzedawcą przedmiotów jest dziewczyna, która okradła chłopca. Red oskarda bdziewczynę o oszustwo. Ta, słysząc oskarżenia, postanawia wziąć nogi za pas. Red, w pogoni za złodziejką dociera nad pobliską rzeczkę. Tajemnicza niewiadoma wrzuca pokeball do wody, z którego wyskakuje Wartortle – wodny pokemon żółw. Dziewczyna wskakuje na swojego pokemona i, machając na pożegnanie chłopcu, odpływa.
Red nie daje za wygraną i także wrzuca pokeball do wody. Nagle, przed dziewczyną wyłania się coś ogromnego. Wielki stwór wypiera dużą ilość wody, która wyrzuca dziewczynę na brzeg. Okazuje się, że to Snorlax- niedawno zdobyty pokemon Reda. Chłopiec podbiega do złodziejki i żąda zwrot swoich pieniędzy.
Dziewczyna, zapłakana, rzuca się na ramiona chłopaka. Trenerka przyznaje się, że była zła. Jednak, postanawia być… jeszcze gorsza. Po tych słowach, dziewczyna odpycha Reda i każe atakować Wartortle z bąbelków. Atak nie dosięga chłopca, iż zdążył wskoczyć Snorlaxowi na ramie. Red krzyczy, że nie da się przechytrzyć osoby, która zdobyła dwie odznaki. Dziewczyna zaczyna uciekać.
Lax atakuje mega ciosem w ziemię. Grunt pod nogami dziewczyny załamuje się. Trenerka, pod wpływem upadku, traci przytomność. Red podchodzi do dziewczyny i wyjmuje jej portfel z naszywką ‘Blue’. Chłopiec domyśla się, że to imię dziewczyny, po czym wyjmuje pokedex sprawdzając dane Wartortle. Red dowiaduje się, że pokemon żółwc jest rozwiniętą formą Squirtle. Chłopiec zastanawia się czy Blue mogłaby mieć coś wspólnego z kradzieżą wodnego pokemona i odchodzi, życząc dziewczynie szczęścia.

Później, w hotelu Celadon, Red plądruje cały pokuj w poszukiwaniu swoich odznak, jednak nigdzie nie może ich znaleźć. Tymczasem, Blue zachwyca się nowymi zdobyczami odznaką głazu i kaskady….

Osoby i Pokemony
Osoby pojawiające się w rozdziale:

 • Red
 • Green
 • Blue
 • Profesor Oak
 • Pielęgniarka
 • Tłum

 

Pokemony w rozdziale:

 • Bulbasaur (Saur Reda)
 • Ivysaur (Saur Reda)
 • Pikachu (Pika Reda)
 • Poliwrath (Poli Reda)
 • Snorlax (Lax Reda)
 • Wartortle (Blasty Blue)
 • Charmeleon (Greena; wspomnienia)
 • Primeape
 • Pinsir
 • Squirtle (wspomnienia)
16. Kontra Tauros
16. Kontra Tauros
Angielska nazwa: Tauros the Tyrant
Japońska nazwa: VSケンタロス VS. Kentauros

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Red odnajduje Blue w celu odzyskania odznak.
 • Red przebiera się za Członka Zespołu Rocket Zespołu Rocket.
 • Zespół Rocket łapie Blue, która ukradła dyskietkę z danymi dotyczącymi legendarnego Mew.
Opis Rozdziału

W kasynie miasta Celadon. Zastępca dowódcy zespołu Rocket gniewnie rzuca zdjęcie przedstawiające Blue. Człowiek rozkazuje wszystkim odnalezienie dziewczyny. Wśród członków stoi przebrany Red.

a  Jakiś czas temu, Red uświadomił sobie, że jego odznaki zostały skradzione przez Blue. Chłopak rozkłada mapę, by móc znaleźć dziewczynę. Nagle, niedaleko chłopca przechodzą członkowie Zespołu Rocket. Trener słyszy, iż ludzie poszukują dziewczyny. Red uświadamia sobie, że chodzi o Blue, więc wpada na pomysł i zaciąga podstępem jednego z członków. Tam, chłopak uderza mężczyznę i zabiera mu ubrania.

Przed kasynem, lider zespołu dzieli go na trzy sektory. Sektor A ma zabezpieczyć punkt 16 na wschodzie. Natomiast Sektor B ma ruszyć do punktu 21, który znajduje się na zachodzie. Sektor C, w którym znajduje się Red, ma wyruszyć do laboratorium.
Wewnątrz kasyna ktoś wciska guzik, ukryty za plakatem. Przycisk uaktywnia tajemne drzwi, prowadzące do tajnego laboratorium. Wewnątrz, Red zauważa dziwnego stwora bez nogi i reki, który jest umieszczony w cylindrze z jakąś substancją.
Chłopiec słyszy rozmowę pomiędzy naukowcem i rakietowcem. Red dowiaduje się, że ten dziwny pokemon nazywa się Mewtwo. Został on zrodzony z komórki legendarnego pokemona – Mew.
Jednak, jedna komórka nie wystarczy do ukończenia całego klonu, wiec Zespół Rocket musi złapać różowego malucha. Łotr mówi, iż muszą najpierw pojmać dziewczynę, która ukradła im dyskietkę zawierającą wszelkie dane o Mew. Jedna z kamer rejestruje sylwetkę poszukiwanej dziewczyny. Dowódca zespołu rozkazuje wszystkim ruszyć do punktu 16.b

W punkcie 16, Blue jest otoczona przez członków zespołu Rocket. Jeden z mężczyzn żąda zwrotu dyskietki. Blue pokazuje cenny przedmiot i wyrzuca go w powietrze. Dyskietkę łapie Wartortle. Rzezimieszek waha się – jeśli zaatakuje poke-żółwia, może uszkodzić dyskietkę. Jednak postanawia zaryzykować i każe atakować Machampowi i Hitmonlee. Wartortle zwinnie unika wszystkich ataków. Dziewczyna mówi, że nie łatwo jest pokonać kogoś, kto zdobył dwie odznaki. Red jest zdenerwowany faktem, że dziewczyna ukradła nie tylko jego przedmioty, ale także jego słowa. Dowódca wypuszcza Taurosa, jednego z najpotężniejszych pokemonów ze strefy Safari. Poke-byk, za pomocą machania ogonem, rozkazuje pokemonom skuteczne zaatakowanie żółwia. Wartortle, pod wpływem uderzenia, wypuszcza z pyszczka dyskietkę. Tauros rusza do ataku, jednak dziewczyna wypuszcza kolejnego pokemona. Jest stwór przypominający różową maź nazwie Ditto.
Tauros jest gotów, by zepchnąć Blue z urwiska. Red rzuca się dziewczynie na ratunek, lecz Tauros i Ditto spadają. Byk zdołał się uratować i podciągnąwszy się, podbiega do swojego trenera. Główny rakietowiec zaczyna się śmiać, gdy nagle Tauros zaczyna biczować swoimi ogonami. Pokemony Zespołu Rocket zaczynają atakować swoich trenerów. Lider zespołu jest zaskoczony, po czym mówi do Reda by złapał Blue ale dziewczyna zdziera z chłopca, po czym wypuszcza Jiggly, który unosi się w powietrzu. Blue łapie Reda pod pachę a następnie chwyta się nogi Jiggly’ego. Oboje codlatują. Red zauważa, że Tauros zaczyna się rozpływać. Okazuje się, że to nie poke-byk tylko przetransformowany Ditto. Dziewczyna przywraca swojego pokemona do pokeballa i wyjaśnia, że Ditto może przekształcić się w każdego pokemona.
Z urwiska jeden z łotrów obserwuje wrogo na odlatujących trenerów i przysięga zemstę. Jednak, pociesza się faktem, iż odzyskał cenną dyskietkę…

Osoby i Pokemony
Osoby pojawiające się w rozdziale:

 • Red
 • Blue
 • Zespół Rocket (członkowie)
 • Blaine

 

Pokemony w rozdziale:

 • Wartortle (Blasty Blue)
 • Ditto (Ditty Blue)
 • Jigglypuff (Jiggly Blue)
 • Tauros (Członka Zespołu Rocket)
 • Rhydon (Członka Zespołu Rocket)
 • Hitmonlee (Członka Zespołu Rocket)
 • Graveler (Członka Zespołu Rocket)
 • Machamp (Członka Zespołu Rocket)
 • Mewtwo (niekompletny)
17. Kontra Jynx
17. Kontra Jynx

Angielska nazwa: The Jynx Jinx
Japońska nazwa: VSルージュラ VS. Rougela

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Red odzyskuje swoje odznaki.
Opis Rozdziału

a  Przed kasynem Celadon Red pokazuje Blue gdzie znajduje się kryjówka zespołu Rocket. Chłopak nie jest zbyt zadowolony z faktu, że od razu po ucieczce, pchają się w ręce wrogów ale zauważa, że oni nie będą ich ścigać, ponieważ mają upragnioną dyskietkę. Jednak, Blue pokazuje urządzenie, o którym wspomniał Red. Chłopak jest zaskoczony. Dziewczyna odpowiada, że podarowała im podróbkę. Blue wypuszcza Ditto, który transformuje się w Mew. Red od razu przypomina sobie, że spotkał go w lesie Pallet. Dziewczyna rozkazuje różowemu pokemonowi by zmylił trop zespołu Rocket.

W laboratorium, ktoś ze złością niszczy dyskietkę, uświadamiając sobie, że to podróbka. Na jednym z ekranów pojawia się Mew. Na widok różowego pokemona wszystkie jednostki ruszają na pościg.

Blue wyciąga ”Mewizjier”, do którego wkłada prawdziwą dyskietkę. Urządzenie pomoże jej wykryć fale, które są emitowane przez psychiczne pokemony. Red mówi, że w laboratorium widział dziwnego pokemona, do którego ukończenia potrzebny jest im Mew i pyta się dziewczyny do czego jej jest potrzebny różowy pokemon. Dziewczyna odpowiada prosto dla pieniędzy. Słowa te mocno szokują chłopca. Blue zmienia temat i pyta trenera ile jest na świecie pokemonów. Ten z przekonaniem odpowiada, że 150, jednak trenerka zaprzecza, twierdząc że Mew jest tym 151, nieuchwytnym pokemonem. Każdy trener marzy o jego schwytaniu, wiec postanawia go złapać i sprzedać za grube pieniądze.

Mewizjer wykrywa emitujące fale. Wokół trenerów pojawia się wielki huragan, a z niego wyłania się Mew. Red i Blue szybko wypuszczają Wartortle i Saura. Trener zauważa, że pnącza Ivysaura idealnie nadają się do łapania, ale nie może wykryć celu. Wartortle atakuje hydropompą. Odbita woda ukazuje lokalizację Mew. Ivusaurb natychmiast łapie małego pokemona. W tym samym momencie za trenerami, spada wielki głaz. Oboje odwracają się i widzą członków zespołu Rocket i Jynxa, który trzyma znokautowanego Ditto. Lodowy pokemon rzuca go na ziemię. Red postanawia zając się wrogami a dziewczynie każe zająć się Mew. Jynx atakuje śnieżną zamiecią śnieżnej a chłopak każe uciekać dziewczynie. Niestety, lodowy pokemon atakuje za pomocą psychiki, która wywołuje ogromny ból głowy. Pnącze Saura urywa się i Mew zostaje uwolniony. Jynx rzuca się na Mew, jednak Poli Reda blokuje atak. Niestety, poke żaba zostaje zamrożona. Mew odwraca się z gniewnym wzrokiem, po czym, atakując jaskrawym światłem, nokautuje przywcódcę zespołu rakietowców i Jynxa.

Mew patrzy przez chwile przyjaznym wzrokiem na Blue i Reda i odlatuje. Blue upada na kolana. Red chce ją pocieszyć, gdy nagle zauważa że dziewczyna śmieje się. Trenerka mówi, że zrobiła kilka fotek Mew, które sprzeda za wielkie pieniądze. Red uświadamia sobie, że kiedy męczył się z Jynx’em, ona robiła zdjęcia. Red zaczyna krzyczeć na dziewczynce, która jest już na swoim Jiggly i macha chłopcu na pożegnanie. Trener wkłada rękę do kieszeni i nagle znajduje liścik z niepodziękowaniami od Blue i dwie skradzione odznaki. Red zaczyna widzieć dziewczynę w zupełnie innym świetle….

Osoby i Pokemony

Kto wystąpił (ludzie):

 • Red
 • Blue
 • Zespół Rocket (członkowie)


Kto wystąpił (Pokémony):

 • Ivysaur (Saur Reda)
 • Poliwrath (Poli Reda)
 • Wartortle (Blasty Blue)
 • Ditto (Ditty Blue)
 • Jigglypuff (Jiggly Blue)
 • Jynx (Członka Zespołu Rocket)
 • Mew
18. Kontra Ninetales
18. Kontra Ninetales

Angielska nazwa: A Tale of Ninetales
Japońska nazwa: VSキュウコン VS. Kyukon

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Green wygrywa Porygona w kasynie.
 • Red i Green przez przypadek wymieniają się pokemonami.
 • Red łapie Digletta i Krabby’ego .
 • Machoke Greena ewoluuje w Machampa.
 • Red łapie Ninetalesa jednak Green odbiera ognistego pokemona trenerowi.
 • Red i Green odzyskują swoje pokemony.
Opis Rozdziału

a  W kasynie Celadon wszyscy patrzą z niedowierzaniem na Greena niosącego górę monet. Chłopak postanawia zamienić monety na pokemona. Kasjer wydaje chłopkowi pokeball, jednak ostrzega go że pokemony z ‘Game Roket’ są tak samo nieufne i trudno do wytrenowania jak dopiero co złapany pokemon.

Na obrzeżach miasta Celadon Red postanawia wynieść się z miasta. Nagle chłopiec słyszy znajomy głos. Przed Redem wyskakuje Porygon. Chłopiec zderza się z Greenem. Siła zderzenia jest tak duża, że trenerom powypadały pokeballe. Green natychmiast wycofuje Porygona, który jest wrogo nastawiony. Red jest zaskoczony tym że jego rywal złapał tak rzadkiego pokemona. Green przyznaje, że wygrał go w kasynie, po czym podnosi swoje pokeballe przypinając je do pasa. Red postanawia zapytać się o coś swojego rywala ale ten mówi że nie ma czasu, ponieważ ma coś do załatwienia.

Rozlega się krzyk. Red odwraca się i widzi dwie dziewczyny, które są ścigane przez Marowaka, Gravelera i Rhyhorna. Młody trener widzi że to jego szansa zostania bohaterem. Chłopiec wybiera Pika. Jednak, zamiast żółtej myszy z piłki wychodzi Charmeleon, co powoduje ogromne zdumienie ze strony chłopca. Red postanawia wypuścić całby swój zespół. Lecz, zamiast Poli, Sura i Laxa wychodzą Golduck, Pidgeot, Machoke i Scyther. Dziewczyny, widząc skład pokemonów, mylą Reda z Greenem. Dziewczyny czekają aż ‘Green’ pokona dzikie pokemony. Red nie ma wyboru i każe atakować Charmeleonowi z podmuchu ognia. Poke-jaszczur ignoruje jego rozkaz. Ryhorn rusza na przód i niemal rozdeptuje Reda.

Red skompromitował się przed dziewczynami, obnażając całkowitą niewiedzę na temat pokemonów. Chłopiec nie wie jak trenować cudze stworki. Postanawia się z nimi zaprzyjaźnić. Red podaje rękę Charmeleonowi, ale Poke jaszczur omal jej nie odgryza. Pokemony Greena zaczynają trening. Chłopiec jest zaskoczony, widząc że nie muszą być pod nadzorem swojego trenera by utrzymać się w dobrej formie. Chłopiec wpada na pomysł i zatrzymuje trening pokemonów. Wskakuje do wody i namawia swoje nowe stworki do wspólnej zabawy.

W tym czasie, podczas gdy pokemony Reda intensywnie trenują, Green sprawdza ich dane na pokedexie. Green zauważa, że ich pokedexy także zostały przypadkowo zamienione, więc prościej będzie mu zapoznać się z nowymi stworkami.

Trzy dni później pokemony Greena wiąż nie mają zaufania do Reda. W ciągu tych kilku dni stoczył jedynie dwie walki z Diglett’em i Krabby’m.

Chłopiec zauważa światło, które pojawiło się za wzgórzem. Red uświadamia sobie, że to światło zostało spowodowane przez ogień Ninectalesa, który z kimś walczy. Trener obserwuje starcie i zauważa Pikachu z Greenem. Chłopiec każe atakować Pika z trucizny. Trener mówi do stworka, że elektryczne pokemony nie muszą jedynie atakować elektrycznymi atakami. Pika uderza elektroszokiem. Ninetales ucieka. Poke-wilk rusza prosto na Reda. Pokemon atakuje z ognistego podmuchu a chłopiec dla obrony wybiera Machoke. Green wykrzykuje, że chce zabrać Redowi pokemona. Machoke upada na Ninetalesa, który wciąż zieje ogniem. Nagle, poke mięśniak ewoluuje w Machampa. Wojownik nokautuje Ninetalesa. Obaj chłopcy rzucają w stronę pokemonów puste pokeballe. Poke-piłka Reda łapie wilka do środka. Jednak, pokeball podnosi Green, mówiąc że to jego pokemon pokonał przeciwnika. Red przez chwilę sprzecza się z rywalem.

Jakiś czas później Green jest wściekły widząc, że Red nie zrobił nic pożytecznego dla jego pokemonów. Jednak pociesza się widząc, że przez wymianę jego Machoke ewoluował. Patrzy na swoje pokemony i jest zaskoczony przyjaznymi stosunkami jego podopiecznych.

Tymczasem Red wsiada na rower i ucieka przed wrogo nastawionym Pika, Poli i Saurem…

Osoby i Pokemony

Kto wystąpił (ludzie):

 • Red
 • Green
 • Ludzie w kasynie
 • Dwie fanki Greena


Kto wystapił (Pokémony):

 • Pikachu (Pika Reda)
 • Poliwrath (Poli Reda)
 • Ivysaur (Saur Reda)
 • Diglett (Reda)
 • Krabby (Reda)
 • Porygon (Greena)
 • Charmeleon (Greena)
 • Golduck (Greena)
 • Machoke (Greena)
 • Machamp (Greena)
 • Scyther (Greena)
 • Pidgeot (Greena)
 • Ninetales (Greena)
 • Rhydon
 • Graveler
 • Marowak
19.Kontra Eevee
19. Kontra Eevee

Angielska nazwa: Blame it on Eevee
Japońska nazwa: VSイーブイ VS. Eievui

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Red poznaje Erike.
 • Red znajduje Eevee, który posiada wyjątkowe umiejętności ewolucyjne.
Opis Rozdziału
a  Red jedzcie na rowerze wzdłuż trasy rowerowej. Nagle przed chłopcem wyskakuje Tangela. Red gwałtownie hamuje i wywraca się. Wściekły trener ściga roślinnego pokemona, który podbiega do przechodzącej grupki ludzi. Ludzie odpychają chłopca, który chce dostać się do Tangeli. Mówią, że nikt nie ma prawa zakłócać spokoju panienki Eriki. Red jednak nadal domaga się przeprosin. Z ‘boksu’ wychyla się młoda i piękna dziewczyna. Nieznajoma mówi, że to nie wina chłopca i żąda aby ludzie przeprosili chłopca. Wszyscy padają na kolana. Jedna z kobiet zmusza Reda, by ten także ukląkł, w ten sposób ukazując, że przyjmuje przeprosiny od córki najbogatszej rodziny w kraju i liderki sali w Celadon.
Red, słysząc słowo ‘liderka’ postanawia wyzwać dziewczynę do walki. Chłopiec mówi, że stoczył już walkę z Brockiem i Misty a teraz chce walczyć o kolejną odznakę. Ludzie natychmiast rzucają się na chłopca, oskarżając go o bezczelność. Erika jednak przyjmuje wyzwanie, lecz pod jednym warunkiem – jeżeli Red złapie pokemona o nazwie Eevee. Wtedy będzie mógł stoczyć z nią walkę.

Na drodze numer 17 w centrum pokemon Red nie może znaleźć żadnych informacji na temat Eevee. Nagle, na ekranie laptopa pojawia się Bill…

Red dziękuje mechanikowi za szybkie przybycie. Bill pokazuje na monitorze wygląd Eeveemały stworek o wielkich uszach i brązowej sierści. Jednak, Eevee jest niezwykle rzadkim pokemonem. Bill postanawia zapytać znajomych przez internet, czy wiedzą coś na jego temat. Po pewnym czasie okazuje się, że nie uzyskał żadnej informacji.

Strzelnica w Celadon City, Erika strzela z łuku do celu. Pewna kobieta podchodzi i mówi, że błędem było powierzenie misji nieznajomemu chłopcu. Nagle, Erika każe atakować Vileplume’owi w siebie tańcem płatków. Odskakuje na bok, a płatki ranią Drowzee’go, który ją śledził.b

Bill wspomina, że znalazł w sieci człowieka, który widział Eevee ziejącego ogniem, dlatego wnioskuje, że pokemon jest typem ognistym. Chłopak pokazuje swój skaner, który pozwoli mu odnaleźć pokemona typu ognistego. Na ekranie jednak widać, że w pobliżu znajduje się jedynie elektryczny typ pokemona. Ze wzgórza obserwuje ich Jolteon.

Przed Redem nagle pojawia się Eevee. Chłopiec natychmiast wybiera Krabby’egoidealnego pokemona na ogniste typy. Nagle, Eevee przekształca się w Jolteona, który nokautuje Krabby’ego prądem. Jolteon zmienia się z powrotem w Eevee. Red zauważa że na elektryczne pokemony najlepsze są ziemne, wiec wybiera Digletta. Poke-kret atakuje z kopania a Eevee, z kolei, przekształca się w Varporeona, który atakuje wodną bronią. Diglett zostaje znokautowany. Red wybiera Ivysaura, na którego nie działa woda. cNiestety, Vaporeon przekształca się w Flareona, który nokautuje przeciwnika ognistym podmuchem. Bill dostrzega, że Eevee jest jednocześnie wodnym, elektrycznym i ognistym pokemonem, a przez cały czas rusza dookoła swoimi uszami, jakby chciał coś wykryć.

Najwyraźniej uszy Eeveego wykrywają typ przeciwnika, co pozwala mu na szybkie zwycięstwo. Red każe atakować Ivysaurowi z ostrego liścia. Liście owijają się wokół uszu Eevee. Saur atakuje słonecznym promieniem. Eevee zostaje znokautowany i traci przytomność. Red podbiega do małego stworka i zauważa, że wewnątrz ucha ma zainstalowany czip. Z wściekłością, bierze Eevee pod pachę i rusza w stronę sali gimnastycznej, by powiedzieć Pannie Erice co o niej myśli…

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Red
 • Erika
 • Bill

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Ivysaur (Saur Reda)
 • Eevee
 • Jolteon (Jedna z form Eevee)
 • Vaporeon (Jedna z form Eevee)
 • Flareon (Jedna z form Eevee)
 • Krabby (Reda)
 • Diglett (Reda)
 • Vileplume (Eriki)
 • Tangela
 • Drowzee (Sabriny)
20. Kontra Vileplume
20. Kontra Vileplume

Angielska nazwa: Meanwhile…Vileplume!
Japońska nazwa: VSラフレシア VS. Ruffresia

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Red łapie Eevee.
 • Red pokonuje Erike.
 • Red wygrywa odznakę tęczy.
Opis Rozdziału
a  Red, z wściekłością wbiega do sali gimnastycznej Celadon ale nikogo nie zastaje. Bill mówi do przyjaciela, by schował Eevee do pokeballa. Wtedy można zregenerować w specjalnej maszynie. Chłopiec podąża za radą mechanika. Bill zauważa książkę z napisem ‘Rekonstrukcja Eevee’. Mechanik czyta, że Eevee to niezwykle rzadki pokemon, który potrafi ewoluować w jedną z trzech form Eevee. Kiedy Eevee ewoluuje nie może już wrócić do poprzedniej formy. Bill doczytuje, że. jeżeli ‘zrekonstruuje’ się pokemona tego typu, może on przekształcać się między formami.

Do sali wchodzi Erika, która oklaskuje Reda za to, że złapał Eevee i wreszcie akceptuje wyzwanie. Reda chwilowo nie interesuje odznakażąda wyjaśnień od kobiety. Erika ignoruje słowa chłopca i wypuszcza Bellsprouta, Tangele oraz Vileplume. Red także wypuszcza Poli, Saura i Pika.
Tangela atakuje z ostrym liściem, Saur kontratakuje tym samym. Pnącza Tangeli są silniejsze i powalają bluszczowego bpokemona. Red wycofuje Saura i wybiera Poli. Erika zaś wybiera Bellsprouta. Poli atakuje policzkowaniem a Bellsprout kontratakuje lustrzanym odbiciem, odpierając atak Poliego. Wodna żaba zostaje znokautowana. Red wybiera ostatniego pokaPika. Erika natomiast wybiera Vileplume. Roślinny pokemon atakuje tańcem płatków. Jednak, Pika zwinnie go unika. Erika nie daje za wygraną i rozkazuje Vileplume, by zaatakował połączonym atakiem tańca płatków i tańca mieczów. Atak uderza w Pika, który upada na ziemie. Erika oświadcza, iż mecz jest zakończony.
Kobieta postanawia zabić Eevee, a by tego dokonać, trzeba jedynie wyłączyć maszynę regeneracyjną. Red wyraża swój sprzeciw i woła na pomoc Pika. Mały szczur leży nieprzytomny na ziemi. Nagle, z jego ciała wychodzi drugi, przeźroczysty Pika. Mały klon rusza do ataku ale Vileplume niszczy go tańcem miecza. Erika zauważa, że ten atak to substytutoryginalny pokemon oddaje cząstkę życia swojemu klonowi. Dziewczyna zauważa, że chłopiec wykorzystał wszystkie deski ratunku. Red zaprzecza. Kobieta odwraca się i widzi Pika, który gotów jest obronić Eevee. Ku zdziwieniu chłopców, dziewczyna podchodzi do Pika i głaszcze go po główce. Erika zauważa, że bronienie słabszego resztkami siły jest bardzo szlachetne. Kobieta bierze szczurka na ręce a maszynę ustawia na pełne leczenie. Erika przeprasza za to, że w ten sposób chciała sprawdzić Reda. Dziewczyna tłumaczy, że Eevee padł ofiarą złych eksperymentów tajnej organizacji. Red wyjaśnia, że ta organizacja to Zespół Rocket. Kobieta podchodzi do chłopca i przypina mu odznakę tęczy. Dziewczyna tłumaczy, że potrzebują takich trenerów dco pokonania złego zespołu. Kobieta przedstawia chłopcu ludzi z ”ligi sprawiedliwości” oraz obywateli Celadon.

Kilka dni później Bill nie jest zadowolony z faktu, iż Red zabiera ze sobą Eevee. Chłopiec jednak nie słucha go i odchodzi ze swoim nowym towarzyszem.
Nieopodal, w powietrzu tajemnicza kobieta z zespołu Rocket siedzi na lewitującej Kadabrze i obserwuje swój główny cel- Eevee…

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Red
 • Bill
 • Erika
 • Sabrina

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Pikachu (Pika Reda)
 • Poliwrath (Poli Reda)
 • Ivysaur (Saur Reda)
 • Eevee (Vee Reda)
 • Tangela (Eriki)
 • Bellsprout (Eriki)
 • Vileplume (Eriki)
 • Kadabra (Sabriny)
21. Kontra Nidoking
21. Kontra Nidoking

Angielska nazwa: Long Live the Nidoking!
Japońska nazwa: VSニドキング VS. Nidoking

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Red łapie Nidoqueen w strefie Safari.
 • Red swoją lekkomyślnością rozwściecza dwa Nidokingi.
 • Red zostaje rozdzielony z Mecha-Pidgeyem.
Opis Rozdziału
W mieście Fuchsia Red wchodzi na teren strefy Safari. Chłopiec oddaje wszystkie swoje pokemony i schodzi po a  schodach, po czym wchodzi na tratwę na której znajdują się dwa mecha-Pidgey’esystem obronny strefy Safari. Red widzi wiele rzadkich pokemonów, takich jak Dragonair, Exeggcute czy Parasect. Tratwa nagle zatrzymuje się.
Zdziwiony Red pyta Mecha Pidgey’a o to co się stało. Maszyna odpowiada, że przed nimi właśnie toczy się walka dwóch Nidokingów z Nidoqueen. Red jest zaskoczony rozmiarami myszowatych pokemonów.

Tymczasem, w systemie ochronnym jeden z pracowników przechwala się przewodniczącemu, że system ochronny strefy Safari jest niezawodny, a Mecha Pidgeye ochronią gości przed każdym niebezpieczeństwem.

Red wyciąga przemycony pokeball i pod nieobecność Pidgey’a, rzuca poke piłkę. Niestety pokeball nie trafia w żadnego z Nidokingów, ale w Nidoqueen. Rozwścieczone pokemony atakują Reda. Tratwa na której stoi chłopiec pod wpływem uderzenia, rozpada się, a Red wpada do wody, po czym traci przytomność.

Po jakimś czasie Red budzi się na brzegu. Przy chłopcu znajduje się tylko jeden Mecha-Pidgey. Maszyna oskarża chłopca o oszustwo i bdodaje, że dalszą drogę muszą przebyć pieszo. Red proponuje pozostanie na miejscu, jednak Pidgey przypomina chłopcu o dwóch Nidokingach, które zamierzają go zabić. Mecha Pidgey podsuwa Redowi safari ball i mówi, że to jest jedyny ratunek chłopca.

Zza krzaków wybiega jeden z Nidokingów. Chłopiec rzuca w niego safariballem. ale cel odbija piłkę. Pidgey wykrzykuje, że pokemona najpierw trzeba osłabić by go złapać i ostrzega przed pazurami Nidokinga, ponieważ zawierają zabójczy kwas. Red postanawia uciec. Chcąc utorować sobie drogę zatrzymuje się i podnosi kamień, którym rzuca w Nidokinga, ale to tylko bardziej rozwścieczyło dzikiego pokemona.

W pokoju kontrolnym pracownicy wciąż nie mogą się skontaktować z zaginionym trenerem. Jeden z pracowników pociesza pozostałych zapewniając, że wszystko będzie dobrze. Nagle ktoś donosi o znalezieniu zniszczonego Mecha Pidgey’a numer 2, co może oznaczać, że pierwszy z nich jest wciąż z chłopcem.c

W strefie Safari Red cały czas ucieka przed Nidokingiem. Pokemon atakuje kwasem i trafia chłopca w nogę. Red upada, a Nidoking rzuca się na niego z pazurami. Ostatnia szansa ratunku, Mecha-Pidgey, rusza na ratunek chłopcu. Red postanawia odciągnąć Nidokinga od robota i ucieka w krzaki, omal nie wpadając w przepaść która znajduje się za nim. Red nie ma wyboru i rzuca w Nidokinga deską, która wbija się w oko.

Wieczorem, Red idzie z obolałym kolanem, trzymając Mecha Pidgey’a. Chłopiec patrzy na robota z czułością i pyta, czy nic go nie boli. Robot zauważa że to absurd, ponieważ maszyny nie mogą czuć bólu. Pogania Reda, ponieważ znajdują się w bardzo niebezpiecznej strefie. Nagle, wokół nogi chłopca owija się brązowe pnącze. Lina należy do Victreebela, który unosi Reda w powietrze i wkłada go do swojej paszczy…

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Red

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Parasect
 • Exeggcute
 • Dragonair
 • Nidoking (dwa)
 • Nidoqueen (Reda)
 • Pikachu (Pika Reda)
 • Ivysaur (Saur Reda)
 • Victreebel
22. Victreebel
22. Kontra Victreebel

Angielska nazwa: A Hollow Victreebel
Japońska nazwa: VSウツボット VS. Utsubot

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Red łapie wiele Nidokingów, Weepinbelli, Victreebeli, Bellsproutów, Parasectów i Exeggcute (w strefie Safari).
 • Red zostaje odnaleziony przez pracowników strefy Safari.
Opis Rozdziału
a  W nocy w strefie Safari wszyscy szukają zaginionego Reda. Przewodniczący obawia się, że poszukiwacze się jedynie modlić o jego bezpieczeństwo. Pika słyszy te słowa i zaczyna rozpaczliwe krzyczeć z nadzieją że trener usłyszy jego głos.

W międzyczasie Red walczy o to, by nie zostać strawiony przez soki żołądkowe Victreebela. Roślinny pokemon bierze go za pomocą pnącza i odchodzi. Victreebel dochodzi do miejsca strefy, w której znajduje się mnóstwo Weepinbelli i Bellsproutów. Chłopiec zostaje zawieszony na drzewie na którym wisi wiele innych zwierząt, dla odmiany martwych. Na to samo miejsce przybywa Mecha-Pidgey, który spokojnie wyjaśnia, że rozpoczyna się rytuał ewolucyjny w którym Red oraz reszta zwierząt są pożywieniem potrzebnym do przemiany. Robot ocenia swój ekwipunek, który stanowi kilka safariballi, poke-flet, poke-zabawka, sprej i woda sodowa.

W tym samym czasie jeden z Victreebeli unosi martwego szczura oraz kamienny liść, a następnie wysysa wnętrzności z martwego zwierzęcia. Mecha-pidgey unosi się w powietrze, mając w dziobie poke flet. Pokemon-maszyna zaczyna grać, po czym wszystkie roślinne pokemony zostają rozbudzone. Zdezorientowane pokemony rozgadają się, a Red wyrzuca poke-zabawkę, która służy do odwracania uwagi pokemonów. Pnącza oplatające Reda rozluźniają się i tben ma okazję do ucieczki. Pidgeybot wyjaśnia, że poke-flet zdolny jest obudzić każdego pokemona i obawia się, że obudził także stwory z pobliskiej okolicy. Nagle przed chłopcem, wychodzą dwa znajome Nidokingi. Jeden z nich nie ma już oka.

Jednooki pokemon zastosował mega uderzenie, ale chybił i trafia w Victreebela. Chłopak łapie pnącze krwiożerczego pokemona co powoduje, że Nidoking nie może go trafić i przy okazji taranuje wszystkie Weepinbelle.
Red rzuca safariballem. Pidgeybot twierdzi, że chłopiec jest głupcem jeżeli ma zamiar złapać Nidokinga który jest pełen sił. Po chwili okazuj się, że Red trafia w osłabionego Victreebela, a nie w Nidokinga. Wściekły pokemon jest coraz bliżej, ale Red wypuszcza Victreebela, który blokuje go dzikim pnączem. Red prosi Mecha Pidgey’a o informację odnośnie ataków roślinny pokemon. Robot skanuje go i odpowiada, że Victreebel zna atak trującym proszkiem, związaniem, usypiająccym proszkiem i atak zarodnikiem. Red każe atakować Bellowi trującym proszkiem. Nidoking zostaje otruty, Red rzuca safariball który łapie jednookiego Nidokinga.
Za chłopcem pojawia się mnóstwo rozwścieczonych Nidokingów, Victreebeli, Weepinbellów oraz Bellsproutów…

Następnego ranka jeden z pracowników znajduje czapkę Reda i zauważa, że to terytorium Victreebeli. Ma bardzo złe przeczucia. W tym samym momencie zza krzaków wyłania się mnóstwo pokemonów strefy safari, więc ludzie są przerażeni. Widzą jednak Reda który siedzi na jednym z Nidokingów. Nikt nie może uwierzyć, że cała horda pokemonów należy do chłopca…

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Red
 • Właściciel strefy Safari.

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Pikachu (Pika Reda)
 • Ivysaur (Saur Reda)
 • Poliwrath (Poli Reda)
 • Victreebel (Reda; wiele)
 • Bellsprout (Reda; wiele)
 • Weepinbell (Reda; wiele)
 • Nidoking (Reda; wiele)
 • Parasect (Reda; wiele)
 • Exeggcute (Reda; wiele)
23. Kontra Magmar
23. Kontra Magmar

Angielska nazwa: Make Way for Magmar!
Japońska nazwa: VSブーバー VS. Boober

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Red poznaje Giovaniego.
 • Red dostaje skamienielinę od Giovanniego.
Opis Rozdziału
a  W mieście Viridian przed salą gimnastyczną stoją dwaj młodzi trenerzy. Wskazują na popiersie zaginionego lidera sali – Giovanniego.

W tym samym czasie Red wychodzi z tunelu wykopanym przez Digletty by w końcu ujrzeć światło słoneczne. Tuż za nim wychodzi mężczyzna przewodniczący chłopcu w drodze przez tunel. Wyciąga kilka kamieni wierząc, że te głazy są prawdziwymi skamielinami pokemonów. Jednak żeby się tego dowiedzieć musi pójść do muzeum znajdującym się w Pewter.

W trakcie podróży Red ciągle przygląda się starszemu towarzyszowi. W końcu ośmiela się spytać czy gdzieś już się wcześniej spotkali. Nieznajomy nie przypomina sobie czy spotkał wcześniej chłopca i zapewnia, że jest jedynie skromnym badaczem pokemonów.
Powietrze szybko robi się duszne. Badacz pokemonów zauważa, że to nie wybryk pogody ale ogień spowodowany przez Magmary. Redowi na horyzoncie ukazuje się płonące muzeum! Chłopiec widzi dwa Magmary które spowodowały pbożar. Trener odsuwa badacza który ma nadzieje, że wreszcie zobaczy prawdziwą siłę chłopca. Red wypuszcza Laxa, który wydaje mu się dobrą zaporą na ogień. Jednak pomysł nie okazał się trafiony. Po chwili zastanowienia Red wycofuje wielkiego pokemona i wybiera Sandshrew, którego umiejętności są jeszcze na niskim poziomie. Nieznajomy jest zaskoczony wyborem chłopca. Sandshrew wyrzuca piasek w stronę ognia który ustaje, a piasek przy okazji trafia Magmary. Red każe atakować poke-pancernikowi burzą piaskową. Mały pokemon zaczyna biegać dokoła Magmarów, tworząc ogromną burze piaskową która unieruchamia Magmary. Badacz chce pomóc, ale Red wycofuje swojego pokemona. Red tłumaczy, że pokemony zostały unieruchomione, a nie wypada atakować bezbronnych przeciwników.
Muzeum zostało spalone, więc naukowiec nie ma okazji zobaczyć czy znalezione kamienie to prawdziwe skamienieliny. Nieznajomy nie martwi się tym i daje Redowi jedną ze skamielin w ramach podziękowania. Chłopiec żegna się i odchodzi w swoją stronę.

cNieznana postać stoi tyłem do zasypanych Magmarów i mówi, że Red jest zbyt miękki bo ich nie pokonał. Nagle ogniste pokemony wydostają się z piachu i biegną prosto na niego. Nie spodziewając się niczego zostają zamrożone przez Cloystera, który pojawił się znikąd. Trener Cloystera każe mu wykończyć zamrożone pokemony. Lodowy pokemon wyrzuca w powietrze bryłę lodu, która później kruszy się na kilkanaście części. Właściciel Cloystera słyszał niegdyś o trenerze który pokonał jego dwóch podwykonawców: Porucznika Surge i Kogę, ale teraz widzi że nie ma się czego bać.
Zaczyna wiać mocniejszy wiatr, który pod marynarką ukazuje literę “R”…

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Red
 • Giovanni
 • Porucznik Surge
 • Koga

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Magmar (dwa)
 • Snorlax (Lax Reda)
 • Sandshrew (Reda)
 • Cloyster (Giovanniego)
24.Kontra Dragonite
24. Kontra Dragonite

Angielska nazwa: What a Dragonite
Japońska nazwa: VSカイリュー VS. Kairyu

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Red usiłuje bezskutecznie zdobyć HM3.
 • Red zostaje zaatakowany przez Dragonite’a.
 • Red zostaje uratowany przez Misty.
Opis Rozdziału
a  Na wodnej trasie numer 19 Red nurkuje z Krabby’m i Poli’m w poszukiwaniu pewnego urządzenia. Chłopiec dowiedział się od profesora Oaka, że istnieją urządzenia o nazwie Hidden Machine (HM). Red dotychczas zdobył trzy z nich. HM1 (cięcie), który posiada Ivysaur; HM4 (siła), którą zna Snorlax oraz HM5 (błysk), który zaaplikował Pikachu. Brakuje mu jeszcze dwóchHM2 (lot), który pomoże mu w poruszaniu się w przestworzach i HM3 (pływanie), który ułatwi mu surfowanie po morzu. Red chce nauczyć pokemona pływania, żeby dostać się na jedną z wysp i płonie z zazdrości, bo Green już dawno to zrobił.

Chłopiec dostrzega pokeball leżący na skale. Jest uradowany, bo to brakujący HM3. Niespodziewanie dla Reda wszystkie Tebntacoole i Magicarpie będące w pobliżu uciekają w popłochu. Za zdziwionym chłopcem pojawia się ogromny Dragonite. Smoczy pokemon macha ogonem i wrzuca Reda z wody.

Chłopiec wygramolił się na jedną ze skał i zastanawia się jak odciągnąć Dragonite od wody i dostać się do HM. Wpada na pewien pomysł i wybiera Pika oraz Saura. Szczur zostaje przywiązany do pnączy roślinnego pokemona, po czym zostaje spuszczony do wody. Zadaniem Pikachu jest porażenie Dragonite’a wodą. cTen atakuje smoka, co tylko go rozdrażniło. Ivysaur szybko wyciąga Pikachu, tuż za nim wylatuje Dragonite. Do akcji wkracza wypuszczony pospiesznie Snorlax atakuje w Dragonite całym ciałem. Nagle jedna ze skał pod ciężkimi stworami kruszy się. Red instynktownie nurkuje w stronę HM3, by uratować je przed zgnieceniem przez skałę . Niestety wściekły Dragonite atakuje hiper promieniem który cudem omija Reda, ale niszczy doszczętnie HM3…
Na chłopca spada jedna ze skał i przygniata trenera. Red z braku tlenu zaczyna tracić przytomność.

Półprzytomny chłopiec dostrzega kątem oka Gyaradosa, który atakuje Dragonite owijając się wokół niego. Obok widzi też syrenę która przepływa obok poke-smoków i odsuwa skałę uwalniając go. Red odzyskuje świadomość płynąc na Starmie. Walczące smoki uderzają w siebie hiper promieniami. Gyarados jest silniejszy, pokonany Dragonite wpada do wody, za to wyłania się z niej coś innego…

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Red
 • Misty
 • Profesor Oak

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Krabby (Reda)
 • Poliwrath ( Poli Reda)
 • Ivysaur (Saur Reda)
 • Pikachu (Pika Reda)
 • Snorlax (Lax Reda)
 • Gyarados (Misty )
 • Starmie (Misty )
 • Magikarp
 • Tentacool
 • Dragonite
 • Staryu (Misty; wspomnienia)
 • Bulbasaur (Saur Reda; wspomnienia)
 • Golduck (Greena)
25. Kontra Articuno
25. Kontra Articuno

Angielska nazwa: You know… Articuno!
Japońska nazwa: VSフリーザー VS. Freezer

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Misty daje Redowi Gyaradosa, w zamian bierze Krabbyego.
 • Red dociera do wyspy Seafoam i poznaje Articuno.
 • Red próbuje powstrzymać Zespół Rocket przed złapaniem Articuno.
 • Drużyna Reda zaczyna akceptować Gyardosa.

Opis Rozdziału

a  Z wody wyskakuje Misty, która trzyma w ręku zniszczone HM3. Według niej głupią rzeczą było szukanie tego przedmiotu w takim miejscu.

Nad wyspą morskiej piany legendarny lodowy ptakArticunoszybuje w przestworzach. Przy lądowaniu, zamarza wszystko wokół niego. Okazuje się, że pokemon na wyspie nie jest sam, bo znajdują się tam też członkowie Team Rocket.

W międzyczasie Red próbuje nauczyć się kierowania Gyaradosem, podczas gdy Misty płynie na swoim Starmie. Chłopak ma trudności nad kontrolą smoka i niedługo obaj nurkują głowami w piasku.

Misty oddaje Redowi pokeball Gyaradosa i mówi, iż będzie mu potrzebny pokemon do surfowania. Red waha się, ale dziewczyna zapewnia, że pokemon jest w pełni zrehabilitowany. Dodaje, że wyspa na której się znajdują jest domem legendarnego articuno

Przed pożegnaniem dziewczyna odbiera chłopcu Krabby’ego w zamian za Gyaradosa i odpływa na swoim Starmie.

Red podąża w głąb wyspy, a robi się coraz zimniej. Sądzi, że w pobliżu musi znajdować się legendarny ptak, więc wypuszcza swoje pokemonyw tym Eevee o ksywce Vee. Red przykazuje stworkom, żeby miały się na baczności, jeżeli chcą pokonać i złapać Articuno. Postanawia, że przedstawi nowego członka zespołuGyara. Chłopak wypuszcza smoka, ale wszystkie pokemony z zespołu są przerażone.

Za plecami chłopca pojawia się Muk. Błotny pokemon rzuca się na Reda, ale Pika rusza trenerowi na ratunek. Gyara jest szybszy i Muk spada na smoka. Red każe swoim pokemonom, by pomogły swojemu nowemu towarzyszowi. Wystraszone stworki odmawiają. Nagle tuż przed nosem chłopca przelatuje shuriken. Red patrzy w górę i widzi członków zespołu Rocket. Jeden z nich przekonuje, że Articuno należy do nich. Red rozgląda się uważnie by zobaczyć legendarnego ptaka. Znajduje go wzrokiem po krótkiej chwili, zamrożonego w bryle lodu. Złoczyńca bwyjaśnia, że Articuno nie lubi konfrontacji, wiec gdy wyczuje zagorzenie, zamraża się. Muk rzuca się na lodowy blok ale Red każe atakować Gyaradosowi. Spojrzenie smoka staje się identyczne, jak podczas ich pierwszego spotkania. Red dostrzega, że członkowie zespołu Rocket obudzili w nim złe wspomnienia. Muk rzuca się na poke-smoka. Obaj lądują na bryle lodu w której zawarty jest Articuno. Poke-ptak wykorzystuje okazję, wydostaje się i odlatuje. Zespół Rocket rusza w pościg. Pokemony Reda ruszają za wrogami, lecz zatrzymuje je ich trener. Chłopiec prosi raz jeszcze, by pozostali pomogli Gyaradosowi. Niestety, pokemony Reda się boją. Jedynie Eevee chętnie pomaga, bo przeżył to samo co Gyarados, więc rozumie jego ból. Za śladami malucha nieśmiało idą inne pokemony. Pika atakuje elektroszokiem, podczas gdy Lax używa mega uderzenia.

Articuno wraca, a zac nim zespół Rocket. Lodowy ptak obsypuje ich lodowymi bryłami. Pokemony Reda próbują odciągnąć Muka od Gyaradosa, ale ten skutecznie je blokuje. Muk rzuca się na chłopca i Gyara. Articuno w obronie Reda atakuje zamiecią i zamraża trującego pokemona. Gyarados otrząsnął się, a w tym czasie Articuno odleciał. Niestety zespół Rocket nie dał za wygraną.

Red jest smutny wiedząc, że pozwolił uciec Articuno. Cieszy go jednak, że relacje w jego zespole poprawiły się się. Wszystkie pokemony witają gorąco nowego członka zespołu- Gyara…

Osoby i Pokemony

Kto wystąpił (ludzie):

 • Red
 • Misty
 • Zespół Rocket (członkowie)

 

Kto wystąpił (Pokémony):

 • Poliwrath ( Poli Reda)
 • Ivysaur (Saur Reda)
 • Pikachu (Pika Reda)
 • Snorlax (Lax Reda)
 • Eevee (Vee Reda)
 • Krabby (Reda>Misty)
 • Gyarados (Gyara; Misty>Reda)
 • Starmie (Misty)
 • Muk (Członka)
 • Articuno
26. Kontra Moltres
26. Kontra Moltres
Angielska nazwa: Holy Moltres
Japońska nazwa: VSファイヤー VS. Fire

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Blaine pożycza Redowi Rapidasha.
 • Red dociera do laboratorium Blainea.
 • Red przemienia skamienielinę w Aerodactyla.
Opis Rozdziału
a  Na wyspie Cinnabar członkowie zespołu Rocket plądrują dom. Jeden z członków niszczy jakieś papiery i przeklina człowieka imieniem Blaine, którego nazywa zdrajcą.

Tymczasem Red dopływa do Cinnabar. Zauważa miejsce z którego wydobywają się płomienie, wiec postanawia wyruszyć na miejsce pożaru. Red wisząc na urwisku widzi Gengara i Magnemite, które walczą z Arcanine i Rapidash’em. Chłopiec zastanawia się, gdzie jest właściciel ognistych pokemonów. W tej chwili zadumy jedna z kul ognia omal nie trafia chłopca. Red w końcu został zauważony przez członków zespołu Rocket. Jeden z nich podchodzi do urwiska i mówi, że każdy niepożądany świadek skończy martwy. Gengar szykuje się do ataku, ale powstrzymuje go stary człowiek w okularach. Przywódca grozi starcowi, że jeśli tylko się ruszychłopiec zginie. Gengar atakuje w człowieka nocnym cieniem. Zza Reda natychmiast wyłania się Gyarados, który kontruje hydro pompą. Red podciąga się i zachęca Blaine’a do ucieczki. Blaine wsiada na Rapidasha i zabiera ze sobą Reda.

Starzec dziękuje za uratowanie życia, po czym przedstawia się. Red pyta o powód pościgu. Blaine odpowiada, że kiedyś był złym naukowcem, pracującym dla tej organizacji. Chłopiec jest zszokowany. W tym momencie kolejna kula ognia zaskakuje wszystkich prócz Poli, który paruje ją wodną bronią. Przed dwójką ludzi i ich pokemonami pojawia się wielki ognisty ptak. To legendarny ptak ognistyMoltres.

Na urwisku tajemnicza osoba śmieje się będąc pewnym, że Blaine nie ma szans z Moltresem, który został złapany na wyżynie Indygo.

Rapidash atakuje Moltresa ognistym wirem, ale atak nie zadaje żadnych obrażeń. Gyarados atakuje hydro pompą, ale Moltres jest zbyt szybiki, by trafił w niego ten mało precyzyjny atak. Poke-ptak używa ognistego podmuchu, uderzając w chłopca i starca. Blaine pyta, czy Red posiada latającego pokemona. Niestety, odpowiedź jest odmowna.

Red przewraca się i wypada mu skamienielina. Starzec zauważa, że z tej skamienieliny może odrodzić się nowy pokemon. Naukowiec szybko usadza chłopca na Rapidasha i pożycza od niego Gyaradosa. Zapewnia, że poke-pegaz zaprowadzi go do tajnego laboratorium, a Gyaradosa zabiera tylko w celu obrony przed Moltresem.c

Red dociera do jaskini. Rapidash naciska guzik ukryty w ścianie, który otwiera drzwi.
W środku jest mnóstwo maszyn. Ognisty pegaz zrzuca chłopca z grzbietu. Red zastanawia jaki jest cel jego przybycia i oskarża Blaine’a o zastawienie na niego pułapki. Rapidash słysząc, że Red mówi źle o jego panu, częstuje go kopniakiem. Uderzenie przekonuje chłopca, że jego podejrzenia mogą być błędne, lecz nadal nie wie co ma robić. Rapidash podaje trenerowi książkę z napisem ‘PRZYWRACANIE DO ŻYCIA SKAMIELIN POKEMONÓW’. Red czyta parę zdań i odkrywa, że maszyna która znajduje się przed nim, może ożywić pokemona sprzed tysięcy lat. Chłopak wkłada skamielinę do środka. Bursztyn zaczyna się kruszyć, a embrion w nim uwieziony zaczyna rosnąć. Po chwili z maszyny wyłania się pokemon z ogromnymi skrzydłamiAerodactyl. Poke-dinozaur bierze chłopca i podnosząc go w górę atakuje hiper promieniem.

Blaine’owi coraz trudniej bronić się przed Moltresem. Uświadamia sobie, że ma pewien dodatkowy celzniszczenie monstrum, które stworzył. Nagle na niebie pojawia się Aerodactyl, który uderza Moltresa. Na poke-pterodaktylu leci Red. Przeprasza starca za spóźnienie. Niespodziewanie osłabiony Blaine zsuwa się z Gyaradosa i spada, ale na szczęście Aerodactyl łapie go bez większego kłopotu. Pokemon ląduje i zostawia Blaine’a, by stoczyć walkę z Motresem. Aero atakuje ultradźwiękami, które dezorientują przeciwnika. Ognisty ptak zaczyna ranić sam siebie, wskutek czego jedden z członków zespołu R wycofuje go, uciekając w nieznanym kierunku.

Blaine dziękuje chłopcu za pomoc i oddala się twierdząc, że musi upewnić się, że broń biologiczna, którą niegdyś stworzył, nie stanowi już zagrożenia. Blaine pokazuje chłopcu drogę do miasta Pallet, która wiedzie przez wodną trasę.

W korporacji Silph w mieście Saffron Sabrina oskarża nieznajomego o to, że nie dopadł Blaine mimo użyczenia mu Moltresa. Za dziewczyną stoi Koga z Articuno. Na ekranie pojawia się wiadomość z zepsutej elektrowni, że złapany został również trzeci z legendarnych ptakówZapdos. Na ekranach pojawiają się wszystkie trzy latające legendy. Giovanni, który widzi je wszystkie mówi, że mimo fiaska planu dotyczącego Mewtwo, zostanie stworzony nowy, potężny pokemon…

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Red
 • Blaine
 • Zespół Rocket (członkowie)
 • Sabrina
 • Koga
 • Porucznik Surge
 • Giovanni


Kto wystąpił (Pokémony):

 • Poliwrath (Poli Reda )
 • Aerodactyl (Aero Reda )
 • Gyarados (Gyara Reda)
 • Arcanine (Blainea)
 • Rapidash (Blainea)
 • Gengar (Członka)
 • Magnemite (Członka)
 • Mewtwo (niekompletny)
 • Articuno (Zespół Rocket )
 • Zapdos (Zespół Rocket)
 • Moltres (Zespół Rocket)

27. Kontra Kadabra
27. Kontra Kadabra

Angielska nazwa: Kalling Kadabra
Japońska nazwa: VSユンゲラー VS. Yungerer

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Charmeleon Greena ewoluuje w Charizarda.
 • Red dociera do rodzinnego miasta Pallet.
 • Red odwiedza laboratorium prof. Oaka ale zostaje zaatakowany przez Kadabrę.
Opis Rozdziału

Na drodze numer 8 przy bramie zachodniej miasta Saffron Blue próbuje dostać się do miasta. Jednak strażnik nie przepuszcza jej. Nawet gdy ta robi swoje słodkie minki, ten wyrzuca ją poza teren miasta.

a  Na drodze numer 6 przy południowej bramie w Saffron Green także nie może dostać się do miasta. Chłopiec postanawia przelecieć nad bramą. Chłopiec wybiera swojego Charizarda, który niedawno ewoluował z Charmeleona. Fotografując miast o lotu ptaka (lub smoka) zauważa Blue lecącą na Jigglypuff’ie. Dziewczyna ma założony noktowizor. Blue zagaduje do Greena, ale ten ignoruje Ją i pikuje w dół. Blue próbuje ostrzec Greena, że miasto jest otoczone niewidzialną barierą ale Green uderza w szklaną powłokę. Dziewczyna zauważa, że bariera stworzona jest przez psychicznego pokemona umiejscowionego w centrum miasta. Green każe Charizardowi użyć ognistego podmuchu, ale bariera pozostaje nienaruszona. Blue proponuje chłopcu pracę zespołową i ponownie zostaje zignorowana. Green odlatuje w kierunku miasta Pallet, by dowiebdzieć się czegoś od swojego dziadka.

Tymczasem Red dociera do Pallet i rusza w kierunku laboratorium profesora. Chłopiec obserwując miasto jest bardzo zaniepokojony. Kiedy wchodzi do laboratorium, zastaje profesora odwróconego tyłem, który stoi przed półką z książkami. Chłopak przyznaje, że będąc w trakcie uzupełniania pokedexu ma problemy z dostaniem się do Saffron. Nagle, Oak odwraca się i atakuje. a Red odskakuje w ostatniej chwili. Młody trener wybiera Saura, który atakuje profesora dzikimi pnączami. Opętany Oak atakuje psychicznym promieniem, zdradzającc swoją prawdziwą tożsamość. Ivysaur atakuje ssącym ziarnem. Oak przekształca się w Kadabrę, która stworzyła iluzje profesora. Za chłopcem ukazuje się Sabrina. Kobieta ostrzega, że jeśli chce uratować Oaka i resztę mieszkańców z Pallet, musi wyruszyć do Saffron. Pada komenda ataku ostrym liściem, ale dziewczyna okazuje się być kolejną iluzją. ‘Au Revoir’mówi postać… i znika. Krótko po tym iluzja rozmywa się całkowicie ukazując ogromne zniszczenia budynku.

Przez ogromną dziurę wlatuje Green. Red zawiadamia swojego rywala, że w mieście dzieje się coś dziwnego. Green odpowiada, że już to wie, po czym pokazuje chłopcu zdjęcia Saffron, które jest opanowane przez członków zespołu Rocket. Obiecuje, że walka pomiędzy nim, a wrogami niedługo się zacznie…

Osoby i Pokemony
Kto wystąpił (ludzie):

 • Red
 • Blue
 • Green
 • Zespół Rocket (członkowie)
 • Sabrina


Kto wystąpił (Pokémony):

 • Ivysaur (Saur Reda)
 • Gyarados (Gyara Reda)
 • Charizard (Greena)
 • Jigglypuff (Jiggly Blue)
 • Kadabra (Sabriny)

28. Kontra Mr.Mime
28. Kontra Mr. Mime

Angielska nazwa: Peace of Mime
Japońska nazwa: VSバリヤード VS. Barrierd

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Red i Gren docierają do miasta Saffron.

Opis Rozdziału

a  Według Greena prawdziwa batalia ma dopiero nadejść. Red boi się, że pokemony przesłane do profesora Oaka mogły zostać skradzione. Okazuje się, że jedynie Eevee zniknął bez wieści. Green również sprawdza swoja bazę danych, ale ku jego zdziwieniu żaden pokemon nie zaginął. Green wyrzuca Redowi, że całe Pallet cierpi przez jego bohaterstwo. Red próbuje uderzyć Greena, ale ten niewzruszony blokuje cios. Green chce zająć się sam sprawą zespołu Rocket nie z powodu kradzieży pokemonów, ale jedynie z pragnienia ratowania swojego dziadka. Chłopak tłumaczy, iż słowo Pallet oznacza paletę, na której znajdują się nieskazitelne kolory. Najrzadsze pokemony świata mogły tu czuć się bezpiecznie do czasu, gdy zespół Rocket nie wszedł do miasta ze swoimi ‘brudami’.

Green wsiada na Charizarda i ostrzegając Reda by trzymał się od tej sprawy z daleka, odlatuje. Red nie przejmując się tymi groźbami sam wsiada na Aerodactyla i odlatuje w kierunku Saffron.

Przed miastem Green rozkazuje Charizardowi atakować w barierę podmuchami ognia, ale atak znów nie daje zamierzonego skutku. Aerodactyl który dogonił Greena uderzył hiper promieniem, ale to również nie przyniosło żadnego efektu. Obaj trenerzy postanawiają zniszczyć barierę od góry, a Greenowi bardzo nie podoba sibę papugowanie jego zachowania przez Reda.

Nieopodal tej sceny Blue obserwuje kłótnie chłopców, którzy jej zdaniem muszą się znać. Green dostrzega, że góra bariery jest równie dobrze zabezpieczona, więc postanawia sprawdzić coś z poziomu ziemi. Wysiada z Charizarda i wybiera Golducka.

Psycho-kaczka zaczyna szukać swojego przeciwnika. Wszystko, co widzi umysł Golducka jest przekładane na ekran pokedexu. Wkrótce okazuje się, że ich potencjalnym wrogiem jest Mr. Mime, który znajduje się przed korporacją Silph.

Red zachęcony postępem Greena również ląduje. Wybiera Pikachu i każe użyć mu substytutu. Podmiana bez problemu przenika przez barierę.

Green wie gdzie jest przeciwnik, ale nie może się do niego dostać. Red z kolei dostał się do środka, ale nie wie, gdzie jest jego przeciwnik. Do akcji wkracza Blue, która domyśla się, gdzie jest problem i nalega, żeby chłopcy zaczęli współpracować. Red i Green przez chwilkę wahają się, ale w końcu postanawiają połączyć siły. Golduck przesyła wszystko, co wie klocnowi Pika.

Wkrótce, Pikachu znajduje Mr. Mime, który nagle znika. Golduck atakując psychicznymi falami wykrywa nieprzyjaciela. Pika atakuje piorunem i twórca psychicznej bariery zostaje powalony. Bariera natychmiast opada.

Green idzie ulicą i szuka swojego przeciwnika.

W oknie budynku korporacji Silph stoi porucznik Surge, który czeka na przyjęcie swoich wrogów…

Osoby i Pokemony

Kto wystąpił (ludzie):

 • Red
 • Green
 • Blue
 • Zespół Rocket (członkowie)
 • Porucznik Surge


Kto wystąpił (Pokémony):

 • Ivysaur (Saur Reda)
 • Pikachu (Pika Reda)
 • Aerodactyl (Aero Reda)
 • Jigglypuff (Jiggly Blue)
 • Charizard (Greena)
 • Golduck (Greena)
 • Mr. Mime (Sabriny)

29. Kontra Golbat
29. Kontra Golbat

Angielska nazwa: Go for the Golbat
Japońska nazwa: VSゴルバット VS. Golbat

Ważne wydarzenia

Ważne wydarzenia:

 • Red rozpoczyna walkę z Porucznikiem Surge.

Opis Rozdziału

a  W mieście Saffron Red i Green wchodzą do siedziby korporacji Silph. Red pyta Greena, czy ma pewność, że to kryjówka zespołu Rocket. Według Greena twórca psychicznej bariery, Mr. Mime zlokalizowany przez Golducka, stał dokładnie przed tym budynkiem. Niespodziewanie podłoga zapada się. Green odwraca się i próbuje chwycić spadającego w otchłań Reda, jednak jest spóźniony. Za Greenem pojawia się jakiś człowiek, który natychmiast zostaje ugodzony przez Scythera instynktownie wypuszczonego przez Greena. Okazuje się, że Scyther wbił się w Grimera, który pokazał swoje prawdziwe oblicze.

Poziom niżej Red ocknął się i zorientował się, że ściany są pod wysokim napięciem…

Przed chłopcem ukazuje się stado Voltorbów i Electrode’ów. Red musi unikać ich ataków. Do sali wchodzi porucznik Surge, który przedstawia się jako trzeci podwykonawca Zespołu Rocket oraz lider sali gimnastycznej w Vermilion. Jest obładowany elektrycznymi pokemonami. Mężczyzna za pomocą broni wystrzeliwuje Electrode, który trafia w brzuch Reda i razi go prądem. Red z drżącym głosem pyta o powód dla którego Surge postanowił dołączyć do zespołu Rocket. Ten odpowiada, że bycie wysoko postawionym członkiem zespołu pozwala mu na zdobycie pieniędzy, których nie miał jako wzorowy obywatel i lider sali. Zdradza również, że Magnetony na jego barkach tworzą barierę ochronną a bazooka którą trzyma pozawala zwiększyć szybkość Electrode’ów.

Pikachu który wspinał się cierpliwie po plecach Reda wyskakuje w powietrze i razi Surge’a prądem. Ten btylko śmieje się, bo jego ubranie jest odporne na elektryczność. Korporacja Silph została dostosowana do umiejętności każdego z liderów tak, aby stali się niepokonani. Porucznik bez ostrzeżenia bombarduje Reda kolejnymi Electrodami, a ten nie może zrozumieć, dlaczego ma nieograniczony zasób mocy. Surge postanawia ujawnić swoją tajemnicę mocy dostarcza mu trzeci legendarny ptak, Zapdos, który ma ogromny zasób elektryczności.c Electabuzz lidera przygotowuję się do ataku najmocniejszym piorunem.

W międzyczasie Koga obserwuje postępy porucznika poprzez obraz emitowany przez Golbata. Obezwładniony Green próbuje sięgać po pokeball, lecz nie udaje mu się to. Koga wie, że Green jest wnukiem Profesora Oaka. Wyjaśnia Greenowi, że od kiedy najlepszy naukowiec zdradził zespół Rocket, ten potrzebował nowego naukowca więc zaproponował Oakowi współpracę. Profesor nie chciał się na to zgodzić, ale teraz, kiedy Green został złapany, może zmieni zdanie… Młody trener nawiązuje kontakt wzrokowy ze Scytherem który atakuje Kogę, ale zostaje skontrowany przez Golbata. Green traci przytomność.

Sytuacja Reda porażonego prądem przez Electabuzza i Greena ogłuszonego przez Golbata jest bardzo trudna…

Osoby i Pokemony

Kto wystąpił (ludzie):

 • Red
 • Green
 • Koga
 • Porucznik Surge


Kto wystąpił (Pokémony):

 • Pikachu (Pika Reda)
 • Scyther (Greena)
 • Grimer (Kogi)
 • Muk (Kogi)
 • Golbat (Kogi)
 • Raichu (Porucznika Surge)
 • Magneton (Porucznika Surge, dwa)
 • Voltorb (Porucznika Surge, wiele)
 • Electrode (Porucznika Surge, wiele)
 • Zapdos (Zespołu Rocket)

30. Kontra Zapdos
30. Kontra Zapdos

Angielska nazwa: Zap! Zap! Zapdos!
Japońska nazwa: VSサンダ VS. Thunder

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Red pokonuje Porucznika Surge.
 • Red podejmuje elektryczny kamień.

Opis Rozdziału

Do siedziby korporacji Silph tylnymi drzwiami wkrada się Blue.

a  Za drzwiami znajduje wielką przestrzeń którą wypełnia las i liczne ptaki. Dziewczyna jest poruszona takim widokiem. Po chwili w tym miejscu ukazuje się Sabrina, która tłumaczy, że to obraz emitowany przez jej psychiczne pokemony. To obraz rodem z najgorszych koszmarów i fobii Blue. Trenerka wypuszcza Blastoise’a i każe atakować mu mega uderzeniem, ale Sabrina teleportuje się poza obszar ataku. Sabrina przyznaje się do stworzenia bariery wokół Saffron i przedstawia się jako ekspert od pokemonów psychicznych. Kadabra atakuje psychozą, która unieruchamia Blue i rozrzuca wszystkie jej poke-balle po podłodze. Mega-cios psychicznego pokemona jest tak silny, że rozbija część pancerza Blastoise’a. Sabrina jest pewna zwycięstwa, bo pokonany Blastoise jest z pewnością najsilniejszym pokemonem Blue.

Z kolejnego poke-balla wybranego przez Blue wychodzi… Następny Blastoise. Poległy żółw okazuje się być Ditto! Blastoise atakuje w Kadabrę która uwalnia Blue z pułapki. Ta natychmiast zakłada noktowizor i wypuszcza Horsea, która używa zasłony dymnej. Sabrina chwilowo jest bezbronna.b

Tymczasem na pierwszym piętrze Red jest torturowany elektrowstrząsami Zapdosa, które są doprowadzane do maszyny na plecach Surge’a. Pikachu Reda pada. Jego trener szybko wyciąga poke-ball i wybiera Saura, ale pokemon rażony prądem również bezwładnie pada. Ivysaur nie poddaje się i atakuje z ostrym liściem, ale Zapdos nie ma problemu ze sparowaniem go. Rozbawiony Surge każe atakować Zapdosowi maksymalną mocą. Liście Ivysaura przecina kable i prądoodporny strój porucznika. Zapdos razi prądem, na który ubranie Surge’a nie jest już odporne. Porażony licder natychmiast traci przytomność . Plan Reda powiódł się ostry liść Ivysaura nie służył do przecięcia kabli, ale ubrań. Chłopiec zabiera człowiekowi odznakę pioruna oraz elektroodporne rękawice. Na odchodne dorzuca, że nieważne jest to, jak bardzo silny jest pokemon, ale to, czy jest kochany przez swojego trenera.

Red biegnie na drugie piętro, gdzie znajduje się nieprzytomny Green. Stoi nad nim Koga który nakazuje Golbatowi odciąć mu głowę…

Osoby i Pokemony

Kto wystąpił (ludzie):

 • Red
 • Green
 • Blue
 • Porucznika Surge
 • Sabrina


Kto wystąpił (Pokémony):

 • Pikachu (Pika Reda)
 • Ivysaur (Saur Reda)
 • Ditto (Ditty Blue)
 • Blastoise (Blasty Blue)
 • Horsea (Blue)
 • Kadabra (Sabriny)
 • Electrode (Porucznika Surge; wiele)
 • Magneton (Porucznika Surge; dwa)
 • Zapdos (Porucznika Surge)
 • Golbat (Kogi)
 • Grimer (Kogi)

31. Kontra Articuno
31. Kontra Articuno

Angielska nazwa: The Art of Articuno
Japońska nazwa: VSフリーザー VS. Freezer

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Red i Green pokonują Koge.
 • Green zdobywa odznakę duszy i oddaje ją Redowi.

Opis Rozdziału

a  Gdzieś w korporacji Silph Red każe Poliemu powstrzymać jego przeciwnika, ale Golbat odbija atak powietrznym cięciem które trafia wprost w Greena. Grimer przenosi swoją uwagę z Greena na Reda i szybko go obezwładnia. Koga jest ostrożny, bo w końcu młody trener pokonał samego porucznika Surge’a. Koga nakazuje Golbatowi zdekapitować Greena, ale w ostatniej chwili coś powstrzymuje nietoperza.

Przed Kogą wyłania się Pidgeot który natychmiast uderza go w brzuch. Koga jest zaskoczony faktem, że ktokolwiek kto przed momentem przyjął na siebie powietrzne cięcie Golbata jest w stanie w ogóle się poruszać. Chłopiec pokazuje człowiekowi zniszczony medalion który odbił atak. Green tylko udawał nieprzytomnego, żeby Koga wycofał Grimera i zwrócił mu swobodę ruchów. Wściekły Koga wypuszcza Articuno legendarnego lodowego ptaka który atakuje zamiecią. Koga ostrzega Greena przed wykonywaniem gwałtownych ruchów i bierze Reda jako zakładnika, przy okazji… dziękując mu, że jego pomoc okazała się bezcenna dla złapania Articuno, który stracił wtedy mnóstwo energii na obronę młodego trenera.b

Ten sam pokemon który uratował Reda może być teraz przyczyną jego śmierci. Zamieć Articuno zamroziła wszystko wokół. Green dziwi się, że Koga tak łatwo kontroluje legendarnego pokemona, ale sądzi, że odznaka duszy trzymana w ręku przez lidera ma z tym jakiś związek. Koga objaśnia, że każda z odznak liderów sal gimnastycznych posiada tajemniczą moc. Wolą legendarnych ptaków kierują cztery odznaki należące do porucznika Surge’a, Sabriny, Kogi i szefa zespołu.

Nogi Reda zostają zamrożone. Green rusza do ucieczki. Articuno atakuje lodowymi kulami w stronę chłopca, jednak trafią jedynie w ścianę. Niestety, noga Greena również zostaje zamrożona. Wkrótce, obydwaj chłopcy zostają okuci w lód.

Koga pewien zwycięstwa odchodzi, ale zauważa, że w pomieszczeniu robi się coraz goręcej. Coś uderza plecy lidera, który odwróciwszy się widzi rozmrożonych chłopców całych i zdrowych. Green wypuścił swojego Charizarda który zaczął bombacrdować płomieniami budynek od zewnątrz kiedy tylko Articuno zrobił dziurę w ścianie, co znacznie podniosło temperaturę pomieszczenia. Elektryczno-potrójny wspólny atak Porygona Greena i Pikachu Reda nokautuje Kogę, który wypuszcza odznakę z dłoni.

Golbat Greena próbuje odnaleźć dziadka swojego trenera, ale “na linii” pojawiają się zakłócenia psychiczne. W międzyczasie z trzeciego piętra dochodzi rozpaczliwy krzyk dziewczyny. Red boi się, że to może być Blue. Green rzuca Redowi odznakę duszy nakazując ratować dziewczynę. Sam zamierza wykaraskać z kłopotów mieszkańców Pallet. Chłopcy rozchodzą się…

Osoby i Pokemony

Kto wystąpił (ludzie):

 • Red
 • Green
 • Koga
 • Profesor Oak


Kto wystąpił (Pokémony):

 • Pikachu (Pika Reda)
 • Poliwrath (Poli Reda)
 • Pidgeot (Greena)
 • Charizard (Greena)
 • Porygon (Greena)
 • Golduck (Greena)
 • Golbat (Kogi)
 • Grimer (Kogi)
 • Ekans (Kogi)

32. Kontra Kadabra
32. Kontra Kadabra

Angielska nazwa: A Little Kadabra’ll Do It
Japońska nazwa: VSユンゲラー VS. Yungerer

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Blue kradnie Sabrinie odznakę Bagna.
 • Blue daje Redowi odznakę Bagna.

Opis Rozdziału

a  Kadabra Sabriny atakuje psychopromieniem. Atak dochodzi Blue. Przerażona dziewczyna nie ma pojęcia, jak Sabrina widzi w nieprzeniknionych ciemnościach. Ta opowiada swoją historię już w wieku pięciu lat umiała wyginać łyżki siłą umysłu, a z czasem tylko rozwijała parapsychiczne zdolności. Sabrina nie tylko jest trenerką psychicznych pokemonów, ale sama jest w pewnym sensie “typem psychicznym”. Liderka rozwiewa dym Horsea i znów nakazuje atakować Kadabrze. Blue i Horsea nie mogą się poruszyć.

Blue nie może odmówić Sabrinie wojowniczości, ale drwi, że nie ma nic z kobiety, eksponując jednocześnie swój jędrny biust ukryty za ubraniem. Sabrina czerwieni się z zazdrości, wyczuwając blef. Kobieta każe przeciąć Kadabrze bluzkę Blue. Blef tej drugiej się powiódł z biustonosza natychmiast wypadają dwa pokeballe z Clefairy i Jigglypuffem. Atakują śpiewem wywołując hałas tak wielki, że rozpraszają moce Sabriny. Halucynacje znikają. Blue ucieka, ale wcześniej odbiera kobiecie odznakę bagna.

Red wciąż poszukuje Blue. Chłopiec znajduje po drodze dziwne pomieszczenie. Jest tam ogromna maszyna z siedmioma otworami. Przed drzwiami pojawi się dwóch szeregowych Rocketów. Rozmawiają o poszukiwaniach liderów i tajemniczych włamywaczach. Chęć pomocy w poszukiwaniach zostaje przemożona przez obowiązek pilnowania “wzmacniacza odznak”. Red uświadamia sobie, do czego potrzebne jest to wielkie urządzenie.

Do członków zespołu podchodzi Sabrina, która pyta o uciekającą dziewczyną. Po otrzymanbiu odpowiedzi przeczącej zwalnia ich z pilnowania wzmacniacza i odsyła do poszukiwań. Red przygląda się bliżej maszynie która ma siedem otworów w kształcie odznak: głazu od Brocka, kaskady od Misty, odznaka tęczy od Eriki, wulkanu, którą dostał od Blaine w podzięce za ratunek, odznakę pioruna porucznika Surge i odznakę duszy Kogi, którą odebrał mu Green. Brakuje mu jednej. Liderka wchodzi do sali. Red nie ma wyboru i wybiera Pika do ataku, ale elektryczna mysz w ostatniej chwili wstrzymuje atak. Sabrina jest zadowolona, że Pika wie, kto jest przyjacielem a kto wrogiem. Twarz kobiety zaczyna się topić. To przebrana Blue a twarz Sabriny była tylko imitacją stworzoną przez Ditto!

W piwnicy numer dwa Green odnajduje dziadka za pomocą skradzionego Golbata. Trener martwi się stanem profesora, ale ten jeszcze bardziej martwi się u mieszkańców Pallet uwięzionych w tym samym miejscu. Mieszkańcy Pallet mają specjalną zdolność wyczuwania uczuć pokemonów, a zespół Rocket chce wykorzystać ich do swoich niecnych placnów.

Blue pokazuje Redowi odznakę bagna którą zgadza się wymienić za księżycowy kamień. Zniechęcony Red po długim wahaniu zgadza się na transakcję. Trenerka tłumaczy, że tajemnicza maszyna wzmacnia dwukrotnie siłę pokemona. Red wierzy wyjaśnieniom, które są kłamstwem wyssanym z palca. Dziewczyna wie, że maszyna tworzy całkiem nowego pokemona, co jest celem zespołu Rocket. Do sali wpada wściekła Sabrina. Red wkłada do maszyny ostatnią odznakę i kieruje ją na Pikachu, by zwiększyć jego moc. Maszyna ani drgnęła. Pomiędzy Redem i Blue wywiązuje się szarpanina. Sabrina nie czeka Kadabra atakuje psychopromieniem, ale chybia. Blue wyjawia Redowi prawdę dwie odznaki które ta mu oddała to falsyfikaty, a oryginały nadal ma przy sobie. Blue ucieka z sali, a Sabrina każe przywołać Moltresa, Zapdosa i Articuno

W którymś z pomieszczeń Blue wkłada dwie oryginalne odznaki na swoje miejsce. Maszyna produkuje świetlistą kulę która zmierza do sali, w której znajdują się Red i Sabrina….

Osoby i Pokemony

Kto wystąpił (ludzie):

 • Red
 • Blue
 • Green
 • Profesor Oak
 • Sabrina


Kto wystąpił (Pokémony):

 • Pikachu (Pika Reda)
 • Horsea (Blue)
 • Ditto (Ditty Blue)
 • Jigglypuff (Jiggly Blue)
 • Kadabra (Sabriny)
 • Golbat (Kogi)
 • Articuno (Zespołu Rocket)
 • Zapdos (Zespołu Rocket)
 • Moltres (Zespołu Rocket)

33. Kontra Legendarne Ptaki
33. Kontra Legendary Birds

Angielska nazwa: The Winged Legends
Japońska nazwa: VS伝説の鳥ポケモン VS. Legendary Bird Pokémon

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Red, Green i Blue pokonują Zespół Rocket w mieście Saffron.
 • Red daje Blue księżycowy kamień.
 • Clefairy Blue ewoluuje w Clefable (za pomocą księżycowego kamienia).
 • Ivysaur Reda ewoluuje w Venusaura.

Opis Rozdziału

a  Noc w mieście Saffron. Podczas gdy budynek Silph płonie, członkowie zespołu Rocket uciekają. Jednak Grupa ludzi zostaje zatrzymana przez Onixa Brocka. Brock dzwoni do Misty z wiadomością, że południowa brama została zabezpieczona. Według Misty pozostałe bramy miasta również zostały zabezpieczone przez nią i Erikę.

W budynku korporacji Silph kula wytworzona przez wzmacniacz ognia trafia w Zapdosa, Moltresa i Articuno. Pod wpływem promienia energii ptaki łączą się i tworzą jednego, dziwacznego ptaka. Blue wbiega do sali i zobaczywszy monstrum, traci przytomność. Sabrina nakazuje atak pioruna, ognia i zamieci śnieżnej. Red ledwo unika ataku, który trafia w ścianę. Sabrina wypuszcza na podłogę rannego Eevee twierdząc, że nie będzie już więcej potrzebny. Red podbiega do swojego podopiecznego

Eevee był pokemonem-prototypem. Dzięki niemu zespół Rocket mógł połączyć w jedno legendarne pokemony, jednak do tego potrzebna była ogromna ilość energii pozyskana ze wzmocnionych odznak. Niektórzy lidberzy nie zgadzali się na współpracę, więc funkcję wyciągania od nich odznak spełniali Red i Green, co było jedynym powodem, dla którego Rockeci trzymali ich przy życiu. Sabrina dziękuje za to i wychodzi dodając, że miasto Pallet będzie od teraz jedną z siedzib zespołu, w którym będą prowadzić swoje badania.

Red pamiętając o decyzji Greena o obronie mieszkańców Pallet postanawia do niego dołączyć. Wysyła Pika do walki, ale za nim pojawia się Green na Charizardzie. Okazuje się, że tym razem to on pomoże Redowi. Green uwolnił już wszystkich mieszkańców Pallet. Sabrina nakazuje bombardować legendarnej fuzji ptaków atakami. Green odciąga ich uwagę ściągając ataki na siebie, a Red myśli nad strategią. Dostrzega księżycowy kamień Blue. Unosi go w stronę księżyca, co pozwala pokemonowi Blue ewoluować w Clefable ewolucję Clefairy.

Pokemon atakuje metronomem przeistaczającym się rychle w szybki atak, uderzenie komety, atak furii i hiper promień. Zapmolcuno atakuje skrzydłami pchając w przepaść trójkę trenerów. Sabrina sprawdza, czy trenerzy spadli w przepaść, ale ci ucratowali się za pomocą sieci utkanej przez Ivysaura.

Potrójny atak monstrum jest parowany trzema atakami starterów. Krótko po tym, Saur ewoluuje w Venusaura. Połączone ataki trafiają w ptaki, które rozdzielają się z powrotem na troje. Złączone pokemony rozdzielają się. Red wzdycha z ulgą. W ostatniej chwili wszyscy uciekają z walącego się budynku. Red kątem oka dostrzegł mężczyznę z jaskini Diglettów…

Wszyscy niżsi rangą członkowie zespołu Rocket zostają pojmani prócz jego szefów, którzy prawdopodobnie zostali pod gruzami, a skradzione pokemony odzyskane. Blue chowa się przed wzrokiem profesora Oaka którego się boi. Wszystko pozornie wraca do normalności, a Red i Green nie umieją się już doczekać pojedynku w finałach ligi Indygo…

Osoby i Pokemony

Kto wystąpił (ludzie):

 • Red
 • Green
 • Blue
 • Brock
 • Misty
 • Erika
 • Sabrina
 • Zespół Rocket (członkowie)
 • Profesor Oak


Kto wystąpił (Pokémony):

 • Zapmolcuno
 • Articuno (Zespołu Rocket; wypuszczony)
 • Zapdos (Zespołu Rocket; wypuszczony)
 • Moltres (Zespołu Rocket; wypuszczony)
 • Eevee (Vee Reda)
 • Ivysaur (Saur Reda)
 • Venusaur (Saur Reda)
 • Pikachu (Pika Reda)
 • Charizard (Greena)
 • Clefairy (Blue)
 • Clefable (Blue)
 • Blastoise (Blasty Blue)
34. Kontra Mewtwo Część I
34. Kontra Mewtwo (Part 1)

Angielska nazwa: And Mewtwo Too?!
Japońska nazwa: Vsミュウツー I VS. Mewtwo I

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Red dociera do jaskini Cerulean.
 • Red poznaje Blaine’a.
 • Blaine walczy z Mewtwo.
Opis Rozdziału

a  Cylinder zawierający Mewtwo zaczyna pękać. Tajemniczy stwór wysadza budynek i ucieka.

Blaine budzi się zlany potem. Zasnął w lesie, a Mewtwo okazał się być tylko sennym koszmarem. Ogarnia go jednak przeczucie, że to czego szuka jest blisko. Blaine wsiada na swojego Rapidasha i udaje się w stronę miasta Cerulean.

W Centrum pokemon Red otrzymuje informację od Billa o potworze z Cerulean. Podobno potwór wypalił całe przedmieścia Cerulean i uciekł do jaskini, w której teraz się ukrywa. Bill odradza Redowi mieszania się do tej sprawy, ale ten już znajduje się w Cerulean, więc spotkanie z potworem może być nieuniknione.

Na przedmieściach miasta Red z Venusaurem obserwują zniszczenia spowodowane przez tajemniczegbo stwora. Wkrótce chłopiec dochodzi do jaskini w której może się ukrywać. Red chce wejść do jaskini, ale zaskakuje go ogromne Tornado, która porywa go wraz z szóstką jego pokemonów. Próba uwolnienia się za pomocą Aerodactyla kończy się niepowodzeniem.

Niespodziewanie ktoś chwyta chłopca i każe zawrócić pokemony do piłek. Red wycofuje stworki i odwraca się. Ukazuje mu się Blaine i jego Rapidash. Pegaz ratuje wszystkich z wnętrza tornada. Blaine potwierdza, że tornado jest atakiem obronnym potwora z jaskini. Z epicentrum wichury wyłania się Mewtwo, ale po chwili znika.

Blaine podciąga rękaw ukazując zniszczoną rękę. Zmodyfikowany genetycznie organ pokazuje obecne położenie Mewtwo. Lider wyjaśnia, że Mewtwo powstał z komórek legendarnego Mew i komórek jegoc ręki. Niestety, komórki Mewtwo połączyły się w jedno z komórkami z ręki Blaine’a, więc w pewnym sensie stali się jednością.

Jeżeli Mewtwo nie zostanie schwytany przez starca, umrze. Rapidash zamyka Reda w ochronnej sferze ognia i rusza samotnie w głąb jaskini…

Osoby i Pokemony

Kto wystąpił (ludzie):

 • Red
 • Blaine
 • Zespół Rocket (członkowie) (sen)


Kto wystąpił (Pokémony):

 • Mewtwo
 • Rapidash (Blainea)
 • Venusaur (Saur Reda)
 • Pikachu (Pika Reda)
 • Aerodactyl (Aero Reda)
 • Snorlax (Lax Reda)
 • Gyarados (Gyara Reda)
 • Poliwrath (Poli Reda)

35. Kontra Mewtwo Część II
35. Kontra Mewtwo (Part 2)

Angielska nazwa: And Mewtwo… Three!
Japońska nazwa: VSミュウツーII VS. Mewtwo II

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Blaine zostaje pokonany przez Mewtwo.
 • Red łapie Mewtwo w Masterball.

Opis Rozdziału

a  Blaine rzuca się w głąb tornada wytworzonego przez Mewtwo, podczas gdy Red obserwuje bezradnie zza ognistej sfery. Blaine zderza się z Mewtwo co powoduje eksplozję. Blaine leży na ziemi, a Mewtwo gdzieś przepadł. Naukowiec podnosi się i pokazuje Redowi Masterball jedną z najrzadszych piłek świata do łapania pokemonów. Ten niesamowicie wytrzymały rodzaj balla może złapać niemal każdego pokemona. Starzec widzi u chłopca spojrzenie pełne ciepła i współczucia. Lider bije się w pierś przyznając, że kiedyś był złym człowiekiem który przystąpił do zespołu Rocket i wykonywał eksperymenty na pokemonach. Dopiero kiedy usłyszał o chłopcu który bezinteresownie uratował Mew, Eevee’go i Gyaradosa, odstąpił od zespołu Rocket. Opowiedziawszy tę historię Blaine traci przytomność.

Znikąd tworzy się silny wiatr, który zdmuchuje Redowi czapkę z głowy. Młody trener odwraca się i widzi wściekłego Mewtwo. Red wypuszcza do walki Poli który od razu atakuje, ale Mewtwo tworzy ogromną łyżkę która odbija atak. Blaine wyjaśnia, że techniką obronną Mewtwo przeciwko jednemu rywalowi jest odbijanie ataków tą łbyżką, a przeciwko wielu generowanie tornada. Red wypuszcza wszystkie swoje pokemony co wydaje się być słabym pomysłem powietrzny wir stworzony przez Mewtwo wciąga je wszystkie. Jedynie Aerodactyl z Pikachu i Redem na grzbiecie wydają się kontrolować sytuację. Aerodactyl rzuca się w głąb wiru, ale atak zostaje odbity przez Mewtwo. Niespodziewanie zza pleców Reda wyskakuje się Pikachu trzymający w pyszczku Masterballa. Dotyka nim ciała Mewtwo, a straszny pokemon zostaje natychmiast złapany. Nietypowa taktyka Reda przynosi pełny sukces.

Red dostrzegł, że Mewtwo poznał już takie uczucia jak złość i nienawiść ale jest przekonany, że przy nowym trenerze pozna uczucia takie jak miłość.

Red zwraca Blaine’owi pokeball z Mewtwo w środku. Pomagając dużo starszemu od siebie trenerowi wyjść z jaskini podejmuje decyzję o udaniu się na wyżynę Indygo…

Osoby i Pokemony

Kto wystąpił (ludzie):

 • Red
 • Blaine


Kto wystąpił (Pokémony):

 • Mewtwo (Blaine’a)
 • Rapidash (Blaine’a)
 • Venusaur (Saur Reda)
 • Pikachu (Pika Reda)
 • Aerodactyl (Aero Reda)
 • Poliwrath (Poli, Reda)
 • Snorlax (Lax Reda)
 • Gyarados (Gyara Reda)
36. Kontra Dratini
36. Kontra Dratini

Angielska nazwa: Drat That Dratini!
Japońska nazwa: VSミニリュウ VS. Miniryu

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Nowa protagonistka -Yellow łapie swojego pierwszego pokemona Rattatę.
Opis Rozdziału

a  W lesie Viridian mała dziewczynka rozgląda się dokoła i uświadamia sobie, że się zgubiła. Zza krzaków wyskakuje dziki Dratini. Na ratunek dziewczynie rusza Red, a jego Venusaur atakuje dzikim pnączem. Po chwili Dratini pada.

Red pyta małej blondynki czy nic się jej nie stało. Dziewczyna dziękuje za troskę i podziwia Venusaura Reda. Sama chciałaby mieć takiego przyjaciela.

Red widzi niewielką Rattatę i postanawia pomóc zdobyć dziewczynie nowego przyjaciela. Chłopiec podaje blondynce pokeball z Pikachu i każe nim rzucić. Pikachu Reda wychodzi z piłki i czeka na polecenia. Red daje wskazówkę dziewczynie, żeby kazała atakować Pika elektroszokiem. Dziewczyna podąża za wskazówkami Reda i po chwili piorun trafia w małego szczura. Red podaje pusty pokeball i Rattata po chwili zostaje złapana. Należy teraz do dziewczyny, co czyni ją odpowiedzialną za małego szczurka.b

Nagle w lesie robi się bardzo groźnie. Zza krzaków wyskakują dzikie i wściekłe Golemy. Red i dziewczynka uciekają, lecz drogę blokuje im dziki Weezing. Red wybiera Aerodactyla, który unosi dwoje trenerów w powietrze, dając im drogę ucieczki. Red dostrzega dziwne zachowanie dzikich pokemonów. Postanawia odprowadzić dziewczynę bezpiecznie do jej domu w Viridian.

Całe Viridiand martwiło się o dziewczynę. Pouczają ją, żeby więcej nie wchodziła do lasu, ponieważ dzieją się tam dziwne rzeczy. Red słysząc to wszystko, pyta o dziwne wydarzenia. Okazuje się, że las opanowały pokemony które nie żyją w swoim naturalnym środowisku. Red wyjmuje pokedex i sprawdza, gdzie występują napotkane w lesie pokemony. Dziewczyna jest zainteresowana tym zaawansowanym technologicznie urządzeniem. Red wyjaśnia do czego służy Pokedex. Mieszkańcy miasta tłumaczą, że Red nie znajdzie tam godnego rywala, ponieważ lider sali gdzieś zaginął. Red pyta o lokalizacje sali gimnastycznej. Wszyscy zgodnie odpowiadają, że znajduje się po drugiej stronie rzeki. Red wypuszcza Gyara żeby przeprawić się przez rzekę. Tłumaczy nowo spotkanej dziewczynie, że pokemony mogą być malutkie i słodziutkie lub ogromne i przerażające. Jednak wszystkie pokemony są z natury bardzo łagodnymi stworzeniami. Chłopiec dodaje, że kiedy trener jest zły i źle traktuje swojego pokemona będzie on przepełniony nienawiścią. Jeśli pokemon jest kochany, będzie on odwzajemniał uczucie trenerowi. Po tych słowach Red wskakuje na Gyaradosa, na którym przemierza drugą stronę rzeki. Red wystawia Saura żeby zbadać teren.

W środku sali gimnastycznej znajduje się popiersie lidera. Twarz jest bardzo zniekształcona, a imię zamazane. Nagle otwierają się frontowe drzwi i Reda uderza fala światła. Tajemnicza osoba wypowiada imię Reda…

Osoby i Pokemony

Kto wystąpił (ludzie):

 • Red
 • Yellow
 • Giovanni
 • Profesor Oak
 • Zespół Rocket (członkowie)


Kto wystąpił (Pokémony):

 • Dratini
 • Venusaur (Saur Reda)
 • Pikachu (Pika Reda)
 • Aerodactyl (Aero Reda)
 • Gyarados (Gyara Reda)
 • Rattata (Ratty Yellow)
 • Weezing
 • Golem
37. Kontra Golem
37. Kontra Golem

Angielska nazwa: Golly, Golem!
Japońska nazwa: VSゴローニャ VS. Golonya

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Red dowiaduje się kim naprawdę jest Giovanni.
 • Red i Giovanni zawierają zakład.

Opis Rozdziału

a  W oślepiającym błysku Red nie może zidentyfikować osoby która wie, że jest w trakcie misji profesora Oaka. Nieznajomy przypomina Redowi ich ostatnie spotkanie to jego przewodnik po jaskini Diglettów! Stojący w drzwiach sali przedstawia się jako Giovanni przywódca zespołu Rocket. Daje Redowi do zrozumienia, że na ostatnim spotkaniu Giovanni tylko go sprawdzał.

Red gotuje się do walki ale domyśla się, że z najsilniejszym liderów nie pójdzie mu wcale łatwo. Ten jednak mówi, że jest sam w budynku i niczego nie planuje. Na dodatek wyrzuca wszystkie swoje pokeballe na ziemię. Red wybiera Poli i każe mu szarżować na Giovanniego, ale po chwili pokemon zostaje zamrożony. Sięgnięcie po pokeball i atak zajęło chłopakowi trzy sekundy co wystarczyło liderowi na przygotobwanie skutecznego kontrataku. Giovanni proponuje chłopcu przyłączenie się do zespołu Rocket. Red odmawia, ale Giovanni nie poddaje się. Proponuje zakład, w którym stawką pojedynku z bezbronnym liderem jest przystąpienie do zespołu Rocket. Red przystaje na to i również kładzie swoje pokeballe na ziemię.

Pojedynek rozpoczyna się. Red wybiera Laxa i poleca atak mega ciosem. Pokemon chybia i zaraz zostaje trafiony przez Nidoqueen. Po chwili Snorlax jest wyrzucony z wielką siłą, co wybija dziurę w ścianie. Giovanni wykorzystuje ten czas na wybranie Golema który od razu atakuje toczeniem, odbijając się od ścian sali. Red nie wystawia żadnego pokemona, bo od razu zostałby zmiażdżony przez Golema. Czeka więc, aż Golem wpadnie w dziurę w ścianie za którą czeka Snorlax.

Kamienny pokecmon wypada przez otwór i z impetem zostaje uderzony głową przez Snorlaxa. Golem zaczyna się rozpadać. Red myśli, że ma przewagę, ale w tym samym momencie Golem używa skalnego rzutu kamienie które od niego odpadają trafiają w Laxa. Pokemon Giovanniego dobija Snorlaxa eksplozją Snorlax pada na ziemie. Lider wystawia Beedrilla, który przystawia swoje ostrza do gardła Reda. Giovanni oczekuje rezygnacji, ale Red nie chce się poddać. Przeturlawszy pod nogą pokeball próbuje wybrać nowego stworka. Za Redem pojawiają się ogromne skrzydła…

Osoby i Pokemony

Kto wystąpił (ludzie):

 • Red
 • Giovanni


Kto wystąpił (Pokémony):

 • Cloyster (Giovanniego)
 • Nidoqueen (Giovanniego)
 • Beedrill (Giovanniego)
 • Venusaur (Saur Reda)
 • Aerodactyl (Aero Reda)
 • Snorlax (Lax Reda)
38. Kontra Nidoqueen
38. Kontra Nidoqueen

Angielska nazwa: Long Live the Nidoqueen!?
Japońska nazwa: VSニドクイン VS. Nidoqueen

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Red walczy z Giovannim i wygrywa.
 • Red rusza na zawody Ligi Pokemon.

Opis Rozdziału

a  Red będący w beznadziejnej sytuacji wypuszcza Aerodactyla. Pokemon natychmiast podnosi Reda na kilka metrów w powietrze i wystrzela hiper promieniem. Kiedy dym i kurz rozwiewa się okazuje się, że Giovanni zniknął.

Na skutek trzęsienia ziemi sala zaczyna się rozpadać. Kawałek sufitu opada wprost na znokautowanego Poli. Red ofiarnie zasłania pokemona własnym ciałem.

Mimo trudności Redowi i jego pokemonom udaje się wydostać spod gruzów. Przed chłopcem pojawia się Nidoking Giovanniego, który okazuje się być przyczyną trzęsienia ziemi. Giovanni wypuszcza również Rhydona, Rhyhorna, Dugtrio, Nidokinga i Nidoqueen. Aerodactyl atakuje, jednak zostaje zablokowany zmieciony ogonem Rhydona. Atak furii Rhydona usuwa grunt spod nóg chłopca. Red szybko łapie się urwiska. Giovanni potwierdza podejrzenia Reda jest on liderem sali, który specjalizuje się w pokemonach ziemnych. Kątem oka Red zauważa dwa pokeballe, które leżą nieopodal. Chłopiec podciąga się i skacze w kierunku piłek. Dugtrio lidera jest szybszy dociera do piłek pierwszy i niszczy je, uniemożliwiając wyjście zamkniętym pokemonom. Giovanni zaczyna tłumaczyć jak działa system zespołu Rocket, do którego wciągnięty był także Rebd.

W pierwszym etapie wszystkie skradzione pokemony są przenoszone do Celadon, gdzie przechodzą różne eksperymenty, po czym są transportowane do Saffron, gdzie odbywają srogi i intensywny trening. Sprawiedliwi liderzy powodowali problemy logistyczne, więc Rockeci musieli ominąć w transporcie niektóre miasta i przewozić wytrenowane pokemony do portu Vermilion, gdzie ładowane na świętą Annę, płynęły na wyspę Cinnabar. Tam są odbierane i przenoszone do lasu Viridian. Tymczasem historia z zaginięciem lidera sali jest jedynie podpuchą dla innych sinych trenerów, którzy dowiadując się, że nie mają żadnych przeciwników, odchodzili.

Jeden z pokeballi rusza w kierunku Reda i trafia chłopcu do rąk. Okazuje się, że to Pikachu. Red postanawia walczyć ale Giovanni jest spokojny wyjście z balla, naładowanie energii i zaatakowanie zajmie Pika pięć sekund. Tyle wystarczy Nidoqueen na znokautowanie przeciwnika.

Niespocdziewanie Pikachu wychodzi z balla i po pięciu sekundach Nidoqueen i Giovanni zostają znokautowani. Red objaśnia, że Pikachu naładował energie już siedząc w pokeballu. Zdziwiony Giovanni zastanawia się, jak można utrzymać w ręku pokeballa naładowanego tysiącami volt. Dumny Red pokazuje skradzione rękawice odporne na prąd elektryczny. Giovanni nie może uwierzyć, że pokonała go jego własna broń, a po chwili traci przytomność. Po chwili mdleje również i Red.

Red budzi się owinięty bandażem w łóżku szpitalnym. Obok Reda siedzi dziewczyna którą spotkał w lesie Viridian. Wyjaśnia Redowi, że ludzie zaczęli rozumieć się z dzikimi pokemonami z lasu, więc nie będą sprawiać dłużej problemów. Sala jest zniszczona, a dotychczasowy lider już nigdy do niej nie wróci proponuje więc Redowi objęcie tego stanowiska. Ten zgadza się, ale dopiero wtedy, gdy wygra zawody na wyżynie Indygo…

Osoby i Pokemony

Kto wystąpił (ludzie):

 • Red
 • Yellow
 • Giovanni
 • Sabrina (wspomnienia)
 • Koga(wspomnienia)
 • Porucznik Surge (wspomnienia)
 • Zespół Rocket (członkowie) (wspomnienia)


Kto wystąpił (Pokémony):

 • Gyarados (Gyara Reda)
 • Pikachu (Pika Reda)
 • Aerodactyl (Aero Reda)
 • Snorlax (Lax Reda)
 • Poliwrath (Poli Reda)
 • Venusaur (Saur Reda)
 • Nidoqueen (Giovanniego)
 • Beedrill (Giovanniego)
 • Dugtrio (Giovanniego)
 • Nidoking (Giovanniego)
 • Rhydon (Giovanniego)
 • Kadabra (Sabriny; wspomnienia)
 • Scyther (Greena; wspomnienia)
 • Magneton (Porucznika Surge; dwa; wspomnienia)
 • Voltorb (Porucznika Surge; wspomnienia)
 • Electrode (Porucznika Surge; wiele; wspomnienia)
 • Eevee (Vee; wspomnienia)
 • Kingler (Członka zespołu Rocket; wspomnienia)
 • Machop (Członka zespołu Rocket; wspomnienia)
 • Weezing
 • Golem (wiele)

39. Kontra Spearow
39. Kontra Spearow

Angielska nazwa: Just a Spearow Carrier
Japońska nazwa: VS オニスズメ VS. Onisuzume

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Red, Green i Blue biorą udział w zawodach Ligi Pokemon.
 • Blue staje się prawowitą posiadaczką pokedexu.
 • Blue zostaje pokonana przez doktora O, jednak zwycięzca wycofuje się z zawodów.

Opis Rozdziału

a  Na wyżynie Indygo zebrało się mnóstwo trenerów czekających na rejestrację do finałowych zawodów. W kolejce przepycha się Prezes Klubu Miłośników Pokemonów, ale szybko zostaje z niej wyrzucony. Jest oburzony brakiem kultury u młodych trenerów. Nagle zauważa Spearowa. Starzec zaczyna wychwalać małego pokemona i biorąc ptaka na ręce zastanawia się, czy jego trener chciałby dołączyć do klubu. Za Prezesem pojawia się umięśniony i tajemniczy mężczyzna, który żąda zwrotu pokemona. Tajemniczy nieznajomy wpisuje się na listę i dostrzega, że w zawodach będą również brać udział Red, Green i Blue.

W trakcie jednej z walk na arenie Red i jego pokemony walczą z Kabutopsem. Kamienny pokemon atakuje cięciem. Poli używa techniki podwójnego zespołu i unika ataku. Następnie atakuje mega uderzeniem i nokautuje kamiennego pokemona. Tym samym Red wygrywa grupę C i dostaje się do półfinałów. Tymczasem Green wygrywa grupę D. Pozostałe dwie grupy również zwyciężyli trenerzy z Pallet. O zwycięstwie zdecyduje finałowa walka.

Red postanawia ruszyć, gdy nagle zauważa Blue. Jej Nidoran podchodzi do samca swojego gatunku, który należy do rybaka. Samica Nidorana daje całusa samczykowi. Korzystając z okazji Blue podbiega do niego i proponuje trenerowi wymianę jej Weedla za jego Butterfree. Próbę wykiwania trenera dostrzega również Red, który wyrzuca Blue cwaniactwo. Zapytana, co tam właściwie robi, wskazała na tablicę wyników na której widniała jako zwyciężczyni grupy A.

Red jest zdziwiony faktem, że Blue również pochodzi z Pallet, ale nie ma czasu zaprzątać sobie tym głowy gdyż spotyka Billa który pokazuje mu układ półfinałów. Blue kontra Doktor O, Red kontra Green. Młody trener jest nieco zawiedziony, ponieważ chciał spotkać swojego odwiecznego rywala dopiero w finale. Tymczasem rozpoczyna się walka pomiędzy Dr O a Blue. Doktor wybiera Spearowa, a Blue Jigglypuffa. Blue wzdryga się na widok ptaka. Jiggly używa potrójnego ataku, a dziewczyna jest pewna zwycięstwa.b

Po opadnięciu mgły, przeciwnik Blue i jego Spearow nadal są zdolni do walki. Ptak atakuje furią bezpośrednio w Blue. Jiggly kontratakuje śpiewem który usypia wszystkich za wyjątkiem Greena, doktora O oraz Spearowa, który był zbyt wysoko. Pokemon próbuje zaatakować Spearowa z potrójnego ataku, jednak jest zbyt szybki. Obudzony krzyczy z widowni, żeby Blue zaczęła używać latającego pokemona. Blue jednak nie ma żadnego pokemona o tym typie. O wypuszcza jeszcze Pidgeota i Dodrio. Red w tym momencie uświadomił sobie, że O zna słaby punkt Blue. O poucza ją, że okradanie innych jest nieopłacalne. Zaskoczona Blue wybiera Blastoise’a, wskakuje mu na skorupę i zalewa pole wodą, a fale kierują się wprost na O i Spearowa.

Blue kolejny raz jest przekonana, że wygrała. Spearow używa jednak lustrzanego ataku i odbija masę wody w kierunku Blastoise’a i Blue. Wodny żółw mocno obrywa. Korzystając z zamieszania O każe Spearowowi napastować przerażoną Blue

Doktor O opowiada o pewnej dziewczynce, która sześć lat wcześniej została porwana przez gigantycznego pokemona-ptaka. Jako, że O miał wnuka w podobnym wieku, zaangażował się w poszukiwania. Jakież było jego zdziwienie i rozczarowanie kiedy sześć lat później kamery w jego laboratorium zarejestrowały tę samą dziewczynę kradnącą jego Squirtle’a. Historia z ptakiem jednak nie przeszła bez echa wywołała u Blue strach przed ptactwem. Dopiero teraz O ściąga bandaże, które przez cały turniej ukrywały jego prawdziwą tożsamość ptasim trenerem okazuje się być profesor Oak. Wściekła Blue każe atakować hydro pompą, ale Spearow znowu odbija atak i Blastoise pada. Oak jest zwycięzcą pojedynku.

Bluec upada na kolana. Profesor podchodzi do dziewczyny i żąda od niej wyjaśnień. Dziewczyna ze łzami w oczach krzyczy, że wychowywała się w nieznanym jej i mrocznym miejscu. Kiedy wróciła do Pallet dowiedziała się o dwóch trenerach w jej wieku, którzy wyruszają w podróż trenerską. Dziewczyna także chciała dostać pokedex i pokemona od profesora Oaka, stąd kradzież Squirtle’a. Wyrozumiały Oak daje Blue pokedex i wymaga od niej, żeby już nigdy nie kradła. Ta zgadza się na to mając łzy w oczach.

W szatni Green i Red mają świadomość, że któryś z nich zmierzy się w finale z profesorem Oakiem. Ten jednak wycofuje się z niego tłumacząc, że swoje już przeżył i osiągnął. Drugi półfinał okaże się więc być decydującym pojedynkiem…

Osoby i Pokemony

Kto wystąpił (ludzie):

 • Red
 • Blue
 • Green
 • Bill
 • Dr. O
 • Prezes klubu miłośników pokemon
 • Wędkarz
 • Tłum


Kto wystąpił (Pokémony):

 • Poliwrath ( Poli Reda)
 • Pikachu (Pika Reda)
 • Pidgeot (Blue)
 • Jigglypuff (Jiggly Blue)
 • Blastoise (Blasty Blue)
 • Squirtle (Blue; na fotografii)
 • Nidoran♀ (Blue)
 • Weedle (Blue)
 • Spearow (Dr. O)
 • Pidgeot (Dr. O)
 • Dodrio (Dr. O)
 • Ho-Oh (wyobraźnia)
 • Pikachu
 • Farfetch’d
 • Magmar
 • Dragonair
 • Kabutops
 • Nidoran♂ (Rybaka Willtona)
 • Butterfree (Rybaka Willtona)
40. Kontra Charizard
40. Kontra Charizard

Angielska nazwa: A Charizard…and a Champion
Japońska nazwa: VS. リザードン VS. Lizardon

Ważne wydarzenia
Ważne wydarzenia:

 • Red pokonuje Greena i oficjalnie staje się mistrzem IX Ligi Pokemon.
Opis Rozdziału

a   Walka finałowa właśnie się rozpoczęła. Obaj chłopcy wchodzą na podium i wyciągają pokeballe.

Red wybiera Saura, a Green Charizarda. Blue i Bill zauważają. że ta para jest niekorzystna dla Reda, który z pewnością oczekiwał wybrania wodnego pokemona. Charizard atakuje ognistym podmuchem, ale Saur unika ataku. Ognisty pokemon ponownie przechodzi do natarcia ognistym, ale Saur kontruje trującym proszkiem. Charizard jest zatruty.

Red wycofuje Saura i wybiera Laxa, który atakuje mega uderzeniem. Green świetnie dostosowuje się do tej strategii i wybiera Machampa, który blokuje Snorlaxa swoimi silnymi ramionami. Druga para rąk Machampa blokuje świeżo wyprowadzony mega kop. Rozpoczyna się walka w zwarciu. Machamp zaczyna żonglować Snorlaxem i rzuca nim z impetem. Upadek powoduje duże zniszczenia na polu walki. Green przygotowuję się do ostatecznego uderzenia, ale Snorlax zmienia swój kształt na sześcienny. Bill domyśla się, że Snorlax zwiększył swoją twardość. Wydaje się, że Machamp porani sobie ręce jeśli wykona cios karate, ale ten idąc za poleceniem swojego trenera atakuje w drugi koniec płyty na której znajduje się Lax. Wykorzystując zasadę dźwigni wyrzuca Snorlaxa w powietrze. Walka wydaje się być przesądzona.

Oak zauważa, że Green mimo swojego charakteru staje się coraz bardziej podobny do Reda. bPrezenter walki w międzyczasie ogłasza, że każdy pokemon, który zostanie wyrzucony poza arenę zostanie zdyskwalifikowany. Snorlax jednak tak dostosował swoją twardość i pokierował swoim lotem, żeby upaść z wielką mocą na Machampa. Walczący pokemon jest natychmiast znokautowany.

Green nie musi zerkać do pokedexu żeby sprawdzić stan swojego pokemona. Red uznaje, że jego rywal dojrzał w porównaniu do osoby, którą pierwszy raz spotkał w lesie. Jako kolejnego pokemona Green wybiera Ninetalesa. Ze Snorlaxem Reda również nie jest najlepiej, więc wycofuje go, bo “każdy powinien znać swoje możliwości”. Green dodaje, że “nie miałby przyjemności z pokonania osłabionego przeciwnika”. Profesor Oak widzi, jak wiele chłopcy nauczyli się od siebie nawzajem. Tymczasem walkę trenerów obserwuje czwórka tajemniczych ludzi…

Green nie traci czasu i poleca atak ognistym podmuchem. Red waha się nad wyborem pokemona. Green spodziewa się Aerodactyla lub Gyaradosa… Ale Red wypuszcza z piłki Poliego. Zaskoczony przeciwnik poleca atak ognistym wirem który otacza Poliego i Reda. Wir wyrzuca Poliego w powietrze i bezradny pokemon zostaje znokautowany. Red wybiera Pika, ale ten kcończy dokładnie tak samo jak jego poprzednik.

Green wycofuje Ninetalesa i wybiera Charizarda. Red zostawia dwa znokautowane pokemony na polu i wystawia Saura. Kolejny raz Green ma przewagę typu. Charizard atakuje ognistym podmuchem, ale Saur uskakuje i łapie smoka pnączami. Green krytykuje bezużyteczny ruch rywala, ale jednocześnie niepokoi go burzowa chmura kłębiąca się nad Charizardem. Red objaśnia: woda z ciała Poli pod wpływem temperatury ognistego wiru wyparowała i, skraplając się, stworzyła chmurę, która została naładowana przez piorun Pikachu. Pnącza Sura zaś służą za piorunochron. W Charizarda trafia potężna błyskawica.

Następuje potężna eksplozja. Po opadnięciu mgły widać Greena stojącego obok swojego Charizarda. Sędzia chce ogłosić go zwycięzcą, ale nagle trener wraz z jego pokemonem mdleją i padają na ziemię. W tej sytuacji zwycięzcą zostaje Red i jego pokemony… Ale i oni po chwili padają z wyczerpania.d

Jakiś czas później Blue chwali się przez telefon, że zajęła trzecie miejsce w zawodach ligi. Bil zarzuca jej kłamstwo, ale po wycofaniu się profesora Oaka wszyscy zawodnicy pod nim przesunęli się o jedno miejsce do góry. Blue zaprasza chłopców na ceremonię medalową. Red i Green przez moment patrzą sobie w oczy i po chwili rozchodzą się.

Nad wyżyną Indygo tajemniczy pokemon Mew lata wśród chmur patrząc z góry na zwycięską trójkę, po czym, w błysku światła, odlatuje w swoją stronę.

Trójka naszych bohaterów powróciła do domu i zakończyła swoją wielką przygodę.

Osoby i Pokemony

Kto wystąpił (ludzie):

 • Red
 • Blue
 • Green
 • Bill
 • Profesor Oak
 • Prezes klubu Miłośników Pokemon
 • Lorelei
 • Bruno
 • Agatha
 • Lance
 • Tłum


Kto wystąpił (Pokémony):

 • Venusaur (Saur Reda)
 • Snorlax (Lax Reda)
 • Poliwrath ( Poli Reda)
 • Pikachu (Pika Reda)
 • Aerodactyl (Aero Reda)
 • Gyarados (Gyara Reda)
 • Charizard (Greena)
 • Machamp (Greena)
 • Ninetales (Greena)
 • Bulbasaur (Reda; wspomnienia)
 • Poliwag (Reda; wspomnienia)
 • Poliwhirl (Reda; wspomnienia)
 • Arbok (Kogi; wspomnienia)
 • Kangaskhan (wspomnienia)
Share

Translate »